Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1440p με mobile 3080 ή/και ti βγάζει περίπου 60fps. Εγώ θα έλεγα μόνο άμα δεν σε πειράζει το παροχημένο 60fps, ναι τότε είναι καλή αναβάθμιση και ευκρήνια, το 1080p είναι χάλια από 1440p και πάνω βλέπεις πολύ περισσότερες λεπτομέριες.

αν προχωρήσεις σε 1440p πρόσεχε τι λάπτοπ θα πάρεις, κάποια mobile 3080/ti είναι περιορισμένα οπότε πρέπει να το ψάξεις να είναι η gpu max watt αλλιώς δεν θα τραβάει 1440p

επίσης να σημειώσω ότι ολοένα και περισσότερα παιχνίδια υποστηρίζουν fsr και dlss οπότε όσο προχωράμε θα βγάζεις και παραπάνω fps καθώς επίσης γίνονται και optimised οι drivers, τα παιχνίδια και το fsr/dlss

αν θες laptop 1440p επίσης να έχεις στο νού σου ότι οι 4000 series είναι πολύ πιο efficient οπότε στα laptop θα κάνουν μεγάλη διαφορά, τόση που μπορεί να είναι και δυνατόν να έχουμ ~60Fps+ σε 4Κ!

14 ώρες πριν, Arkin είπε

Οχι για laptop μια χαρα ειναι το 1080p ειδικα για 15.6. 

εάν έχει το budget δαγκωτό το 1440p, το 1080p είναι θολούρα μπροστά στο 1440p

όπως βλέπετε εδώ σε competitive παιχνίδια σαν siege/dota/lol/cs:go είναι ύπεραρκετή η mobile 3080/ti σε 1440p, αν παίζεις μόνο τέτοια games τότε και 4K τραβάει

και για τα υπόλοιπα υπάρχει να βάλεις 1080p ή RSR/Scaling ή fsr/dlss

image.png.8a6619dba96784c177603faf9316ab79.png

Επεξ/σία από dreamerchris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αδερφέ όπως σου έχουν πει και πιο πάνω σένα παίζουμε υπερατου εδώ.

Αν σε φτιάχνουν ανούσιες προδιαγραφές απέναντι στις επιδόσεις τι να πω.

Αδερφέ το εξήγησα όσο πιο απλά μπορούσα, δε χρειάζεται να συμφωνούμαι ντε και καλά για εμένα η κάρτα είναι doa για 4κ ίσως η καλύτερη επιλογή για 1440

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Αδερφέ το εξήγησα όσο πιο απλά μπορούσα, δε χρειάζεται να συμφωνούμαι ντε και καλά για εμένα η κάρτα είναι doa για 4κ ίσως η καλύτερη επιλογή για 1440

doa όχι γιατί σκίζει σε 1440p αλλά σχεδιασμένη για να μην υποστηρίζει μελλοντικούς 4Κ τίτλους... σου λέει άμα θες να έχεις μια κάρτα που να παίζει τα πάντα 4Κ πάρε 4080/4090, βγάζω την 4070ti για upgrade σε όποιον είναι 1080p και θέλει 1440p

34 λεπτά πριν, ASFE είπε

Διαβαζοντας τις τελευταιες 20-25 σελιδες αποφασισα πως δεν θα αλλαξω στη παρουσα φαση την 3080 με  4070ti. Για 2k μονιτορ.

Ευχαριστω

η τιμή της είναι το θέμα, άμα κατέβει στα 600-700 τότε είναι λουκούμι για παιχνίδια με 1440p 144/165/240/300/360hz οθόνη

καλά άμα έχεις οθόνη 1440p 300/360hz μπορεί και να την τσιμπήσεις και τώρα άμα είναι στο budget σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

doa όχι γιατί σκίζει σε 1440p αλλά σχεδιασμένη για να μην υποστηρίζει μελλοντικούς 4Κ τίτλους

Μα αυτό ακριβώς λέω doa για 4κ… τα κρος gen τα παίζω και με την 6800xt που έχω, για 1440 είναι άριστη επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

η τιμή της είναι το θέμα, άμα κατέβει στα 600-700 τότε είναι λουκούμι για παιχνίδια με 1440p 144/165/240/300/360hz οθόνη

καλά άμα έχεις οθόνη 1440p 300/360hz μπορεί και να την τσιμπήσεις και τώρα άμα είναι στο budget σου

Ναι βαση της τωρινης τιμης δεν αξιζει για μενα. (και για τα παιχνιδια που παιζω οταν βρισκω λιγο χρονο)

Η οθονη ειναι 1440p-240hz.

Ηρθε χθες ο μικρος (6 χρονων)

Μπαμπα 47fps στο fortnite...Θελω καλυτερη καρτα ..(στο δικο του pc)

Περιεργο συναισθημα

6 χρονων.

fps

απαιτησεις

καλυτερη καρτα

Που παμε ωρε

Επεξ/σία από ASFE
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Και εγω ήθελα 7900χτχ αλλά τελικά μου τα γκρέμισε τα όνειρα ...με κέρδισε η τσαχπινα η πράσινη Βασίλη μου!

Πνιξε τον καημό σου με  τις 4090 σου Νίκο μου. . Τι να καηνς? Να καητς να μαλωνς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξεκινήστε να παίρνετε μέτρα που και πως θα μπει η 4090τι τώρα και δεν εννοώ στο κουτί αλλά σε τι ασφάλεια στον πίνακα του σπιτιού 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Μα αυτό ακριβώς λέω doa για 4κ… τα κρος gen τα παίζω και με την 6800xt που έχω, για 1440 είναι άριστη επιλογή 

Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε, Δεν ισχύει όμως.

μέχρι 900 ευρώ budger είναι μια χαρά αναβάθμιση.

Αλλιώς δίνεις 1350 τουλάχιστον και πας σε 4080 για να είσαι άνετος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Για ξεκινήστε να παίρνετε μέτρα που και πως θα μπει η 4090τι τώρα και δεν εννοώ στο κουτί αλλά σε τι ασφάλεια στον πίνακα του σπιτιού 😋

Αυτό με το ρεύμα και τις ασφάλειες έχουν μεγάλο θέμα στην αμέρικα, για να βάλουν build 1000w νομίζω πρέπει να βάλουν άλλη ασφάλεια ή φάση ή τέσπα ειδική πρίζα στο τοίχο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Odyss3us είπε

απλη υπενθυμιση:
οι Ampere ηταν στα 8nm ενω οι Ada εχουν βγει στα 4nm γιαυτο βλεπουμε αυτη τη διαφορα στο efficiency per performance

οι 5000 series ομως που θα βγουν το φθινοπωρο του 2024 θα σχεδιαστουν με 3nm waffers οποτε μην περιμενετε αναλογες διαφορες..
οσο και να βελτιωσουν την αρχιτεκτονικη δε θα μπορεσουν να πακτωσουν πολυ περισσοτερα transistors στο die size

  

14 ώρες πριν, Odyss3us είπε

  980Ti -   8.000m 28nm TSMC
1080Ti - 11.800m 16nm TSMC
2080Ti - 18.600m 12nm TSMC
3090Ti - 28.300m 8nm Samsung LSI
    4090 - 76.300m 4nm TSMC
    5000 -  xxxxx.m 3nm

Μια προσθήκη με τα bold που έβαλα από πάνω.

Γενικά τα λες σωστά και με τα σωστά λεγόμενα δε διαφωνεί κανείς.

Δεν είναι μόνο τα "nm" αλλά και η εταιρία/μέθοδος στην οποία έχει ανατεθεί η παραγωγή των wafers πυριτίου.

Τα 8nm των Ampere ήταν 8nm με Samsung LSI μέθοδο παραγωγής (ξεφτίλα;). Τα οποία, όπως και τα 5nm της Samsung, είναι χάλια μαύρα. Όσοι ασχολούνται ξέρουν ότι ακόμα και τα 5nm Samsung είναι χειρότερα και από τα 7nm TSMC.

Τα 4nm των Lovelace είναι στην TSMC. Γι'αυτό σχεδόν τριπλασιάστηκε ο αριθμός των τρανζίστορ, γι'αυτό και οι συχνότητες ανέβηκαν σχεδόν 1GHz (Founders 3090: 1,70GHz και Founders 4090 2.52GHz). Και το "4nm" έπαιξε ρόλο αλλά και το δυνατό όνομα "TSMC".

Γι'αυτό αυτή τη φορά η Nvidia έβγαλε τόσο δυνατές κάρτες. Επέλεξε το top fabrication process.

Προφανώς στα 3nm δε θα υπάρξει τέτοια βελτίωση λόγω GPU chip. Ίσως υπάρξει βέβαια λόγω διαφορετικής τεχνολογίας/διαύλου VRAM. Διψάνε για memory bandwidth οι NV.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Και εγω ήθελα 7900χτχ αλλά τελικά μου τα γκρέμισε τα όνειρα ...με κέρδισε η τσαχπινα η πράσινη Βασίλη μου!

Καλά εσύ το εχεις τερματίσει, παίζεις πραγματικά υπερατού με τις κάρτες.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καλά εσύ το εχεις τερματίσει, παίζεις πραγματικά υπερατού με τις κάρτες.:D

ε όταν θες καλούς game ready drivers και RT τότε πως να δώσεις τα ίδια για AMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Πνιξε τον καημό σου με  τις 4090 σου Νίκο μου. . Τι να καηνς? Να καητς να μαλωνς? 

Όνειρα και όνειρα πήγανε χαμένα ...είναι από τις κάρτες σου(amd)όλα γκρεμισμένα 😆

43 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καλά εσύ το εχεις τερματίσει, παίζεις πραγματικά υπερατού με τις κάρτες.:D

Μετά την τρέλα του hiend ήχου και τα ποσά που χαλαγα πχ για ένα καλώδιο ,το pc hw είναι πταίσμα.Για όσο μπορώ δλδ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Μα αυτό ακριβώς λέω doa για 4κ… τα κρος gen τα παίζω και με την 6800xt που έχω, για 1440 είναι άριστη επιλογή 

Αλλες καρτες βγηκαν DOA στα τελη του 2022 αλλα ας μη παμε παλι εκει.

Το Vram usage ειναι διαφορετικο απο καρτα σε καρτα στο ιδιο συστημα και στο ιδιο game.
Προσφατα λοιπον ειδαμε το Forspoken σε 4Κ με την 4090 να χρησιμοποιει 13gb  τη 4080 να χρησιμοποιει 11gb και τη 4070Ti να χρησιμοποει 9gb.
Eπισης ειδαμε στο Dead space Remake ακομα και τη 3080 10gb σε 4Κ να χρησιμοποιει μονο 7.7gb και τη 4070Τi 9gb.

To oτι μπορει να δεις Vram usage 13gb σε μια καρτα των 24gb δεν σημανει οτι οσες ειναι κατω απο 12gb ειναι τελειωμενες.
Αυτο που παιζει το σημαντικοτερο ρολο για να το αν θα παιξεις το game σε 4Κ ειναι το "power" του chip ,αυτο θα σε κρεμασει πριν σε κρεμασει η Vram του.
Η Rx 5950xt 24gb κατα τα λεγομενα σου ειναι καλυτερη απο 4080 σε μελλοντικα 4Κ games...

Eχουμε φτασει στο σημειο να απαξιωνουμε hardware με υποθεσεις ενω την ιδια στιγμη στην αγορα υπαρχουν τοσα με 10αδες θεματα που σε αναγκαζουν να γινεις beta tester μηπως και τα φτιαξουν σε 1-2 χρονια.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως λόγω του Denuvo,πέρα από οποιοδήποτε ανεπαρκές developer optimisation,τα ερχόμενα παιχνίδια 2023 θα τρέχουν χάλια,πολλά από τα οποία το έχουν ενσωμάτώσει.Παλιά όταν πρωτοήρθε αν θυμάμαι καλά στα διάφορα άρθρα βγάζαν πως έκοβε εως και 50% πόρους από gpu προκειμένου να έχει σύνθετους αλγόριθμους στο code κατά της πειρατείας.

Δε μπορώ να δικαιολογήσω τα 50-60 fps σε 4090 σε rail game horror σαν το dead space με γραφικά υποδεέστερα του Callisto και φυσικά Plague Requiem (75 fps σε 4Κ) και το ίδιο για Forspoken.Πληρώνουμε  2000+ euro για να τρώμε αυτή τη μαλακία στη μάπα και θα έχουμε κάρτα που  αποδίδει πολύ κάτω από ότι θα έπρεπε και είναι άλλο ένα καρφί στο pc gaming.
Developer δεν είμαι φυσικά απλά εκφράζω κάποιες ανησυχίες και μακάρι να μην επηρεάζει τόσο την απόδοση των καρτών αλλά next gen γραφικά εγώ δε βλέπω,μόνο gimped gpus.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...