Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Εσύ γιατί συνεχίζεις την υπερασπιστική γραμμή στο τμήμα marketing της nvidia? Έ για τον ίδιο λόγο και εγώ.😂

Εγω περιγραφω αντικειμενικα τα πραγματα οπως εχουν ακομα και αν εχω 3090.
Θα μπορουσα να γραφω οπως πολλοι κανουν οτι ειμαι μια χαρα, οτι δεν εχω λογο να παρω RTX 4000, σιγα τη διαφορα και αλλα τετοια.
Παρολα αυτα οι RTX 4000 μοιαζουν με κελεπουρια μπροστα στις 3000, 4000, Rx6000, Rx7000.
To μονο αρνητικο προς το παρον ειναι οι τιμες αλλα αυτο ισχυει και στους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

fyi εχω την 4080 με undervolt  καταναλωνει μολις 150Watt και βγαζει average framerate +100fps στα περισσοτερα ΑΑΑ games στα 1440p ultra settings, τη στιγμη που η προηγουμενη 2070 Super αγκομαχουσε να βγαλει τα μισα frames στα 220Watt που τερματιζει

απο 320Watt που ειναι default - 150 μας κανουν 170W, αν λαβουμε υποψη τα 355W της 7900ΧΤΧ μας μενουν χοντρικα 200Watt εξοικονομισης
με αυτα τα δεδομενα ο καθενας μπορει να βαλει τους δικους του αριθμους στην εξισωση
πχ 200W X8 ωρες Χ30 μερες =48ΚW X0,4€ χρεωση 19€ το μηνα επι 12 =230€ το χρονο,  Χ3 επομενα χρονια = 690€ , X4 χρονια = 920€

Όλες οι κάρτες τρώνε UV. Και τα Turing και τα Ampere (περισσότερο και από τα lovelace) και τα RDNA2/3. Οπότε αν είναι να συγκρίνεις καλό είναι stock vs stock και uv vs uv. Ένα το κρατούμενο.

Με την 7900xtx δεν έχεις την ίδια απόδοση, παρά μόνο ίσως σε 4-5 games που είναι RT Heavy. Και η οποία έχει και αυτή πολλά περιθώρια για UV. Επίσης με τα lovelace εισέρχεται και ο παράγοντας DLSS3 / frame generation που ανατινάζει στον αέρα όλες τις power envelope συγκρίσεις με τις υπόλοιπες αρχιτεκτονικές.

Καρτάρα η 4070ti (και εγώ αυτή θα έπαιρνα σε high end) και μπορεί στην περίπτωσή σου να γίνει απόσβεση από το ρεύμα με τόσες ώρες που παίζεις καθημερινά, αλλά ο περισσότερο κόσμος άντε να ξεκλέψει 2-3 ώρες και αυτές όχι κάθε μέρα δυστυχώς με τόσες υποχρεώσεις. Πιο σημαντικό imo είναι ότι η κάρτα θα σε βγάλει μια 3ετία άνετα ενώ η 2070 super πιθανό να αρχίσει να μη την παλεύει σε κανένα 2 χρόνια από τώρα.

 

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Παρολα αυτα οι RTX 4000 μοιαζουν με κελεπουρια μπροστα στις 3000, 4000, Rx6000, Rx7000.
To μονο αρνητικο προς το παρον ειναι οι τιμες αλλα αυτο ισχυει και στους 2.

Μόνο η 4070ti αν βρεθεί κοντά σε msrp παλεύεται από πλευράς τιμών. Όλα τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση.

Στις μικρές η nvidia έχει πετάξει λευκή σημαία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλες οι κάρτες τρώνε UV. Και τα Turing και τα Ampere (περισσότερο και από τα lovelace) και τα RDNA2/3. Οπότε αν είναι να συγκρίνεις καλό είναι stock vs stock και uv vs uv. Ένα το κρατούμενο.

Με την 7900xtx δεν έχεις την ίδια απόδοση, παρά μόνο ίσως σε 4-5 games που είναι RT Heavy. Και η οποία έχει και αυτή πολλά περιθώρια για UV. Επίσης με τα lovelace εισέρχεται και ο παράγοντας DLSS3 / frame generation που ανατινάζει στον αέρα όλες τις power envelope συγκρίσεις με τις υπόλοιπες αρχιτεκτονικές.

Καρτάρα η 4070ti (και εγώ αυτή θα έπαιρνα σε high end) και μπορεί στην περίπτωσή σου να γίνει απόσβεση από το ρεύμα με τόσες ώρες που παίζεις καθημερινά, αλλά ο περισσότερο κόσμος άντε να ξεκλέψει 2-3 ώρες και αυτές όχι κάθε μέρα δυστυχώς με τόσες υποχρεώσεις. Πιο σημαντικό imo είναι ότι η κάρτα θα σε βγάλει μια 3ετία άνετα ενώ η 2070 super πιθανό να αρχίσει να μη την παλεύει σε κανένα 2 χρόνια από τώρα.

 

οχι φιλε μου κανεις λαθος δεν ειναι ολες οι καρτες απο τον ιδιο τορβα,

η 7900ΧΤΧ απο τα 355W το πολυ κατεβαινει μεχρι τα 320W και μετα κρασαρει, στο Plague Tale παιζει στα ~349W οσο δλδ και στοck τη στιγμη που η 4080 βγαζοντας τα ιδια fps καταναλωνει μολις 149W
που ειναι τα ιδια λοιπον? υπαρχει αδιαμφισβητητο power efficiency ναι ή οχι?

συγκεκριμενα ανοιξε το timeline του description και δες το 3ο&4ο section απο το τελος:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ilos είπε

Μόνο η 4070ti αν βρεθεί κοντά σε msrp παλεύεται από πλευράς τιμών. Όλα τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση.

Στις μικρές η nvidia έχει πετάξει λευκή σημαία.

Mα αυτο λεω και εγω οτι προς το παρον το προβλημα ειναι μονο οι τιμες.
Αν ριξουν τις τιμες γιατι ξεφορτωθηκαν τις περισσοτερες 3000(3070ti,3080,3080ti,3090,3090ti) τοτε θα γινουν και πιο προσιτες.
Μια 4070Ti στα 800€ και μια 4080 στα 1200€ για μεσαιες υλοποιησεις(TUF,Gaming X Trio,Aero)  και οχι minimum(Inno,Manli,Gainward) θα ειναι μια χαρα μιας και οι καρτες δεν εχουν κλεισει ακομα ουτε 3μηνο.
Oι μικρες θα βγουν και θα τις δουμε ακομα δεν ξερουμε τιποτα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

οχι φιλε μου κανεις λαθος δεν ειναι ολες οι καρτες απο τον ιδιο τορβα,

η 7900ΧΤΧ απο τα 355W το πολυ κατεβαινει μεχρι τα 320W και μετα κρασαρει, στο Plague Tale παιζει στα ~349W οσο δλδ και στοck τη στιγμη που η 4080 βγαζοντας τα ιδια fps καταναλωνει μολις 149W
που ειναι τα ιδια λοιπον? υπαρχει αδιαμφισβητητο power efficiency ναι ή οχι?

συγκεκριμενα ανοιξε το timeline του description και δες το 3ο&4ο section απο το τελος:

Έχεις ένα δίκιο γιατί από ότι είδα τώρα τα RDNA3 (see how much I care 🤣) δουλεύουν κάπως διαφορετικά από τα RDNA2, οπότε χρειάζονται και underclock εκτός από UV για να πέσει πχ 75 watt. Στα RDNA2 απλά χαμηλώνεις το ρεύμα μέχρι ένα σημείο που είσαι stable και δεν χάνεις επιδόσεις - άντε να βάλεις και αρνητικό power limit για λίγα extra ψίχουλα.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

1000ρικά για κάρτα από τον προσωπικό μου λογαριασμό δε πρόκειται να φύγουν ποτέ προς το duopoly. Για πάρα πολλούς λόγους.

Ε μην αγοράσεις φίλε. Εσύ τι πρόβλημα έχεις με το τι κάνει ο άλλος με τα δικά του χρήματά δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

 

Με την 7900xtx δεν έχεις την ίδια απόδοση, παρά μόνο ίσως σε 4-5 games που είναι RT Heavy. 

 

Σε raster 7900xtx και 4080 ειναι μια αλλη, εχουν πολυ κοντινο Performance

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7900-xtx/32.html

Σε rt heavy περιπτωσεις που γραφεις δεν ειναι ιδιες ουτε καν κοντα, η 7900xtx μοιαζει καρτα προηγουμενης γενιας αν τις συγκρινεις σε rt heavy περιπτωσεις.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ε μην αγοράσεις φίλε. Εσύ τι πρόβλημα έχεις με το τι κάνει ο άλλος με τα δικά του χρήματά δηλαδή;

Κανένα. Είπα εγώ το αντίθετο?

9 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Σε raster 7900xtx και 4080 ειναι μια αλλη, εχουν πολυ κοντινο Performance

 

Δε διαφωνώ νόμιζα ότι σύγκρινες με 4070ti, δε πρόσεξα καλά τι έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ilos είπε

Κανένα. Είπα εγώ το αντίθετο?

Δε διαφωνώ νόμιζα ότι σύγκρινες με 4070ti, δε πρόσεξα καλά τι έγραψες.

Ε τότε τι σημασία έχει τι θα κάνεις με τα 1000 ευρώ σου και αν τα δίνεις ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ε τότε τι σημασία έχει τι θα κάνεις με τα 1000 ευρώ σου και αν τα δίνεις ή όχι;

Ίσως η πιο αστεία προσπάθεια μαιευτικής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Ίσως η πιο αστεία προσπάθεια μαιευτικής.

Νομίζω ότι γκρινιάζεις για να γκρινιάζεις. Η αγορά θα κινηθεί χωρίς εμάς ούτως ή άλλως και αυτό έχει συμβεί και στο παρελθόν. Τι σημασία έχει πόσα έδωσε κάποιος για κάρτα; Κι εγώ δεν έδινα πάνω από 400 και τι να κάνουμε βλέποντας τι συμβαίνει γύρω μου άλλαξα άποψη.

Σου αρέσει το συστηματάκι που έχεις φτιάξει; Σε ικανοποιεί; Όλα καλά. Θέλεις κάτι καλύτερο; Ε πάρτο. Είτε πάρεις εσύ είτε όχι, κάποιοι άλλοι (πολλοί ή λίγοι, αλλά μάλλον αρκετοί) θα πάρουν. Επειδή αυτό τους ικανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Νομίζω ότι γκρινιάζεις για να γκρινιάζεις. Η αγορά θα κινηθεί χωρίς εμάς ούτως ή άλλως και αυτό έχει συμβεί και στο παρελθόν. Τι σημασία έχει πόσα έδωσε κάποιος για κάρτα; Κι εγώ δεν έδινα πάνω από 400 και τι να κάνουμε βλέποντας τι συμβαίνει γύρω μου άλλαξα άποψη.

Σου αρέσει το συστηματάκι που έχεις φτιάξει; Σε ικανοποιεί; Όλα καλά. Θέλεις κάτι καλύτερο; Ε πάρτο. Είτε πάρεις εσύ είτε όχι, κάποιοι άλλοι (πολλοί ή λίγοι, αλλά μάλλον αρκετοί) θα πάρουν. Επειδή αυτό τους ικανοποιεί.

Μπα ίσως αράξω με το ps5 για κάποια χρονάκια μαζί με κάποια άλλα εκατομμύρια ex pc gamers. Να δούμε μετά αν θα ξαναδούμε rtx 3050 στα 350.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συμφωνω μαζι σου οτι ειναι σκουπιδια και οτι δεν επρεπε να εχουν τοσο,δεν επρεπε καν να βγουν.
Ειδικα οι 6400xt 6500xt που δεν ηταν καν gpu ,χωρις encoder 4 lanes και pci-e 3.0 .
Το οτι η 6700 εφτασε να κοστιζει οσο τα σκουπιδια δεν την κανει ομως καλη καρτα ουτε βγηκε ως ανταγωνιστης της 3050 ετσι κατεληξε.
Μετα απο 2 χρονια και σκονη εφτασε να εχει τοσο, οταν βγηκε ηταν ανταγωνιστης απο τα Lidl της 3070 και ακομα και τωρα ακομα φτιαχνουν τους drivers.
Τη συζητηση για τη 3050 παντα την ανοιγουν αυτοι που χαιρονται που πηραν 6700 μετα απο 2 χρονια στο Black Friday.
Kανενας δεν εκθειασε την 3050.

Επειδή το επανέλαβες πολλές φορές, ότι η 6700 έχει βγει δύο χρόνια και έμεινε στα ράφια και έπεσε,να πω ότι δεν ισχύει. Η 6700 xt είναι αυτή που βγήκε στα ράφια το Μάρτη του 2021 και όντως είχε στόχο την 3070, έφαγε ένα 10 - με 15% επιδόσεις στο κεφαλι, και τιμολογήθηκε αντίστοιχα παρακάτω. 

Η 6750xt και η 6700 από την αλλη, βγήκαν το 2022. Η πρώτη με ακριβώς το ίδιο die  και υψηλότερα ρολογια, το Μάϊο. Και η δεύτερη με το ίδιο,  αλλά πετσοκομμένο die, 4 λιγότερα compute units,  χαμηλότερα ρολογια και 10 gb vram τον Ιούνιο. Επιδόσεις κοντά στην 3070 η πρωτη, κοντά στην 3060ti η δεύτερη.

Η 6700 δεν είχε επίσημο msrp, αλλά έφτασε στην Ευρώπη λίγο κάτω από 400 τον Αύγουστο, έπεσε 350 στην bf, και επέστρεψε στα 370-380. Δεν ξέρω σε τι βγήκε απέναντι  ως ανταγωνιστης, μάλλον στην 3060ti, αλλά σίγουρα όχι στην 3070.

Απλά αναφέρω τα παραπανω, για να σου πω ότι σχολιάζεις με πάθος και σιγουριά, ενώ δεν έχεις ιδέα. Μια χαρά πήγαν όλες οι παραπάνω καρτες, κυρίως γιατί η πράσινη έχει παρατήσει επίτηδες αυτήν την κατηγορία, και ακόμα περισσότερο την αμέσως από κάτω. 

Ξέρουν πολύ καλά τι κανουν. Έχοντας τους ίδιους βασικούς μετόχους, ο ένας το παίζει high end, δίνοντας άθλιο value στις χαμηλές κατηγορίες, και κακό στις ψηλές, έτσι ώστε να λες κοιτα, αξίζει να δώσω 2μισι χιλιάρικα για 4090. Η άλλη η παρδάλω το παίζει vfm, δίνοντας κακό value χαμηλά και πλέον άθλιο ψηλά. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν μαθαινα ότι που και που στην κόκκινη λουζουνεε και τους  driver επίτηδες εδω που έχουμε φτασει. 

Κάπως ετσι , από 150-1000 ευρω, πλέον το range των καρτών είναι 300-2500 ευρω και εμείς συζητάμε σαν χανοι, αν η 3050 βγηκε για  office και lol και csgo. Παιχνίδια δεκαετίας +. Κάτι που έκανε η 1050ti με 150 ευρώ 6-7 χρόνια πριν. Καλά κρασιά.

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Γιατι εχεις κολλησει δεν εχω καταλαβει...
Η 3050 ειναι για καμια πτυχιακη και Light Gaming.

 

Έχω κολλήσει γιατί γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν. Η 3050 παίζει όλα τα παιχνίδια σε 1080p και με αρκετά καλά settings και έχει και ένα υποτυπώδες RT για να δοκιμάσεις σε ελαφριά παιχνίδια. Η κάρτα ΔΕΝ είναι σίγουρα για κάποιον που απλά θέλει μια dGPU για Office και Light Gaming αφού μπορείς να βρεις φτηνότερες όπως 1650/Ultra κλπ η και 6400/6500XT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Μπα ίσως αράξω με το ps5 για κάποια χρονάκια μαζί με κάποια άλλα εκατομμύρια ex pc gamers. Να δούμε μετά αν θα ξαναδούμε rtx 3050 στα 350.

Μαζί σου. ούτως ή άλλως το Ps5 για gamer είναι must have. Αλλά μήπως και οι κονσόλες δεν ακρίβυναν;

Αυτές οι αγορές λειτουργούν παράλληλα, δεν επηρεάζουν οι τιμές των κονσολών τος τιμές των καρτών γραφικών. Απευθύνονται σε δαφορετικά κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...