Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Τι εννοεις αν υπάρχει περιπτωση;

Προφανως και υπαρχει.

Ατομα εδω μέσα αγόρασαν 4080 και 4090 και ενω ειχαν 5800Χ και 5900Χ τρέχουν να τους αλλάξουν γιατι δε μπορουν να σπρωξουν τη GPU.

Το ιδιο με 9900Κ και 10th gen.

Μιλαμε για σεβαστής ισχύος CPUs. Δε μιλάμε για 8400 και 2600Χ.

Μην ξαναβαζουμε παλι τα ιδία διαγράμματα. Υπαρκτο προβλημα, αλλο αν ξεπερνιέται δαπανώντας περισσοτερα €.

Παιδιά εμενα με σώζει η ανάλυση που παίζω. Με τον 9900k η 4090 δουλεύει στα 96-99%. Προφανώς λόγω ανάλυσης αυτό. Εννοείται έχει δρομολογηθεί η αναβάθμιση του 9900k 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1847

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχετο αλλα τι φαση τοσο πολυ σου αρεσε το ποστ μου πετρο που πατησες 2 φορες like :P

Βρηκα bug στο forum :P

 

Καταγραφήασδασ.JPG

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε


Ασχετο αλλα τι φαση τοσο πολυ σου αρεσε το ποστ μου πετρο που πατησες 2 φορες like :P

 

Καταγραφήασδασ.JPG

Άμα συμφωνώ, συμφωνώ.

Κινητό, δεν ξέρω τί/πώς το έπιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Άμα συμφωνώ, συμφωνώ.

Κινητό, δεν ξέρω τί/πώς το έπιασε.

Το βλεπετε και εσεις με 2 Like η μονο σε μενα φαινεται ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει γινει ρδελομπου το νημα προ πολλου. Ορισμενοι δεν αφηνετε τιποτα να πεσει κατω. Ενθεν και ενθεν. Οποιος εχει δυο δραμια μυαλο μπορει να καταλαβει τι τον ενδιαφερει και τι οχι και απο τα 2 στρατοπεδα. Ποσο αλλο θα συνεχιστει αυτο το βιολι με το vs;;;

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχίσουμε το Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός ή να ρωτήσω εγώ ποιοί χρησιμοποιούν Undervolt στις 40xx και πόσο;

Τελικά είναι επικίνδυνο το UV ή όχι λ, γιατί φαίνεται κερδίσεις αρκετά watt κατανάλωση χάνοντας λίγα fps ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Πες ότι για να πάρεις τη 4070Ti στα 950€ πρέπει να σκάσεις άλλα 700-800€ για M/B + CPU.

Αν θες να παίζεις σε high fps/refresh πάντα και να μη σε κόβει η CPU. Αν σου φτάνουν τα 60 fps είσαι μια χαρά.

Κάτι παρόμοιο με τα VR/HDR/Dual monitor προβλήματα της AMD. Δεν απασχολούν πολλούς αλλά κάποιους τους απασχολούν.

Πες το σε μέλος εδώ μέσα που στο Spiderman με RT (σε 4Κ+DLSS μάλιστα) που έχει 9900Κ νόμιζε ότι ότι τα fps drops στα 55fps ήταν λόγω της 3080Ti.

Καταρχην η 4070Ti δεν νομιζω οτι θα σου κανει overhead.
Tωρα αν παρεις 4080 4090 καλο ειναι να εχεις εστω εναν 13600kf με μια B660 και 16gb ddr4 3600 CL16 που κοστιζουν καπου 500€ ολα μαζι( προσθεσα ΚΑΙ Ram).
Kαι σε DDr5 να πας αντε τα 500€ να γινουν 570€.
Δηλαδη θα διαθεσεις 1400€ για gpu αλλα δεν ειχες να παρεις "ολοκληρο pc" με 500€;
Συνηθως γινεται το αντιθετο γιατι ειναι πιο ευκολο να βρεις τα 500€ για νεο pc παρα τα 1400€ μονο για GPU , πρωτα αγοραζουν τον 13600kf με m/b ram και βαζουν τη παλια GPU(2070,3070,6800) και ΟΤΑΝ εχουν βαζουν τη 4070ti 4080 4090.
Kαι αν δεν ειναι ο 13600kf θα ειναι ενας 12700κ απο περσυ.
Δεν χρειαζεται λοιπον να δωσεις 800 για mb+cpu ΜΕΤΑ τη GPU.
Στην χειροτερη αν δεν εχεις ιδεα απο αυτα και το διαπιστωσεις μετα, παιζεις οπως παιζεις και σε 1 χρονο βαζεις στην ιδια μητρικη που ειχες τον 12100 η τον 5600x εναν 13600kf η εναν 5800x3d με κοστος κοντα στα 250€ που θα σου προσφερουν περισσοτερα FPS οποια GPU και να εχεις.

Aυτος με το VR /HDR/Dual monitor δεν θα το λυσει ποτε αυτο το προβλημα ειτε εχει Ryzen 1600 ειτε εχει 7950x.
Παντα το VR θα σερνεται λογο GPU,παντα το dual monitor θα καιει οσο η 4070Ti σε gaming.
Το HDR IΣΩΣ να φτιαχνεται με driver σε κανα χρονο.

 

Screenshot_53.jpg

Screenshot_56.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Το νημα εχει χαλασει ηδη εδω και ποσες σελιδες.

Μπαινουμε στο νημα να διαβασουμε κατι νεο για τις 4χχχ καρτες και να δουμε αν ποσταρε κανενα νουμερο καποιος κατοχος  και το μονο που διαβαζουμε ειναι ενα ατερμονο vs,  ποσο κακος ειναι ο πετσινος με τις ακριβες gpu , ποσο αδιαφορο ειναι το rt και ποσο  λιγη vram εχει η 4070ti.

Βέβαια αυτά ξεκινήσαμε να τα γράφουμε επειδή κάποιοι προτείνανε την 4070 ti ως ... αναβάθμιση από 3080.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, hln3 είπε

Βέβαια αυτά ξεκινήσαμε να τα γράφουμε επειδή κάποιοι προτείνανε την 4070 ti ως ... αναβάθμιση από 3080.

Kαι ειπατε να προτεινετε και εσεις τις 7900xt 7900xtx μηπως του περισσευουν αλλα 200€ παραπανω 😂🤣
Θες να μου δειξεις 10 ποστς δικα σου, του Age5K, του Kkatzos, του AtenRa και της υπολοιπης κοκκινης κομπανιας που να περιεχουν ενα Review,ενα youtube video ή ενα topic απο καποια σελιδα τεχνολογιας που να μας δειχνουν "νεα" για τις RTX 4000 περα απο AMD vs;
Γιατι πετας το μπαλακι σε εμενα αλλα εγω εχω πανω απο 10 ποστς με reviews,gameplays,news,unboxings για τις RTX 4000 και το σημαντικοτερο ΕΙΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ να αγορασω RTX 4000 σε αντιθεση με καποιους που θελουν να αγορασουν Rx7000 και ειπαν να κανουν μπαχαλο το RTX 4000 topic.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, hln3 είπε

Βέβαια αυτά ξεκινήσαμε να τα γράφουμε επειδή κάποιοι προτείνανε την 4070 ti ως ... αναβάθμιση από 3080.

Και απο το 3080- σε 4070Ti που κολλαει το 7xxx vs 4xxx που γινεται στις συνεχως σε αυτο το νημα? Που κολλαει το ενα με το αλλο?

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα για να καταλαβω. Οι 7xxx ειναι για κανα pac-man αντε και ναρκαλιευτη και οι 4xxx για φωτορεαλιστικα γραφικα που δεν τα ξεχωριζεις απο την πραγματικοτητα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Τελικα για να καταλαβω. Οι 7xxx ειναι για κανα pac-man αντε και ναρκαλιευτη και οι 4xxx για φωτορεαλιστικα γραφικα που δεν τα ξεχωριζεις απο την πραγματικοτητα? 

Το αντιθετο εγω καταλαβα λογο vram και bus:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Το αντιθετο εγω καταλαβα λογο vram και bus:P

Αναλογως πια γραπτα διαβασεις. Γραπτα απο fan boys οποιασδηποτε εταιριας διαστρεβλωνουν οσο δεν παει την πραγματικοτητα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...