Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν και εσύ, συγκεντρώσου. Σε dx12 οι drivers της nvidia χρειάζονται πιο δυνατό επεξεργαστή για να βγάλουν τα ίδια fps σε σχέση με την amd. Αυτό είναι δεδομένο. Το ότι δεν θα συμβεί σε 12700 επίσης είναι γεγονός, αλλά μιλάμε για κορυφαίο επεξεργαστή. Σε κάτι 10400 / 12100 / 12400 κλπα θα το  δείς το μπουκαλάκι. 

Ναι αλλα σε 10400 12100 12400 δεν με ενδιαφερει το μπουκαλι γιατι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας.
Αυτος που θα παρει 4080 4090 δεν θα διαθεσει 100€ για cpu, 100€ παιζει να εχει μονο το cooler του για να μη πω το ποντικι του.
Αν θα πρεπει να εξετασω μια top καρτα της αγορας σιγουρα θα την εξετασω και με εναν επεξεργαστη αναλογου range και δυνατοτητων.
Εκει εχει σημασια αν υπαρχει προβλημα η οχι.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι αλλα σε 10400 12100 12400 δεν με ενδιαφερει το μπουκαλι γιατι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας.
Αυτος που θα παρει 4080 4090 δεν θα διαθεσει 100€ για cpu, 100€ παιζει να εχει μονο το cooler του για να μη πω το ποντικι του.

Τη 4070Ti, για την οποία έδωσες τρελό αγώνα τις προηγούμενες ημέρες, την έχεις ξεχάσει;

Δεν τα πάει καλά σε 1080p ή 1440p + DLSS και οθόνες 144Hz η 4070Ti;

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν θα πρεπει να εξετασω μια top καρτα της αγορας σιγουρα θα την εξετασω και με εναν επεξεργαστη αναλογου budget και δυνατοτητων.

Εδώ μιλάς σωστά.

Με την 7900ΧΤ θα είσαι σχετικά καλά και με τον 5800Χ. Με την 4070Τι θες 12900Κ/7900Χ για τα ίδια fps σε CPU limited σημεία.

Γιατί κάτι τέτοιες διαφορές βλέπουμε και ακούμε.

Αλλά βέβαια θα χρειαστεί να τα ξαναπούμε 50 φορές ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Να θυμίσω οτι driver overhead υπάρχει και στη 4080, και στη 4060Ti και σε ολες τις GPU. Δεν αφορά μονο τους κατοχους 4090, οι οποιοι δίνουν και ενα χιλιαρικο για πλακα (;) για καινούριο CPU + M/B.

Και υπαρχει και κόσμος που παζει σε 1080p ή 1440p + DLSS σε high refresh.

Διάφορα σενάρια και περιπτώσεις.

 

Για πλάκα δε δίνει κάνεις τίποτα.

εκτός από τον κατ' άλλους μπαμπά @azazil1190.

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τη 4070Ti, για την οποία έδωσες τρελό αγώνα τις προηγούμενες ημέρες, την έχεις ξεχάσει;

Δεν τα πάει καλά σε 1080p ή 1440p + DLSS και οθόνες 144Hz η 4070Ti;

Εδώ μιλάς σωστά.

Με την 7900ΧΤ θα είσαι σχετικά καλά και με τον 5800Χ. Με την 4070Τι θες 12900Κ/7900Χ για τα ίδια fps σε CPU limited σημεία.

Γιατί κάτι τέτοιες διαφορές βλέπουμε και ακούμε.

Αλλά βέβαια θα χρειαστεί να τα ξαναπούμε 50 φορές ακόμα...

Ααααα άρα με την 7900xt θα είμαι καλά οκ. Αν ανοίξω και το Sam θα έχω και επιπλέον rt, tensor cores και χαμηλότερη κατανάλωση συν καλύτερους οδηγοπυς;

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Μπερδεύεις το cpu benchmarking με το gpu benchmarking. To 720p cpu benchmark ειναι ρεαλιστικο σεναριο  γιατι σου δείχνει τι θα βρεις μπροστά σου με το εν λόγω cpu όταν αναβαθμισεις καρτα. Η αναλυση δεν εχει απολυτως καμια σημασία, αν υπηρχαν καρτες να τερματίσουν τα cpu σε 4k τοτε και τα cpu review σε 4k θα γινόντουσαν. 

Απο την άλλη το 1080 / 720 σε gpu review η benchmark ειναι τρολλια, εκτος αν μιλαμε για low range καρτες. 

Μάλλον δεν είδες καν το review, CPU REVIEW είναι με τον 13400 vs 5700X και έχει μέσα και 12400 και 5600. Άρα με τα δικά σου λεγόμενα μια χαρά είναι το test στα 1080p.

 

20 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

Και είπε για lows και σε ένα παιχνιδι. Δηλαδή κάποιο παιχνίδι ή 4080 είχε κανονικά περισσότερα σε average fps  αλλά τα lows με 6800 ήταν υψηλότερα.

 

Αν μπορεί να μας πει με τι cpu και τι παιχνίδι, μπορεί το συγκεκριμένο παιχνίδι να είναι ευαίσθητο με την cpu + overhead nvidia. Αλλά όπως βλέπουμε το overhead επιρεαζει σε ένα παιχνίδι τα lows που άμα είναι έντονα μπορεί να κάνει stutter. 

 

 

Δεν είναι μόνο ένα παιχνίδι με τέτοια συμπεριφορά, δες παρακάτω

 

Hitaman-3-1080p.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τη 4070Ti, για την οποία έδωσες τρελό αγώνα τις προηγούμενες ημέρες, την έχεις ξεχάσει;

Δεν τα πάει καλά σε 1080p ή 1440p + DLSS και οθόνες 144Hz η 4070Ti;

Kαι η 4070Ti 900€ εχει δεν εχει 250-300€, δυσκολα τη βαζεις σε επεξεργαστες των 100€ ουτε δινεις 900€ για να παιξεις 1080p.

9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Με την 7900ΧΤ θα είσαι σχετικά καλά και με τον 5800Χ. Με την 4070Τι θες 12900Κ/7900Χ για τα ίδια fps σε CPU limited σημεία.

Γιατί κάτι τέτοιες διαφορές βλέπουμε και ακούμε.

Αλλά βέβαια θα χρειαστεί να τα ξαναπούμε 50 φορές ακόμα...

Ποιος το λεει οτι η 4070Ti θελει 12900κ και δεν παιζει σε 12700κ ;
Θα ηθελα πολυ να δω ενα Benchmark 5800x με 7900xt  vs 12700k 4070Τi σε 4Κ Μax Settings Ray Tracing DLSS 3/FSR Quality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

Ααααα άρα με την 7900xt θα είμαι καλά οκ. Αν ανοίξω και το Sam θα έχω και επιπλέον rt, tensor cores και χαμηλότερη κατανάλωση συν καλύτερους οδηγοπυς;

Μόνο trolling είσαι τις τελευταίες μέρες.

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Kαι η 4070Ti 900€ εχει δεν εχει 250-300€, δυσκολα τη βαζεις σε επεξεργαστες των 100€ ουτε δινεις 900€ για να παιξεις 1080p.

 

Ο 13400F έχει 230 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον δεν είδες καν το review, CPU REVIEW είναι με τον 13400 vs 5700X και έχει μέσα και 12400 και 5600. Άρα με τα δικά σου λεγόμενα μια χαρά είναι το test στα 1080p.

Περάσανε 3 ώρες, ακόμα δεν έχεις καταλάβει σε τι αναφέρομουν, και συνεχίζεις. Δεν υπάρχεις ρε 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ααααα άρα με την 7900xt θα είμαι καλά οκ. Αν ανοίξω και το Sam θα έχω και επιπλέον rt, tensor cores και χαμηλότερη κατανάλωση συν καλύτερους οδηγοπυς;

LOL

Ποιος μίλησε για καλύτερη/χειρότερη GPU και features. Για το driver overhead μιλάμε εδώ και τόση ώρα.

Για να σου απαντήσω όμως ... στην τιμή που ανακοινώθηκε και κυρίως στην τιμή που πωλείται είναι χειρότερη η 7900ΧΤ.

Όμως τσουλάει και με 5800Χ/9900Κ. Δε θα χρειαστείς +700-800€ αυτή τη στιγμή. Τα δίνεις αργότερα 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL

Ποιος μίλησε για καλύτερη/χειρότερη GPU και features. Για το driver overhead μιλάμε εδώ και τόση ώρα.

Για να σου απαντήσω όμως ... στην τιμή που ανακοινώθηκε και κυρίως στην τιμή που πωλείται είναι χειρότερη η 7900ΧΤ.

Όμως τσουλάει και με 5800Χ/9900Κ. Δε θα χρειαστείς +700-800€ αυτή τη στιγμή. Τα δίνεις αργότερα 🤑

Αυτό προσπαθούν να καλύψουν τόση ώρα, όχι ότι δεν θα παίξει κανείς με την 4090 σε 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL

Ποιος μίλησε για καλύτερη/χειρότερη GPU και features. Για το driver overhead μιλάμε εδώ και τόση ώρα.

Για να σου απαντήσω όμως ... στην τιμή που ανακοινώθηκε και κυρίως στην τιμή που πωλείται είναι χειρότερη η 7900ΧΤ.

Όμως τσουλάει και με 5800Χ/9900Κ. Δε θα χρειαστείς +700-800€ αυτή τη στιγμή. Τα δίνεις αργότερα 🤑

Το PCGH έχει τρέξει πάντως reviews μεταξύ amd / nvidia με μεγάλη γκάμα από CPU, εδώ το link

 

https://www.pcgameshardware.de/Raptor-Lake-S-Codename-278677/Tests/Intel-13900K-13700K-13600K-Review-Release-Benchmark-1405415/3/

Πέρα από το FH5 στα υπόλοιπα δεν βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα, ίσα ίσα μερικά games τα πάνε καλύτερα με 5600 + nvidia από ότι με 5600+amd

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL

Ποιος μίλησε για καλύτερη/χειρότερη GPU και features. Για το driver overhead μιλάμε εδώ και τόση ώρα.

Για να σου απαντήσω όμως ... στην τιμή που ανακοινώθηκε και κυρίως στην τιμή που πωλείται είναι χειρότερη η 7900ΧΤ.

Όμως τσουλάει και με 5800Χ/9900Κ. Δε θα χρειαστείς +700-800€ αυτή τη στιγμή. Τα δίνεις αργότερα 🤑

Ενώ οι άλλες σέρνονται με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές. Και θέλεις τώρα να συζητήσουμε σοβαρά άλλες 50 σελίδες πάνω σε αυτό.

Μα ξέρεις τι μου λες; Να παραβλέψω όοοοοοοολα τα θετικά που έχει η 4070ti/4080/4090 για να έχω 20 fps παραπάνω στο Hell let lose ας πούμε αν έχω με τον 12100f ή τον 5600x και σε συγκεκριμένες αναλύσεις πάντα για να μη χαλάσει η συνταγή.

Δηλαδή κατανάλωση, fps στα υπόλοιπα παιχνίδια, απόδοση raytracing, dlss 2, dlss 3, καλύτερους οδηγούς, συνολικά καλύτερη κάρτα, όλα θα τα αφήσω στην άκρη επειδή θέλω να μην έχω gpu driver overhead.

Hitaman-3-1080p.png

Αυτή είναι "η αλήθεια"; Αυτό είναι κλασσικό παράδειγμα του πως να πεις ψέμματα και να ισχυρίζεσαι ότι δεν το κάνεις.

Δηλαδή παιδιά εδώ πραγματικά χανόμαστε. Application στο τμήμα πωλήσεων της AMD άμεσα.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Εαν έχεις τα forza horizon 5 και το rd2 και δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να τρέξεις το bench τους σε 1440p σε maxed settings χώρις dlss?

Το Forza δεν το έχω αλλά ίσως το βάλω. Λοιπόν, το RDR 2 σε όλα ultra χωρίς Vsync, G-Sync και φυσικά χωρίς DLSS.

Σε 2560x1440:

2.jpg

Εγώ στα settings έχω βάλει Vulkan. Είναι καλύτερο από DirectX 12 ή να το αλλάξω;

 

Επεξ/σία από @ngelos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ενώ οι άλλες σέρνονται με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές. Και θέλεις τώρα να συζητήσουμε σοβαρά άλλες 50 σελίδες πάνω σε αυτό.

Μα ξέρεις τι μου λες; Να παραβλέψω όοοοοοοολα τα θετικά που έχει η 4070ti/4080/4090 για να έχω 20 fps παραπάνω στο Hell let lose ας πούμε αν έχω με τον 12100f ή τον 5600x και σε συγκεκριμένες αναλύσεις πάντα για να μη χαλάσει η συνταγή.

Δηλαδή κατανάλωση, fps στα υπόλοιπα παιχνίδια, απόδοση raytracing, dlss 2, dlss 3, καλύτερους οδηγούς, συνολικά καλύτερη κάρτα, όλα θα τα αφήσω στην άκρη επειδή θέλω να μην έχω gpu driver overhead.

Hitaman-3-1080p.png

Αυτή είναι "η αλήθεια"; Αυτό είναι κλασσικό παράδειγμα του πως να πεις ψέμματα και να ισχυρίζεσαι ότι δεν το κάνεις.

Δηλαδή παιδιά εδώ πραγματικά χανόμαστε. Application στο τμήμα πωλήσεων της AMD άμεσα.

To ποιο έχουν φαγωθεί να σπρώξουν μια κάρτα, ενω παρόμοιες επιδόσεις σε παρόμοια τιμή έχει δει η αγορά εδώ και πάνω από 2 χρόνια, φαινεται σ'αυτό το νήμα, οπότε σχόλια για να πάνε κάποιοι άλλοι στο τμήμα πωλήσεων, δεν πείθουνε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...