Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα τα fps drops δεν ειναι απαραιτητο να φταιει μονο η μνημη της καρτας...Γιατι απιθανο ειναι να φταινε οι drivers και να μην εχει γινει optimization για την προηγουμενη γενια και συγκεκριμενα για το dead space παρα μονο για την τωρινη γενια??

Περα απο αυτο μπορει να φταιει ακομη και ο συνδυασμος του hardware μιλατε ρε παιδια λες και δεν εχουμε ξαναδει περιεργα πραγματα στο pc gaming...Για μενα αν οντως υπαρχει τετοιο θεμα με τετοια fps drops μπορει να επαληθευτει βλεπωντας benchmarks και απο αλλους συνδυασμους συστηματων και να δειτε και εκει αν το κανει η καρτα με το συγκεκριμενο παιχνιδι αν δεν το κανει κατι παιζει με τον συνδυασμο και ισως σε συνεργασια με τους οδηγους της καρτας..

Αυτα τα λεω τελειως αντικειμενικα και το ιδιο θα ελεγα αν μιλουσαμε για την 4070ti γιατι σας βλεπω οτι το δεσατε σχοινι κορδονι και βγαλατε τι φταιει.Κοινως μην βγαζετε βιαστικα συμπερασματα απο ενα συγκεκριμενο συστημα ειδικα για ενα παιχνιδι που κυκλοφορησε τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

αν δεις λεει 10400MB άρα συνηπολογίζει και τη shared RAM

η 3080 10gb έχει 10 GB δεν είναι το 10400MB 77% vram

 

Screenshot_32.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα αυτό το πρόβλημα το κάνει σε 4Κ μόνο με ΤΑΑ και με DLSS Quality, με DLSS Performance και Balance είναι μια χαρά.  Άρα η είναι από μνήμη η μπορεί να φταίει Driver/Game Optimization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

αν δεις λεει 10400MB άρα συνηπολογίζει και τη shared RAM

η 3080 10gb έχει 10 GB δεν είναι το 10400MB 77% vram

10400 Mhz λεει οχι ΜB, ειναι η ταχυτητα που τρεχει η vram αυτο που λες εσυ.

Απο την στιγμη που εχει 77% χρηση vram σημαινει οτι εχει ακομη αερα μνημης η καρτα, δεν ειναι απο εκει τα drops. Πιθανοτατα λογο driver optimization ειναι, ειναι πολυ καινουργιο παιχνιδι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Θα μιλήσω προσωπικά, θέλω την 4070ti για 2 λόγους:

1) είναι η φτηνότερη επιλογή με Frame Generation που έχει περισσότερα ωφέλη από προβλήματα την εποχή των 144hz+ οθονών. Ικανοποιητικό performance/€€€ σε 1440p

2) σχετικά χαμηλή κατανάλωση ==  πιο ανεκτική στον ίδιο χώρο για τις καλοκαιρινές gaming ευκαιρίες

 

Η διαφορά σε "raw επιδόσεις/χρήματα" είναι σχεδόν 1:1 αναλογική της σειράς rtx2000, δε χαίρομαι αλλά τουλάχιστον δεν είναι χειρότερο. Ιστορικά θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερο όμως.

Το CPU driver overhead είναι ίδιο σε όλες τις κάρτες πάνω-κάτω για τα RT παιχνίδια, γιατί όμως μας φαίνεται χειρότερο στις nvidia; Νομίζω επειδή έχουν ταχύτερο RT που τις κρατάει κυριολεκτικά πίσω η CPU με τα draw calls. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στα Path Tracing games, στο Blender, 3ds Max, κτλ, (αδιάφορη η CPU ταχύτητα), κτλ. και το γεγονός ότι στα Unreal Engine style παιχνίδια με ταχύτερη CPU και aggressive dlss υπάρχει αύξηση.

Το dlss3/FG δεν θα κάνει θαύματα, εφόσον αυξάνει το Lag, αλλά θα κάνει υποφερτό το frame rate επιτρέποντας το FreeSync (ή και vsync-Off) που είναι σίγουρα καλύτερο από ένα Lock @ 30fps

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε λέει πως είναι κακή κάρτα και αν έρχεσαι ειδικά από 1000 σειρά και θες να παίξεις τα καινούργια games σε v.h 1440p με RT τα δίνεις(με λυγμούς) . Μέχρι να βγουν οι νέες κονσόλες θα είσαι οκ αν δε σε ενοχλεί να βάλεις DLSS προς το τέλος.

Προσωπικά αν είχα από 2070/2080  θα περίμενα την 5000 σειρά η τουλάχιστο να πέσει κάνα 200άρι γιατί στα 950 με αυτά τα spec και τα μπουκάλια που θα τρώει σε 4Κ λόγω vram και bus θα λυπόμουν να τα δώσω εκτός κι αν δεν έχεις θέμα να αλλάζεις gpu κάθε 1-2 χρόνια.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2023 στις 1:41 ΜΜ, kkatzos είπε

Τι εννοεις αν υπάρχει περιπτωση;

Προφανως και υπαρχει.

Ατομα εδω μέσα αγόρασαν 4080 και 4090 και ενω ειχαν 5800Χ και 5900Χ τρέχουν να τους αλλάξουν γιατι δε μπορουν να σπρωξουν τη GPU.

Το ιδιο με 9900Κ και 10th gen.

Μιλαμε για σεβαστής ισχύος CPUs. Δε μιλάμε για 8400 και 2600Χ.

Μην ξαναβαζουμε παλι τα ιδία διαγράμματα. Υπαρκτο προβλημα, αλλο αν ξεπερνιέται δαπανώντας περισσοτερα €.


ναι οντως πολυ υπαρκτο 😁απο τα 145fps εκτινασσονται στα 175,  περιπου ~5 fps gain ανα γενια με minimum τα 130!

Στις 29/1/2023 στις 3:13 ΜΜ, stratdevel1 είπε

Θα συνεχίσουμε το Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός ή να ρωτήσω εγώ ποιοί χρησιμοποιούν Undervolt στις 40xx και πόσο;

Τελικά είναι επικίνδυνο το UV ή όχι λ, γιατί φαίνεται κερδίσεις αρκετά watt κατανάλωση χάνοντας λίγα fps ..


παιζοντας NFS Unbound εδω κι 1 μηνα περιπου δε βλεπω καμια διαφορα σε ποιοτητα, με DLSS on/off,
και ειδικα λαμβανοντας υποψη οτι ειναι ενα fast paced παιχνιδι που βασιζεται στην γρηγορη εναλλαγη καρε και η παραμικρη ατελεια/stuttering θα κανει μπαμ, κατα τη διαρκεια του gameplay δεν υπαρχει καμια διαφορα, ουτε  πιξελιασμα στα hud,
δειτε αν μπορειτε διαφορες στις παρακατω στατικες εικονες:

NFS Unbound:  αναλυση: 2880Χ1660, Ultra Settings

DLSS 3 + Frame generation On, & Undervolt, PL 44% = 149W / 126fps
XQWfx3Q.jpg

DLSS 3 off + Frame generation Off, & Undervolt, PL 44% = 150W / 91fps
S61Ixxt.jpg

DLSS 3 + Frame generation On, & No Undervolt, PL 100% = 268W / 202fps
Gm6zsou.jpg

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jokercell είπε

Μεγάλη ιστορία αλλά, ήμουν ένας απο αυτούς που παρήγγειλαν την asus 3080 στις 1/12 σε προηγούμενο crazy sunday. Σε όλες μας τις συνομιλίες λέγαν ότι την ψάχνει ο προμηθευτής και όταν παραλάβουν θα μου πουν. Αφού δε έβλεπα προκοπή τους ζητάω να αλλάξω την παραγγελία μου στην 4070 ti αφού μου εγγυήθηκαν οτι 25/1 παραλαμβάνουν και θα την έχω σίγουρα. Τώρα έχουν βάλει εξαντλημένη στο site τους και δε μου απαντάνε στα μηνύματα που τους στέλνω.
Γι' αυτό ρωτάω εδώ να δω μήπως είναι κανείς στην ίδια κατάσταση με εμένα ή όντως έχουνε στείλει σε κάποιους την κάρτα.

Μεσα στη βδομαδα μου ειπαν εμενα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μεχρι την επόμενη γενιά που θα περνεις ίδιες επιδόσεις με 900 ευρώ. 

Aυτο ισχυε παντα ο καθε ενας οπως τη βρισκει.
Αλλοι δινουν πολλα και τη κρατανε 4-5 χρονια αλλα δινουν ενα σεβαστο ποσο τη κρατανε 2 χρονια και τη πουλανε να παρουν την επομενη αντιστοιχη.

Ας πουμε οτι εχουμε 2 ατομα με 2000€
Ο ενας αγοραζει 4090 και τη κραταει 5 χρονια.
Ο αλλος αγοραζει 4070Ti και βαζει στην ακρη το 1000€.
Σε 2 χρονια δινει τη 4070Ti 400-500€ +1000€ και αγοραζει τη 5070Τi η τη 5080 και εχει χαλασει λιγοτερα απο αυτον που πηρε τη 4090 και τη παντρευτηκε 5 χρονια.
Απο το 2ο ετος και μετα θα εχει και αντιστοιχη η καλυτερη αυτον που πηρε τη 4090 για 5 χρονια.
Τωρα αν μπορεις να δινεις καθε 2 χρονια και να αγοραζεις 3090 4090 5090 σιγουρα δεν σε ενδιαφερει καθολου το ποσα εδωσες, το ποσο % κερδισες στο performance, το ποσο ειχαν πριν 20 χρονια οι GPU και το ποσο θα εχει σε 2 χρονια η 6090.

Το Hobby του κανει ο καθε ενας και διαθετει οσα θελει,οπως θελει για τους λογους που επελεξε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

 

1599 MSRP εχει η 4090 στην επομενη γενια θα εχουμε 5070ti με επιδοσεις 4090 στα 799 λογικα εχουμε δρομο προφανως. 

22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Με 192 bit bus όμως 

Ναι για να μην τραβαει σε 4Κ ενω η 4090 ειναι καρταρα σε 4Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...