Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, aki είπε

Πρώτη φορά διαβάζω ή ακούω κάτι τέτοιο. Συνήθως το coil whine σημαίνει ότι είναι maxed οι επιδώσεις και είναι εντονότερο σε ψηλά frame rates.
Θα ήθελα να ακούσω κάτι πιο ολοκληρωμένο όπως προτείνεις, εάν μπορείς να μας στείλεις ένα επεξηγηματικό βίντεο.

To Coil Whine δεν οφειλεται παντα στη GPU μπορει να ειναι και απο παλιο τροφοδοτικο που σε heavy load πλεον δεν μπορει να καλυψει τη GPU η ακομα και απο μητρικη.

H oπως εδω πχ που στο παλιο συστημα δεν ειχε Coil Whine και μολις εβαλε την παλια του GPU σε νεο συστημα απεκτησε Coil Whine.
Εριξε τα FPS και ελαττωθηκε.
Τη δοκιμασε μετα σε 3ο συστημα και δεν ειχε παλι.
https://forums.tomshardware.com/threads/can-psu-cause-coil-whine-in-gpu.3762248/

Κατι αναλογο ειχα παθει για 1 βδομαδα με την 1060.
Δουλευε μια χαρα για 2 χρονια, ξαφνικα αρχισε να κανει Coil Whine, το τροφοδοτικο ηταν πλεον 10 χρονων.
Αλλαξα τροφοδοτικο και εφτιαξε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xartemporas είπε

Από τα τελευταίο patch του witcher(4.01):

"Added a new performance mode for ray-traced global illumination, which can be toggled by players with compatible hardware. It improves frame rate by prioritizing performance over range and precision."

Κάτι τέτοιο εννοούσα για τα settings στο rtgi και να μην είναι απλα on/off. Mπράβο τους που το προσθέσανε.

Μπα... Δεν είναι αρκετά καλή η υλοποίηση και πάλι...

Κάπως ταχύτερο, αλλά μικρή βελτίωση από το να άλλαζε κάποιος μόνος του τα RT Values με .ini αρχείο. Έχω την εντύπωση ότι με το patch ελαχιστοποιήθηκε και η απόσταση που δουλεύουν τα GI Probes, τουλάχιστον αυτό βλέπω σε ένα σημείο που έχω κρατήσει για τεστ. Τα probes είναι απλά κακή ιδέα, υποτίθεται ότι είναι φτηνό RT αλλά δεν επιδέχονται καμία περαιτέρω βελτίωση.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aki είπε

Μπα... Δεν είναι αρκετά καλή η υλοποίηση και πάλι...

Κάπως ταχύτερο, αλλά μικρή βελτίωση από το να άλλαζε κάποιος μόνος του τα RT Values με .ini αρχείο. Έχω την εντύπωση ότι με το patch ελαχιστοποιήθηκε και η απόσταση που δουλεύουν τα GI Probes, τουλάχιστον αυτό βλέπω σε ένα σημείο που έχω κρατήσει για τεστ. Τα probes είναι απλά κακή ιδέα, υποτίθεται ότι είναι φτηνό RT αλλά δεν επιδέχονται καμία περαιτέρω βελτίωση.

Α μάλιστα, δεν το έχω βάλει ακόμα, θα το δοκιμάσω αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε sms από το eshop ότι μπορώ να πάω να παραλάβω μία 4070ti Gigabyte gaming oc που είχα παραγγείλει πριν κάνα δύο βδομάδες. H τιμή της είναι 940 κι έχω βρει αγοραστή για την 3080 που έχω τώρα στα 700 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω αυτά τα +240 ευρώ για να κάνω αυτή την αλλαγή.
Περισσότερα χρήματα για 4080 δεν παίζουν.. δυστυχώς. Άρα τι λέτε; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Σήμερα μου ήρθε sms από το eshop ότι μπορώ να πάω να παραλάβω μία 4070ti Gigabyte gaming oc που είχα παραγγείλει πριν κάνα δύο βδομάδες. H τιμή της είναι 940 κι έχω βρει αγοραστή για την 3080 που έχω τώρα στα 700 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω αυτά τα +240 ευρώ για να κάνω αυτή την αλλαγή.
Περισσότερα χρήματα για 4080 δεν παίζουν.. δυστυχώς. Άρα τι λέτε; 

καλορίζικη! ΝΑΙ με τα μπούνια!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Σήμερα μου ήρθε sms από το eshop ότι μπορώ να πάω να παραλάβω μία 4070ti Gigabyte gaming oc που είχα παραγγείλει πριν κάνα δύο βδομάδες. H τιμή της είναι 940 κι έχω βρει αγοραστή για την 3080 που έχω τώρα στα 700 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω αυτά τα +240 ευρώ για να κάνω αυτή την αλλαγή.
Περισσότερα χρήματα για 4080 δεν παίζουν.. δυστυχώς. Άρα τι λέτε; 

Ευτυχως που εχεις 1.2κ posts γιατι μερικοι θα νομιζαν οτι εκανα 2ο λογαριασμο.
Εισαι ακριβως αυτο που περιεγραφα αρκετες σελιδες πισω και με εβγαζαν τρελο.
Καλοριζικη!
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Σήμερα μου ήρθε sms από το eshop ότι μπορώ να πάω να παραλάβω μία 4070ti Gigabyte gaming oc που είχα παραγγείλει πριν κάνα δύο βδομάδες. H τιμή της είναι 940 κι έχω βρει αγοραστή για την 3080 που έχω τώρα στα 700 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω αυτά τα +240 ευρώ για να κάνω αυτή την αλλαγή.
Περισσότερα χρήματα για 4080 δεν παίζουν.. δυστυχώς. Άρα τι λέτε; 

Aν και 700 ευρω βρηκες να την δωσεις καλα, προσωπικα δεν θα πληρωνα ~2μιση κατοσταρικα για μεταβαση απο 3080 σε 4070Ti γιατι το performance gain ειναι μικρο και θεωρω οτι δεν θα υπαρξει ουσιαστικη αλλαγη στην Gaming εμπειρια που ηδη σου προσφερει η 3080.

Ειτε θα προσπαθουσα να κανω υπερβαση για 4080, ειτε αν δεν βγαιναν τα κουκια με τιποτα θα εμενα με την 3080 και τα κρατουσα τσεπη τα 250.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @ngelos είπε

Σήμερα μου ήρθε sms από το eshop ότι μπορώ να πάω να παραλάβω μία 4070ti Gigabyte gaming oc που είχα παραγγείλει πριν κάνα δύο βδομάδες. H τιμή της είναι 940 κι έχω βρει αγοραστή για την 3080 που έχω τώρα στα 700 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω αυτά τα +240 ευρώ για να κάνω αυτή την αλλαγή.
Περισσότερα χρήματα για 4080 δεν παίζουν.. δυστυχώς. Άρα τι λέτε; 

Ναι εύκολα προχώρα. Η διαφορά είναι μεγάλη σε όλα. Μνήμη, raytracing, dlss 3, κατανάλωση, θερμοκρασίες.  Προχώρα και μην ακούς τίποτα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ.Αφού βρήκες αγοραστή για την 3080 στα 700 ευρώ θα κοιτούσα σε 4080 η αν δεν μπορούσα να δώσω τα 1400 θα πήγαινα σε 7900ΧΤΧ.Μπορείς να τη βρεις στα ευρωπαικά μαγαζιά στα 1200-1250 και αξίζει τα 250 ευρώ πάνω από 4070ΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Συμφωνώ κι εγώ.Αφού βρήκες αγοραστή για την 3080 στα 700 ευρώ θα κοιτούσα σε 4080 η αν δεν μπορούσα να δώσω τα 1400 θα πήγαινα σε 7900ΧΤΧ.Μπορείς να τη βρεις στα ευρωπαικά μαγαζιά στα 1200-1250 και αξίζει τα 250 ευρώ πάνω από 4070ΤΙ.

Με βάση ποια δεδομένα; Γιατί από ότι λέει ότι για λεφτά κοντά στη 4080 δεν παίζει να δώσει.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 4080 είναι γύρω στα 150-200 ευρώ ακριβότερη από 7900ΧΤΧ τουλάχιστον αν ψάξει και έξω.Αν δε μπορεί να δώσει τα άλλα 700 για 4080,ας κοιτάξει αν μπορεί να βρει τα 500 για 7900ΧΤΧ,γιατί όπως είπε κι ο φίλος πάνω δε θα δει και φοβερή διαφορά  με το +15% της 4070ΤΙ από 3080,εκτός κι αν μείνει από μνήμη.

Η διαφορά των 250 ευρώ από 4070ΤΙ την παίρνεις άνετα με 7900ΧΤΧ σε raster παρά τα όποια θέματα έχει με idle κατανάλωση,temp που θα λυθούν με μελλοντικό update και δε νομίζω να είναι πίσω σε RT.

7 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Τα 950 είναι ταβάνι για μένα. Ήδη κάνω υπέρβαση αλλά αν αξίζει, χαλάλι!

Αν δε μπορείς να βρεις άλλα 250,κάντο κυρίως επειδή πουλάς σε πολύ καλή τιμή την 3080.Προσωπικά θα έψαχνα να βρώ άλλα 250 για μια πολύ καλύτερη κάρτα,αν δεν έχω να δώσω άλλα 200 για την 4080.

 

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Westbaum είπε

H 4080 είναι γύρω στα 150-200 ευρώ ακριβότερη από 7900ΧΤΧ τουλάχιστον αν ψάξει και έξω.Αν δε μπορεί να δώσει τα άλλα 700 για 4080,ας κοιτάξει αν μπορεί να βρει τα 500 για 7900ΧΤΧ,γιατί όπως είπε κι ο φίλος πάνω δε θα δει και φοβερή διαφορά  με το +15% της 4070ΤΙ από 3080,εκτός κι αν μείνει από μνήμη.

Η διαφορά των 250 ευρώ από 4070ΤΙ την παίρνεις άνετα με 7900ΧΤΧ σε raster παρά τα όποια θέματα έχει με idle κατανάλωση,temp που θα λυθούν με μελλοντικό update και δε νομίζω να είναι πίσω σε RT.

H καρτα ειναι ετοιμη προς παραδοση, τελευταια στιγμη σκεφτεται οτι ακομα και τα 240€ ισως ειναι υπερβαση και τον στελνεις να κοιταξει εξω για Reference 7900xtx(vapor chamber) +500€ η 4080 +600€ οταν ξαναλεω σκεφτεται τα 240€.
Καινουρια καρτα
3-4 χρονια εγγυηση
+20% σε RT
+30-40% σε DLSS
Mακαρι να ειχα τετοια ευκαιρια να τα εδινα καθε χρονο τα 240

Ξερω ξεχασα το 15% Raster αυτο που δεν θα το βαλει ποτε απο εδω και περα γιατι ολα θα παιζουν κατω απο 60 FPS σε ολες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,είναι ξεκάθαρος ο φίλος,αν βάζει το DLSS3 πάνω από to raster της 7900ΧΤΧ και δε μπορεί να δώσει τα 1200 ευρώ ας πάει στην 4070ΤΙ λόγω DLSS3 και 10-15% > από 3080,δεν είναι και άσχημη επιλογή,ειδικά αν είναι τύπος που αλλάζει συχνά τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...