Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει η RTX 4060 και σε τι τιμή; Ψήνομαι για ουσιαστική αναβάθμιση από την RTX 2060 12 GB που έχω.

Ξέρω βέβαια ότι θα τρώω το bottleneck της αρκούδας με τον "γέρο" i7-8700 σε 1440p. 

Σκέφτομαι ότι θα διαθέσω 450-500 € το ανώτερο, οπότε ας πάνε για αγορά κάρτας γραφικών τουλάχιστον που έχει το πρώτο λόγο στο gaming. 

Για αγορά Radeon δεν ψήνομαι μιας και θα χάσω την υποστήριξη DLSS και τις επιδόσεις σε RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει η RTX 4060 και σε τι τιμή; Ψήνομαι για ουσιαστική αναβάθμιση από την RTX 2060 12 GB που έχω.

Ξέρω βέβαια ότι θα τρώω το bottleneck της αρκούδας με τον "γέρο" i7-8700 σε 1440p. 

Σκέφτομαι ότι θα διαθέσω 450-500 € το ανώτερο, οπότε ας πάνε για αγορά κάρτας γραφικών τουλάχιστον που έχει το πρώτο λόγο στο gaming. 

Για αγορά Radeon δεν ψήνομαι μιας και θα χάσω την υποστήριξη DLSS και τις επιδόσεις σε RT.

Τιμές δεν έχουν ανακοινώσει, ούτε ημερομηνία.
Θα είναι σε επιδόσεις πιθανότατα ανάλογες με την 3070 οπότε λογικά κάτω από 600 ευρώ (αν και η λογική λείπει σε μεγάλο μέρος από την αγορά)

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει η RTX 4060 και σε τι τιμή; Ψήνομαι για ουσιαστική αναβάθμιση από την RTX 2060 12 GB που έχω.

Ξέρω βέβαια ότι θα τρώω το bottleneck της αρκούδας με τον "γέρο" i7-8700 σε 1440p. 

Σκέφτομαι ότι θα διαθέσω 450-500 € το ανώτερο, οπότε ας πάνε για αγορά κάρτας γραφικών τουλάχιστον που έχει το πρώτο λόγο στο gaming. 

Για αγορά Radeon δεν ψήνομαι μιας και θα χάσω την υποστήριξη DLSS και τις επιδόσεις σε RT.

Δεν πειράζει θα έχεις το raster και καθόλου gpu driver overhead. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει η RTX 4060 και σε τι τιμή; Ψήνομαι για ουσιαστική αναβάθμιση από την RTX 2060 12 GB που έχω.

Ξέρω βέβαια ότι θα τρώω το bottleneck της αρκούδας με τον "γέρο" i7-8700 σε 1440p. 

Σκέφτομαι ότι θα διαθέσω 450-500 € το ανώτερο, οπότε ας πάνε για αγορά κάρτας γραφικών τουλάχιστον που έχει το πρώτο λόγο στο gaming. 

Για αγορά Radeon δεν ψήνομαι μιας και θα χάσω την υποστήριξη DLSS και τις επιδόσεις σε RT.

4060 θα έχει πάνω κάτω επιδόσεις 3070 και δε πιστεύω street price να έρθει κάτω από 600... στη θέση σου θα έψαχνα να βρω καμια 3080 μεταχειρισμένη που θα είναι σαφώς καλύτερη επιλογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει η RTX 4060 και σε τι τιμή; Ψήνομαι για ουσιαστική αναβάθμιση από την RTX 2060 12 GB που έχω.

Ξέρω βέβαια ότι θα τρώω το bottleneck της αρκούδας με τον "γέρο" i7-8700 σε 1440p. 

Σκέφτομαι ότι θα διαθέσω 450-500 € το ανώτερο, οπότε ας πάνε για αγορά κάρτας γραφικών τουλάχιστον που έχει το πρώτο λόγο στο gaming. 

Για αγορά Radeon δεν ψήνομαι μιας και θα χάσω την υποστήριξη DLSS και τις επιδόσεις σε RT.

Kαπου το Φεβρουαριο ερχονται οι 4070 4060Τi οποτε απο εκει θα δουμε στο περιπου τιμη και επιδοσεις για τη 4060.
Τα leak benchmarks τη βγαζουν καπου αναμεσα σε 3070 και 3070Ti αναλογα το test.
Λογικα θα βγει 2 μηνες μετα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν παίζω πια παιχνίδια ούτε χρησιμοποιώ την GPU για video/3d οπότε έχω μείνει με την 1080Ti........Αν έφτιαχνα σύστημα, την 4090 θα αγόραζα (με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ), διότι πως να το κάνουμε, είναι πραγματικό κτήνος σε σημείο να μην δικαιολογούν τα χρήματά τους οι υπόλοιπες (για εμένα φυσικά και ειδικά η 4080) . Μακάρι να είχα use case για να είχα δικαιολογία να την πάρω.....ως έχει τώρα όμως η κατάσταση απλά θα δούλευε στο idle και είναι κρίμα. 

Και δεν ξέρω γιατί, με την AMD........πάντα κάτι λείπει, πάντα κάποιο θέμα......LOL όλο την κοιτάω και στο τέλος πάω σε Intel + Nvidia......

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως γνωρίζουμε πότε θα κυκλοφορήσει η RTX 4060 και σε τι τιμή; Ψήνομαι για ουσιαστική αναβάθμιση από την RTX 2060 12 GB που έχω.

Ξέρω βέβαια ότι θα τρώω το bottleneck της αρκούδας με τον "γέρο" i7-8700 σε 1440p. 

Σκέφτομαι ότι θα διαθέσω 450-500 € το ανώτερο, οπότε ας πάνε για αγορά κάρτας γραφικών τουλάχιστον που έχει το πρώτο λόγο στο gaming. 

Για αγορά Radeon δεν ψήνομαι μιας και θα χάσω την υποστήριξη DLSS και τις επιδόσεις σε RT.

Είναι περίεργη η περίπτωσή σου, η 2060/12gb που έχεις είναι πιο αργή από την μάλλον οριακά 2070super μου.

Η πρώτη σκέψη μου ήταν τα 500€ που έχεις να διαθέσεις θα ήταν καλύτερα να πας σε αναβάθμιση CPU στον 5800x3d (κρατώντας τις ddr4 μνήμες που είναι λίγο ρίσκο εάν δεν έχεις πολύ καλές) και αποδεχόμενος ότι τα καλούδια SAM/ResizableBar θα είναι στο Off μέχρι να αλλάξεις και κάρτα. Δε ξέρω αν θέλεις να μείνεις με την 2060 όμως, εγώ δε θα ήθελα. 

Οπότε η δεύτερη σκέψη μου ήταν να πας σε rtx4000 ώστε το υπαρκτό CPU limit που έχεις (πιστεύω ότι η CPU κρατάει πίσω την 2060) να διορθωθεί κάπως με το dlss3: Frame Generation,

όμως.. στα χρήματα σου, δηλαδή για αγορά υποτιθέμενης 4060/8gb θα έχεις το 2ο bottleneck που λέγεται VRAM και το dlss3 απαιτεί ένα μεγάλο κομμάτι για να παράξει τα ενδιάμεσα frames, άρα ουσιαστικά ακόμα λιγότερη vram.

Προσωπικά θα περίμενα να βγουν οι 4060 πριν τις απορρίψω για 3070. 

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Τρέξε αν μπορείς  ένα με όλα μαξαρισμενα χειροκίνητα, 1440p native και με txaa on . To fxaa και msaa αστα off.

Δικό σου. Έκανα και σε 4k αν σε ενδιαφέρει....

20230205_124353.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το overhead είναι υπαρκτό,  γιατί το παίρνετε  προσωπικά μερικοί . πόσα θετικά έχει η νέα γενιά (γιαυτό εξάλλου πήγα στην 4090) αλλά το παραπάνω βάρος στο cpu είναι υπαρκτό . είτε έχεις intel είτε amd , είτε έχεις 4 core η 16 core. 

απλά ανάλογα την ανάλυση και το cpu φαίνεται παραπάνω η λιγότερο.  

καλό θα ήταν να διορθωθεί (αν μπορεί να διορθωθεί μέσο driver και δεν είναι θέμα hardware ) 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Δικό σου. Έκανα και σε 4k αν σε ενδιαφέρει....

20230205_124353.jpg

Ευχριστω για τον κόπο σου.

1440p με ενδιαφερει προσωπικά αλλά βαλε και 4κ εφόσον το έτρεξες να υπάρχει ίσως ενδιαφερει άλλους; Αυτό είναι όλα maxed out με txaa σε 1440p native έτσι;

Εάν βάλεις και forza horizon 5 ρίξε και με αυτό μια γύρα αν δεν βαριέσαι! Το callisto protocol το έχεις;

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Ευχριστω για τον κόπο σου.

1440p με ενδιαφερει προσωπικά αλλά βαλε και 4κ εφόσον το έτρεξες να υπάρχει ίσως ενδιαφερει άλλους; Αυτό είναι όλα maxed out με txaa έτσι σε 1440p native έτσι;

Εάν βάλεις και forza horizon 5 ρίξε και με αυτό μια γύρα αν δεν βαριέσαι! Το callisto protocol το έχεις;

Ναι το έτρεξα στη δεύτερη οθόνη που έχω (S2721DGFA), όλα ultra, 16x Anisotropic Filtering και κλειστά αυτά που είπες. 

Δεν το έχω το Callisto. Αυτή την εποχή παίζω Red Dead 2 και το είχα πρόχειρο. Κρίμα που δεν έχει DLSS 3 .

4K αν ενδιαφέρει κάποιον:

20230205_125414.jpg

Επεξ/σία από @ngelos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Ναι το έτρεξα στη δεύτερη οθόνη που έχω (S2721DGFA), όλα ultra, 16x Anisotropic Filtering και κλειστά αυτά που είπες. 

Δεν το έχω το Callisto. Αυτή την εποχή παίζω Red Dead 2 και το είχα πρόχειρο. Κρίμα που δεν έχει DLSS 3 .

 Ωραίος ευχαριστώ για το bencaki! Αν έχεις κάποια στιγμή όρεξη και βάλεις το forza 5 που είπες ότι το έχεις ρίξε ένα run και με αυτο!

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...