Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς τι οι 2 διαφορετικές εκδόσεις; Για το ποταπό +30mhz ή υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει; λινκ

comp-msi4070ti.png.ec383dc709389760534841245a438883.png

 

Μπήκα στον πειρασμό γιατί μου προτείνανε τράμπα, να δώσω Strix 3090 OC και να πάρω την 4070ti OC..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1850

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, hln3 είπε

Οι ampere παίρνουν πάρα πολύ undervolt, αντιθέτως οι ada έχουν κλειδωμένες τις τάσεις πολύ πιο ψηλά.

Oτι να ναι απλά ποιος σου είπε οτι το undervolt είναι ορθη πρακτική και επίσης ποιος σου είπε οτι οφείλουν οι μηχανικοί των εταιρειών να προσαρμοστουν στην όποια τάση λειτουργίας θεωρει ο κάθε αδαής ως ιδανική για την λειτουργία μιας πλακέτας τα έχω ξαναποστάρει 10δες φορές αλλά δεν

https://www.espruino.com/mosfets

https://www.quora.com/Why-does-undervolting-fry-electronics-If-you-supply-too-little-voltage-why-doesn-t-the-device-just-do-nothing

To ότι oi power users και οι enthusiasts σε site και στο youtube έχουν πραγματικό επίπεδο γνώσεων πώς να απλώνουν την πάστα και να καθαρίζουν την σκόνη μάλιστα τα δύο άκρως τεχνικά θέματα κοντεύουν να γίνουν και επιστήμη δεν αναιρεί τους νόμους της φυσικής

Το καλό είναι ότι τα drmos προστατεύουν σε μεγάλο βαθμό τις ματσακωνιές του κάθε

https://www.electronicdesign.com/power-management/article/21192982/designing-with-drmos-part-1-concept-and-features

Kαι για να μην γράφουμε για τεχνολογία της εποχής της λάσπης ορίστε vishray SIC653A 50Α όπου μπαίνουν στην RTX 4090

https://www.vishay.com/docs/77110/sic654.pdf

Robust and reliable - Delivers in excess of 50 A continuous current, 70 A, peak (10 ms) and 100 A, peak (10 μs) - Over current protection - Over temperature flag - Over temperature protection - Under-voltage lockout protection - High side MOSFET short detection 

Φυσικά φιλά γράμματα για τον ενθουσιώδη power user όπου μπορεί να πιέζει ακάθεκτος βλέποντας χαμηλές θερμοκρασίες να κοιμάται ήσυχος και αν γίνει το μπαμ η κακιά η ώρα, στα ηλεκτρονικά κανείς δεν ξέρει ή φταίει ο driver και λοιπές ********ς όπου σερβίρει ο κάθε ασχετίδης

Επεξ/σία από itanium
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα... Ρε Zotac βγάζεις μία κάρτα με πολύ καλές επιδόσεις, χαμηλές θερμοκρασίες κτλ και πας και βάζεις φτηνά fans;;; Ψάχνοντας βλέπω οτί το ίδιο θέμα το έχουν αρκετοί με 4080/4090. Τα fans ξεκινάνε στο 30% και στο βίντεο το έφτασα μέχρι 40.

@Armoral Η δικιά σου νομίζω είχες πει δεν έχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ptz13 είπε

Σε άλλα νέα... Ρε Zotac βγάζεις μία κάρτα με πολύ καλές επιδόσεις, χαμηλές θερμοκρασίες κτλ και πας και βάζεις φτηνά fans;;; Ψάχνοντας βλέπω οτί το ίδιο θέμα το έχουν αρκετοί με 4080/4090. Τα fans ξεκινάνε στο 30% και στο βίντεο το έφτασα μέχρι 40.

@Armoral Η δικιά σου νομίζω είχες πει δεν έχει πρόβλημα;

Όχι αλλά μπορείς να κατεβάσεις το firestorm και να βάλεις custom fan curve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όχι αλλά μπορείς να κατεβάσεις το firestorm και να βάλεις custom fan curve.

Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν μπορείς να ρυθμίσεις χαμηλότερες στροφές. 30% είναι το μίνιμουμ.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το να την επιστρέψω στο amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ptz13 είπε

Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν μπορείς να ρυθμίσεις χαμηλότερες στροφές. 30% είναι το μίνιμουμ.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το να την επιστρέψω στο amazon

Αφού έχει και 0 rpm mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 6:51 ΜΜ, Arkin είπε

Unity

Αυτό ήταν TRUE next gen εκείνης της γενιάς/περιόδου. Εξού και είχε θερίσει σε απαιτήσεις hw τα πάντα αν θυμάμαι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω θα το ελεγα μπρος γκρεμος και πισω ρευμα.
Με το efficiency που εχουν οι RTX 4000 ειναι οφθαλμαπατη να αγορασεις RTX 3000,Rx 6000,Rx 7000 λογο τιμης(οικονομια).

Σε ποιον απευθύνεται αυτό?🤣

Στα datacenters, στους miners ή στον απλό καταναλωτή?🤣

Γιατί για το τελευταίο για να κάνεις απόσβεση από το ρεύμα σε μια 4090 (όσο UV και να φάει) με αυτές τις τιμές σε σχέση με μια 6600 πχ που μπορείς να τη βρεις σε ανθρώπινη τιμή θα πρέπει να περάσουν 95.6 εκατομμύρια χρόνια, να εξαφανιστούν όλα τα θηλαστικά και να μην υπάρχουν πλέον ραδιοισότοπα στην αποκλεισμένη ζώνη του Chernobyl.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ilos είπε

Σε ποιον απευθύνεται αυτό?🤣

Στα datacenters, στους miners ή στον απλό καταναλωτή?🤣

Γιατί για το τελευταίο για να κάνεις απόσβεση από το ρεύμα σε μια 4090 (όσο UV και να φάει) με αυτές τις τιμές σε σχέση με μια 6600 πχ που μπορείς να τη βρεις σε ανθρώπινη τιμή θα πρέπει να περάσουν 95.6 εκατομμύρια χρόνια, να εξαφανιστούν όλα τα θηλαστικά και να μην υπάρχουν πλέον ραδιοισότοπα στην αποκλεισμένη ζώνη του Chernobyl.

 

Προφανως και συγκρινω καρτες με περιπου αναλογες επιδοσεις ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ εχει νοημα να κοιτας Efficiency ή Performance per Watt.
To να εχει καλυτερο Efficiency ή καλυτερο Perf per Watt αλλα να ειναι 100 φορες πιο αργη ή αν παιζει 10 αναλυσεις πιο κατω ειναι ανουσιο να κανεις  συγκριση γιατι δεν αποτελει πραγματικο σεναριο αγορας.
Δηλαδη τι θες να μου πεις οτι για καποιον που θελει να παιξει 4Κ θα πρεπει να παρει 6600 επειδη εφτασε να την δινουν δωρο με το Skip και για τα λεφτα της πλεον,μετα απο 2 χρονια ειναι μια χαρα για budget gaming;
Επισης θα λαβεις υποψιν και τι εξτρα μπορει να προσφερει η μια εναντι της αλλης σε περιπτωση που εχουν περιπου τα ιδια results (Ray Tracing, DLSS 3.0, Reflex κτλ).
Η 4070Ti θα συγκριθει με τις 3090 3090Τi 6950x 7900xt και θα δεις τι performance per watt θα παρεις για να ξερεις ποια απο τις 5  αξιζει να αγορασεις.
Η 4080 θα συγκριθει με την 7900xtx και θα δεις τι performance per watt θα παρεις και αν αξιζει να την αγορασεις εναντι της αλλης.
Η 4090 δεν εχει αντιπαλο να συγκριθει ,στην πραγματικοτητα δεν βγηκε ποτε 7900 απλα βαφτισαν τις 7700 7800 σε 7900xt xtx βαση επιδοσεων.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Προφανως και συγκρινω καρτες με περιπου αναλογες επιδοσεις ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ εχει νοημα να κοιτας Efficiency ή Performance per Watt.
To να εχει καλυτερο Efficiency ή καλυτερο Perf per Watt αλλα να ειναι 100 φορες πιο αργη ή αν παιζει 10 αναλυσεις πιο κατω ειναι ανουσιο να κανεις  συγκριση γιατι δεν αποτελει πραγματικο σεναριο αγορας.
Δηλαδη τι θες να μου πεις οτι για καποιον που θελει να παιξει 4Κ θα πρεπει να παρει 6600 επειδη εφτασε να την δινουν δωρο με το Skip και για τα λεφτα της πλεον ειναι μια χαρα για budget gaming;
Επισης θα λαβεις υποψιν και τι εξτρα μπορει να προσφερει η μια εναντι της αλλης σε περιπτωση που εχουν περιπου τα ιδια results (Ray Tracing, DLSS 3.0, Reflex κτλ).
Η 4070Ti θα συγκριθει με τις 3090 3090Τi 6950x 7900xt και θα δεις τι performance per watt θα παρεις για να ξερεις ποια απο τις 5  αξιζει να αγορασεις.
Η 4080 θα συγκριθει με την 7900xtx και θα δεις τι performance per watt θα παρεις και αν αξιζει να την αγορασεις εναντι της αλλης.
Η 4090 δεν εχει αντιπαλο να συγκριθει ,στην πραγματικοτητα δεν βγηκε ποτε 7900 απλα βαφτισαν τις 7700 7800 σε 7900xt xtx βαση επιδοσεων.

Άρα δεν είναι η πιο efficient, απλά είναι η μοναδική σε αυτό το performance class.

Είναι σαν να λέμε να πληρώσουμε κάποιον τενίστα στην Ελλάδα να κάνει αγώνες επίδειξης και να μου λες ότι ο Τσιτσιπάς για αυτά που θα μας δείξει είναι ο πιο αποτελεσματικός. Άσχετα αν μας ζητήσει τα 100πλάσια από τον επόμενο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ilos είπε

Άρα δεν είναι η πιο efficient, απλά είναι η μοναδική σε αυτό το performance class.

Είναι σαν να λέμε να πληρώσουμε κάποιον τενίστα στην Ελλάδα να κάνει αγώνες επίδειξης και να μου λες ότι ο Τσιτσιπάς για αυτά που θα μας δείξει είναι ο πιο αποτελεσματικός. Άσχετα αν μας ζητήσει τα 100πλάσια από τον επόμενο.

 

 

Δεν ειπα οτι ειναι οι πιο efficient καρτες που υπαρχουν ειπα οτι ειναι πιο efficient απο τον ανταγωνισμο εφοσον η συζητηση ειχε να κανει με τις πωλησεις των 7900, 4070ti, 4080,4090.
Eπισης στο αμεσως επομενο μηνυμα για να το διευκρινησω εγραψα οτι ισως ηταν πιο σωστο να αναφερθω στο perf per watt και οχι αποκλειστικα στο Efficiency.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...