Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

 

Κατι ασχετο, σε αυτες τις καρτες με το νεο καλωδιο/τροφοδοσια που εχουν, καποιος που θελει πχ να εχει ασπρο καλωδιο τροφοδοσιας τι κανει δεν υπαρχουν επιλογες? Η αυτο το ασχημο μαυρο που συνοδευει την καρτα η τιποτα?

Αμε πληρώνεις για cablemode και έχεις επιλογές για χρωματακια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Αμε πληρώνεις για cablemode και έχεις επιλογές για χρωματακια

Μπορεις να στειλεις ενα λινκ αν ειναι ευκολο να δω!

edit: custom εννοεις ?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Μπορεις να στειλεις ενα λινκ αν ειναι ευκολο να δω!

edit: custom εννοεις ?

Ναι ρε, μισό... έρχεται 

https://eustore.cablemod.com/product-category/pro-series/12vhpwr-pci-e-cable/

Ανάλογα και το psu που έχεις 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα μηπως ξερει κανεις πως να ενεργοπ custon resolution?δεν μπορω να βρω τπτ online (4070ti)528.24 driversimage.png.25f04f429c921c6f139352341957f38f.png

Επεξ/σία από christarass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Ναι ρε, μισό... έρχεται 

https://eustore.cablemod.com/product-category/pro-series/12vhpwr-pci-e-cable/

Ανάλογα και το psu που έχεις 

Έχω πάρει από εκεί ένα μπλε-μαυρο και ένα λευκό 

Και δύο της Corsair τα οποία είναι σε εμφάνιση οκ ...απλά καλά .Μαύρα φυσικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έχω πάρει από εκεί ένα μπλε-μαυρο και ένα λευκό 

Και δύο της Corsair τα οποία είναι σε εμφάνιση οκ ...απλά καλά .Μαύρα φυσικα

Αυτο που δεν καταβα ειναι για πιο λογο  τα διαχωριζει αναλογα με το μοντελο τροφοδοτικου. Δν ειναι ιδιο στυλ με τον adaptor/extension που δινουν οι καρτες μεσα στο κουτι, κουμπωνουν πανω στο τροφοδοτικο αυτα απευθειας?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Αυτο που δεν καταβα ειναι για πιο λογο  τα διαχωριζει αναλογα με το μοντελο τροφοδοτικου. Δν ειναι ιδιο στυλ με τον adaptor/extension που δινουν οι καρτες μεσα στο κουτι, κουμπωνουν πανω στο τροφοδοτικο αυτα απευθειας?

Σωστός!

Ανάλογα το psu που έχεις ,σου στέλνουν και το ανάλογο για να κουμπώσει απευθείας επάνω στο psu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Σωστός!

Ανάλογα το psu που έχεις ,σου στέλνουν και το ανάλογο για να κουμπώσει απευθείας επάνω στο psu

Ευχαριστω Νικο για τις πληροφοριες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Armoral είπε

Η θα μπορουσε να βρει αλλά 1200 για να πάρει την 4090. Που είναι πραγματικά πολύ καλύτερη κάρτα.

Βρε σεις αφού λέει το παλικάρι μέχρι 950, εσείς σώνει και καλά δώσε αλλά 250 και αν δεν έχεις αλλά 200 δώσε 250 γιατί πολύ καλύτερη κάρτα.

Γιατί αποκλειστικά raster; μια χαρά λειτουργεί το dlss 2 και το 3. Η μέχρι να βγει fsr 3 και να αρχίσουμε τους διθυράμβους δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούμε dlss 3;

Απάντησα πιο μπροστά  και είπα πως αφού δεν μπορεί να βρει τα 250 για την 7900ΧΤΧ ας πάρει την 4070ΤΙ,μην κάνουμε επιλεκτική ανάγνωση σαν το blu για να πάρουμε τα likes απ΄τα φιλαράκια.

Είπα ξανά μιλάμε για raster,DLLS2 έχει και η 3080 του παιδιού και μια χαρά μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.Ο μόνος λόγος βασικά για να κάνει το sidegrade είναι πως πουλάει την 3080 στα 700ευρώ.Προσωπικά έχω πρόβλημα με αυτά τα spec  για κάρτα που κοστίζει χιλιάρικο και που κόβει τόσο πολύ σε 4Κ,οπότε ο φίλος καλό είναι να γνωρίζει και τα μειονεκτήματα της κάρτας και όχι μόνο διθυράμβους επειδή είμαστε Nvidia fanboys.

 


 

Επεξ/σία από Westbaum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Απάντησα πιο μπροστά  και είπα πως αφού δεν μπορεί να βρει τα 250 για την 7900ΧΤΧ ας πάρει την 4070ΤΙ,μην κάνουμε επιλεκτική ανάγνωση σαν το blu για να πάρουμε τα likes απ΄τα φιλαράκια.

Είπα ξανά μιλάμε για raster,DLLS2 έχει και η 3080 του παιδιού και μια χαρά μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.Ο μόνος λόγος βασικά για να κάνει το sidegrade είναι πως πουλάει την 3080 στα 700ευρώ.Προσωπικά έχω πρόβλημα με αυτά τα spec  για κάρτα που κοστίζει χιλιάρικο και που κόβει τόσο πολύ σε 4Κ,οπότε ο φίλος καλό είναι να γνωρίζει και τα μειονεκτήματα της κάρτας και όχι μόνο διθυράμβους επειδή είμαστε Nvidia fanboys.

 

Συνεχιζεις να γραφεις για 7900xtx ενω ο ιδιος ο ενδιαφερομενος εχει γραψει ξεκαθαρα οτι αποκλειει την amd γιατι τον εννδιαφερει αποκλειστικα το dlss3.

Ενταξει sidegrade to 3080-->4070Τι δεν το λες, θα παρει ενα 15% κατα μεσο ορο boost σε raster, θα παρει dlls3>dlss2 που εχει τωρα, θα παρει χαμηλοτερη καταναλωση που σημαινει λιγοτερο θορυβο/θερμοκρασιες και θα παρει και 2gb παραπανω Vram. Ειναι ενα Mini upgrade, τωρα αν αξιζει η οχι κατι τετοιο ειναι στην κριση του καθενος.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 240 ευρώ αυτή τη στιγμή μπορώ να τα δώσω, τα 500+ όμως για να πάω σε 7900xtx δεν τα έχω. Ίσως μελλοντικά γίνει η τράμπα 4070ti-->7900xtx (ή 4080) αλλά ακόμα δεν έχω τη δυνατότητα. Η ερώτηση ήταν απλά αν αξίζουν αυτά τα 240 για να πάω από την 3080 στην 4070ti ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Απάντησα πιο μπροστά  και είπα πως αφού δεν μπορεί να βρει τα 250 για την 7900ΧΤΧ ας πάρει την 4070ΤΙ,μην κάνουμε επιλεκτική ανάγνωση σαν το blu για να πάρουμε τα likes απ΄τα φιλαράκια.

Είπα ξανά μιλάμε για raster,DLLS2 έχει και η 3080 του παιδιού και μια χαρά μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.Ο μόνος λόγος βασικά για να κάνει το sidegrade είναι πως πουλάει την 3080 στα 700ευρώ.Προσωπικά έχω πρόβλημα με αυτά τα spec  για κάρτα που κοστίζει χιλιάρικο και που κόβει τόσο πολύ σε 4Κ,οπότε ο φίλος καλό είναι να γνωρίζει και τα μειονεκτήματα της κάρτας και όχι μόνο διθυράμβους επειδή είμαστε Nvidia fanboys.

 


 

Αδιάφορα τα likes όσον αφορά την άποψη που θα εκφράσω. Σου είπε δεν αντέχει οικονομικά το παραπάνω και αυτό σημαίνει ότι προφανώς ακόμη και τα 200 που θα δώσει ζορίζεται για να τα δώσει. Εσύ εκεί πάρε 7900xtx γιατί raster και αυτό και το ένα και το άλλο και αν δε μπορείς άλλα 250 οπότε 7900xtx.

Άδικα τρελαίνεσαι. Όσο και να προσπαθείς να μειώσεις την κάρτα ως γνήσιο AMD fanboy μέσα από υπονοούμενα και τα σχετικά με το κόβει σε 4k (που δεν κόβει) αλλά και αν δεν κόβει τώρα θα κόβει στο μέλλον, αυτό δε γίνεται. Sidegrade από 3080 σε rtx 4070ti, 7900xt, 7900xtx δε νοείται. Αναβάθμιση είναι. Σε όλα.

Εσύ βέβαια πρέπει με τα χρήματα του άλλου να φροντίσεις να πουλήσει η αγαπημένη σου κόκκινη. Για εμένα προσωπικά δε με απασχολεί τι θα πάρει, τις επιλογές που αφορούν εμένα τις έχω κάνει. Από την πλευρά μου θέλω όμως να το δω το πράγμα όπως θα το έβλεπα για εμένα. Με γνώμονα το καλύτερο δυνατό για τα χρήματα που μπορώ να δώσω. Αυτά.

Μόλις τώρα, @ngelos είπε

Τα 240 ευρώ αυτή τη στιγμή μπορώ να τα δώσω, τα 500+ όμως για να πάω σε 7900xtx δεν τα έχω. Ίσως μελλοντικά γίνει η τράμπα 4070ti-->7900xtx (ή 4080) αλλά ακόμα δεν έχω τη δυνατότητα. Η ερώτηση ήταν απλά αν αξίζουν αυτά τα 240 για να πάω από την 3080 στην 4070ti ή όχι. 

Αν το αντέχεις οικονομικά ναι. Αν είναι να ζοριστείς άστο. Δε δυσκολεύουμε για κανένα hardware και για καμία αγορά τη ζωή μας σε άλλους τομείς.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Απάντησα πιο μπροστά  και είπα πως αφού δεν μπορεί να βρει τα 250 για την 7900ΧΤΧ ας πάρει την 4070ΤΙ,μην κάνουμε επιλεκτική ανάγνωση σαν το blu για να πάρουμε τα likes απ΄τα φιλαράκια.

Είπα ξανά μιλάμε για raster,DLLS2 έχει και η 3080 του παιδιού και μια χαρά μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.Ο μόνος λόγος βασικά για να κάνει το sidegrade είναι πως πουλάει την 3080 στα 700ευρώ.Προσωπικά έχω πρόβλημα με αυτά τα spec  για κάρτα που κοστίζει χιλιάρικο και που κόβει τόσο πολύ σε 4Κ,οπότε ο φίλος καλό είναι να γνωρίζει και τα μειονεκτήματα της κάρτας και όχι μόνο διθυράμβους επειδή είμαστε Nvidia fanboys.

 


 

Ρε συ μήπως έχεις 7900xtx και μας το κρύβεις?😆

Έχεις 4090 και προμοταρεις 7900xtx?

Ιεροσυλία ....

*Πέρα από την πλάκα αλλά προτιμώ την 4070ti σχετικά με την περίπτωση του φίλου παραπάνω.

Και καλή τιμή δίνει την 3080 και πιστεύω αξίζουν τα 250€ διαφορά για το ανάλογο μπουστ που θα πάρει.Και θα πάρει ακόμα περισσότερο στους νέους τίτλους κατ εμέ.

Ναι με χαλάνε τα 192 και 12γβ αλλά μέχρι να φάει περιορισμό από μνήμη σε παιχνίδια ,πιστεύω θα έχει έρθει η ώρα της νέας γενιάς καρτών.Συν ότι το dlss3 κ fg κάνει θαύματα οπότε δύσκολο να έχει κάποιο περιορισμό στο κοντινό μέλλον.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Τα 240 ευρώ αυτή τη στιγμή μπορώ να τα δώσω, τα 500+ όμως για να πάω σε 7900xtx δεν τα έχω. Ίσως μελλοντικά γίνει η τράμπα 4070ti-->7900xtx (ή 4080) αλλά ακόμα δεν έχω τη δυνατότητα. Η ερώτηση ήταν απλά αν αξίζουν αυτά τα 240 για να πάω από την 3080 στην 4070ti ή όχι. 

Ειναι στην κριση σου φιλε, εγραψα αναλυτικα τι θα δεις απο αυτη την μεταβαση. 

12 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Συνεχιζεις να γραφεις για 7900xtx ενω ο ιδιος ο ενδιαφερομενος εχει γραψει ξεκαθαρα οτι αποκλειει την amd γιατι τον εννδιαφερει αποκλειστικα το dlss3.

Ενταξει sidegrade to 3080-->4070Τι δεν το λες, θα παρει ενα 15% κατα μεσο ορο boost σε raster, θα παρει dlls3>dlss2 που εχει τωρα, θα παρει χαμηλοτερη καταναλωση που σημαινει λιγοτερο θορυβο/θερμοκρασιες και θα παρει και 2gb παραπανω Vram. Ειναι ενα Mini upgrade, τωρα αν αξιζει η οχι κατι τετοιο ειναι στην κριση του καθενος.

Το ουσιαστικα κομματια κατ εμε ειναι το ~15% boost performance σε raster και το dlss3, αν αυτα σου ειναι αρκετα προχωρας , αν δεν σου αρκουν μεινε με την 3080 που ετσι και αλλιως ειναι εξαιρετικη και κρατα τσεπη τα 240.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...