Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Άλλο αυτό, άλλο τα 50 fps

Ρε μαν, stock CPU να τρέχεις μέσα στην αγορά τα zen 3 δεν παιρνάνε τα 50. Ο 3700x μου ενδεικτικά είναι στα 25-30 fps. Ο 3d μπορεί να πάει και 70 αλλά έχει και αυτός drops στα 50. Μιλάμε να τρέχεις γύρω γύρω, πέφτουν πολύ τα fps σε σχέση με το απλά να περπατάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δεν έχει 50fps τελικά; 😂

Με ή χωρίς SMT fix;

Με smt fix .

1 λεπτό πριν, Herald είπε

E o 13600k πέφτει στα 100 περίππου

Δεν ξερω ποσο βγαζει ο 10600k σιγουρα ομως δεν υπαρχουν τα 40 και 50αρια που ειπώθηκαν  πιο πριν . Για την ακριβεια , περα απο το κεντρο της αγορας και κατα την διαρκεια του μεσημεριου που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο απο npc και πεφτει στιγμαια 7x fps  , σε ολη την αλλη διαδρομη ο μεσος ορος ειναι 90 με 100. 

Στο υπολοιπο παιχνιδι προφανως ειναι 100-117(fps cap ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχεις μπερδέψει τη βούρτσα με την...

 

Για πες μου εσυ λοιπον στο CP 2077 4K Max settings RT Psycho με ποια καρτα θα βγαλεις Raster 60+FPS;
Με τις 7900xt xtx που βγαζουν 20-30FPS η με την 4090 που βγαζει 40FPS;
Raster και μεταξωτες κορδελες απο εδω και περα.
Τα παλια games 2015-2018 που βλεπεις στα Average 4K τα παιζεις και με τις παλιες καρτες .
Οι περισσοτεροι τα εχουν παιξει ηδη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Με smt fix .

Δεν ξερω ποσο βγαζει ο 10600k σιγουρα ομως δεν υπαρχουν τα 40 και 50αρια που ειπώθηκαν  πιο πριν . Για την ακριβεια , περα απο το κεντρο της αγορας και κατα την διαρκεια του μεσημεριου που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο απο npc και πεφτει στιγμαια 7x fps  , σε ολη την αλλη διαδρομη ο μεσος ορος ειναι 90 με 100. 

Στο υπολοιπο παιχνιδι προφανως ειναι 100-117(fps cap ) 

 

Ρε σύ έβαλα πριν αυτό το video, από user στο ocuk είναι με stock 3d, 4080 έχει αλλά δεν τον κόβει η κάρτα

 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν έχει 50fps τελικά; 😂

Με ή χωρίς SMT fix;

Να κλείσουμε smt είναι το Φιξ?

Εγώ κανονικά τον έχω τον cpu (smt on)με uv k pbo +boost και σεταρισμα μνημουλες.Δεν είδα κάτι περίεργο σε drops.Αλλα για να μην λέω μαλακίες θα τεσταρω περισσότερο μέσα στην αγορά κτλ που είπε κάποιος 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε σύ έβαλα πριν αυτό το video, από user στο ocuk είναι με stock 3d, 4080 έχει αλλά δεν τον κόβει η κάρτα

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

τα νούμερα του είναι υπερβολικά χαμηλά. ακριβώς στο σημείο που πέφτει στα 52 fps  είχα  74  και αυτό μέρα. νύχτα που τρέχει αυτός κάτω από 80 δεν πηγε 

είτε δεν εχει βάλει το smt fix ,  αν και δεν νομίζω να έχει τόση μεγάλη διαφορά είτε τρέχει παλιά έκδοση (;) είτε έχει κάποιο άλλο θέμα με το pc του  

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Να κλείσουμε smt είναι το Φιξ?

Εγώ κανονικά τον έχω τον cpu (smt on)με uv k pbo +boost και σεταρισμα μνημουλες.Δεν είδα κάτι περίεργο σε drops.Αλλα για να μην λέω μαλακίες θα τεσταρω περισσότερο μέσα στην αγορά κτλ που είπε κάποιος 

όχι, βάλε το mod cyber engine tweaks   και το ενεργοποιείς από τα settings. 

είδα διαφορά ακόμα και σε 4κ ultra , dlss balance 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για πες μου εσυ λοιπον στο CP 2077 4K Max settings RT Psycho με ποια καρτα θα βγαλεις Raster 60+FPS;
Με τις 7900xt xtx που βγαζουν 20-30FPS η με την 4090 που βγαζει 40FPS;
Raster και μεταξωτες κορδελες απο εδω και περα.
Τα παλια games 2015-2018 που βλεπεις στα Average 4K τα παιζεις και με τις παλιες καρτες .
Οι περισσοτεροι τα εχουν παιξει ηδη.

Aυτο ειναι ενα παιχνιδι, δεν τρεχουν ολα τα παιχνιδια σε native 4κ με  20 και 30 καρε.Οπου δεν  φτανει το Performance αναγκαστικα θα το χρηιμοποιησεις αλλα αν το Performance αρκει για native αναλυση εννοειεται  θα προτιμηθει

Επισης υπαρχουν ανθρωποι  που παιζουν  1440P και θελουν να παιζουν σε native αναλυση και προσπαθουν να αποφυγουν τα οποια upscale μοτιβα οποτε και εκει μια χαρα σε νοιαζει το raster performance. Στην 1440p κατηγορια ειμαι και εγω πχ

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

+ Oτι θα δωσεις μια used καρτα και θα παρεις μια New με 3-4 χρονια εγγυηση κατι που για πολλους ειναι πολυ σημαντικο τοσο για τη ψυχολογια του "δεν φοβαμαι τιποτα θα μου την αλλαξουν" οσο και για τη καλυτερη μεταπωλητικη της αξια αν αποφασισεις σε 1.5 χρονο να πας σε 5000 γραφοντας "με αποδειξη και εγγυηση 2.5 χρονια" στην αγγελια.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τωρα σιγουρα καποιοι ειναι κολλημενοι με το Raster σου λενε και σου ξαναλενε 15% Raster διαφορα.
Επισης ομως ειναι +20% σε Ray Tracing και καπου +30-40% σε DLSS κατι που οπως ολα δειχνουν οτι αν δεν εχεις τη ναυαρχιδα θα το βαλεις θες δεν θες.
Υπαρχει και μια 3η κατηγορια αυτοι που σου λενε δεν εχει νοημα για 15% Raster να πληρωσεις 200€ αλλα την ιδια στιγμη σου προτεινουν AMD με 150-200€ διαφορα για το φοβερο τρομερο και ανικητο 3% Raster διαφορα.

Μέχρι να δώσει η Amd καλό rt σημασία θα έχει το raster και το RT θα είναι gimmick.

Μετά θα είναι ένδειξη τεχνολογικής υπεροχής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

τα νούμερα του είναι υπερβολικά χαμηλά. ακριβώς στο σημείο που πέφτει στα 52 fps  είχα  74  και αυτό μέρα. νύχτα που τρέχει αυτός κάτω από 80 δεν πηγε 

είτε δεν εχει βάλει το smt fix ,  αν και δεν νομίζω να έχει τόση μεγάλη διαφορά είτε τρέχει παλιά έκδοση (;) είτε έχει κάποιο άλλο θέμα με το pc του  

όχι, βάλε το mod cyber engine tweaks   και το ενεργοποιείς από τα settings. 

είδα διαφορά ακόμα και σε 4κ ultra , dlss balance 

Μήπως έχεις κλειστό το reflex? Ρίχνει τα fps αρκετά και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Να κλείσουμε smt είναι το Φιξ?

Εγώ κανονικά τον έχω τον cpu (smt on)με uv k pbo +boost και σεταρισμα μνημουλες.Δεν είδα κάτι περίεργο σε drops.Αλλα για να μην λέω μαλακίες θα τεσταρω περισσότερο μέσα στην αγορά κτλ που είπε κάποιος 

Το στενό να μη χάσεις. :D

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Να κλείσουμε smt είναι το Φιξ?

Εγώ κανονικά τον έχω τον cpu (smt on)με uv k pbo +boost και σεταρισμα μνημουλες.Δεν είδα κάτι περίεργο σε drops.Αλλα για να μην λέω μαλακίες θα τεσταρω περισσότερο μέσα στην αγορά κτλ που είπε κάποιος 

By default είναι 6-πύρηνοι = 12 threads (SMT on) και 8-πύρηνοι και πάνω να τρέχουν με 1thread/core, δηλ. SMT off

35 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

όχι, βάλε το mod cyber engine tweaks   και το ενεργοποιείς από τα settings. 

είδα διαφορά ακόμα και σε 4κ ultra , dlss balance

Σε 8-πύρηνους είναι μεγάλη η διαφορά. Μπορεί να υπάρχει διαφορά και σε 5900/7900 αλλά σίγουρα πιο μικρή. Σε 5950/7950 δε νομίζω να υπάρχει διαφορά.

40 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

είτε δεν εχει βάλει το smt fix

Αυτό είναι.

Είναι συνέχεια στα 80-85W ενώ με SMT fix (διπλάσια threads) πάει πάνω από 100W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Την πήρα και μόλις την έβαλα. Με το ζόρι μπήκε στο κουτί γιατί έχω και υδρόψυξη μπροστά.

Μία μέτρηση που έκανα την 3080 και την 4070ti:

 

3DMARK0302_B.jpg

4070ti_0302.jpg

Μεγειές και καλοπαίχνιδη! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Την πήρα και μόλις την έβαλα. Με το ζόρι μπήκε στο κουτί γιατί έχω και υδρόψυξη μπροστά.

Μία μέτρηση που έκανα την 3080 και την 4070ti:

 

3DMARK0302_B.jpg

4070ti_0302.jpg

Αντε με γειες! Για βάλε κανένα CB2077 η The Witcher 3 με dlss 2 και 3 να πεις εντυπώσεις.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...