Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1847

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Μόνο στο λόγο βελτίωση/τιμή είναι η φασαρία τελικά.

Νομίζω αν όχι όλοι, συμφωνούνε σχεδόν όλοι σε αυτό που λες, εχει ειπωθεί 100 φορές το θέμα τιμές.


Το απιστευτο  της υποθεσης είναι όμως ότι η φασαρία στον λόγο Βέλτιωσης/τιμής είναι μονόπλευρη και γίνεται μόνο για τις 4χχχ με αποτέλεμα  να  χαλάει το παρόν νήμα για κάποιον που όντως θέλει να διαβάσει καμία πληροφορία.
Στο δίπλα νήμα με τις 7χχχ δεν γίνεται καμία φασαρία   και δν υπάρχει καμία η σχεδόν καμία αναφορα στον λόγο βελτίωσης/τιμής, ενώ και εκει είναι τα ίδια και ακόμη χειρότερα τα πράγματα στις τιμές/απόδοση.

Γενικά τα γράφω αυτά μην το πάρεις επι προσωπικού λόγο quote, απλά μου έδωσε πάτημα το μυνημα σου.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

https://www.techpowerup.com/download/nvidia-dlss-3-frame-generation-dll/

Νέα έκδοση Dlss 3 από το Hitman 3. στο Witcher 3 μέχρι τώρα λειτουργεί άριστα.

Baby Babies GIF

Eιδηση για Lovelace θαυμα θαυμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Συνέχισε το FUD

Aν αυτα τα θεματα τα ειχαν οι Nvidia θα ειχες κατεβει στο Συνταγμα για πορεια κατα του Πετσινου.
Τωρα που τα εχει η κυρα "Λυσσα" κανεις οτι δεν υπαρχουν.
Δικαιωμα σου ειναι να εθελοτυφλεις αλλα δυστυχως αυτα τα προβληματα τα εχουν θιξει ολα τα καναλια που κανουν σχεδον καθημερινη ενημερωση για τις εξελιξεις των GPU.
Οποτε οσοι τα διαβασαν, τα ακουσαν και τα γνωριζουν εριξαν το ακυρακι τους και πηγαν αλλου.
Σου βαζω μερικα μηπως και τα ξερεις ή κανεις οτι δεν τα ξερεις.
https://www.youtube.com/@GraphicallyChallenged

https://www.youtube.com/@danielowentech

https://www.youtube.com/@ClassicalTechnology

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μερικοί νομίζουν ότι όλα είναι ρόδινα στην πράσινη παραλία, τα παρακάτω είναι από τον τελευταίο driver

https://us.download.nvidia.com/Windows/528.24/528.24-win11-win10-release-notes.pdf

Driver-Issues.png

Driver-Issues-1.png

Driver-Issues-2.png

 

Driver-Issues-3.png

Driver-Issues-4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Λες θα σε τιμωρήσει αν δεν έχεις ada Lovelace; Γιατί θα σε τιμωρήσει; Σου κόβει καρέ έβγαζες παραπάνω με Turing ή Ampere; Η δίνει έξτρα στην νέα γενιά απλά σαν μια νέα integrated tech

Συμφωνούμε γενικά, απλά όσον αφορά το witcher, θα μπορούσαν πχ να βάλουν settings στο rt, low, medium,high κτλπ και όχι απλά on/off, θα βοηθούσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Νομίζω αν όχι όλοι, συμφωνούνε σχεδόν όλοι σε αυτό που λες, εχει ειπωθεί 100 φορές το θέμα τιμές.


Το απιστευτο  της υποθεσης είναι όμως ότι η φασαρία στον λόγο Βέλτιωσης/τιμής είναι μονόπλευρη και γίνεται μόνο για τις 4χχχ με αποτέλεμα  να  χαλάει το παρόν νήμα για κάποιον που όντως θέλει να διαβάσει καμία πληροφορία.
Στο δίπλα νήμα με τις 7χχχ δεν γίνεται καμία φασαρία   και δν υπάρχει καμία η σχεδόν καμία αναφορα στον λόγο βελτίωσης/τιμής, ενώ και εκει είναι τα ίδια και ακόμη χειρότερα τα πράγματα στις τιμές/απόδοση.

Γενικά τα γράφω αυτά μην το πάρεις επι προσωπικού λόγο quote, απλά μου έδωσε πάτημα το μυνημα σου.

Μπα, όχι. Πήγαινε πίσω στα μηνύματα όταν βγήκαν οι κάρτες και θα δεις τί κράξιμο έπεσε, καθώς και σε κάθε σχετικό πραγματικό πρόβλημα.

Το αν υπάρχει ή όχι "φασαρία", άσε να το ξέρω εγώ που έχω λιώσει στις αναφορές να σβήνονται μηνύματα που μόνο σκοπό έχουν να δημιουργήσουν φασαρία.

Γράφουν οι 2-3 κάτοχοι 7900/ΧΤ την εμπειρία τους, δείχνουν screens με πραγματικά νούμερα/καταναλώσεις/στοιχεία, αλλά όχι...στο από κάτω ακριβώς μήνυμα "Μα ο 3μλκς στο /r ή στο κανάλι του λέει ότι δεν είναι έτσι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Επειδή μερικοί νομίζουν ότι όλα είναι ρόδινα στην πράσινη παραλία, τα παρακάτω είναι από τον τελευταίο driver

https://us.download.nvidia.com/Windows/528.24/528.24-win11-win10-release-notes.pdf

Driver-Issues.png

Driver-Issues-1.png

Driver-Issues-2.png

 

Driver-Issues-3.png

Driver-Issues-4.png

Μου ποσταρεις software fixes και προσπαθεις να τα αντισταθμισεις με hardware issues της κοκκινης.
Αλλο να φτιαξεις κατι στο Adobe και αλλο να σερνεται στο VR.
Aλλο να φτιαξεις κατι στο Αutodesk και αλλο να βραζουν οι καρτες απο κακη σχεδιαση.
Αλλο να φτιαχνεις κατι στο Οctanebench και αλλο να εχεις Ray Tracing 2 γενιες πισω.
Αλλο να φτιαχνεις κατι στο Steam και αλλο να Idle dual monitor στα 120w.
Απο αυτα που ποσταρα τιποτα δεν φτιαχτηκε
Απο αυτα που ποσταρες ολα φτιαχτηκαν σε 3-4 μερες.
H AMD ακομα φτιαχνει θεματα με τις 6000 δουλευομαστε τωρα;

Aν τρως εις γνωσιν σου σουβλακι γατας καλα κανεις αλλα μη μας το παρουσιασεις και για Black Angus.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Απο αυτα που ποσταρες ολα φτιαχτηκαν σε 3-4 μερες.

 

Στον τελευταίο driver είναι αυτά, δεν έχουν φτιαχτεί ισχύουν μέχρι να πάνε στα fixed issue σε επόμενους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μπα, όχι. Πήγαινε πίσω στα μηνύματα όταν βγήκαν οι κάρτες και θα δεις τί κράξιμο έπεσε, καθώς και σε κάθε σχετικό πραγματικό πρόβλημα.

Το αν υπάρχει ή όχι "φασαρία", άσε να το ξέρω εγώ που έχω λιώσει στις αναφορές να σβήνονται μηνύματα που μόνο σκοπό έχουν να δημιουργήσουν φασαρία.

Γράφουν οι 2-3 κάτοχοι 7900/ΧΤ την εμπειρία τους, δείχνουν screens με πραγματικά νούμερα/καταναλώσεις/στοιχεία, αλλά όχι...στο από κάτω ακριβώς μήνυμα "Μα ο 3μλκς στο /r ή στο κανάλι του λέει ότι δεν είναι έτσι".

 Ναι βρε σύ αλλά εδώ δεν έγινε μόνο στο launch γίνετε επι καθημερινής βάσεις. Βαρεθήκαμε να διαβάσουμε για τον κακό πέτσινο, για το αδιάφορο rt και για την λίγη vram της 4070ti. Αυτό το πανηγύρι δεν γίνεται σε καμία περίπτωση δίπλα, έδω γίνετε πόλεμος και δίπλα με τα βίας  ανοίξει κάνα ρουθούνι το πολυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Στον τελευταίο driver είναι αυτά, δεν έχουν φτιαχτεί ισχύουν μέχρι να πάνε στα fixed issue σε επόμενους drivers.

Αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις ενα software fix απο ενα Hardware issue και θες να τα πατσισεις δεν ειναι προβλημα δικο μου.
Εκτος αν νομιζεις οτι με ενα driver θα δεις διπλασια νουμερα σε VR και RT ή οτι ξαφνικα μετα απο 3 χρονια θα φτιαξουν το idle και το dual monitor.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

 Ναι βρε σύ αλλά εδώ δεν έγινε μόνο στο launch γίνετε επι καθημερινής βάσεις. Βαρεθήκαμε να διαβάσουμε για τον κακό πέτσινο, για το αδιάφορο rt και για την λίγη vram της 4070ti. Αυτό το πανηγύρι δεν γίνεται σε καμία περίπτωση δίπλα, έδω γίνετε πόλεμος και δίπλα με τα βίας  ανοίξει κάνα ρουθούνι το πολυ. 

Μια χαρά ππριές γράφονται και δίπλα, απλά δεν φτουράνε πολύ.

Κάντε αναφορές, αντίστοιχα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μια χαρά ππριές γράφονται και δίπλα, απλά δεν φτουράνε πολύ.

Κάντε αναφορές, αντίστοιχα.

Aν σημερα εβγαινε η AMD και η Nvidia και ελεγαν αποφασισαμε να πουλαμε τις GPU σε αυτες τις τιμες αλλα σταματαμε την υποστηριξη σε drivers ποια θα αγοραζες και γιατι;
Τιμες Ελλαδα
7900xt 600€
7900xtx 700€
4070ti 600€
4080 700€
4090 900€

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...