Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

13 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

μήπως έχεις ανοιχτό discord? υπάρχει θέμα και ρίχνει τα clock κατα 200

Μπα όχι .

Κάτι παίζει με κάποιο setting στο παιχνίδι.

Πάντως λίγο που το έψαξα και άλλοι βγάζουν λιγότερα από μένα.

Φυσικά γιατί παίζουν με στοκ καρτα

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eίμαι με +1400 σε ram +100 core 

Με +1500 το έτρεξα και +240core .Εάν θυμάμαι σωστά 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Σκληρός :P 

Τι ρολόγια πιάνεις? Εμένα μετά τα 2970 κακαρώνει

Ξεκινάει 3135-3150 και προς το τέλος του Μπεντς μένει στα 3105-3120 ανάλογα την θερμοκρασία.

Με τέρμα φανς εννοείται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ξεκινάει 3135-3150 και προς το τέλος του Μπεντς μένει στα 3105-3120 ανάλογα την θερμοκρασία.

Με τέρμα φανς εννοείται 

Έτρεξα ένα +1950 / +150 με τέρμα τα φουρφούρια, 131 χωρίς recordingg / 128 με recording. Κόβει fps to shadowplay legit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ακομα ενα θεοβαρο παιχνιδι. Σε λιγο 1440p καρτα θα γινει η 4090 και 1080p η 3080 οπως πανε αυτοι.

Screenshot_1.png

Όσο υπάρχει το plague tail requiem που τους σπάει πλάκα - ας βγάζουν ότι αηδίες θέλουν οι υπόλοιποι. Το ξεκίνησα προχτές και το παιχνίδι ρίχνει σαγόνια με πολύ καλή απόδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ακομα ενα θεοβαρο παιχνιδι. Σε λιγο 1440p καρτα θα γινει η 4090 και 1080p η 3080 οπως πανε αυτοι.

Screenshot_1.png

Μου κανει εντυπωση που ενω εκανε ολες τις καρτες δοκιμη, στο Ray Tracing εβαλε μονο τις Nvidia σαν να σου λεει "τι να τις βαλω τις αλλες κριμα ειναι".

 

Screenshot_32.jpg

Screenshot_37.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4070-expected-to-launch-in-april

NVIDIA has just shared updated embargo information for the upcoming GeForce RTX 4070 non-Ti model. The company did not provide any date yet, but they informed board partners that the launch should happen in April. All embargo information is currently TBD (to be determined), but the ‘on-shelf’ aka the actual hard launch is to happen in April, without specifying which part of the month.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Tambas91 είπε

λοιπόν παιδιά το γράφω εδώ (αν είναι λάθος ας μεταφερθεί σε άλλο θέμα) γιατί τελικά έχω καταλήξει να πάω σε 4090, το θέμα που έχω είναι το εξής: 

βλέπω ότι όλες οι κάρτες εκτός από τις asus έχουν 1 hdmi και 3 dp, στην κάρτα εκτός από ένα monitor (dp) και την oled (hdmi) θέλω να κουμπώσω και το soundbar (samsung q930b hdmi 2.0).... και το ερώτημα είναι άμα το συνδέσω με αντάπτορα σε ένα dp θα έχω απώλειες πχ σε dolby atmos? αν όχι να πάω στη φθηνότερη που έχει κάνα 300αρι λιγότερο...

@pirmen56 σε tagάρω και εσένα φίλτατε γιατί έχεις γνώσεις στον ήχο οποτε δώσε τα φώτα σου

Πρέπει να δεις τι υποστηρίζει ο εκάστοτε αντάπτορας. Π.χ.

https://www.2direct.de/audio-video/displayport/kabel-adapter/adapter/2240/displayport-adapter-mdp/m-zu-hdmi-a/f-4k/30-hz-weiss-0-15-m?c=0

Ακόμα καλύτερα ρωτάς την ίδια την εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Tambas91 είπε

λοιπόν παιδιά το γράφω εδώ (αν είναι λάθος ας μεταφερθεί σε άλλο θέμα) γιατί τελικά έχω καταλήξει να πάω σε 4090, το θέμα που έχω είναι το εξής: 

βλέπω ότι όλες οι κάρτες εκτός από τις asus έχουν 1 hdmi και 3 dp, στην κάρτα εκτός από ένα monitor (dp) και την oled (hdmi) θέλω να κουμπώσω και το soundbar (samsung q930b hdmi 2.0).... και το ερώτημα είναι άμα το συνδέσω με αντάπτορα σε ένα dp θα έχω απώλειες πχ σε dolby atmos? αν όχι να πάω στη φθηνότερη που έχει κάνα 300αρι λιγότερο...

@pirmen56 σε tagάρω και εσένα φίλτατε γιατί έχεις γνώσεις στον ήχο οποτε δώσε τα φώτα σου

Να έχεις κατά νου μόνο το εξής

Για να σε αφήσει να στείλεις ήχο από hdmi, πρέπει να καταλήγει σε οθόνη αυτή η hdmi, αν πχ φεύγει από το πισι και πάει σε ενισχυτή και από τον ενισχυτή δε πάει σε οποιαδήποτε οθόνη, το πισι θα λέει μη διαθέσιμη οθόνη που να μπορεί να παίξει ήχο.

Δε θυμάμαι από το dp αν ισχύει το ίδιο. Πιο παλιά έτσι το είχα, από dp με αντάπτορα σε hdmi και μια χαρά δούλευε 

Στη 4090 για κάποιο λόγο μαμηθικε ο Δίας 🤣🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techspot.com/review/2624-nvidia-geforce-rtx-4090-laptop-gpu/

It's actually pretty crazy to think that a modern flagship laptop in 2023 will possess the performance of an RTX 3090 desktop GPU, which by today's standards is still a very fast graphics card. The RTX 3090 was a 350W GPU, just two and a half years later we're talking about that performance inside 150 to 175 watts. That's just another way to think about the massive performance per watt increase we're seeing this generation.

On the negatives, we have the misleading branding. While the RTX 4090 Laptop does perform similarly to an RTX 3090 desktop card, that doesn't make it an RTX 4090, not even close. When you're only giving the laptop chip 60% of the CUDA cores seen in the desktop card with the exact same name, it simply should not be called the RTX 4090. Find another name, use an M at the end, anything else would be better.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, kostiger είπε

https://www.techspot.com/review/2624-nvidia-geforce-rtx-4090-laptop-gpu/

It's actually pretty crazy to think that a modern flagship laptop in 2023 will possess the performance of an RTX 3090 desktop GPU, which by today's standards is still a very fast graphics card. The RTX 3090 was a 350W GPU, just two and a half years later we're talking about that performance inside 150 to 175 watts. That's just another way to think about the massive performance per watt increase we're seeing this generation.

On the negatives, we have the misleading branding. While the RTX 4090 Laptop does perform similarly to an RTX 3090 desktop card, that doesn't make it an RTX 4090, not even close. When you're only giving the laptop chip 60% of the CUDA cores seen in the desktop card with the exact same name, it simply should not be called the RTX 4090. Find another name, use an M at the end, anything else would be better.

Αν ειχαν λιγο χιουμορ θα την ονομαζαν 7900M.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...