Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μιας και ακουστηκαν πολλα για τη "πνιγμενη" 4070Τi συγκριτικα με τη 3080 στο Dead Space Remake

https://youtu.be/sn88d35eDiE?t=245

Screenshot_21.jpg

Screenshot_20.jpg

Κάτι δεν πάει καλά .

Δεν μπορεί η 3080 να βγάζει τόσα λίγα fps με dlss.

Εδώ σε native βλέπουμε  βγάζει 5 παραπάνω από ότι με dlss 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Κάτι δεν πάει καλά .

Δεν μπορεί η 3080 να βγάζει τόσα λίγα fps με dlss.

Εδώ σε native βλέπουμε  βγάζει 5 παραπάνω από ότι με dlss 

όπως προείπα και μπορεί να μην το είδες διότι το πρόσθεσα με επεξεργασία, είναι η 3080 με 10gb vram. μπορεί να είναι ότι δεν έχει αρκετό vram ή μπορεί η ταχύτητα της vram να είναι ανεπαρκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που βλέπω είναι πως η 3080 με τα απότομα 15 fps dips πνίγεται από τα 10 GB Vram όχι πως η 4070TI είναι ικανή xωρίς DLSS.Αν μη τι άλλο αποδεικνύεται πως με τα 12GB Vram είσαι οριακά για μελλοντικούς τίτλους και θα έχεις να ανησυχείς και για αυτό πέρα από το κομμένο Memory  Bus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

όπως προείπα και μπορεί να μην το είδες διότι το πρόσθεσα με επεξεργασία, είναι η 3080 με 10gb vram. μπορεί να είναι ότι δεν έχει αρκετό vram ή μπορεί η ταχύτητα της vram να είναι ανεπαρκης

Να κόβει τόσο πολύ η μνήμη ?

Τι να πω δεν ξέρω δεν την έχω ώστε να δω τι ισχύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

Το μόνο που βλέπω είναι πως η 3080 με τα απότομα 15 fps dips πνίγεται από τα 10 GB Vram όχι πως η 4070TI είναι ικανή xωρίς DLSS.Αν μη τι άλλο αποδεικνύεται πως με τα 12GB Vram είσαι οριακά για μελλοντικούς τίτλους και θα έχεις να ανησυχείς και για αυτό πέρα από το κομμένο Memory  Bus.

βλέπω επίσης η 3080 έχει 2/3 σε fill rate περίπου, μπορεί το dlss να χρειάζεται αυτό το παραπάνω που έχει η 4070ti για να δουλέψει σε 4κ ultra graphics settings.

προσωπικά πιστεύω η nvidia στοχεύει με τις 4080/4090 το 4Κ και με την 4070ti το 1440p, και τα rumors περί 4060ti σαν 3070 τότε με 4060ti  στοχεύουν 1080p Και 1080p ultrawide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχω δείξει τόσα bench όπου η 4070ΤΙ πέφτει δυσανάλογα σε 4k σε σχέση με 3090ΤΙ λόγω bus,ενώ είναι μπροστά σε 1440P,τι το συνεχίζουμε,φυσικά είναι για 1440P high fps και η Nvidia στο site για αυτό την διαφημίζει.Φυσικά μπορείς να παίξεις και 4K με DLSS και σε single player όπου το high latency δεν είναι τόσο σημαντικό θα είσαι οκ.

Τώρα αν θες να δώσεις σχεδόν στο χιλιάρικο για 12GB/192 Bit Bus ο καθένας το ζυγίζει,εγώ προσωπικά δε θα τα έδινα και σίγουρα όχι αν ερχόμουν από 3080 lol.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

έχει δύο φωτό παραπάνω,

στην πρώτη είναι με dlss και βλέπεις αριστερα 3080 (20fps) και δεξια 4070ti(63fps)

στην δεύτερη είναι χωρίς dlss και βλέπεις αριστερά πάλι 3080(25fps) και δεξιά 4070ti(44fps)

το περίεργο όμως είναι γιατί βγάζει λιγότερα fps η 3080 με DLSS απότι χωρίς. πολύ περίεργο

παρατήρησα ότι είναι η 3080 με τα 10gb άρα γιαυτό ζορίζεται

Mε 80% Vram usage πως προκυπτει οτι ζοριζεται γιατι ειναι 10GB;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Mε 80% Vram usage πως προκυπτει οτι ζοριζεται γιατι ειναι 10GB;

δίκο έχεις, πρέπει να ειναι το 2/3 fill rate που έχει σε σχέση με 4070ti και το dlss ζορίζεται σε ultra settings

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Αφού έχω δείξει τόσα bench όπου η 4070ΤΙ πέφτει δυσανάλογα σε 4k σε σχέση με 3090ΤΙ λόγω bus,ενώ είναι μπροστά σε 1440P,τι το συνεχίζουμε,φυσικά είναι για 1440P high fps και η Nvidia στο site για αυτό την διαφημίζει.Φυσικά μπορείς να παίξεις και 4K με DLSS και σε single player όπου το high latency δεν είναι τόσο σημαντικό θα είσαι οκ.

Τώρα αν θες να δώσεις σχεδόν στο χιλιάρικο για 12GB/192 Bit Bus ο καθένας το ζυγίζει,εγώ προσωπικά δε θα τα έδινα και σίγουρα όχι αν ερχόμουν από 3080 lol.

Συνεχιζω να εχω την ιδια απορια...
Τι σχεση εχει τι κανει στο 1440p για να τη κρινω στο 4Κ.
Αν σε ενδιαφερει το 1440p κοιτας το 1440p ,αν σε ενδιαφερει το 4Κ κοιτας τι κανει σε 4Κ.
Το αν περναει δεν περναει τη 3090Ti σε 1440p δεν εχει καμια σχεση με τις επιδοσεις της σε 4Κ.
Δηλαδη αν σε 720p ηταν καλυτερη απο 3090Ti θα ηταν καρτα 720p;
Επισης το οτι εχει τις ιδιες ή καλυτερες επιδοσεις σε 4Κ με τη 3090(24gb 384Bit) καταριπτει καθε δρακο για τη Vram και το Bus.
Aν προσωπικα σε ενοχλουν τα specs ειναι δικαιωμα σου αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα για τις προσωπικες μας περιεργιες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τωρα. 

Σπουδαιολογείτε ότι να'ναι βιντεάκια του bluray που δειχνουν 100% πανω την 4070Ti? :blink:

Μη χαρίζετε άκριτα τα κλικ και τα views σε σκουπιδια βιντεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σοβαρά τωρα. 

Σπουδαιολογείτε ότι να'ναι βιντεάκια του bluray που δειχνουν 100% πανω την 4070Ti? :blink:

Μη χαρίζετε άκριτα τα κλικ και τα views σε σκουπιδια βιντεο.

Το βιντεο δεν ειναι δικο μου.
Εχεις τους ιδιους λογους να δεχθεις ή να αμφισβητησεις το βιντεο οσο και το Ρωσικο review που δεν μας εδειξε ποτε βιντεο αλλα ανεβασε καποια πινακακια που μπορει να εχει γινει λαθος οταν μας δειχνει τη 3080 με καλυτερα αποτελεσματα απο 3080Ti, 6950xt και 4070Τi.
Τους ειδαμε και τους εγκριτους ΗWU με τα μαγειρεματα που σου δειχνουν παντα οτι θελουν αυτοι και δεν εχουν καμια σχεση με τη πραγματικοτητα.
Μεχρι που μας ειπαν να βαλουμε DDR5 σε i3 12100 γιατι ειναι καλυτερο upgrade path.
Πλεον πιο πολυ εμπιστευομαι εσενα και τον απεναντι που θα ανεβασει βιντεο παρα προνομιουχους με κοκκινους δωροθετες των 100k registrations.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Το βιντεο δεν ειναι δικο μου.
Εχεις τους ιδιους λογους να δεχθεις ή να αμφισβητησεις το βιντεο οσο και το Ρωσικο review που δεν μας εδειξε ποτε βιντεο αλλα ανεβασε καποια πινακακια.
Τους ειδαμε και τους εγκριτους ΗWU με τα μαγειρεματα που σου δειχνουν πατα οτι θελουν αυτοι και δεν εχουν καμια σχεση με τη πραγματικοτητα.
Πλεον πιο πολυ εμπιστευομαι εσενα και τον απεναντι που θα ανεβασει βιντεο παρα προνομιουχους με 100k registrations.

Το ρωσικό site το ξέρουμε χρόνια τώρα όσοι ασχολούμαστε. Αν κοιτάξεις στο θέμα RTX3000 και AMD RX6000 άπειρες φορές το έχουμε συμβουλευτεί.

Δεν είναι τυχαίο το GameGPU.

Και το συγκρίνεις με ένα σκουπίδι. Συνέχισε να τα λες αυτά και να εκτίθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

42 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το ρωσικό site το ξέρουμε χρόνια τώρα όσοι ασχολούμαστε. Αν κοιτάξεις στο θέμα RTX3000 και AMD RX6000 άπειρες φορές το έχουμε συμβουλευτεί.

Δεν είναι τυχαίο το GameGPU.

Και το συγκρίνεις με ένα σκουπίδι. Συνέχισε να τα λες αυτά και να εκτίθεσαι.

Δεν συγκρινω τιποτα, το μονο που ειπα ηταν οτι ειναι αδυνατο σε 100 games να ειναι 15-30% πιο γρηγορη απο 3080 και ξαφνικα μονο σε 1 η 3080 να ειναι πιο γρηγορη απο 4070Τi 6950xt.
Παντα υπαρχουν περιθωρια λαθους σε ενα πινακακι ακομα και τυπογραφικα.
Επισης δεν συζητας για πνιξιμο και υπεροχες σε αποτελεσματα με 1FPS διαφορα.
Ακομα και η ιδια καρτα στο ιδιο τεστ μπορει να βγαλει 1 παραπανω η 1 λιγοτερο FPS στα 40 Average.
Ας περιμενουμε λοιπον να δουμε και αλλους και θα βγαλουμε τα συμπερισματα μας.

εικόνα.png

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.15009e3e745d0168e767b0ff5daf4716.png

 

Πιο Cherry picked screenshot δεν έχω ξαναδεί!

Ευχαριστώ που μας υπενθύμισες το 12GB είναι οριακό σε 1-2 χρόνια από τώρα όπως σωστά ανέφερε ο Westbaum.

Επεξ/σία από aki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, aki είπε

image.png.15009e3e745d0168e767b0ff5daf4716.png

 

Πιο Cherry picked screenshot δεν έχω ξαναδεί!

Ευχαριστώ που μας υπενθύμισες το 12GB είναι οριακό σε 1-2 χρόνια από τώρα όπως σωστά ανέφερε ο Westbaum.


Για αυτο εχω παραθεσει το video για να το δεις ολο .
Αυτος ομως που δεν εχει ορεξη να βλεπει ολοκληρο το Video μπορει να κρινει ΚΑΙ απο τα screenshots.
Σε καμια φαση του video η 3080 δεν ειχε περισσοτερα FPS απο 4070Ti ενω παραλληλα ειχε πολυ χαμηλα FPS deeps.
Τα FPS deeps ηθελα να τονισω και οχι να αποδειξω οτι εχει 20 Average.
Cherry picking ειναι οταν δινεις επιλεγμενα στοιχεια χωρις να δωσεις τη πυγη που τα βρηκες.
Δεν διαλεξα το χαμηλοτερο δυνατο απλα εκανα pause σε καποιο FPS deep(στο αρχικο ποστ).
Φαντασου να εδειχνα κατι τετοιο πχ χωρις το video.

Screenshot_27.jpg

Screenshot_24.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...