Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Έφτιαξα ένα video - ανεβαίνει youtube - που δείχνει το πρόβλημα. Με DLSS performance (που είναι στην ουσία το DLSS AUTO) είναι μια χαρά το FG, και τα fps 160 / 80. Με DLSS Q όμως φαίνεται το blurriness. Σε native 4k, δηλαδή 80 / 40 το framerate, το πετάς στα σκουππίδια απλά :P 

Δεν μπορω να πω οτι βλεπω θολη εικονα με FG, εξαλλου δεν εχει και λογικη , τα artifacts ειναι το προβλημα του και το ghosting . Μαλλον θα σου φαινεται πιο θολο γιατι οταν ανοιγεις το FG στο γυριζει αυτοματα σε auto ακομα και αν επιλεξεις quality το dlss . πρεπει να βαλεις το FG , να βγεις απο το menu , να ξαναμπεις και να επιλεξεις quality . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δεν μπορω να πω οτι βλεπω θολη εικονα με FG, εξαλλου δεν εχει και λογικη , τα artifacts ειναι το προβλημα του και το ghosting . Μαλλον θα σου φαινεται πιο θολο γιατι οταν ανοιγεις το FG στο γυριζει αυτοματα σε auto ακομα και αν επιλεξεις quality το dlss . πρεπει να βαλεις το FG , να βγεις απο το menu , να ξαναμπεις και να επιλεξεις quality . 

Σε γρήγορη κίνηση συμβαίνει, ανέβα σε μηχανή και κάνε ζιγκ ζαγκ ή διπλό jump την ώρα που τρέχεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε γρήγορη κίνηση συμβαίνει, ανέβα σε μηχανή και κάνε ζιγκ ζαγκ ή διπλό jump την ώρα που τρέχεις,

Mη κανεις τετοια θα σε γραψουν για επικινδυνη οδηγηση αν παιζεις με Nvidia.
Aν εχεις AMD κανεις και σουζες,πατας περαστικους αφοβα.
Ειναι καλυτερη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες 30 σελίδες μετά..

Δηλαδή με μία 4060-4070 σε cb77 ultra + rt 4k που θα θες να ανοίξεις για να πας 60 καρε + δεν θα παλεύετε να το βλέπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Επιτέλους και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες 30 σελίδες μετά..

Δηλαδή με μία 4060-4070 σε cb77 ultra + rt 4k που θα θες να ανοίξεις για να πας 60 καρε + δεν θα παλεύετε να το βλέπεις?

Δεν ειναι 4Κ καρτες εκτος αν εισαι διατεθημενος να ριξεις γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειναι 4Κ καρτες εκτος αν εισαι διατεθημενος να ριξεις γραφικα.

Νόμιζα οτι το FG θα έκανε και τους φτωχούς να παίξουν με high settings σε high frames

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Aς πούμε κάτι σημαντικό τώρα.


Cyberpunk με DLSS 3, μετά από αρκετές δοκιμές, έχω να πώ meh για το frame generation. Να πώ αρχικά ότι δεν είμαι άτομο που μπορεί να καταλάβει διαφορές μεταξύ native και DLSS Q  (επειδή φοράω πράσινα ματομπούκαλα όπως λέει και ο kkatzos :P ) αλλά καταλαβαίνω άμεσα διαφορές σε latency input delay κλπα.


Το FG στο cyberpunk κάνει άψογη δουλειά όσον αφορά το latency, δεν καταλαβαίνω διαφορά. Αλλά - αν το framerate πέσει κάτω από τα 160 (δηλαδή 80 χωρίς το FG) μπαίνει 1  κιλό βαζελινή στην οθόνη, όλα είναι blurry. Για FG σε native χωρίς DLSS (δηλαδή 80 fps / 40 πραγματικά) δεν το συζητάμε, είναι unplayable. Σε γρηγορές σκηνές με πιάνει απλά πονοκεφάλος. Σε πιο αργά παιχνίδια - και εφόσον βγάζεις ήδη 80 fps, μια χαρά θα δουλέψει, αλλά σε αυτά τα παιχνίδια τι να το κάνεις τα 160fps?

Περίεργο να γράφεις τέτοια πράματα και να μη στην έχουν πέσει ακόμα ο αρμοραλ και ο μπουρειμουβις εμένα με πιπίλαγαν πόσες σελίδες για λιγότερα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Νόμιζα οτι το FG θα έκανε και τους φτωχούς να παίξουν με high settings σε high frames

Ετσι το προωθουν απο nvidia προφανως δεν ειναι ετσι. Ειχε γινει αναλυτικο review απο techspot εξηγει τα παντα αναλυτικα. 

https://www.techspot.com/article/2546-dlss-3/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Νόμιζα οτι το FG θα έκανε και τους φτωχούς να παίξουν με high settings σε high frames

O φτωχος θα παιξει με 1440p δεν εχει λεφτα για monitor 4K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Νόμιζα οτι το FG θα έκανε και τους φτωχούς να παίξουν με high settings σε high frames

Σε πιο slow paced games (plague tail / flight simulator ας πούμε) νομίζω θα είσαι okay και με 40 fps. Στο cyberpunk όταν αρχίσεις και κινείσαι σαν το κατσίκι δεξία αριστέρα πάνω κάτω θες 70-80 fps για να είναι στρωτή η εικόνα

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εδώ είναι το video, στο 2:50 νομίζω φαίνεται πιο καθαρά το blurriness, αλλά δείτε το απτήν αρχή - κάντε και like και subscribe :P 

 

 

 

Ναι κανει μπαμ μετα το 2.50 οντως και κατι δεν μου αρεσει και στην κινηση εκει που κανεις πανω κατω σαν να σπαει η εικονα? Καταλαβαινεις κατι τετοιο?

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

O φτωχος θα παιξει με 1440p δεν εχει λεφτα για monitor 4K.

Το θεμα ειναι οτι εχει monitor 4k με 240 ευρω δεν ειναι φτωχος πλουσιος. Και εγω πχ εδωσα 450 για ultrawide 1440 ενω επερνα 4Κ με 240. Ειναι παμφθηνα τα 4Κ monitors. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι κανει μπαμ μετα το 2.50 οντως και κατι δεν μου αρεσει και στην κινηση εκει που κανεις πανω κατω σαν να σπαει η εικονα? Καταλαβαινεις κατι τετοιο?

Το θεμα ειναι οτι εχει monitor 4k με 240 ευρω δεν ειναι φτωχος πλουσιος. Και εγω πχ εδωσα 450 για ultrawide 1440 ενω επερνα 4Κ με 240. Ειναι παμφθηνα τα 4Κ monitors. 

Oπως εχει και 1440p με 140€ και 4Κ με 2000€.
Αυτο με τα 240€ ειναι 60Ηz για τι 80FPS ή High Fps  συζηταμε;
Το φτωχος δεν το ειπα εγω και οταν απαντησα , απαντησα για το combo monitor/gpu.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Εδώ είναι το video, στο 2:50 νομίζω φαίνεται πιο καθαρά το blurriness, αλλά δείτε το απτήν αρχή - κάντε και like και subscribe :P 

 

 

 

Θα σου έκανα αλλά είσαι γνωστός κόκκινο φρουρός και με αυτά που ανεβάζεις προσπαθείς να ρήξεις λάσπη λολ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι κανει μπαμ μετα το 2.50 οντως και κατι δεν μου αρεσει και στην κινηση εκει που κανεις πανω κατω σαν να σπαει η εικονα? Καταλαβαινεις κατι τετοιο?

Αν το καταλαβαίνεις λέει? Τα άντερα μου πήγα να βγάλω :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...