Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με τον 5900Χ + 3800C16 + tweaked sub-timings(Όχι κάτι το φοβερό) η 4090 αποδίδει άψογα ακόμα και σε 1440P. Στα BF 2042 και Warzone 2 έχω 160-200FPS με όλα τα settings max. GPU usage το κατώτερο που είδα ήταν 73% νομίζω στο BF 2042 αλλά τα FPS ήταν 160-170+..

Αυτά τα τρελά για CPU overhead και τρελά μπουκάλια κλπ είναι χαζαμάρες για να σπρώξουν κάνα φρέσκο CPU. Δεν λέω, το 73% αν γίνει 99% θα δώσει αρκετά αλλά τι θα κερδίσεις αν πας από τα 160FPS στα 200+ ; Θα αποκτήσεις καλύτερο k/d ; 😂

Η 4090 εξάλλου προορίζεται για 4K/120Hz που εκεί ακόμα και παλιότερα CPUs όπως ο 5900Χ είναι υπεραρκετοί αφού πάντα θα είσαι GPU bound. Οπότε τα περί μπουκάλια είναι κυρίως για κάνα ''Shadow of the Tomb Raider 1080P'' παρά ουσία.

Με έναν 5800X3D με λίγα λόγια είσαι μπόμπα παντού και δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία για νέα πλατφόρμα. Και εννοείται με το DLSS 3(Frame Generation) τα μπουκάλια τελειώνουν και τα παιχνίδια γίνονται φλούδα με εξαίρεση τα CP 2077 και TW3 με AMD CPUs.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Aυτο ειναι ενα παιχνιδι, δεν τρεχουν ολα τα παιχνιδια σε native 4κ με  20 και 30 καρε.Οπου δεν  φτανει το Performance αναγκαστικα θα το χρηιμοποιησεις αλλα αν το Performance αρκει για native αναλυση εννοειεται  θα προτιμηθει

Επισης υπαρχουν ανθρωποι  που παιζουν  1440P και θελουν να παιζουν σε native αναλυση και προσπαθουν να αποφυγουν τα οποια upscale μοτιβα οποτε και εκει μια χαρα σε νοιαζει το raster performance. Στην 1440p κατηγορια ειμαι και εγω πχ

Mα για 4Κ μιλαμε, εκει πανε να τις βγαλουν αχρηστες.
Αυτο ειπα και εγω πιο πανω οτι σε λιγο καιρο ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ δεν θα φτανει το performance να παιξεις Raster 4Κ.
Αν μπορεις να παιξεις Raster 4K max settings RT με 80FPS κατσε και παιξε Raster.
Mπορεις στα next gen;  ή μονο σε παιχνιδια 5ετιας που τα εχεις παιξει ηδη με τη παλια καρτα;
Eπειδη λοιπον δεν παιζουν και δεν θα παιζουν ολα με Raster για αυτο και λεω οτι στο 4Κ ειναι ανουσιο να μιλαμε για Raster σε next gen games για 3% 5% 10% οταν το game απαιτει Raster 300% καλυτερο.
Δεν θα συγκρινεις λοιπον 3080 με 4070Ti σε Raster αλλα σε DLSS
Δεν θα συγκρινεις 4070Τi με 7900xt σε Raster αλλα σε DLSS
γιατι αυτο το 5% η 15% raster performance δεν θα αλλαξει τιποτα και παλι θα εισαι αναγκασμενος να παιξεις DLSS/FSR.

Στο 1440p Kαμια απο τις νεες καρτες δεν εχει θεμα να παιξει Raster.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανούσιο λόγω της μαλακίας Denuvo που θα το τρώμε σε κάθε μεγάλο τίτλο πλέον.60 fps με  4090 σε rail horror..
Ηδη φαντάζομαι πως θα αποδώσει σε στους ερχόμενους τίτλους η επένδυση των 2000ευρώ.Ο μόνος που θα χτυπά 60 fps θα είναι ο Azazil με την 4090ΤΙ😔

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Είναι ανούσιο λόγω της μαλακίας Denuvo που θα το τρώμε σε κάθε μεγάλο τίτλο πλέον.60 fps με  4090 σε rail horror..
Ηδη φαντάζομαι πως θα αποδώσει σε στους ερχόμενους τίτλους η επένδυση των 2000ευρώ.Ο μόνος που θα χτυπά 60 fps θα είναι ο Azazil με την 4090ΤΙ😔

Aυτος ειναι και ο βασικοτερος λογος που ειμαι διστακτικος να παρω 4090(και οτι δεν εχει A3RO 4090).
Οτι ηδη σε Raster ειναι οριο και θα εισαι αναγκασμενος να παιζεις DLSS και αν ειναι να παιζεις DLSS γιατι να μη παρεις μια καρτα που εχει κατω απο τα μισα χρηματα να παιξεις 1-2 χρονια DLSS και μετα να δεις τι performance boost και τι τιμες θα εχουν οι 5000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω,δεν περίμενα η 4090 να βαρέσει/πάει κάτω από 60fps σε παιχνίδια τύπου DS/Forspoken σε αντίθεση με Plague που δικαιολογούσε το οπτικό αποτέλεσμα και παραδόξως έχει και υψηλότερα av.frames στα 75 χωρίς Denuvo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά το denuvo δεν ρίχνει τις επιδόσεις, στην χειρότερη απλά μεγαλώνει λίγο τα loading times. Δείτε και το Dying Light 2 που αφαίρεσε το denuvo προχτες, καμία διαφορά στο performance.

Το πρόβλημα ήταν η Ubisoft που έβαζε στους τίτλους της VMProtect + Denuvo με αποτέλεσμα να θες καλό CPU για να μην έχεις θέματα.

Επίσης, λέτε για το πως αποδίδει η 4090..Τα χάλια του PS5 σε performance mode τα είδατε ; Όταν ένα παιχνίδι δεν τρέχει καλά στο PC, ΔΕΝ τρέχει ούτε στις κονσόλες(Πέρα από τα shader stutters που η κονσόλα δεν έχει λόγω pre-compiled shaders).

Στο Forswoken το PS5 πέφτει μέχρι και σε 720P..

Οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες με τις κονσόλες πλέον στα ίδια settings..Εκτός κι αν κάνουν χοντρή πατάτα στην PC version. Σε RT λέει ο Alex φτάνουμε το 9-10x πάνω για την 4090, lol..Μην αναφέρουμε το DLSS 3 τώρα και γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο..

untitledyqdee.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ρε παιδιά το denuvo δεν ρίχνει τις επιδόσεις, στην χειρότερη απλά μεγαλώνει λίγο τα loading times. Δείτε και το Dying Light 2 που αφαίρεσε το denuvo προχτες, καμία διαφορά στο performance.

Το πρόβλημα ήταν η Ubisoft που έβαζε στους τίτλους της VMProtect + Denuvo με αποτέλεσμα να θες καλό CPU για να μην έχεις θέματα.

Επίσης, λέτε για το πως αποδίδει η 4090..Τα χάλια του PS5 σε performance mode τα είδατε ; Όταν ένα παιχνίδι δεν τρέχει καλά στο PC, ΔΕΝ τρέχει ούτε στις κονσόλες(Πέρα από τα shader stutters που η κονσόλα δεν έχει λόγω pre-compiled shaders).

Στο Forswoken το PS5 πέφτει μέχρι και σε 720P..

Οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες με τις κονσόλες πλέον στα ίδια settings..Εκτός κι αν κάνουν χοντρή πατάτα στην PC version. Σε RT λέει ο Alex φτάνουμε το 9-10x πάνω για την 4090, lol..

untitledyqdee.png

To denuvo ειναι υποθεση του Westbaum εγω στο μονο που συμφωνησα ειναι στα χαμηλα FPS σε  Raster 4Κ Max settings RT.
Αν δηλαδη απο τωρα υπαρχουν τιτλοι που αναγκαζουν τη 4090 να βαλει DLSS για να δεις 80-100FPS τοτε δεν εχει νοημα να μιλαμε ή να ελπιζουμε για Raster στο μελλον,ποσο μαλλον στις μικροτερες καρτες.
Δεν μπορω να ακουω τον Χ και τον Ψ να μου μιλανε για 5% η 15% καλυτερο/χειροτερο Raster εφοσον χρειαζεται 200-300% καλυτερο Raster perf για παιξεις Raster στις μικροτερες.
Aρα αν πρεπει να συγκρινω 2 καρτες των 900-1000€ παλιες η νεες αυτο το 5-15% ειναι ειναι σαν να μην υπαρχει αν εισαι αναγκασμενος να βαλεις DLSS.
Αυτο που θα επρεπε να με ενδιαφερει ειναι το RT perf και το DLSS Perf για να επιλεξω μια καρτα των 900-1000€.
Εκει λοιπον η 4070Ti εχει το πλεονεκτημα απο οποιαδηποτε παλια η νεα καρτα κοστιζει τα ιδια χρηματα.
Παραδειγμα 1
- Η 3080 εχει μονο 15% διαφορα σε Raster απο τη 4070Ti
- Μπορεις να παιξεις Raster 4K RT σε next gen game με 3080 ;
- Oχι
- Αρα χεστηκαμε για το Raster δες τι κανει σε DLSS RT

Παραδειγμα 2
- Η 3090Ti εχει λιγο καλυτερο Raster απο τη 4070Ti
- Μπορεις να παιξεις Raster 4K RT σε next gen game με 3090Τi ;
- Oχι
- Αρα χεστηκαμε για το Raster δες τι κανει σε DLSS RT

Παραδειγμα 3
- Η 7900xt ειναι λιγο καλυτερη σε Raster απο τη 4070Ti
- Μπορεις να παιξεις Raster 4K RT σε next gen game με 7900xt ;
- Oχι
- Αρα χεστηκαμε για το Raster δες τι κανει σε DLSS RT

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Spider-Man Remastered έχει dlss 3; Επειδή έχω κάπου 60-70 fps παραπάνω (μπορεί και περισσότερα γιατί έχω βάλει κόφτη στα 115 για να λειτουργεί καλύτερα το G-Sync) από ότι είχα με την 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Παιδιά το Spider-Man Remastered έχει dlss 3; Επειδή έχω κάπου 60-70 fps παραπάνω (μπορεί και περισσότερα γιατί έχω βάλει κόφτη στα 115 για να λειτουργεί καλύτερα το G-Sync) από ότι είχα με την 3080.

Ναι έχει, θα το βρεις με την ονομασία: Frame Generation

Γενικά δεν είναι καλή ιδέα ο κόφτης με Frame Generation και αν το έχεις ενεργοποιημένο δοκίμασε να απενεργοποιήσεις εντελώς το VSync (off), καθότι αυξάνεται το input lag έτσι. (αυτό προτείνει η nVidia τουλάχιστον για την ώρα)

Επίσης δε ξέρω αν είναι η καλύτερη ιδέα το FG στο Spiderman remastered, εκτός και αν παίζεις σε 4K Maximum RT, κτλ, που δε θα έβγαζες παραπάνω από 55 fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aki είπε

Ναι έχει, θα το βρεις με την ονομασία: Frame Generation

Γενικά δεν είναι καλή ιδέα ο κόφτης με Frame Generation και αν το έχεις ενεργοποιημένο δοκίμασε να απενεργοποιήσεις εντελώς το VSync (off), καθότι αυξάνεται το input lag έτσι. (αυτό προτείνει η nVidia τουλάχιστον για την ώρα)

Επίσης δε ξέρω αν είναι η καλύτερη ιδέα το FG στο Spiderman remastered, εκτός και αν παίζεις σε 4K Maximum RT, κτλ, που δε θα έβγαζες παραπάνω από 55 fps

Έχω ενεργοποιήσει το VSync από το control panel της Nvidia και μέσα στα παιχνίδια το έχω off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως με τον 5900Χ + 3800C16 + tweaked sub-timings(Όχι κάτι το φοβερό) η 4090 αποδίδει άψογα ακόμα και σε 1440P. Στα BF 2042 και Warzone 2 έχω 160-200FPS με όλα τα settings max. GPU usage το κατώτερο που είδα ήταν 73% νομίζω στο BF 2042 αλλά τα FPS ήταν 160-170+..

Αυτά τα τρελά για CPU overhead και τρελά μπουκάλια κλπ είναι χαζαμάρες για να σπρώξουν κάνα φρέσκο CPU. Δεν λέω, το 73% αν γίνει 99% θα δώσει αρκετά αλλά τι θα κερδίσεις αν πας από τα 160FPS στα 200+ ; Θα αποκτήσεις καλύτερο k/d ; 😂

Η 4090 εξάλλου προορίζεται για 4K/120Hz που εκεί ακόμα και παλιότερα CPUs όπως ο 5900Χ είναι υπεραρκετοί αφού πάντα θα είσαι GPU bound. Οπότε τα περί μπουκάλια είναι κυρίως για κάνα ''Shadow of the Tomb Raider 1080P'' παρά ουσία.

Με έναν 5800X3D με λίγα λόγια είσαι μπόμπα παντού και δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία για νέα πλατφόρμα. Και εννοείται με το DLSS 3(Frame Generation) τα μπουκάλια τελειώνουν και τα παιχνίδια γίνονται φλούδα με εξαίρεση τα CP 2077 και TW3 με AMD CPUs.

Το CPU overhead με Nvidia είναι υπαρκτό πρόβλημα σε ορισμένα games. Για παράδειγμα εγώ έχω 5900Χ + 3600C14 + 4Κ rez και πήγα από 6800ΧΤ σε RTX 4080, και στο hell let loose σε ορισμένα σημεία (πολύ cpu intensive) παίρνω περίπου 20-30% λιγότερα fps με την 4080. οκ είναι το μονό DX12 game που το διαπίστωσα αυτό, άλλα είναι κάτι που συμβαίνει και δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mkp είπε

Το CPU overhead με Nvidia είναι υπαρκτό πρόβλημα σε ορισμένα games. Για παράδειγμα εγώ έχω 5900Χ + 3600C14 + 4Κ rez και πήγα από 6800ΧΤ σε RTX 4080, και στο hell let loose σε ορισμένα σημεία (πολύ cpu intensive) παίρνω περίπου 20-30% λιγότερα fps με την 4080. οκ είναι το μονό DX12 game που το διαπίστωσα αυτό, άλλα είναι κάτι που συμβαίνει και δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε.

Βρήκες την περίπτωση λογικά, γενικά έχει overhead η NVIDIA με το DX12 αλλά το έχει βελτιώσει αισθητά. Το DLSS 3 τα λύνει όλα αυτά τα θέματα, αρκεί να υπάρχει υποστήριξη από τους devs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mkp είπε

Το CPU overhead με Nvidia είναι υπαρκτό πρόβλημα σε ορισμένα games. Για παράδειγμα εγώ έχω 5900Χ + 3600C14 + 4Κ rez και πήγα από 6800ΧΤ σε RTX 4080, και στο hell let loose σε ορισμένα σημεία (πολύ cpu intensive) παίρνω περίπου 20-30% λιγότερα fps με την 4080. οκ είναι το μονό DX12 game που το διαπίστωσα αυτό, άλλα είναι κάτι που συμβαίνει και δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε.

Μάλιστα, με 5900Χ και 3600C14. Δεν είναι κανένα σαπάκι setup.

Δεν είναι το μόνο παιχνίδι. Δυστυχώς υπάρχουν μπόλικα.

Αλλά όταν τα αναφέρουμε αυτά ενοχλούνται κάποιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μάλιστα, με 5900Χ και 3600C14. Δεν είναι κανένα σαπάκι setup.

Δεν είναι το μόνο παιχνίδι. Δυστυχώς υπάρχουν μπόλικα.

Αλλά όταν τα αναφέρουμε αυτά ενοχλούνται κάποιοι.

Ε αν παίζεις hell let lose πάρε 7000 σειρά να φχαριστηθείς επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μάλιστα, με 5900Χ και 3600C14. Δεν είναι κανένα σαπάκι setup.

Δεν είναι το μόνο παιχνίδι. Δυστυχώς υπάρχουν μπόλικα.

Αλλά όταν τα αναφέρουμε αυτά ενοχλούνται κάποιοι.

Είναι σίγουρα Driver Overhead;

Περισσότερο έλλειψη optimization ή και λάθος από τη μεριά του developer πρέπει να είναι. Μιλάμε για 4080 να είναι 30% πιο αργή από από την 6800xt, που δεν είναι ούτε το μεγάλο μοντέλο την προηγούμενης γενιάς 

10 ώρες πριν, mkp είπε

Το CPU overhead με Nvidia είναι υπαρκτό πρόβλημα σε ορισμένα games. Για παράδειγμα εγώ έχω 5900Χ + 3600C14 + 4Κ rez και πήγα από 6800ΧΤ σε RTX 4080, και στο hell let loose σε ορισμένα σημεία (πολύ cpu intensive) παίρνω περίπου 20-30% λιγότερα fps με την 4080. οκ είναι το μονό DX12 game που το διαπίστωσα αυτό, άλλα είναι κάτι που συμβαίνει και δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε.

Δοκίμασες να ενεργοποιήσεις το Resizable Bar από το nVidia inspector;

Να δεις εάν γίνεται κάτι λάθος στο ίντερνετ με άλλους χρήστες; Πχ, πρόσφατα μάθαμε ότι εάν ενεργοποιήσεις το RB στο Dead Space Remake, οι 4080 αποκτούν +25% επιπλέον επιδώσεις.

Ίσως είναι κάτι παρόμοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...