Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έλα και μία υπερβολή να είπε και 100 να είναι τα watt, για εμένα δεν έχει σημασία, αν ήταν 100 υπέρ της κόκκινης θα το είχαμε κάνει σημαία.

Είναι πιο efficient οι κάρτες της Nvidia, αλλά δεν είναι, για εμένα, μόνο εκεί το προβάδισμά τους. Όπως είπαμε το που ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του είναι προσωπική του υπόθεση, φτάνει να είναι ευχαριστημένος ο ίδιος με τις επιλογές του.

Το σημαντικό είναι ότι πλέον όοοοοοολες αυτές οι κάρτες με όλες τις τεχνολογίες που τις συνοδεύουν κάνουν για high refresh 4k gaming, κάτι αδιανόητο 3-4 χρόνια πριν που το μοναδικό αντίστοιχο 4k monitor κόστιζε σχεδόν 3 χιλιάρικα.

Παρακολουθω τι γραφουν μερικοι αλλα βαριεμαι να ψαχνω παλια ποστς.
Θυμαμαι οταν ανακοινωθηκαν οι RTX 4000 και βγηκαν τα πρωτα rumors gia 600w 700w 800w ηταν πολλοι κοκκινοι που σαν το μαστορα που ερχεται να μετρησει τα ρολογια της ΔΕΗ μας εξηγουσαν αναλυτικα ποσο εχει παει o λογαριασμος του ρευματος,ποσο εχει παει η κιλοβατωρα, ποσο θα παει στο μελλον και ποσο ασυμφορο ειναι για ενα Gamer να εχει Gpu με πολλα watts.
Υπηρχαν βεβαια και πιο γραφικοι που δεν εμπαιναν σε αναλυσεις απλα εγραφαν μονολεκτικα ΔΕΗ, πυρηνικος αντιδραστηρας, γεννητρια, εβαζαν φωτος με πολυμπιζα ,με τριφασικα κτλ.
Τωρα που τελικα οι Rx 7μπελαδες καταναλωνουν σε Idle οσο οι Nvidia σε Gaming δεν τρεχει καστανο.
Δεν ειναι 200 ειναι 100, ποιος παιζει 8 ωρες, θα το φτιαξουν στο μελλον με μαγικο driver, ναι αλλα σε Native, σιγα το DLSS 3.0, εμενα δεν μου αρεσει το Ray Tracing, κρουασαν ,τυποπιτες και μονοημερα στην Αιγινα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Παρακολουθω τι γραφουν μερικοι αλλα βαριεμαι να ψαχνω παλια ποστς.
Θυμαμαι οταν ανακοινωθηκαν οι RTX 4000 και βγηκαν τα πρωτα rumors gia 600w 700w 800w ηταν πολλοι κοκκινοι που σαν το μαστορα που ερχεται να μετρησει τα ρολογια της ΔΕΗ μας εξηγουσαν αναλυτικα ποσο εχει παει o λογαριασμος του ρευματος,ποσο εχει παει η κιλοβατωρα, ποσο θα παει στο μελλον και ποσο ασυμφορο ειναι για ενα Gamer να εχει Gpu με πολλα watts.
Υπηρχαν βεβαια και πιο γραφικοι που δεν εμπαιναν σε αναλυσεις απλα εγραφαν μονολεκτικα ΔΕΗ, πυρηνικος αντιδραστηρας, γεννητρια, εβαζαν φωτος με πολυμπιζα ,με τριφασικα κτλ.
Τωρα που τελικα οι Rx 7μπελαδες καταναλωνουν σε Idle οσο οι Nvidia σε Gaming δεν τρεχει καστανο.
Δεν ειναι 200 ειναι 100, ποιος παιζει 8 ωρες, θα το φτιαξουν στο μελλον με μαγικο driver, ναι αλλα σε Native, σιγα το DLSS 3.0, εμενα δεν μου αρεσει το Ray Tracing, κρουασαν ,τυποπιτες και μονοημερα στην Αιγινα.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα watt ούτε καν όταν είχα Vega και τότε έβγαιναν οι τότε πράσινοι και είχαν σα σημαία τη χαμηλή κατανάλωση επειδή ακριβώς μία καίει ο ένας, μία καίει ο άλλος, μία η cpu, μία η κάρτα γραφικών και τώρα τελικά φτάσαμε τη χειρότερη περίοδο να καίνε και οι δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/review/forspoken-benchmark-test-performance-analysis/5.html

Τόσο χάλια fps για χάλια οπτικά παιχνίδι πρώτη φορά βλέπω.Περίμενα 100άρια σε 4Κ από 7900ΧΤ και πάνω και βλέπουμε 50-60 σε κάρτες $1200+.Aν συνεχίσουν οι devs αυτή την unoptimised fiesta στο PC βλέπω και τους υπόλοιπους να την κάνουν με ελαφρά πηδήματα από pc gaming,λες και δε μας έφταναν οι scalpers,miners και οι άπληστες εταιρίες με τιμές στο θεό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως τη βρίσκει ο καθένας. Ελεύθερο είναι το  forum.

Διαφορετικές αναλύσεις/ρυθμίσεις/σκηνές? Όλα ίδια, άμα έτσι αγαπάτε.

Stock vs tuned? Εννοείται πάμε όλα μέσα, σιγά τη διαφορά που κάνει!

 Τί 100, τί 200, τί 300...μια μικρή διαφορά, μια μικρή λεπτομέρεια!

Θέτε 8ωρο gaming/ημέρα, 365 ημέρες το χρόνο? Βάλε κι άλλο κυρ Στέφανε!

Περιμένω ακόμα, για να κάτσει καλά η σαλάτα, τα παρακάτω:

Αγορά από Γερμανία με τιμολόγιο (εναλλακτικά από Αμερική χωρίς τελωνείο, λόγω συγγενή που έρχεται) vs day-1 Πλαίσιο ως προς το κόστος,

και Κλειδωμένο παλιό πρόγραμμα με χαμηλή kWh/πληρώνει άλλος τους λογαριασμούς/φοιτητική εστία vs full ρήτρα κλπ.

Αν ξεχνάω κάτι για το πώς γίνονται οι συγκρίσεις, πείτε μου, είμαι ανοικτός σε προτάσεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Παιδιά όπως τη βρίσκει ο καθένας. Ελεύθερο είναι το  forum.

Διαφορετικές αναλύσεις/ρυθμίσεις/σκηνές? Όλα ίδια, άμα έτσι αγαπάτε.

Stock vs tuned? Εννοείται πάμε όλα μέσα, σιγά τη διαφορά που κάνει!

 Τί 100, τί 200, τί 300...μια μικρή διαφορά, μια μικρή λεπτομέρεια!

Θέτε 8ωρο gaming/ημέρα, 365 ημέρες το χρόνο? Βάλε κι άλλο κυρ Στέφανε!

Περιμένω ακόμα, για να κάτσει καλά η σαλάτα, τα παρακάτω:

Αγορά από Γερμανία με τιμολόγιο (εναλλακτικά από Αμερική χωρίς τελωνείο, λόγω συγγενή που έρχεται) vs day-1 Πλαίσιο ως προς το κόστος,

και Κλειδωμένο παλιό πρόγραμμα με χαμηλή kWh/πληρώνει άλλος τους λογαριασμούς/φοιτητική εστία vs full ρήτρα κλπ.

Αν ξεχνάω κάτι για το πώς γίνονται οι συγκρίσεις, πείτε μου, είμαι ανοικτός σε προτάσεις.

το αστείο είναι ότι αυτοί που τα γραφουν αυτά λέγαν με τις σόμπες της 3000 ότι δεν κοιτάνε ποσο καίει γιατί όταν παίρνεις ferrari ποιος κοιτάει κατανάλωση... τώρα που τα πάνε καλά οι 4000 το γύρισαν στα υβριδικά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το αστείο είναι ότι αυτοί που τα γραφουν αυτά λέγαν με τις σόμπες της 3000 ότι δεν κοιτάνε ποσο καίει γιατί όταν παίρνεις ferrari ποιος κοιτάει κατανάλωση... τώρα που τα πάνε καλά οι 4000 το γύρισαν στα υβριδικά :P 

Νομίζω ότι γίνεται το ακριβώς ανάποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το αστείο είναι ότι αυτοί που τα γραφουν αυτά λέγαν με τις σόμπες της 3000 ότι δεν κοιτάνε ποσο καίει γιατί όταν παίρνεις ferrari ποιος κοιτάει κατανάλωση... τώρα που τα πάνε καλά οι 4000 το γύρισαν στα υβριδικά :P 

O Intel-Nvidia user δεν ασχοληθηκε ποτε με τη καταναλωση.
Αυτοι που εκαναν νο1 keyword στις search engines τις λεξεις Efficiency και καταναλωση τα τελευταια χρονια ειναι οι AMD users oταν μιλαγαν για τους Ryzen 5000 και τις Rx 6000.
Oταν εχει βαρεθει λοιπον να διαβαζεις το κατα τα αλλα ανουσιο για τους Gamers,  Efficiency ή τη Kαταναλωση θες να το τριψεις στη μουρη του αλλου τωρα με τους Ryzen 7000 Rx 7000.

Eμενα που δεν με ενοιαζε το Efficiency και η καταναλωση πριν χρονια, συνεχιζει να μη με ενδιαφερει και τωρα και θα συνεχισει να μη με ενδιαφερει και στο μελλον.
Εσενα(οχι προσωπικα) που σε ενδιεφερε το Efficiency και η καταναλωση πριν 2 χρονια, τωρα πως γινεται να μη σε ενδιαφερει και σε 2 χρονια αναλογα με το τι θα βγαλει η AMD παλι να σε ενδιαφερει.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

θες να το τριψεις στη μουρη του αλλου τωρα με τους Ryzen 7000

χαχα.. Γιατί; ΟΚ κατανάλωση για τις επιδόσεις έχουν οι Ryzen 7000

Οι intel απαιτούν σχεδόν διπλάσια κατανάλωση για να αποδώσουν αντίστοιχα. Δε ξέρω πως είναι στημένο το σύστημά σου αλλά προσωπικά όποτε έκανα OC τον i7 μου έβραζε ο τόπος, ειδικά το καλοκαίρι ήταν απελπισία. Η καλύτερη AirCooler, NHD15 δεν καταφέρνει να coolάρει τον 13900k... έλεος! 

Μπορούν και καλύτερα οι intel, όπως όμορφα έκανε UV demo ο Der8ouer πριν μήνες, αλλά δεν ασχολούνται όλοι με extreme UV. Το πρόβλημα των Ryzen 7000 είναι το κακό εσωτερικό heat-spreader που είναι εφάμιλλα κακό με τους i7-8700k κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, aki είπε

χαχα.. Γιατί; ΟΚ κατανάλωση για τις επιδόσεις έχουν οι Ryzen 7000

Οι intel απαιτούν σχεδόν διπλάσια κατανάλωση για να αποδώσουν αντίστοιχα. Δε ξέρω πως είναι στημένο το σύστημά σου αλλά προσωπικά όποτε έκανα OC τον i7 μου έβραζε ο τόπος, ειδικά το καλοκαίρι ήταν απελπισία. Η καλύτερη AirCooler, NHD15 δεν καταφέρνει να coolάρει τον 13900k... έλεος! 

Μπορούν και καλύτερα οι intel, όπως όμορφα έκανε UV demo ο Der8ouer πριν μήνες, αλλά δεν ασχολούνται όλοι με extreme UV. Το πρόβλημα των Ryzen 7000 είναι το κακό εσωτερικό heat-spreader που είναι εφάμιλλα κακό με τους i7-8700k κτλ.

Γιατι φιλε μου οταν οι 12th παταγαν τους Ryzen 5000 η δικαιoλογια ηταν τα watt του 12900κ στο Cinebench R23.
Λες και ολοι θα αγοραζαν 12900κ, λες και ολοι δεν ειχαν τι να κανουν και θα ετρεχαν Cinebench R23   24/7.
Aσχετα αν στο gaming οι 12th gen ειχαν τα ιδια και λιγοτερα watt απο τους 5000.
Και εκει που ζουσαν το παραμυθι τους οτι μετα τους Ryzen 5000 με τους 7000 και τα λιγοτερα nm θα πεσουν απο τα 125w στα 65w για τα top μοντελα ,ερχεται η κεραμυδα με τα 240w και τους 95c.
Ειχα διαβασει και κατι αλλα αστεια , οτι θα ειναι ολοι με APU επιπεδου 3060, οτι οι μητρικες και οι επεξεργαστες θα κοστιζουν οσο οι 5000 τη περιοδο που ειχαν φαει 3 price drops στα τελη του 2022 και διαφορα αλλα.
Τελικα σε τιποτα δεν επεσαν μεσα.
Tωρα που οι επεξεργαστες ξεκινανε στα 250 απο τα 400€ και οι μητρικες στα 170€ απο τα 350€ σιγα σιγα βγαινουν σαν τα σαλιγκαρια να μας πουν για τους 7000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έχω βάλει κάμερα στο ρολόι της ΔΕΗ και βλέπω live πόσο τρώει το εργαλείο για να μου δώσει 1-2 ώρες,gaming χαράς 🤣🤣, ποτέ δε το κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντικό το πόσο καίει το πισι ενώ παίζεις παιχνίδια.... Οκ, άμα κολλάς ένσημα με υπερωρίες, μάλλον θα έχει διαφορά, αλλιώς σε νορμάλ χρήση Κλάιν. 

Βέβαια όπως πάει το θέμα μπορεί στην επόμενη αναβάθμιση να καίει 20 κιλοβατ την ώρα 🤣🤣🤣 οπότε μπορεί να αναθεωρήσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Westbaum είπε

https://www.techpowerup.com/review/forspoken-benchmark-test-performance-analysis/5.html

Τόσο χάλια fps για χάλια οπτικά παιχνίδι πρώτη φορά βλέπω.Περίμενα 100άρια σε 4Κ από 7900ΧΤ και πάνω και βλέπουμε 50-60 σε κάρτες $1200+.Aν συνεχίσουν οι devs αυτή την unoptimised fiesta στο PC βλέπω και τους υπόλοιπους να την κάνουν με ελαφρά πηδήματα από pc gaming,λες και δε μας έφταναν οι scalpers,miners και οι άπληστες εταιρίες με τιμές στο θεό. 

Το έχουν στήσει ωραία και οι 2 τους. Η Nvidia σου τον πιάνει φανερά, η AMD sponsored game λέει, σου βάζει VRAM requirements στο Θεό, πλήρωσε Pc gamer 1200 ευρουλάκια να παίξεις καινούργιο παιγνίδι και ακόμα δε μπήκε το 2023... ε ρε γλέντια!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Το έχουν στήσει ωραία και οι 2 τους. Η Nvidia σου τον πιάνει φανερά, η AMD sponsored game λέει, σου βάζει VRAM requirements στο Θεό, πλήρωσε Pc gamer 1200 ευρουλάκια να παίξεις καινούργιο παιγνίδι και ακόμα δε μπήκε το 2023... ε ρε γλέντια!

To VRam usage δεν ειναι το ιδιο απο καρτα σε καρτα.
Μπορει στο ιδιο game η 4090 να καταναλωνει 13.8gb η 4080 11.3gb και η 4070Τi 9.6gb.
Tα χαμηλα FPS μπορει να ανεβουν μετα απο μερικα Patches και να γινει πιο optimized.
Tωρα βγηκε το Pc Version

Screenshot_12.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρνω γράφημα από CoD, AMD sponsored λένε...

Εν τω μεταξύ το CoD είναι τόσο AMD sponsored που είναι bundle με τους raptor lake της Intel🤣

 

 

To πιο κορυφαίο επιχείρημα ήταν με το Portal RTX.
Απορώ αν αυτοί που το αναφέρουν θα το τρέξουν έστω 2 λεπτά για να δούνε τα γραφικά το συγκεκριμένο παιχνίδι.
Σύγκριση με το CoD με τους εκατομμύρια παίχτες...

1 ώρα πριν, Age4Greeks είπε

Το έχουν στήσει ωραία και οι 2 τους. Η Nvidia σου τον πιάνει φανερά, η AMD sponsored game λέει, σου βάζει VRAM requirements στο Θεό, πλήρωσε Pc gamer 1200 ευρουλάκια να παίξεις καινούργιο παιγνίδι και ακόμα δε μπήκε το 2023... ε ρε γλέντια!

Από την στιγμή που υπάρχουν εδώ και χρόνια κάρτες με 16+ GB vram (6800/XT/6900/6950 / 3090 και τώρα 7900 ΧΤ/ΧΤΧ 4080/4090) θα βγούνε και τα ανάλογα texture packs.
Τα οποία δεν είναι υποχρεωτικά για να παίξεις το game (όπως δεν είναι και το RT)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...