Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα δω σε τι τιμές θα παίξει η 4090 για να κινηθώ ή θα δώσω μέχρι 1000€ για το 103, παραπάνω για 103 τσιπ όσο καλό και να είναι (και αυτό θα το δούμε διατηρώ πολλές επιφυλάξεις σε σχέση με τα leaks όπου φουσκώνουν τις επιδόσεις)....πάντως δεν θυμάμαι παραμονές νέας σειράς και να μην μου κάνει αίσθηση ίσως οτι επίτηδες αφήνουν μεγάλο gap ανάμεσα στα specs 4090 και 4080 για ένα μελλοντικό Τi με το 102 λειτουργεί αποτρεπτικά καθιστώντας την αγορά μιας 4080 κακή κίνηση ΑΝ το 4090 έχει 2000€ και πάνω.....περίεργο launch ή ιδέα μου ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα TSE scores του kopite, η 4090 είναι ~30% γρηγορότερη της 4080. Θα πρέπει να έχουν διαφορά το πολύ 500 ευρώ για να πεις ότι θα κάνεις την υπέρβαση, δηλαδή 1000 η 4080 και 1500 η 4090. Το κόβω χλωμό, ειδικά σε custom-ιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αλλά αν είναι όπως με τις ampere 910€ η αγορά της 3080 ενώ οι 3090 ξεκινούσαν από 1699€ στο caseking ηταν σημαντική διαφορά και έπαιρνες σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις ένα υποθετικό 10% διαφορά είχαν κοινώς τρελό vfm το 3080 αντίθετα 30% διαφορά σε επιδόσεις είναι πολύ μεγάλη μιλάμε ότι η 1080Τi που είχα ήταν 26% πιο αργή από την 2080Τi μου, και φυσικά 35% διαφορά είχε η 1080 με την 1080Τi η διαφορά σε επιδόσεις χαώδης προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αρκετή, χαώδης σε καμία περίπτωση. Η μία θα βγάζει 40FPS και η άλλη 52FPS(Αν ισχύει το +30%). Κατά τα άλλα το πρόβλημα του PC αυτή τη στιγμή είναι το stuttering και επειδή βλέπω να έρχονται πάρα πολλά UE 5 games αν δεν το φτιάξουν, καλύτερη εμπειρία θα έχεις με XSX/PS5 παρά με high-end PC.

Άρα τα 2000αρα για 4090 κλπ δεν αξίζουν με την καμία, ούτε τα 1000 για 4080.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Κάτι λένε ότι θα αργήσουν όλα τα μοντέλα των καρτών! Αρχές του 23 αναφέρουν πηγές ότι θα φτάσουν στην αγορά!

Ποιος τα λέει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιος τα λέει ;j

Μόλις τώρα, Pantaz είπε
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιος τα λέει ;j

Jayz το είπε! Δεν ξέρω! Κάτι παραπάνω θα γνωρίζει πιστεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pantaz είπε

Jayz το είπε! Δεν ξέρω! Κάτι παραπάνω θα γνωρίζει πιστεύω!

Είπε ότι πολλά ακούγονται από φήμες δεν επιβεβαίωσε τίποτα καθώς δεν γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νοεμβρη συνηθως παραλαμβανα την ΧΧ70 καθε φορα,τωρα μαλλον εχουν αλλο σχεδιο στα καρτελ τους με προφανη στοχο τη διατηρηση των γελοιων τιμων σε ολες τις σειρες.

Επεξ/σία από dsi44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...