Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν το καταλαβαίνεις λέει? Τα άντερα μου πήγα να βγάλω :P 

Καλα το καταλαβα με μια φορα που το ειδα. Ειναι το προβλημα των fake frames στα πολλα δεν κανουν τοσο αισθηση τα fake αλλα αν απο 40 πας στα 80 εχουμε το παραπανω αποτελεσμα. Δεν ειναι πανακεια δηλαδη το dlss 3 fake frames προσθετει και για αυτο δεν θα κανει μια 4070ti να εχει 100fps οπως πρεπει που δειχνουν καποιοι απο τα 40 σε ενα παιχνιδι θα το κανει πρακτικα unplayable. Ειδικα σε fast paced σε flight sim πχ προφανως θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα αλλα εκει και με 60fps εισαι κομπλε δεν θες 150. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα το καταλαβα με μια φορα που το ειδα. Ειναι το προβλημα των fake frames στα πολλα δεν κανουν τοσο αισθηση τα fake αλλα αν απο 40 πας στα 80 εχουμε το παραπανω αποτελεσμα. Δεν ειναι πανακεια δηλαδη το dlss 3 fake frames προσθετει και για αυτο δεν θα κανει μια 4070ti να εχει 100fps οπως πρεπει που δειχνουν καποιοι απο τα 40 σε ενα παιχνιδι θα το κανει πρακτικα unplayable. Ειδικα σε fast paced σε flight sim πχ προφανως θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα αλλα εκει και με 60fps εισαι κομπλε δεν θες 150. 

Aυτη τη στιγμη συζητατε για μια νεα τεχνολογια σε ενα φρεσκο patch που βγηκε πριν 2 μερες.
Αυτος που θα παρει 4070Ti δεν θα τη παρει για 1 βδομαδα.
Εχει ακομα καιρο για να εξελιχθει, τα ιδια ελεγαν και για το DLSS 1.
Tα πραγματα θα ηρεμισουν οταν βγει FSR 3.0 εκει τα fake frames θα τα λεμε fantastic frames και τα arifacts θα γινουν "εγω δεν βλεπω τιποτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτη τη στιγμη συζητατε για μια νεα τεχνολογια σε ενα φρεσκο patch που βγηκε πριν 2 μερες.
Αυτος που θα παρει 4070Ti δεν θα τη παρει για 1 βδομαδα.
Εχει ακομα καιρο για να εξελιχθει, τα ιδια ελεγαν και για το DLSS 1.
Tα πραγματα θα ηρεμισουν οταν βγει FSR 3.0 εκει τα fake frames θα τα λεμε fantastic frames και τα arifacts θα γινουν "εγω δεν βλεπω τιποτα".

Βρε μακαρι να εξελιχθει μονο καλο θα ειναι αυτο. Αυτο θα το λενε αυτοι που ειναι κοκκινοι οχι εγω. Οπως και το FSR 1 ειχε φαει το κραξιμο απο μενα με το 2 τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Απλα το αναφερω και πατησα στο ποστ του herald μιας και βλεπουμε reviews να δινουν πχ 40fps την 4070ti και με dlss να πηγαινει 110 και να νομιζουμε οτι οντως παει 110 χωρις καμια υποχωρηση. Δεν συμβαινει αυτο. Ηθελα μερες να το αναφερω αλλα λεω θα αρχισει η κοντρα αλλα ευκαιρια τωρα με το ποστ του φιλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Εδώ είναι το video, στο 2:50 νομίζω φαίνεται πιο καθαρά το blurriness, αλλά δείτε το απτήν αρχή - κάντε και like και subscribe :P 

 

 

 

Aν και το βιντεο ειναι 30 fps , αρα γενικα η κινηση φαινεται χαλια αυτο που εχεις στο 2:50 δεν το παρατηρω εγω στο δικο μου συστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Αυτά παθαινεις όταν απελπισμένα προσπαθείς να πουλήσεις.

Αυτοί που προσπαθούν να πουλήσουν είναι αυτοί που προσπαθούν να πείσουν πως οι gpu φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια ενώ αραχνιάζουν στα ράφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αυτοί που προσπαθούν να πουλήσουν είναι αυτοί που προσπαθούν να πείσουν πως οι gpu φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια ενώ αραχνιάζουν στα ράφια...

Η 4090 όπως σου έδειξα ξεπέρασε στο steam σε χρήστες ΟΛΕΣ τις κάρτες της AMD που είναι δύο χρόνια στην αγορά. Τώρα μπορείς να συνεχίζεις να ονειρεύεσαι. Μην απελπίζεσαι. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Δες ποιος έχει ανάγκη για πωλήσεις.

Spoiler

image.png.dd9b5bb2882640ae4781fcdc68a10348.png

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εδώ είναι το video, στο 2:50 νομίζω φαίνεται πιο καθαρά το blurriness, αλλά δείτε το απτήν αρχή - κάντε και like και subscribe :P 

 

 

 

Απενεργοποίησε το Motion Blur!

Ήμουν σίγουρος ότι αυτό θα ήταν το πρόβλημα σου πριν δω καν το video, βλέποντας το video απλά βεβαιώθηκα. 

Μην ξεχνάμε ότι το Frame Generation δημιουργεί ενδιάμεσα frames.

Έστω ότι έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά οι Devs από την CDPR και το Blur, δεν είναι κάποιο fixed value, αλλά αναλογικό του frame time σε σχέση με το προηγούμενο...

Και πάλι θα σου θαμπώνει επειδή με το FG θα διπλασιαστεί το Screen Space αποτέλεσμα, όχι το πόσο θα έπρεπε να είναι κανονικά (που θα έπρεπε το παιχνίδι σε ένα, if "FG:On" statement, να ρίξει στο μισό το expected motion blur value).  

Ίσως το διορθώσουν στο επόμενο patch.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sjtak είπε

Καλησπέρα, επειδή βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης καινούριας κάρτας γραφικών (όχι απαραίτητα άμεσα, μπορώ να περιμένω μερικούς μήνες), ρεαλιστικά, σε 4χχχ γενιά με περίπου 500-600€ πιστεύετε αξίζει να περιμένω μερικούς μήνες για 4070/4070ti μήπως παίξουν σε αυτή την τιμή; Είναι η 4060ti DOA επειδή θα έχει μόνο 8gb vram; Ανάλυση θα είναι 1080p για την ώρα, ίσως αλλάξω αργότερα και σε 1440p.

Με αυτο το budget που διαθετεις λογικα για καμια 4060 Ti εισαι. Ισως αμα περιμενεις μερικους μηνες να μπορεις να βρεις την 4070 στα 600. Για 4070 Ti στα 600 δεν νομιζω, πολυ δυσκολο...

Τωρα αμα θες αυτη τη στιγμή gpu σφραγισμενη και αμεσα διαθεσιμη πας για 3070. Αν εμπιστεύεσαι την αγορά των μεταχειρισμένων καρτών μπορεις να βρείς και καμια 3080.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aki είπε

Απενεργοποίησε το Motion Blur!

Ήμουν σίγουρος ότι αυτό θα ήταν το πρόβλημα σου πριν δω καν το video, βλέποντας το video απλά βεβαιώθηκα. 

Μην ξεχνάμε ότι το Frame Generation δημιουργεί ενδιάμεσα frames.

Έστω ότι έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά οι Devs από την CDPR και το Blur, δεν είναι κάποιο fixed value, αλλά αναλογικό του frame time σε σχέση με το προηγούμενο...

Και πάλι θα σου θαμπώνει επειδή με το FG θα διπλασιαστεί το Screen Space αποτέλεσμα, όχι το πόσο θα έπρεπε να είναι κανονικά (που θα έπρεπε το παιχνίδι σε ένα, if "FG:On" statement, να ρίξει στο μισό το expected motion blur value).  

Ίσως το διορθώσουν στο επόμενο patch.

Iσχύει παίδες, λάθος συναγερμός. Το motion blur είναι buggarismeno, χωρίς αυτό πάει μπόμπα το FG. 

Το input latency στα 80 fake / 40 real είναι okay, καταλαβαίνεις ένα ελάχιστο παραπάνω delay αλλά για single player games δεν δημιουργεί πρόβλημα. Στα 120 / 60  εγώ προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω διαφορά.

***τάνα nvidia, ένα πράμα βρήκα να σε κράξω να το παίξω αντικειμενικός και μας τα χάλασες.

ΥΓ1. Χωρίς πλάκα, τελικά game changer το FG. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, @ngelos είπε

Το Forza δεν το έχω αλλά ίσως το βάλω. Λοιπόν, το RDR 2 σε όλα ultra χωρίς Vsync, G-Sync και φυσικά χωρίς DLSS.

Σε 2560x1440:

2.jpg

Εγώ στα settings έχω βάλει Vulkan. Είναι καλύτερο από DirectX 12 ή να το αλλάξω;

 

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Ξέχασα να σου πω τα txaa το masa και το fxaa που ήταν ρυθμισμένα στο παραπάνω run?
Τρέξε αν μπορείς  ένα με όλα μαξαρισμενα χειροκίνητα, 1440p native και με txaa on . To fxaa και msaa αστα off.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αυτοί που προσπαθούν να πουλήσουν είναι αυτοί που προσπαθούν να πείσουν πως οι gpu φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια ενώ αραχνιάζουν στα ράφια...

Το αν φευγει κατι σαν ζεστο ψωμακι ή το αν αραχνιαζει στα ραφια εχει σχεση και με τι το συγκρινεις.
Πχ αν το συγκρινεις με τις 1000 2000 τοτε οι καρτες ειχαν στο 1/4 της τιμης.
Αν τις συγκρινεις με τις 3000 τοτε πας να συγκρινεις ζητηση miner που αγοραζε 50-100 καρτες με ζητηση Enthusiast Gamer που κανει τη υπερβαση για τα δεδομενα.
Αν τις συγκρινεις με τις AMD θα μου βγει ο καφες απο τη μυτη.
Μιλαμε για ελατωματικα προιοντα χωρις διαθεσιμοτητα σε τιμες ακριβοτερες απο τις Nvidia.
Οποιος θελει να γινει beta tester τα αγοραζει και κανει το σταυρο του μηπως και φτιαχτουν σε κανα χρονο.

Για τη τιμη τους λοιπον(που εχει ξεφυγει) και για τη διαθεσιμοτητα τους(10 φορες μεγαλυτερο στοκ απο AMD) πουλανε μια χαρα σε αντιθεση με αλλες που σκονιζονται στα ραφια ,γινονται επιστροφη, γινονται αντικατασταση με Nvidia.
Αναρωτιεμαι αν η 7900xtx ειχε 2000€ και η 7900xt 1500€ αν θα τις εβαζαν εστω και για βιτρινα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Iσχύει παίδες, λάθος συναγερμός. Το motion blur είναι buggarismeno, χωρίς αυτό πάει μπόμπα το FG. 

Το input latency στα 80 fake / 40 real είναι okay, καταλαβαίνεις ένα ελάχιστο παραπάνω delay αλλά για single player games δεν δημιουργεί πρόβλημα. Στα 120 / 60  εγώ προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω διαφορά.

***τάνα nvidia, ένα πράμα βρήκα να σε κράξω να το παίξω αντικειμενικός και μας τα χάλασες.

ΥΓ1. Χωρίς πλάκα, τελικά game changer το FG. 

Εμ στα λεγα.

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτη τη στιγμη συζητατε για μια νεα τεχνολογια σε ενα φρεσκο patch που βγηκε πριν 2 μερες.
Αυτος που θα παρει 4070Ti δεν θα τη παρει για 1 βδομαδα.
Εχει ακομα καιρο για να εξελιχθει, τα ιδια ελεγαν και για το DLSS 1.
Tα πραγματα θα ηρεμισουν οταν βγει FSR 3.0 εκει τα fake frames θα τα λεμε fantastic frames και τα arifacts θα γινουν "εγω δεν βλεπω τιποτα".

Δεν υπάρχουν artifacts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, aki είπε

Απενεργοποίησε το Motion Blur!

Ήμουν σίγουρος ότι αυτό θα ήταν το πρόβλημα σου πριν δω καν το video, βλέποντας το video απλά βεβαιώθηκα. 

Μην ξεχνάμε ότι το Frame Generation δημιουργεί ενδιάμεσα frames.

Έστω ότι έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά οι Devs από την CDPR και το Blur, δεν είναι κάποιο fixed value, αλλά αναλογικό του frame time σε σχέση με το προηγούμενο...

Και πάλι θα σου θαμπώνει επειδή με το FG θα διπλασιαστεί το Screen Space αποτέλεσμα, όχι το πόσο θα έπρεπε να είναι κανονικά (που θα έπρεπε το παιχνίδι σε ένα, if "FG:On" statement, να ρίξει στο μισό το expected motion blur value).  

Ίσως το διορθώσουν στο επόμενο patch.

Εκτος απο το Motion Blur και το VSync ειναι κατι αλλο που πρεπει να το βαζουμε Off ή να το γυρναμε σε Οn ;
Συνηθως λεμε ολα full / ολα ON / oλα δεξια και τελικα καποια δεν πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εκτος απο το Motion Blur και το VSync ειναι κατι αλλο που πρεπει να το βαζουμε Off ή να το γυρναμε σε Οn ;
Συνηθως λεμε ολα full / ολα ON / oλα δεξια και τελικα καποια δεν πρεπει.

Μπα. Όχι αυτά φτάνουν.

Δεν έχω ούτε 4κ@120+hz ούτε rtx 40x0 (ακόμα). Η περιγραφή του Herald ήταν τέλεια για να υποψιαστώ. :-Ρ

Επεξ/σία από aki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...