Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Φιλε μου μην το κουραζουμαι αδικα. Εγραψες οτι επιδοσεις και καταναλωση πανε παρεα. Οταν αναφερομαστε δε σιαφορετικες γενιες/αρχιτεκτονικες επιμενεις ακομη οτι ισχυει αυτο που εγραψες?


οκ μακαρι σε 1,5 χρονο να δουμε καρτα με επιδοσεις της 4090 με κατω απο 300W εγω πιστευω οτι με τοσα εκατομμυρια transistors αναγκαστικα θα παιζει στα 380-400W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Odyss3us είπε


οκ μακαρι σε 1,5 χρονο να δουμε καρτα με επιδοσεις της 4090 με κατω απο 300W εγω πιστευω οτι με τοσα εκατομμυρια transistors αναγκαστικα θα παιζει στα 380-400W

Aυτο που λες με τα transistors ισχυει 100% απλα  αυτοι κανονιζουν στο ποσα θα βγει η καρτα.
Θα μπορουσαν να βγαλουν 4070Τi στα 250w η στα 350w με το αναλογο tuning, ηθελαν να τη φερουν κοντα στα 290w και την εβγαλαν ετσι.
Οταν θα ερθει η σειρα της 5070Ti ακομα και αν χρειαζεται 380w για να ειναι αντιστοιχη της 4090 θα προτιμησουν να τη βγαλουν παλι κοντα στα 300w και ας ειναι 3% πιο αργη παρα να σου βγαλουν xx70 κοντα στα 400w.
Ο μονος λογος για να παει η Nvidia σε μεγαλα TDP ανα μοντελο ειναι μονο αν η AMD βγαλει καμια τρελη σειρα σε επιδοσεις και αναγκαστει να τις pushαρει ολες οσο πιο πολυ γινεται.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν θα ερθει η σειρα της 5070Ti ακομα και αν χρειαζεται 380w για να ειναι αντιστοιχη της 4090 θα προτιμησουν να τη βγαλουν παλι κοντα στα 300w και ας ειναι 3% πιο αργη παρα να σου βγαλουν xx70 κοντα στα 400w.

Μη τη βγάλει με 12 gb vram και 192 bus και μας λες πάλι για υπέρτατου και αλλά τέτοια ωραία δε ξέρω 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Μη τη βγάλει με 12 gb vram και 192 bus και μας λες πάλι για υπέρτατου και αλλά τέτοια ωραία δε ξέρω 😛 

Αν παίζει καλύτερα από τις προηγούμενες ας τις βγάλει έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γατάκια, με 10980xe (idle ~40W), 8 dimms (~15W απλά που υπάρχουν), 3090 (400W σε παιχνίδια με RT), κάθε χριστούγγενα παίρνω ευχετήρια κάρτα...

dei.jpg

Επεξ/σία από this.is.elia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερη η 4070ti σε κόστος ανά frame από την 7900 20gb 8k ready xt;

Μα πως; 

Επίσης ο κόσμος ψήφισε ότι δικαιούται η nvdia ένα 10% premium για τα χαρακτηριστικά που δίνει η ίδια και δε δίνει ο ανταγωνισμός;

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billeiros είπε

Mεγαλη ζημιά έκανε ο πετσινος με την 4090. Γκρεμισε όνειρα λεμε

Και εγω ήθελα 7900χτχ αλλά τελικά μου τα γκρέμισε τα όνειρα ...με κέρδισε η τσαχπινα η πράσινη Βασίλη μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Αν παίζει καλύτερα από τις προηγούμενες ας τις βγάλει έτσι.

Κοιτα το ξέρω ότι δε πρόκειται να συμφωνήσουμε γιατί τα βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα απλά θα σου πω (προσωπική μου άποψη για 4κ μιλάω πάντα) από τη στιγμή που το play5 έχει 16gb vram και η πλειοψηφία των παιχνιδιών φτιάχνεται με βάση της κονσόλες, βαλε μέσα και τα and sponsored games που για λόγους μάρκετινγκ ζητάνε κάτι παραπάνω (far cry 6,warzone ) για εμένα αποκλείετε με το καλημέρα αυτή η κάρτα …όταν ζητάς 1κ είναι κρίμα να κανείς τσιγκουνιές ενώ κατά τα αλλά η κάρτα δείχνει ικανότατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Κοιτα το ξέρω ότι δε πρόκειται να συμφωνήσουμε γιατί τα βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα απλά θα σου πω (προσωπική μου άποψη για 4κ μιλάω πάντα) από τη στιγμή που το play5 έχει 16gb vram και η πλειοψηφία των παιχνιδιών φτιάχνεται με βάση της κονσόλες, βαλε μέσα και τα and sponsored games που για λόγους μάρκετινγκ ζητάνε κάτι παραπάνω (far cry 6,warzone ) για εμένα αποκλείετε με το καλημέρα αυτή η κάρτα …όταν ζητάς 1κ είναι κρίμα να κανείς τσιγκουνιές ενώ κατά τα αλλά η κάρτα δείχνει ικανότατη

Συγκρίνεις ps5 με 4070ti σε επιδόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Συγκρίνεις ps5 με 4070ti σε επιδόσεις;

Όχι …όπως θα έλεγε και μια ψυχή την τσαλαπατάει την κονσόλα αλλά να ρίξω  textures με το καλημέρα (ενώ τραβάει η κάρτα) λόγο vram meh sorry δε θα πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτο που λες με τα transistors ισχυει 100% απλα  αυτοι κανονιζουν στο ποσα θα βγει η καρτα.
Θα μπορουσαν να βγαλουν 4070Τi στα 250w η στα 350w με το αναλογο tuning, ηθελαν να τη φερουν κοντα στα 290w και την εβγαλαν ετσι.
Οταν θα ερθει η σειρα της 5070Ti ακομα και αν χρειαζεται 380w για να ειναι αντιστοιχη της 4090 θα προτιμησουν να τη βγαλουν παλι κοντα στα 300w και ας ειναι 3% πιο αργη παρα να σου βγαλουν xx70 κοντα στα 400w.
Ο μονος λογος για να παει η Nvidia σε μεγαλα TDP ανα μοντελο ειναι μονο αν η AMD βγαλει καμια τρελη σειρα σε επιδοσεις και αναγκαστει να τις pushαρει ολες οσο πιο πολυ γινεται.


το tuning που λες γινεται βασει του flagship chipset που βγαζει η εκαστοτε φουρνια, αυτο καθοριζει τα maximum cuda cores τα smp, clock speeds κλπ. απο κει και περα ερχεται το quality control και μπαινει ο κοφτης που βαφτιζει το καθε chipset,
αλλα οπως και ναχει το θεμα αποδοσης ειναι πολυπαραγοντικο και δεν βασιζεται μονο στα transistors ή τη μνημη που μας τα εχουν κανει τσουρεκια οι κοκκινοι φιλοι, ειναι και τo GPU Core Clock speed, GPU Architecture, Memory Bandwidth, Memory Speed, TMUs, VRAM, & ROPs

 πχ η 1080 με λιγοτερα cuda cores αλλα υψηλοτερα ρολογια ειναι σαφως καλυτερη απο την 980 Ti

                                    Nvidia Geforce GTX 980 Ti     GTX Geforce GTX 1080
No. of Transistors                         8,100,000,000               7,200,000,000
No. of CUDA cores                               2816                               2560
No. of Transistors/Core                  2,876,420                      2,812,500
Clock speed                                    1500 MHz                       2000 MHz

οπως και ναχει η μεταβαση απο τα 4nm στα 3nm αφηνει μικροτερα περιθωρια βελτιωσης αποτι απο τα 8nm στα 4nm

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Όχι …όπως θα έλεγε και μια ψυχή την τσαλαπατάει την κονσόλα αλλά να ρίξω  textures με το καλημέρα (ενώ τραβάει η κάρτα) λόγο vram meh sorry δε θα πάρω 

Αδερφέ όπως σου έχουν πει και πιο πάνω σένα παίζουμε υπερατου εδώ.

Αν σε φτιάχνουν ανούσιες προδιαγραφές απέναντι στις επιδόσεις τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...