Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί παίρνεις κάθε φορά διαφορετικές περιόδους που έχουν διαφορετικές τιμές στο ράφι ?? Όταν η 1650 είχε 280-290,  η 3050 είχε 450 ευρώ.  Όταν έπεσε η 3050 στα 350 ευρώ η 1650 είχε πέσει κάτω από 200 ευρώ.  Κανένας δεν αγόραζε την 3050 μόνο για Office και LOL μην το συνεχίζεις.

Οι 6400/6500XT βγήκαν στην κατηγορία της 1650 και 1630.  Η 6500ΧΤ έχει καλύτερες επιδόσεις σε PCIe Gen 4 και ίδιες επιδόσεις σε PCIe Gen 3.0  + υποστηρίζει RT στα ίδια λεφτά με την 1650.  Η 6400 είναι αιώνες καλύτερη από την 1630 που είναι στην κατηγορία της.

 

Μέσα στο 2020 και 2021 που βγήκε η RDNA2 (RX6000) είχαμε την πανδημία και το Mining, η AMD είχε ρίξει όλη την παραγωγή σε ZEN3 (Ryzen 5000) για Desktop, Mobile και Servers και ότι περίσσευε το έκαναν RDNA2. Δεν προλάβαιναν να σκονιστούν οι RX6000, απλά δεν υπήρχαν στο ράφι γιατί αυτές οι ελάχιστες που έβγαιναν τις πουλούσαν μέσα σε δευτερόλεπτα.

Δεν διαλεγω εποχη αναφερομαι στη εποχη που βγηκε η 3050 και για τους λογους που βγηκε(να εκμεταλευτει τη κατασταση).
Οταν βγηκε λοιπον υπηρχε το mining και το skulping.
Oλες οι Gpu ειχαν φτασει στο θεο ακομα και οι 3060 καποια στιγμη ειχαν 800€.
Τοτε λοιπον τη δεδομενη στιγμη ενας που ειχε 800€ για να φτιαξει ολοκληρο pc τη ξεχνουσε τη 3060.
Αν ηθελε καινουρια σειρα Nvidia με DLSS επερνε μονο 3050 ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ(ειτε ειχε 400 ειτε 350) και οχι γιατι ειναι καρταρα.
Λυσεις οπως οι 1030 ,710 και οι 1650 τις θεωρω αστειες, το οτι υπηρχαν στα μαγαζια δεν σημαινει οτι θα επρεπε να δωσει 120-300€ για καρτα 5ετιας η "παλιας σειρας νεας κυκλοφοριας"
Aυτο το pc λοιπον ειχε πολυ περιορισμενες δυνατοτητες σε gaming κατι που το περιεγραψα ως "φοιτητοpc και LoL".
Eσυ λοιπον εχεις παρει τον ορο "φοιτητοpc και LoL" κυριολεκτικα και προσπαθεις να μας πεις τα δικα σου.
Οι Rx 6000 ΠΟΤΕ δεν πουλησαν σε δευτερολεπτα ,αν το ειχαν κανει δεν θα εριχναν τη τιμη καθε 2 μηνες .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Δεν αμφιβαλει κανενας οτι ο συγκεκριμενςο τιτλος παει καλυτερα σε amd καρτες αλλο αυτο και αλλο να  διαλεξεις επιτηδες και να δειχνεις το συγκεκριμενο για να δειξεις τι δηλαδη? Αμα ειναι να το γενικευσουμε και ολας και πουμε οτι η 6700 ειναι ταχυτερη απο 3070ti και η 7900χτ ταχυτερη απο 4090 εχοντας ως βαση το συγκεκριμενο τιτλο. 

Ουτε καν, η NVIDIA στα μεγάλα δε τη βλέπει την AMD. Υπαρχουν AMD favored games αλλα δε δειχνει την πληρη εικονα. Αλλα ενταξει αυτα τα ξερουμε ολοι, τώρα οποιος προσπαθει να δείξει το αντίθετο, ας σκεφτεί γιατι το κανει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hln3 είπε

Υποδέεστερο προϊον η 7900 ΧΤ με τα 20 gb vram και το 320 bit width bus σε σχέση με την 4070 ti των 12 gb vram και του 192 bit bus😴

Kαι η 5950xt ειναι 24gb 384bit ειναι πιο γρηγορη απο τη 7900xt με τα 20gb 320bit ή τη 4070Ti με τα 12gb 192bit;
Δεν ξερω γιατι συνεχιζεις να εισαι κολλημενος με τα specs λες και παιζεις Yπερατου αλλα αγνοεις τελειως οτι μιλαμε για διαφορετικες αρχιτεκτονικες.
Αν ειναι να δωσω τον 3770 που εχω στα 3,4Ghz και να ζητησω και διαφορα για ανταλλαγη με 12400 στα 2.5Ghz.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το benchmark με το cod είναι ο ορισμός του cherry picking γιατί αν αλλάξουμε τα settings από Basic Quality σε max settings τότε η διάφορα μικραίνει και σε 4Κ μικραίνει ακόμα περισσότερο. Επίσης βλέπουμε σε αυτό το benchmark   την 4090 να είναι μονό 10% πιο γρήγορη από την 4080, τι παίζει κάνα cpu bottleneck σε 1440p+Basic Quality?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Υποδέεστερο προϊον η 7900 ΧΤ με τα 20 gb vram και το 320 bit width bus σε σχέση με την 4070 ti των 12 gb vram και του 192 bit bus😴

Σε χαρακτηριστικά σε σχέση με την τιμή ναι. Οι επιδόσεις είναι παρεμφερείς, σε κατανάλωση και χαρακτηριστικά η 4070ti είναι ανώτερη στην τιμή που πωλούνται τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkin είπε

Η διαφορα σίγουρα υπάρχει με 7900xtx αλλά είναι κοντά 100watt όχι 200 για ίδια fps. 

Με 4 ώρες gaming τη μέρα μιλάμε για 400watt. Θα το κάνω 500 εγω. Η kw βγαίνει 18 λεπτά σήμερα άρα έχουμε 0.5x365 είναι 182kw το χρόνο διαφορά με 18 λεπτά είναι 32 ευρώ το χρόνο διαφορά στο ρεύμα. Με 8 ώρες gaming για κάθε μέρα επί 365 μέρες πάμε 64 ευρώ. 

εχε υποψη οτι ακομα κι αν τελειωσει σημερα ο πολεμος η κριση στις τιμες των καυσιμων θα παραμεινει τουλαχιστον για την επομενη 3τια με αγνωστη καταληξη, ενω αγνωστο ειναι επισης αν θα ισχυει η ιδια επιδοτηση και μετεκλογικα ή εστω μετα το 2023

6 ώρες πριν, mkp είπε

Και η 7900ΧΤΧ σε 1440p και undervolt καταναλώνει πολύ λιγότερα από 355W ιδικά με τους καινούργιους drivers, οπότε τα 200Watt εξοικονόμησης είναι έκτος πραγματικότητας.

 

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Θέλεις να μας δείξεις σε 5-10 παιγνίδια πώς η 4080 βγάζει ίδια fps με ίδιες ρυθμίσεις κλπ με 200w λιγότερα?Θα έχει ενδιαφέρον, πιστεύω.

Περιμένω κι εγώ να δω τα παραδείγματα που υπάρχει αυτό (200w διαφορά για ίδιες επιδόσεις, με ίδιες ρυθμίσεις), όπως περιγράφεται σε εκείνο το post παραπίσω στο οποίο αρχικά απάντησα.


εδω ειναι τα δικα μου settings και μαλιστα σε λιγο μεγαλυτερη αναλυση 2560Χ1600 και Ultra settings εναντι του 2560Χ1440 high settings του παραπανω video
με undervolt εχω 100+ fps χωρις frame generation και 140 fps με frame generation + dlss quality στο ενα screenshot ειναι ενεργοποιημενο το hdr (γιαυτο φαινεται καμμενη η φωτο στο printscreen) εχω βαλει και αλλη μια χωρις hdr, 
αν κοψω το undervolt και βαλω στοκ settings στην καρτα και παραλληλα απενεργοποιησω ολα τα dlss settings εχω 155fps με 280Watts,
βρειτε μου τωρα εσεις 7900ΧΤΧ που να βγαζει τα ιδια fps σε αυτα τα Watts...

επισης λαβετε υποψη οτι δεν παιζω με τον τελευταιας γενιας super-duper επεξεργαστη αλλα με εναν που ειναι 5 γενιες πισω οπου στο screenshot σε stock settings βγαζει μολις 40~50Watt!

Spoiler

l36CVgM.jpg

1k6rT70.jpg

ihjYbSY.jpg

ra969W9.jpeg

CnF5yBn.jpg

ta1vnms.jpeg

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hln3 είπε

Για την vram δεν είδα να γράφεις κάτι...
Tα specs δεν έχουν σημασία για τον χαζό καταναλωτή που δεν τον ενδιαφέρει αν του ζητάνε διπλάσια χρήματα για προϊον με μειωμένο κόστος παραγωγής.
Τώρα το 10% πίσω γίνεται και 30% κάποιες φορές...

CoD_1440p-p.webpTCP_1440p-p.webp

Ωραιο cherry picking σε Amd Favored game, για βαλε λιγο και το Portal RTX να δουμε κατι, που ολες οι AMD εχουν κατω απο 10 FPS.

Screenshot_19.jpg

Screenshot_20.jpg

Screenshot_21.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

εχε υποψη οτι ακομα κι αν τελειωσει σημερα ο πολεμος η κριση στις τιμες των καυσιμων θα παραμεινει τουλαχιστον για την επομενη 3τια με αγνωστη καταληξη, ενω αγνωστο ειναι επισης αν θα ισχυει η ιδια επιδοτηση και μετεκλογικα ή εστω μετα το 2023
 


εδω ειναι τα δικα μου settings και μαλιστα σε λιγο μεγαλυτερη αναλυση 2560Χ1600 εναντι του 2560Χ1440 του παραπανω video
με undervolt εχω 100+ fps χωρις frame generation και 140 fps με frame generation + dlss quality στο ενα screenshot ειναι ενεργοποιημενο το hdr (γιαυτο φαινεται καμμενη η φωτο στο printscreen) εχω βαλει και αλλη μια χωρις hdr, 
αν κοψω το undervolt και βαλω στοκ settings στην καρτα και παραλληλα απενεργοποιησω ολα τα dlss settings εχω 155fps με 280Watts,
βρειτε μου τωρα εσεις 7900ΧΤΧ που να βγαζει τα ιδια fps σε αυτα τα Watts...

επισης λαβετε υποψη οτι δεν παιζω με τον τελευταιας γενιας super-duper επεξεργαστη αλλα με εναν που ειναι 5 γενιες πισω οπου στο screenshot σε stock settings βγαζει μολις 40~50Watt!

  Απόκρυψη περιεχομένων

l36CVgM.jpg

1k6rT70.jpg

ihjYbSY.jpg

ra969W9.jpg

dz4ZNn2.jpg

ta1vnms.jpg

Τα αναμενόμενα, λοιπόν.

Άλλες ρυθμίσεις, άλλο σημείο, DLSS quality.

Όπως είπαμε "Ίδιες ρυθμίσεις, 200w λιγότερα".

Πάει το δούλεμα σύννεφο εδώ μέσα, για τα Likes.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Odyss3us είπε

200W X8 ωρες Χ30 μερες =48ΚW X0,4€ χρεωση = 19€ το μηνα επι 12 =230€ το χρονο,  Χ3 επομενα χρονια = 690€ , X4 χρονια = 920€

@Πέτρος μάθε μπαλίτσα αφού στα εξηγεί ωραία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Age4Greeks είπε

8 ώρες την ημέρα gaming! επαγγελματίας; 😅

100watt ειναι η διαφορα και με 8 ωρες τη μερα μιλαμε για 60 ευρω το χρονο το πολυ. Που ενταξει 8 ωρες τη μερα καθε μερα για ολο το χρονο δεν παιζει κανεις. 2-3 ωρες τη μερα αντε βαρια βαρια 4 με 5 και αυτες τις μισες μερες του χρονου και αν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τα αναμενόμενα, λοιπόν.

Άλλες ρυθμίσεις, άλλο σημείο, DLSS quality.

Όπως είπαμε "Ίδιες ρυθμίσεις, 200w λιγότερα".

Πάει το δούλεμα σύννεφο εδώ μέσα, για τα Likes.

Έλα και μία υπερβολή να είπε και 100 να είναι τα watt, για εμένα δεν έχει σημασία, αν ήταν 100 υπέρ της κόκκινης θα το είχαμε κάνει σημαία.

Είναι πιο efficient οι κάρτες της Nvidia, αλλά δεν είναι, για εμένα, μόνο εκεί το προβάδισμά τους. Όπως είπαμε το που ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του είναι προσωπική του υπόθεση, φτάνει να είναι ευχαριστημένος ο ίδιος με τις επιλογές του.

Το σημαντικό είναι ότι πλέον όοοοοοολες αυτές οι κάρτες με όλες τις τεχνολογίες που τις συνοδεύουν κάνουν για high refresh 4k gaming, κάτι αδιανόητο 3-4 χρόνια πριν που το μοναδικό αντίστοιχο 4k monitor κόστιζε σχεδόν 3 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τα αναμενόμενα, λοιπόν.

Άλλες ρυθμίσεις, άλλο σημείο, DLSS quality.

Όπως είπαμε "Ίδιες ρυθμίσεις, 200w λιγότερα".

Πάει το δούλεμα σύννεφο εδώ μέσα, για τα Likes.


με ακριβως τα ιδια settings του video με την 7900ΧΤΧ:

- με undervolt- pl 44% : 80fps/150W

- power limit 70% 140fps /230W ( 120W διαφορα απο τα 347W δεν ειναι αμελητεα)

- stock settings & dlss auto 290fps /275W

και φυσικα ισχυουν και τα προηγουμενα με dlss quality οπου βγαζει 145fps /145Watts

στην παρουσα φαση αν με dlss βγαζω 120+ fps με μολις 145W γιατι να ζοριζω την καρτα στο full για να μου βγαλει τα ιδια fps με τη διπλασια καταναλωση;

ολα αυτα τα παραθετω για να φανει το ευρος των settings που μπορει να παιξει καποιος με μια πραγματικη next gen καρτα σε αντιθεση με μια που εμφανως ειναι μια γενια πισω και δεν μπορει να εκμεταλλευτει ουτε τη μνημη της ουτε το memory bus ουτε ειναι power efficient αφου με undervolt κατω απο 320W κρασαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


με ακριβως τα ιδια settings του video με την 7900ΧΤΧ:

- με undervolt- pl 44% : 80fps/150W

- power limit 70% 140fps /230W ( 120W διαφορα απο τα 347W δεν ειναι αμελητεα)

- stock settings & dlss auto 290fps /275W

και φυσικα ισχυουν και τα προηγουμενα με dlss quality οπου βγαζει 145fps /145Watts

στην παρουσα φαση αν με dlss βγαζω 120+ fps με μολις 145W γιατι να ζοριζω την καρτα στο full για να μου βγαλει τα ιδια fps με τη διπλασια καταναλωση;

ολα αυτα τα παραθετω για να φανει το ευρος των settings που μπορει να παιξει καποιος με μια πραγματικη next gen καρτα σε αντιθεση με μια που εμφανως ειναι μια γενια πισω και δεν μπορει να εκμεταλλευτει ουτε τη μνημη της ουτε το memory bus ουτε ειναι power efficient αφου με undervolt κατω απο 320W κρασαρει

Σε αυτά, δεν διαφωνεί κανείς (πάει και στον@Armoral αυτό).

Μόνο που δεν είχες γράψει αυτά, τότε.

Άμα είναι να αλλάζουμε τα στοιχεία κάθε φορά για να έχουμε δίκιο, άσε...έρχεται τις επόμενες μέρες ο master του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σε αυτά, δεν διαφωνεί κανείς (πάει και στον@Armoral αυτό).

Μόνο που δεν είχες γράψει αυτά, τότε.

Άμα είναι να αλλάζουμε τα στοιχεία κάθε φορά για να έχουμε δίκιο, άσε...έρχεται τις επόμενες μέρες ο master του είδους.


το video επισης ειχε 1440p σε high ενω εγω 1600 με ultra settings,
αλλα αυτο που θελω να καταληξω δεν ειναι μονο τα χρηματα που κερδιζει καποιος απο τη χαμηλοτερη καταναλωση,
αλλα το τεραστιο ευρος των ρυθμισεων οπου μπορει να παιξει, αναλογα με την αναλυση και τα hz της οθονης, στα screenshots με dlss on/off δεν ειδα καμια διαφορα ουτε στο gameplay, τα fps ομως υπερδιπλασιαζονται, οσοι εχουν 40ΧΧ & dlss3 θα αργησουν παρα μα παρα πολυ να αναβαθμισουν στο μελλον

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...