Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Aν θες να δούμε την διαφορά τους σε συγκεκριμένους τίτλους, βαλε λινκ από κάποιο σοβαρό review να συγκρίνουμε τα average καρέ  και να το συζητήσουμε  και όχι κόψε-ράψε  screenshot από  βιντεάκια στο YouTube τα οποία ούτε  στο ίδιο σημείο και δεν ειναι καλά καλά. 
Ξέρω πως βγαίνει το  μέσο όρο ,μίλησα γενικά μην κάνεις σαν τον άλλο που έβαλε screenshot από warfare 2 για να μας δείξει ότι η 7900xt είναι ταχύτερη από 4090.

Έγραψες συγκεκριμένα σε 4κ χωρίς dlss ότι η μια βγάζει 80+ και η άλλη δεν τα βγάζει πέρα,native 4κ έγραψες πριν  τι dlss2 και 3 γραφείς τώρα. 
Δεν γίνετε η 4070ti να βγάζει σε native 4κ 80+ και η 3080 να είναι να μην τα βγάζει πέρα. Για 4070ti μιλάμε, μια καρτα ισάξια σε raster performance με 3090 και το κανείς να φαίνεται λες και συγκρίνουμε 3080 με 4080.

Tι ενοεις κοψε/ραψε screenshot, ειναι 2 screenshots δεν ειναι 4 εικονες σε 2 για να σου κολλησω αλλη στιγμη με αλλα FPS.
Ισως σε μπερδεψε το ασπρο κενο αναμεσα και νομιζες οτι εγω τα κολλησα.
Ειδικα στο 2ο ειναι ξεκαθαρο ,την ωρα του Pause παει να γραφτει τo "FPS" και ειναι την ιδια στιγμη που φορτωνει τη λεξη "FPS" σαν animation δεν ειναι το ενα φορτωμενο και το αλλο σε Loading.
Eπισης σου γραφει Average FPS και στα 2 .
Το Average 58 και το Average 67 θες δεν θες θα πανε κατω απο 60....

Εγραψα για 4Κ Native αλλα υπαρχουν και τιτλοι οπως το Cyberpunk,το Dying Light 2, το Warhammer III που και οι 2 ειναι κατω απο 60FPS οποτε θα βαλουν και οι 2 DLSS αναγκαστικα.
Επισης υπαρχει το Ray Tracing που αν το βαλεις παλι εισαι αναγκασμενος να βαλεις DLSS.
Στο Ray Tracing το 15% γινεται κοντα στο 20% διαφορα.

Υπαρχουν τα Αssasin Creed Valhalla, Control, Halo Infinite, Watch Dog Legion που η 3080 εχει κατω απο 60 και η 4070Ti εχει 70κατι αρα η μια "παιζει δεν παιζει" ενω η αλλη παιζει.
Υπαρχουν τα Civilization VI,  Doom Eternal που βγαζουν 150+ FPS και "χαλανε" το Average των πιο απαιτητικων παιχνιδιων.

Αρα λοιπον καποια τα παιζουν και οι 2, καποια τα παιζει μονο η μια, καποια θελουν και στις 2 DLSS και καποια αλλα τα παιζουν για πλακα.
Το να πεταμε ενα "15% Αverage και καθαρισα" δεν ειναι τοσο αντιπροσωπευτικο της καταστασης,ειδικα αν παιζεις 4-5 παιχνιδια και δεν παιζεις 60 για να σε ενδιαφερει το Average 60 παιχνιδιων που τα 55 δεν θα τα παιξεις ποτε.
Οταν βγουν 15-20 καινουρια παιχνιδια θα εχουμε και μια πιο καθαρη εικονα σε σχεση με τωρα που κοιταμε τιτλους που βγηκαν χρονια πριν.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, omghi2u είπε

Δεν καταλαβαινω για πιο λογο γινεται ολο αυτο το ανουσιο back and forth εδω και 30-40-50-200 σελιδες :P

Ολο ξεκινησε απο το πολυ απλο "εχω 3080, αξιζει να κανω αναβαθμιση" και η απαντηση ηταν οχι. Δεν αξιζει. ΑΝ θες και δεν εχεις κανενα μα κανενα θεμα για VFM κτλ τοτε την κανεις... και εννοειται δεν πας σε 7ΧΧΧ αλλα σε οποιαδηποτε απο τις υπαρχουσες 40ΧΧ.

Εισαι σε προηγουμενη γενια? 5ΧΧΧ απο αμδ ή 20ΧΧ και πισω απο νβιδια? Εχεις μπατζετ απο 1000-1500 και θες αναβαθμιση? Πρασινη πας. Αφου σε ολα την παταει την κοκκινη και δεν ειναι ιδιαιτερα debatable.

Το θεμα μας ειναι οι τιμες γενικα, οχι αν η πρασινη ειναι καλυτερη (που ειναι) απο την κοκκινη.

 

Screenshot_484.jpg

Ακριβως το ιδιο ειπα-πιθανολογησα αρα δεν καταλαβαινω την παραθεση..

Αμα πεταει τοσες ευκαιριες στον καδο και αντι να κλεψει μεριδιο αγορας με καλυτερες τιμες και δεν το κανει τοτε προφανως και την βολευει η ολη κατασταση με το να βγαζει κερδος με οσο μεριδιο αγορας εχει απλα με μεγαλυτερο ποσοστο κερδους ανα καρτα..

Με λιγα λογια τα ιδια σκατα ειναι και οι 2..ηθελα να ξερα ο κοσμος που καθεται και σφαζεται εδω στο φορουμ για αυτες τις 2 τι σκατα κερδος εχει και το κανει, το εχω απορια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, icenex είπε

Ακριβως το ιδιο ειπα-πιθανολογησα αρα δεν καταλαβαινω την παραθεση..

Αμα πεταει τοσες ευκαιριες στον καδο και αντι να κλεψει μεριδιο αγορας με καλυτερες τιμες και δεν το κανει τοτε προφανως και την βολευει η ολη κατασταση με το να βγαζει κερδος με οσο μεριδιο αγορας εχει απλα με μεγαλυτερο ποσοστο κερδους ανα καρτα..

Με λιγα λογια τα ιδια σκατα ειναι και οι 2..ηθελα να ξερα ο κοσμος που καθεται και σφαζεται εδω στο φορουμ για αυτες τις 2 τι σκατα κερδος εχει και το κανει, το εχω απορια.

Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές, δεν έχει το capacity για να κάνει price war στις κάρτες η AMD. Στα 5nm βγάζει Ryzen 7000, Ryzen 7000 Mobile, EPYC , Instinct MI300 και τις RDNA3. Για αυτό έχει όσο ποιο ακριβά μπορεί το MSRP αλλά λίγο χαμηλότερα από τις αντίστοιχες NVIDIA.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές, δεν έχει το capacity για να κάνει price war στις κάρτες η AMD. Στα 5nm βγάζει Ryzen 7000, Ryzen 7000 Mobile, EPYC , Instinct MI300 και τις RDNA3. Για αυτό έχει όσο ποιο ακριβά μπορεί το MSRP αλλά λίγο χαμηλότερα από τις αντίστοιχες NVIDIA.

Spoiler

Screenshot_60.jpg

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ άρχισαν πάλι οι εικασίες για τις τιμές των 4070, 4060 Ti και δεν συμμαζεύεται.... Λες και περιμένει να δει κανείς στο ράφι καμία 4070 κάτω από 800€..... χαχαχαχα. Εδώ ήδη έχουν αρχίσει να πουλάνε ήδη οι 4070 Ti στα 1000€

Επεξ/σία από makellarispn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το off-topic, θα το έγραφα στο αντίστοιχο νήμα της προσφοράς αλλά έχει κλειδωθεί.

Είναι κανείς από δω που να παρήγγειλε την gigabyte 4070 ti gaming oc απο το e-shop στο crazy sunday που είχε και να μη του τη στέλνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, jokercell είπε

Συγνώμη για το off-topic, θα το έγραφα στο αντίστοιχο νήμα της προσφοράς αλλά έχει κλειδωθεί.

Είναι κανείς από δω που να παρήγγειλε την gigabyte 4070 ti gaming oc απο το e-shop στο crazy sunday που είχε και να μη του τη στέλνουν; 

Eννοεις να εχει καθυστερησει ή να ακυρωσουν τη παραγγελια;
Συνηθως αλυσιδες σαν το e-shop δεν ακυρωνουν παραγγελιες προσφορων, μπορει να κανει και 1-1.5 μηνα να τη στειλει αλλα θα στη στειλει.
Παρολα αυτα στειλει ενα email ή παρε τηλ για να ξερεις και εσυ πανω κατω ποτε θα παραλαβεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, jokercell είπε

Συγνώμη για το off-topic, θα το έγραφα στο αντίστοιχο νήμα της προσφοράς αλλά έχει κλειδωθεί.

Είναι κανείς από δω που να παρήγγειλε την gigabyte 4070 ti gaming oc απο το e-shop στο crazy sunday που είχε και να μη του τη στέλνουν; 

Tι εννοεις να μην την στελνουν? Σου ζητανε να ακυρωθει η παραγγελια η απλα αναφερεσαι σε καθυστερηση οτι δεν εχεις παραλαβει ακομη την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ακουστηκαν πολλα για τη "πνιγμενη" 4070Τi συγκριτικα με τη 3080 στο Dead Space Remake

https://youtu.be/sn88d35eDiE?t=245

Screenshot_21.jpg

Screenshot_20.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη ιστορία αλλά, ήμουν ένας απο αυτούς που παρήγγειλαν την asus 3080 στις 1/12 σε προηγούμενο crazy sunday. Σε όλες μας τις συνομιλίες λέγαν ότι την ψάχνει ο προμηθευτής και όταν παραλάβουν θα μου πουν. Αφού δε έβλεπα προκοπή τους ζητάω να αλλάξω την παραγγελία μου στην 4070 ti αφού μου εγγυήθηκαν οτι 25/1 παραλαμβάνουν και θα την έχω σίγουρα. Τώρα έχουν βάλει εξαντλημένη στο site τους και δε μου απαντάνε στα μηνύματα που τους στέλνω.
Γι' αυτό ρωτάω εδώ να δω μήπως είναι κανείς στην ίδια κατάσταση με εμένα ή όντως έχουνε στείλει σε κάποιους την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Υes,indeed,shocking 😐
Εχεις περισσότερα fps με DLSS,ευχαριστούμε για την υπενθύμιση.

έχει δύο φωτό παραπάνω,

στην πρώτη είναι με dlss και βλέπεις αριστερα 3080 (20fps) και δεξια 4070ti(63fps)

στην δεύτερη είναι χωρίς dlss και βλέπεις αριστερά πάλι 3080(25fps) και δεξιά 4070ti(44fps)

το περίεργο όμως είναι γιατί βγάζει λιγότερα fps η 3080 με DLSS απότι χωρίς. πολύ περίεργο

παρατήρησα ότι είναι η 3080 με τα 10gb άρα γιαυτό ζορίζεται

Επεξ/σία από dreamerchris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...