Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εσύ δεν έλεγες ότι το 2023-25 όλα τα καινούργια παιχνίδια που θα βγαίνουν θα έχουν RT σαν το Cyberpunk 77 ??

Nαι τι κοινο βλεπεις το Cyberpunk Υπαρχει εχεις δειγμα, game ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ παιζει σε 12gb δεν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1847

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εσύ δεν έλεγες ότι το 2023-25 όλα τα καινούργια παιχνίδια που θα βγαίνουν θα έχουν RT σαν το Cyberpunk 77 ??

The Callisto protocol,  Dead Space Remake, Hogwarts Legacy. Για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε


Μιλαμε για το Cyberpunk που ολες οι καρτες χωρις DLSS ειναι κατω απο 50FPS σε 4Κ Native.
Kαι σου λεει οτι σου προτεινει να ανοιξεις το DLSS FG σε καρτες που ειναι κατω απο 16GB για να παιξεις σαν ανθρωπος σε παραπανω FPS.
Δηλαδη ποιος θα καθοταν να παιξει με 20 FPS 4K;
H 3090Τi που εχει 24gb βλεπεις ποσα FPS βγαζει χωρις DLSS και με DLSS σε σχεση με την "ανεπαρκη" 4070Ti κατα τα λεγομενα σου;

 

Screenshot_1.jpg

Ρε συ spammer. Στείλε email στους δημιουργούς του CP2077 να ανασκευάσουν.

Μη μου τα λες εμένα. Δεν έκανα καμία σύγκριση με καμία κάρτα.

Αλλά πες μου ... για ποιο λόγο, αν δεν είναι η ποσότητα της VRAM, το λένε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ρε συ spammer. Στείλε email στους δημιουργούς του CP2077 να ανασκευάσουν.

Μη μου τα λες εμένα. Δεν έκανα καμία σύγκριση με καμία κάρτα.

Αλλά πες μου ... για ποιο λόγο, αν δεν είναι η ποσότητα της VRAM, το λένε αυτό;

24gb vs 12gb

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Και καλά κάνεις.

Έφτασε ήδη το πρώτο χτύπημα στα 12GB VRAM της 4070Ti.

Φαίνεται τα αυξημένα fps λόγω frame generation αυξάνουν και τις απαιτήσεις σε VRAM.

Από τη CDProjectRed και το DLSS3 Update:

NOTE: it is recommended to enable upscaling (DLSS) on graphics cards with 16GB or less of VRAM and 1440p or higher resolution.

1.jpg.c274e5106d8a9d6a3fb945134b32b5d3.jpg

https://support.cdprojektred.com/en/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/2369/dlss-frame-generation-how-to-enable-hardware-accelerated-gpu-scheduling-1

Κοινώς ... Τα 12GB VRAM δε φτάνουν για πολλά. Ενεργοποιήστε DLSS Super Resolution (το οποίο μειώνει τις απαιτήσεις σε VRAM) για smooth εμπειρία. Καρφί και για τα 16GB της 4080. WTF

 

το έγραψα ξεκάθαρα αλλα μερικοί κρατάνε τα μισά και παίζουν με της λέξεις... είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλο (amd sponsored games βλέπε far cry,warzone) τη φόλα θα τη φας, όπως προείπα αλλα ο jensen το προσπέρασε η κάρτα φαίνεται ικανότατη να τρέξει και σε 4k όλα τα cross gen σίγουρα για τα μελλοντικά αφήνω ερωτηματικό οποτε θα πήγαινα για 4080-90... αλλα μερικοί έχουν άπλετο χρόνο και άμα βλέπουν κάτι αρνητικό χώνονται αμέσως να στην πουν χωρίς να υπάρχει λόγος ...τελοσπάντων εγώ φταίω που κάθομαι και συζητάω με άνθρωπο που έλεγε μεγάλο upgrade να πας από 3090 σε 4070ti

άντε φτάσαμε και τις 666 σελίδες με της τρολιές του jensen αντίχριστοι :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

το έγραψα ξεκάθαρα αλλα μερικοί κρατάνε τα μισά και παίζουν με της λέξεις... είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλο (amd sponsored games βλέπε far cry,warzone) τη φόλα θα τη φας, όπως προείπα αλλα ο jensen το προσπέρασε η κάρτα φαίνεται ικανότατη να τρέξει και σε 4k όλα τα cross gen σίγουρα για τα μελλοντικά αφήνω ερωτηματικό οποτε θα πήγαινα για 4080-90... αλλα μερικοί έχουν άπλετο χρόνο και άμα βλέπουν κάτι αρνητικό χώνονται αμέσως να στην πουν χωρίς να υπάρχει λόγος ...τελοσπάντων εγώ φταίω που κάθομαι και συζητάω με άνθρωπο που έλεγε μεγάλο upgrade να πας από 3090 σε 4070ti

άντε φτάσαμε και τις 666 σελίδες με της τρολιές του jensen αντίχριστοι :P 

Aν καποιος μπορει να παει σε 4080 4090 ειναι αυτονοητο οτι θα παει σε 4080 4090.
Κανενας δεν ειπε μη παρεις 4080 παρε 4070Ti.
Aυτος που κοιταει και σκεφτεται να παρει 4070Ti προφανως ΔΕΝ ΕΧΕΙ 1500-2000€ αλλα εχει μονο 900€ και κοιταει τι καλυτερο μπορει να παρει με τα 900€.
Πρεπει να κανουμε αναλυση και στα αυτονοητα του τυπου "μη νοικιαζεις σπιτι ,εγω θα αγοραζα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν καποιος μπορει να παει σε 4080 4090 ειναι αυτονοητο οτι θα παει σε 4080 4090.
Κανενας δεν ειπε μη παρεις 4080 παρε 4070Ti.
Aυτος που κοιταει και σκεφτεται να παρει 4070Ti προφανως ΔΕΝ ΕΧΕΙ 1500-2000€ αλλα εχει μονο 900€ και κοιταει τι καλυτερο μπορει να παρει με τα 900€.
Πρεπει να κανουμε αναλυση και στα αυτονοητα του τυπου "μη νοικιαζεις σπιτι ,εγω θα αγοραζα"

καλά κοίτα μη πάρω κάρτα πρώτος από εσένα θα σε καυλαντιζω όλη μέρα μετά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Θέλει κάποιος να μου εξηγήσει πώς βγαίνουν τα lat νούμερα, σε native?

είναι ο συνολικός χρόνος που παίρνει απο την στιγμή που ξεκινάει να χτίζει το επόμενο frame στη cpu μέχρι έτοιμο στην gpu που το στέλνει στην οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

24gb vs 12gb

Screenshot_1.jpg

Περαν του οτι το πινακακι δε μας τα λέει καλά, π.χ. με ολα off η 3090Τι εχει ελάχιστα καλυτερα fps αλλα διπλάσιο latency??? Πωτς γκενεν αυτο;

Ανομοια πραγματα, DLSS 2 vs 3  επισης τα frame drops μπορει να μη φαίνονται στο μεσο ορο κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

καλά κοίτα μη πάρω κάρτα πρώτος από εσένα θα σε καυλαντιζω όλη μέρα μετά :P 

Ο Αrkin εχει ψηθει, εσυ μαλλον εισαι ψημενος αλλα κανεις τσαχπινιες, τωρα μενει ο Age5K2000ELO και ο ATEN-RA και τουλαχιστον μετα απο τοσες συζητησεις θα εχει βγει και κατι καλο.
Ο Κκatzos ειναι καρφωτος για xtx.

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Περαν του οτι το πινακακι δε μας τα λέει καλά, π.χ. με ολα off η 3090Τι εχει ελάχιστα καλυτερα fps αλλα διπλάσιο latency??? Πωτς γκενεν αυτο;

Ανομοια πραγματα, DLSS 2 vs 3  επισης τα frame drops μπορει να μη φαίνονται στο μεσο ορο κλπ κλπ

Τι παει να πει ανομοιο ειναι πιο καινουρια και υπστηριζει νεοτερες τεχνολογιες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Περαν του οτι το πινακακι δε μας τα λέει καλά, π.χ. με ολα off η 3090Τι εχει ελάχιστα καλυτερα fps αλλα διπλάσιο latency??? Πωτς γκενεν αυτο;

Ανομοια πραγματα, DLSS 2 vs 3  επισης τα frame drops μπορει να μη φαίνονται στο μεσο ορο κλπ κλπ

σημαίνει ότι η 3090ti χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να κάνει generate το  frame από την άλλη, μη το μπερδεύεις με frame time

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

σημαίνει ότι η 3090ti χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να κάνει generate το  frame από την άλλη, μη το μπερδεύεις με frame time

Αυτο που περιγραφεις ειναι ακριβώς το frame time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...