Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, stratdevel1 είπε

Καλά δοκιμάστε plague & Callisto full τα πάντα όλα και πείτε πού αλλού έχετε δει τέτοια γραφικά, εκτός από κάτι rdr κλπ που τα  έχουμε βαρεθεί πια...

Mα αυτο λεμε ur just proving my point.. Ακομη και τα "ομορφα" παιχνιδια δειχνουν οτι οσο και να αγαπας την εξελιξη στα γραφικα αν δεν υπαρχει και η αρτιστικη προσεγγιση ή το σωστο implementation και η σωστη γεωμετρια και complexity of the map, το RT απο μονο του σαν feature δεν λεει κατι.. 

Το Plague Tale ειναι πανεμορφο και δεν εχει καν RT.. Το Callisto Protocol που εχει καλη αρτιστικη δουλεια για linear game και αυτο και RT, μας φλομωσε στο transitional stutter ακομη και μετα τα συνεχομενα patch και το implementation του shader compilation..

 

Μαθαινω τωρα οτι το Forspoken που ειναι just released , literally days after the Stutter Protocol fiasco, κανει release με τιγκα stuttering.. Makes you think..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1850

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Mα αυτο λεμε ur just proving my point.. Ακομη και τα "ομορφα" παιχνιδια δειχνουν οτι οσο και να αγαπας την εξελιξη στα γραφικα αν δεν υπαρχει και η αρτιστικη προσεγγιση ή το σωστο implementation και η σωστη γεωμετρια και complexity of the map, το RT απο μονο του σαν feature δεν λεει κατι.. 

Το Plague Tale ειναι πανεμορφο και δεν εχει καν RT.. Το Callisto Protocol που εχει καλη αρτιστικη δουλεια για linear game και αυτο και RT, μας φλομωσε στο transitional stutter ακομη και μετα τα συνεχομενα patch και το implementation του shader compilation..

 

Μαθαινω τωρα οτι το Forspoken που ειναι just released , literally days after the Stutter Protocol fiasco, κανει release με τιγκα stuttering.. Makes you think..

Τελειωσα το demo του forspoken μολις. Δεν εχει stutters ενα μεγαλο συναντησα σε μεγαλο μονο στα 50 λεπτα. Γενικα τιμιο performance με FSR quality σταθερα 60+ και ολα τα αλλα ultra. Το θεμα ειναι οτι ειναι κακο παιχνιδι και καθολου stutters να μην εχει δεν θα το αλλαξει σε καλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Mα αυτο λεμε ur just proving my point.. Ακομη και τα "ομορφα" παιχνιδια δειχνουν οτι οσο και να αγαπας την εξελιξη στα γραφικα αν δεν υπαρχει και η αρτιστικη προσεγγιση ή το σωστο implementation και η σωστη γεωμετρια και complexity of the map, το RT απο μονο του σαν feature δεν λεει κατι.. 

Το Plague Tale ειναι πανεμορφο και δεν εχει καν RT.. Το Callisto Protocol που εχει καλη αρτιστικη δουλεια για linear game και αυτο και RT, μας φλομωσε στο transitional stutter ακομη και μετα τα συνεχομενα patch και το implementation του shader compilation..

 

Μαθαινω τωρα οτι το Forspoken που ειναι just released , literally days after the Stutter Protocol fiasco, κανει release με τιγκα stuttering.. Makes you think..

To Plague Tale εχει RT

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To Plague Tale εχει RT

 

Α το πηρε τελικα το update μετα απο τοσο καιρο; Το εχω τελειωσει προ πολλου αλλα μπορει να το ξαναβαλω να δω πως θα δειχνει..

 

Btw

528.24 - WHQL released

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Το κοιτούσα από ένα ποστ τυχαία πριν και ήρθε και έδεσε με αυτά που γράφτηκαν και έχετε δίκιο 

 

SmartSelect_20230124_182048_Facebook.jpg

Damn σήμερα το ξεκίνησα το unity 🤣🤣 όντως δε το κάνεις για 10 χρονών παιχνίδι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mr Aris είπε

Damn σήμερα το ξεκίνησα το unity 🤣🤣 όντως δε το κάνεις για 10 χρονών παιχνίδι 

Ειναι και ενα πολυ καλο παιχνιδι και η ιστορια τιμια ισως η τελευταια που εχουμε brotherhood των assassins και αρκετα καλο συστημα μαχης που δεν εχει απλα πατας αποφυγη και γλιτωνεις τα παντα θελει δουλιτσα για mastered μολις το μαθεις θα το αγαπησεις ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Ήρθε και σε Ελλάδα η λευκή ASUS Rog Strix 4090, ΜΟΛΙΣ 2.800€

image.png.df4d6462797f98dd5893a51c42759b01.png

Τελεια! Αν χιονισει τον αλλο μηνα θα ειναι.......λουκουμι!! ( μ αρεσει η εκφραση λουκουμι, μου θυμιζει τη γιαγια μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/desktop-nvidia-geforce-rtx-4090-loses-20-performance-when-used-as-external-gpu

H αλλιώς η άχρηστη πληροφορία της ημέρας, ας δοκιμάσουν και σε core 2 duo με pcix 1.0 σε Χ4 mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Havik είπε

Δεν διάβασες σωστά, δεν χαρακτήρισα τπτ την 4070ti.

Πριν ήταν 4080, σήμερα 4070τι, αν και μεταξύ μας με 192 bit memory bus μάλλον σε **60 μου κάνει...

 

Δεν είναι ότι με ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας όσο ότι αυτό που κάνει επηρεάζει και εμένα.... δυστυχώς όμως το καρτελάκι και οι στηρικτές/αγοραστές επηρεάζουν όχι μόνο εμένα αλλά όλους. δεν με είδες να χαρακτηρίζω κάποιον που αγοράζει Ferrari ή γιοτ ή οτιδήποτε; ακόμα και αυτούς που αγοράζουν **90 / 80ti δεν τους χαρακτηρίζω, αλλά τους άλλους που δίνουν για **60 και **70 (mainstream) τόσα χρήματα ή για 3 χρόνων gpu.... σορρυ αλλά είναι ή τουλάχιστον λόγο ανάγκης (χάλασε η παλιά, νέο σύστημα μηδέν εναλλακτικές κτλ) συμπεριφέρθηκαν σαν να είναι!

Οι πωλήσεις είναι τραγικές σαν όγκος, δεν τσιμπάει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, hln3 είπε

Οι πωλήσεις είναι τραγικές σαν όγκος, δεν τσιμπάει ο κόσμος.

Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η κατάσταση νομίζω: από τη μία οι υπερκοστολογημένες νέες κάρτες και από την άλλη οι σχετικά πιο οικονομικές, αλλά με τάση να γίνουν παρωχημένες παλιές γενιές. Ο καταναλωτής στη μέση και δε ξέρει τι να αποφασίσει. Θα είχε ενδιαφέρον αν βλέπαμε συνολικές πωλήσεις του Q4 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα παρελαβα το 12πινο για το BeQuiet τροφοδοτικο απο το moddiy.com (20 ευρω συμπεριλαμβανομενων και των μεταφορικων, και ηρθε και μια μερα νωριτερα)

μου εκανε εντυπωση ποσο λεπτο ειναι σε σχεση με τα προηγουμενα 2 12πινα που σπλιταραν σε 2 8πινα το καθενα
επισης οπως φαινεται στις φωτο το κουμπωμα στο PSU ενω ειναι 12πινο βγαζει μονο 7 + 7 καλωδια,
λογω της 4080 ειχα τον 3πινο ανταπτορα που σημαινει οτι το ενα απο τα 4 8πινα ηταν ξεκουμπωτο

το manual του τροφοδοτικου αναφερει (ειτε με το νεο ειτε με το παλιο καλωδιο) οτι ειναι καλυτερα τα δυο 12πινα καλωδια να κουμπωνουν στο 1ο και στο 3ο rail για καλυτερη κατανομη του φορτιου, ετσι κι αλλιως ετσι το ειχα και πριν, ηδη το τεσταρα και ειναι κομπλε επιτελους ξεμπερδεψα με τα Sentinel α λα Matrix καλωδια
 

Spoiler

goXZx7a.jpg

Ej8E6RN.jpg

Sl6Sw96.jpg

j15Bvc3.jpg

T6YIlnG.jpg

1F51Lgs.jpg

fhUqpok.jpg

yVHpMTU.png

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η κατάσταση νομίζω: από τη μία οι υπερκοστολογημένες νέες κάρτες και από την άλλη οι σχετικά πιο οικονομικές, αλλά με τάση να γίνουν παρωχημένες παλιές γενιές. Ο καταναλωτής στη μέση και δε ξέρει τι να αποφασίσει. Θα είχε ενδιαφέρον αν βλέπαμε συνολικές πωλήσεις του Q4 2022.

Εγω θα το ελεγα μπρος γκρεμος και πισω ρευμα.
Με το efficiency που εχουν οι RTX 4000 ειναι οφθαλμαπατη να αγορασεις RTX 3000,Rx 6000,Rx 7000 λογο τιμης(οικονομια).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω θα το ελεγα μπρος γκρεμος και πισω ρευμα.
Με το efficiency που εχουν οι RTX 4000 ειναι οφθαλμαπατη να αγορασεις RTX 3000,Rx 6000,Rx 7000 λογο τιμης(οικονομια).

Άλλη μια μούφα των νέων καρτών, το υποτιθέμενο καλύτερο efficiency, που υπάρχει μόνο αν δει κανείς τα νούμερα σε στοκ.
Οι ampere παίρνουν πάρα πολύ undervolt, αντιθέτως οι ada έχουν κλειδωμένες τις τάσεις πολύ πιο ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, hln3 είπε

Άλλη μια μούφα των νέων καρτών, το υποτιθέμενο καλύτερο efficiency, που υπάρχει μόνο αν δει κανείς τα νούμερα σε στοκ.
Οι ampere παίρνουν πάρα πολύ undervolt, αντιθέτως οι ada έχουν κλειδωμένες τις τάσεις πολύ πιο ψηλά.

https://www.techpowerup.com/301649/nvidia-geforce-rtx-4090-with-nearly-half-its-power-limit-and-undervolting-loses-just-8-performance

 

Πιο σωστα επρεπε να πω performance/watt και οχι ακριβως Efficiency αλλα και στο Effιciency μια χαρα τα παει και στοκ και Undervolt/power limit.
To 90% των users δουλευουν τους επεξεργαστες και τις καρτες γραφικων σε stock settings, το αν μπορεις να παιξεις με τα ρευματα και να πετυχεις χρυσες τομες μου θυμιζει εναν φιλο μου που οποτε του ελεγες να αλλαξει μηχανακι γιατι ειναι χρεπι σου ελεγε οτι αν αλλαξει εκεντροφορο και κυλινδροπιστονα θα πεταει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...