Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το πρόβλημα μας είναι η ανιούσα στις τιμές και των δυο, προσωπικά εγώ και άλλοι κατακρίνουμε τις τιμές γενικά όχι μόνο στον έναν η στον άλλον.

Spoiler

Το χειρότερο όλων είναι η εξέλιξη των DRM που μειώνει την αξία τέτοιων καρτών. Αλλιώς ακόμα και πάνω από 1000€ για 4+ χρόνια διασκέδασης δεν είναι τόσο άσχημα.

Ακόμα χειρότερο είναι να βλέπεις "ανθρώπους" που δεν είναι πρόθυμοι να δωρίσουν ούτε 5 cents να χύνουν δηλητήριο επειδή δεν υπάρχουν πια ταλαντούχα άτομα πρόθυμα να δουλεύουν ατελείωτες ώρες για αυτούς στο εντελώς τζάμπα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το πρόβλημα μας είναι η ανιούσα στις τιμές και των δυο, προσωπικά εγώ και άλλοι κατακρίνουμε τις τιμές γενικά όχι μόνο στον έναν η στον άλλον.

Οι τιμές έχουν πάει στον Θεό σε οτιδήποτε έχει σχέση με hw και όχι μόνο ..

Δεν ξέρω εάν έχετε πάρει χαμπάρι τι παίζει και ξαναλέω όχι μόνο hw.

Πχ Επειδή και στα τρόφιμα έχουν ανέβει και θα ανέβουν και άλλο εάν είναι μην ξαναφαμε η να φάμε λιγότερο η να φάμε μόνο ότι μας ορίσουν αλλιώς ξέρετε να τα αφήσουμε στα ράφια να πιάσουν σκόνη και να λήξουν.

Επειδή το σουβλάκι έχει πάει στον Θεό δεν σημαίνει ότι ξαφνικά δεν μου αρέσει η ότι δεν αξίζει σαν γευση.Ναι δεν αξίζει στην τιμή που το πουλάνε και δεν έχω να το πάρω για αυτό μουρμουραω.Τοτε πολύ απλά την βγάζω με κάτι άλλο που μου κάνει το κέφι 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ξέρεις ποια είναι η διαφωνία μου; Στις cpu η AMD ανταγωνίζεται τον αντίπαλο και λογικά επιβραβεύεται. Εδώ που συνεχώς φροντίζει να είναι δεύτερη, για ποιο λόγο ζητά τα χρήματα του κόσμου; Για ποιο λόγο πρέπει να περιμένει ο χρήστης να γεράσουν οι drivers της αν γεράσουν σαν παλιό κρασί για να έχει αυτά που έπρεπε να έχει εξ'αρχής αν τα έχει;

Για ποιο λόγο επιβραβεύεται που είναι δύο γενιές πίσω σε χαρακτηριστικά και που δεν έχει παρουσιάσει fsr3 ακόμη;

Με την ίδια λογική που πρέπει να πονέσει η Nvidia στις τσέπες της επειδή παρουσιάζει υπερκοστολογημένα προϊόντα με ακριβώς αυτή τη λογική πως επιβραβεύουμε αυτόν που κατά παραδοχή του προσπαθεί για τη δεύτερη θέση και τελικά δεν είναι έτοιμος ούτε για αυτή (διαθεσιμότητα 7900xtx).

Ποιος διαφώνησε σε αυτά?

Η ΑΜΔ μπορεί να ζητήσει ότι γουστάρει. Όποιος θέλει της τα δίνει.

Δεν καταλαβαίνω τη φασαρία. Ανάγκασε κάποιον? Είναι κλειδωμένο το οικοσύστημα? Δεν έχουμε εναλλακτικές?

Τί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

 Αλλά δεν το βλέπω και τόσο ρόδινο το μέλλον γιατί όπως είπαμε στις ίδιες τιμές πουλά και  η AMD και ο κόσμος αγοράζει.

Αυτό το γράφεις ξανά και ξανά αλλά δεν έχουμε στατιστικά που να το δείχνουν. Το ότι πουλάει σε έναν retailer παραπάνω η μία κάρτα από την άλλη δεν σημαίνει πως πουλάει γενικά.

Μόνο και μόνο το ότι το αμαζον έχει τόσο κοντά στο launch κάρτες και από τις δύο εταιρείες κάτω από το msrp δείχνει πως μάλλον δεν πολυτσουλάει το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ποιος διαφώνησε σε αυτά?

Η ΑΜΔ μπορεί να ζητήσει ότι γουστάρει. Όποιος θέλει της τα δίνει.

Δεν καταλαβαίνω τη φασαρία. Ανάγκασε κάποιον? Είναι κλειδωμένο το οικοσύστημα? Δεν έχουμε εναλλακτικές?

Τί?

Για εμένα καμία φασαρία. Κάνω τις επιλογές μου αν μπορώ και αν δε μπορώ δεν τις κάνω. Πριν από κάποια χρόνια που είχα τη Vega μου την είχε πει ο Bang4buck στο youtube επειδή ακριβώς είχα εκφράσει τη διαφωνία μου τότε για την 2080ti και την τιμή αγοράς της. Μου είπε βλέποντας την υπογραφή μου κάπου "δεν είσαι ικανός από ότι βλέπω για να έχεις 4k gaming".

Ε σήμερα έχουμε 4090 και i9 13900k και οι δύο. Τι πάει να πει αυτό; Ότι έγινα ικανός ή ότι όπως του είπα τότε αν θέλω να τα ξοδέψω τα ξοδεύω.

Το πρόβλημά μου είναι ότι επειδή θέλω τον ανταγωνισμό και πάω και την AMD ε δε μπορώ πλέον να τα χώνω στην πράσινη που μου δίνει προϊόν ολοκληρωμένο και να μην τα χώνω στην AMD που επιτρέπει με την τακτική της να υπάρχει ένας παίκτης κυρίως στις gpu.

Για αυτό και λέω για τη μίρλα που μας έχει πιάσει σε τόσες σελίδες. Ας χαρούμε ότι hardware έχουμε και ας ελπίσουμε στην επόμενη γενιά τα πράγματα να είναι καλύτερα.

2 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αυτό το γράφεις ξανά και ξανά αλλά δεν έχουμε στατιστικά που να το δείχνουν. Το ότι πουλάει σε έναν retailer παραπάνω η μία κάρτα από την άλλη δεν σημαίνει πως πουλάει γενικά.

Μόνο και μόνο το ότι το αμαζον έχει τόσο κοντά στο launch κάρτες και από τις δύο εταιρείες κάτω από το msrp δείχνει πως μάλλον δεν πολυτσουλάει το πράγμα...

Όσον αφορά το πρώτο, η ελπίδα (σου) πεθαίνει τελευταία.

Για το δεύτερο συμφωνώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δεν σε καταλαβαίνω, η 7900ΧΤΧ είναι το κορυφαίο μοντέλο της AMD, δεν έχει άλλο πάνω από αυτό. Το μόνο θέμα που είχε η 7900ΧΤΧ είναι με κάποιες reference με το Heat Chamber , από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα . Για τις τιμές το έχουμε πει όλοι ότι και στους δυο οι τιμές είναι αρκετά επάνω και πρέπει να πέσουν, δεν το λεμέ μόνο για τις NVIDIA. Αλλά μην περιμένετε από την AMD να βάλει την 7900ΧΤΧ στα $699  στο launch όταν η NVIDIA έχει την 4070Τι στα $799.   

 

 

598592_10200129340857835_2069721685_n.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το πρόβλημά μου είναι ότι επειδή θέλω τον ανταγωνισμό και πάω και την AMD ε δε μπορώ πλέον να τα χώνω στην πράσινη που μου δίνει προϊόν ολοκληρωμένο και να μην τα χώνω στην AMD που επιτρέπει με την τακτική της να υπάρχει ένας παίκτης κυρίως στις gpu.

Ξανά, ποιός είπε το αντίθετο?

Να τα χώσεις/χώνουμε όσο δεν πάει. Απλά στα υπαρκτά, όχι στα χ-ψ-ζ που φαντάζεται και αναφέρει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Σε Bluray είναι η ταινία που έφτιαξες;:P

To σιγουρο ειναι οτι θα τη βαλω μαζι με τις κωμωδιες αλλα πρεπει να κανω χωρο.

 

Spoiler

thumbnail_20211125_162305.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Ξανά, ποιός είπε το αντίθετο?

Να τα χώσεις/χώνουμε όσο δεν πάει. Απλά στα υπαρκτά, όχι στα χ-ψ-ζ που φαντάζεται και αναφέρει ο καθένας.

Δεν κατάλαβες. Η συζήτηση γίνεται γιατί αντέδρασα στο χώσιμο παντού και πάντα. DLSS 2 μάπα, DLSS 3 ψεύτικα frames, γιατί δεν παίζουμε 4k με όλα δεξιά και raytracing χωρίς upscaling εν έτει 2023, γιατί 12 gb, γιατί RT, άπειρα γιατί. Αυτά είναι όσα φαντάζεται ο καθένας στο μυαλό του και όχι οι τιμές που είναι όντως απαράδεκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Δεν κατάλαβες. Η συζήτηση γίνεται γιατί αντέδρασα στο χώσιμο παντού και πάντα. DLSS 2 μάπα, DLSS 3 ψεύτικα frames, γιατί δεν παίζουμε 4k με όλα δεξιά και raytracing χωρίς upscaling εν έτει 2023, γιατί 12 gb, γιατί RT, άπειρα γιατί. Αυτά είναι όσα φαντάζεται ο καθένας στο μυαλό του και όχι οι τιμές που είναι όντως απαράδεκτες.

DLSS2 όχι μάπα έτσι γενικά...DLSS2 (και 1, μη σου πω), "καλύτερο από native παντού και πάντα, με 10πλάσια frames".

DLSS3 έχει ψεύτικα frames, πώς να το κάνουμε? Το αν αυτά δημιουργούν ή όχι πρόβλημα, αυτό είναι το θέμα συζήτησης. Δεν έχω, δεν σχολιάζω.

4Κ/60/όλα δεξια...λυπάμαι...τα παράπονά σου σε αυτούς που κάθε φορά τα τάζουν και μετά αρχίζουν τους αστερίσκους, όπως και σε αυτούς που πανηγυρίζουν όταν με το χ προϊόν τα έχουν (και τη λένε στο ψ), αλλά όταν ξαφνικά δεν τα βλέπουν αρχίζουν πάλι τους αστερίσκους. Καλώς ή κακώς μπαίνουν κατά περιόδους τα "όρια" και με βάση αυτά γίνονται οι συγκρίσεις/συζητήσεις.

Αν το πάρουμε απόφαση ότι με recon θα ζήσουμε και θα πορευτούμε από εδώ και μπρος, οκ. Ας αλλάξουμε όλο το σκεπτικό, όμως.

Το πρόβλημα είναι ότι πέφτει το δούλεμα του αιώνα στο upscale/recon των κονσολών, σε αποστάσεις πολύ μεγαλύτερες από το pc, με σχεδόν ίδιο αντιληπτό τελικό αποτέλεσμα, αλλά εκεί λέμε "Χα, μα τί λέμε τώρα, PCMR, να κοίτα τη γωνία εδώ πώς κάνει παράσιτα", αλλά όταν το 4-5-6χ σε κόστος σύστημά μας πάλι δεν τα καταφέρνει να δώσει το ίδιο αντιληπτό χωρίς αντίστοιχα να "κλέβει", όλα καλά γιατί "έτσι είναι πλέον, τί να κάνουμε?".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν κατάλαβες. Η συζήτηση γίνεται γιατί αντέδρασα στο χώσιμο παντού και πάντα. DLSS 2 μάπα, DLSS 3 ψεύτικα frames, γιατί δεν παίζουμε 4k με όλα δεξιά και raytracing χωρίς upscaling εν έτει 2023, γιατί 12 gb, γιατί RT, άπειρα γιατί. Αυτά είναι όσα φαντάζεται ο καθένας στο μυαλό του και όχι οι τιμές που είναι όντως απαράδεκτες.

Αυτός που βλεπει μάπα τα dlss2 τα dlss3 το rt λίγα τα 12gb κτλ να δώσει τα 1000+ ευρώ στην amd  που είναι όλα  ρόδινα και τα αξίζει και λύνεται το πρόβλημα.
Αντί εδώ να διαβάζουμε κανένα νέο για τις 4χχχ και να  ποστάρουν  κανενα  benchακι μέλη που έχουν αγοράσει τις νέες κάρτες να δουμε κανένα νούμερο,  βαρεθήκαμε να διαβάζουμε ποσά χάλια είναι οι τιμές του πέτσινου ( λες και υπάρχει φθηνότερη εναλλακτική) ποσό αδιάφορο είναι το rt και ποσά λίγη vram έχει η 4070ti.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

DLSS2 όχι μάπα έτσι γενικά...DLSS2 (και 1, μη σου πω), "καλύτερο από native παντού και πάντα, με 10πλάσια frames".

DLSS3 έχει ψεύτικα frames, πώς να το κάνουμε? Το αν αυτά δημιουργούν ή όχι πρόβλημα, αυτό είναι το θέμα συζήτησης. Δεν έχω, δεν σχολιάζω.

4Κ/60/όλα δεξια...λυπάμαι...τα παράπονά σου σε αυτούς που κάθε φορά τα τάζουν και μετά αρχίζουν τους αστερίσκους, όπως και σε αυτούς που πανηγυρίζουν όταν με το χ προϊόν τα έχουν (και τη λένε στο ψ), αλλά όταν ξαφνικά δεν τα βλέπουν αρχίζουν πάλι τους αστερίσκους. Καλώς ή κακώς μπαίνουν κατά περιόδους τα "όρια" και με βάση αυτά γίνονται οι συγκρίσεις/συζητήσεις.

Αν το πάρουμε απόφαση ότι με recon θα ζήσουμε και θα πορευτούμε από εδώ και μπρος, οκ. Ας αλλάξουμε όλο το σκεπτικό, όμως.

Το πρόβλημα είναι ότι πέφτει το δούλεμα του αιώνα στο upscale/recon των κονσολών, σε αποστάσεις πολύ μεγαλύτερες από το pc, με σχεδόν ίδιο αντιληπτό τελικό αποτέλεσμα, αλλά εκεί λέμε "Χα, μα τί λέμε τώρα, PCMR, να κοίτα τη γωνία εδώ πώς κάνει παράσιτα", αλλά όταν το 4-5-6χ σε κόστος σύστημά μας πάλι δεν τα καταφέρνει να δώσει το ίδιο αντιληπτό χωρίς αντίστοιχα να "κλέβει", όλα καλά γιατί "έτσι είναι πλέον, τί να κάνουμε?".

Τα παράπονα δεν είναι δικά μου. Σου αναφέρω επιγραμματικά τι διαβάζουμε εδώ και 5-10 σελίδες.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα πάντα. Ειλικρινά. Καλύτερη gaming εμπειρία οπτικοακουστικά δεν είχα ποτέ. Κόστισε βέβαια αλλά και από τον καιρό του Amstrad 6128 όλα αυτά κόστιζαν και έχουν κοστίσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καλύτερη gaming εμπειρία οπτικοακουστικά δεν είχα ποτέ.

Μα το αντίθετο θα ήταν εντελώς κουλό.

Δεν είπε ποτέ κανείς ότι δεν έχουμε βελτίωση στα πάντα.

Μόνο στο λόγο βελτίωση/τιμή είναι η φασαρία τελικά.

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Τα παράπονα δεν είναι δικά μου

Δεν απαντώ επί προσωπικού (με ελάχιστες εξαιρέσεις, όταν κάποιος πάει γυρεύοντας).

Γενική συζήτηση επί των όσων γράφονται/ακούγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...