Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ελα θα βγαλουν Oled pass μην κανεις ετσι. Μαζι με το super market pass θα ερθει και αυτο. 

Σε λίγο όπως πάω με βλέπω να χρειάζομαι για όλα pass συν την διατροφή που θα δίνω στην γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

44 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Χοντρικά στο μετρό είναι η απόσταση. Λίγο παρακάτω όταν είμαι κεντραρισμένος, λίγο παραπάνω άμα παίζω με gamepad στην ανάκληση. 

Σχετικά με το background, χρησιμοποιώ όλες τις προστασίες του monitor, αναδυόμενο taskbar,  full screen  τον browser,  μαύρο background και καθόλου εικονίδια. επίσης ο φίλτατος @d4ydr33m3r με κατατοπίσε με αναλυτικες οδηγιες προστασιας.

Δεν μπορω να το κανω με τιποτα :P
Η αποσταση ειναι μεγαλη,τα gamepads τα σιχαινομαι και το background ειναι αδυνατον να μην το εχω σταθερο γιατι τρεχω και εφαρμογες οταν δεν παιζω οποτε το pc και γενικα η οθονη δεν κλεινει και παντα θα εχω κατι σταθερο .
Γενικα ολα αυτα που περιγραφεις βγαζει ενα αγχος λες και εισαι παντρεμενος και φοβασαι οτι θα χτυπησει το κινητο με μηνυμα της γκομενας :P
Δεν ξερω πως μπορεις να υπολογισεις τις ιντσες σε σχεση με την αποσταση αλλα νομιζω οτι οι 42" στο ενα μετρο δεν διαφερουν απο τις 28" στο μισο μετρο.
Οποτε προτιμω να καθομαι γραφειο και να εχω κανονικη αποσταση με monitor keyboard mouse.
Οπως βολευεται κανεις δεν εχει σωστο και λαθος.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ρε δεν με παρατάτε δώσαμε κύριοι για φέτος ,δωσαμεεεεε😆

42ρι θα παρεις καριολάκι για να φύγεις και απο την παλιοματ οθόνη :P

 

όλα έχουν να κάνουν με την απόσταση. Εγώ έχω 48αρα σε γραφείο αλλα είναι μια χαρά γιατί έχει πολύ μεγαλό βάθος το γραφείο. Πολύ πιθανό η 42αρα να ήταν εξίσου καλή βέβαια

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

42ρι θα παρεις καριολάκι για να φύγεις και απο την παλιοματ οθόνη :P

 

όλα έχουν να κάνουν με την απόσταση. Εγώ έχω 48αρα σε γραφείο αλλα είναι μια χαρά γιατί έχει πολύ μεγαλό βάθος το γραφείο. Πολύ πιθανό η 42αρα να ήταν εξίσου καλή βέβαια

εσυ φορας ηδη γυαλια δεν μετρας 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν μπορω να το κανω με τιποτα :P
Η αποσταση ειναι μεγαλη,τα gamepads τα σιχαινομαι και το background ειναι αδυνατον να μην το εχω σταθερο γιατι τρεχω και εφαρμογες οταν δεν παιζω οποτε το pc και γενικα η οθονη δεν κλεινει και παντα θα εχω κατι σταθερο .
Γενικα ολα αυτα που περιγραφεις βγαζει ενα αγχος λες και εισαι παντρεμενος και φοβασαι οτι θα χτυπησει το κινητο με μηνυμα της γκομενας :P
Δεν ξερω πως μπορεις να υπολογισεις τις ιντσες σε σχεση με την αποσταση αλλα νομιζω οτι οι 42" στο ενα μετρο δεν διαφερουν απο τις 28" στο μισο μετρο.
Οποτε προτιμω να καθομαι γραφειο και να εχω κανονικη αποσταση με monitor keyboard mouse.
Οπως βολευεται κανεις δεν εχει σωστο και λαθος.
 

Ναι κι εγω δεν την παλεύω με gamepad παντού, στα κονσολοπαίχνιδα και στα racing μόνο. Fps, online κλπ όρθια πλάτη χωρίς ανάκληση στους 80 πόντους περίπου και mouse keyboard.

πάνω κάτω ίδια είναι 27-28 στο μισό μέτρο με το 42αρι παραπισω, το contrast hdr και το 😍glossy😍 panel ειναι σοκ. δεν ξερω αν μου φαινεται κιολας αλλα νομιζω ειναι πιο responsive. Τα μετρα προστασιας ειναι αναγκαιο κακο, αυτο φοβηθηκα περυσι και πηρα το m32u αντι για 48αρι oled, τωρα που κατεβηκε στα 42 δεν κρατηθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ναι κι εγω δεν την παλεύω με gamepad παντού, στα κονσολοπαίχνιδα και στα racing μόνο. Fps, online κλπ όρθια πλάτη χωρίς ανάκληση στους 80 πόντους περίπου και mouse keyboard.

πάνω κάτω ίδια είναι 27-28 στο μισό μέτρο με το 42αρι παραπισω, το contrast hdr και το 😍glossy😍 panel ειναι σοκ. δεν ξερω αν μου φαινεται κιολας αλλα νομιζω ειναι πιο responsive. Τα μετρα προστασιας ειναι αναγκαιο κακο, αυτο φοβηθηκα περυσι και πηρα το m32u αντι για 48αρι oled, τωρα που κατεβηκε στα 42 δεν κρατηθηκα.

Εγω επειδη παιζω MMO και RTS εχει πολυ μεγαλη σημασια το chat και σε τετοιες οθονες συνηθως το chat ειναι τραγικο.
Σε κονσολοπαιχνιδα ναι αξιζει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

Εγω επειδη παιζω MMO και RTS εχει πολυ μεγαλη σημασια το chat και σε τετοιες οθονες συνηθως το chat ειναι τραγικο.
Σε κονσολοπαιχνιδα ναι αξιζει.

Μετράει σε όλα η 42άρα όταν τη συνηθίσεις.

Θέλουμε Herald πίσω να τσαλαπατάει η Nvidia την AMd και η Intel το ίδιο. Και τούμπαλιν :D

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι η 4090 λογικα μπορει 4Κ ultrawide που ειναι το απολυτο στα παιχνιδια αλλα οπως ειπα μονο 2 εχουν βγει και αυτες 60αρες εδω και 2 χρονια ακομα τιποτα. Ειναι εμπειρια το UW και αν το μαθεις δεν υπαρχει επιστροφη το immersion ανεβαινει 1000% απο το τετραγωνο κουτι της 16:9. Περι ορεξεως βεβαια οτι βολευει τον καθενα αν και στο 99% των παιχνιδιων ανεβαινει κατακορυφα το immersion. Το 32:9 πρεπει να ειναι ακομα πιο δυνατο αλλα χρειαζεται πολυς χωρος που λιγοι εχουμε. 


μεταβαση -για να μη παω πιο πισω απο triple monitor 24" σε dual 27" μετα στην ultrawide 34" curved της LG (3440x1440) με το αλουμινενιο stand πραγματικο κοσμημα λεω εδω ειμαστε το τερματησαμε απο οθονη, δεν κρατησε ουτε 10 μηνες οταν ανακαλυψα το 4k 43" IPS Monitor της LG σε εξαιρετικη τιμη, δεν υπηρχε look back, ενω η προσφατη 42αρα Oled @120hz ειναι το κερασακι,
ειμαι συνηθισμενος να εργαζομαι σε 2 και 3 οθονες και σε μεγαλες επιφανειες εργασιας οποτε δεν υπηρχε θεμα αυχενικου, η τελευταια προσθηκη απο 43" σε 42" ηταν απλα ευχαριστη εκπληξη, εχω βαθος γραφειου 83cm και παρολαυτα την εχω βαλει σε βραχιονα για να μη περιοριζομαι μονο στη ρυθμιση της καρεκλας,

οι ultrawide βγηκαν κυριως ως κραχτης για τις 21:9 ταινιες αλλα και για αυτους που αντι να εχουν 2x1080p monitors να παρουν ενα χωρις το απαισιο bezel στη μεση, μετα μπηκε και το immersion του curve.., παρολαυτα ομως αυτα τα 720 καθετα pixel που χωριζουν τα 2160 απο τα 1440 ειναι που κανουν τη διαφορα και οχι μονο στο gaming, ειδικα σε desktop multitasking δεν υπαρχουν πλεον πλακωμενα παραθυρα, εξαλλου σε 42" οθονη 4Κ για να μην πας πολυ πισω μπορεις να παιζεις 1440p παραθυρικα εχοντας ομως και αλλα προγραμματα στο background

σιγα σιγα αποτι φαινεται ολα τα monitors μεχρι 32-34" θα αποκτησουν oled panels
και η τιμη δεν παει απαραιτητα με το μεγεθος αλλα την ενσωματωση στην αγορα και την καινοτομια, οταν η LG εβγαλε την 48αρα CX την πρωτη Oled κατω απο τις 55 ιντσες και οι δυο ειχαν την ιδια τιμη, η μικρη ισως ηταν και λιγο ακριβοτερη γιατι δεν ηξεραν το ποσοστο της αποδοχης της αγορας σε αυτο το μεγεθος

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Μια Oled 34αρα/38αρα 4Κ ultrawide 144hz ειναι το απολυτο αλλα κατα το 2030 το βλεπω να βγαζουν κατι τετοιο. Aκομα και η Dell που εβγαλαν σε oled ειναι 1440p. Υπαρχουν κανα 2 4Κ ultrawide αλλα 60hz και ips. 


[paisios mode on]
στο μελλον.. οταν η αναλυση στην επιφανεια εργασιας στα windows πχ σε ενα 42αρι monitor θα ειναι 16Κ ή και παραπανω για να περιηγηθουμε θα κανουμε zoom in & out με τη ροδελα του ποντικιου οπως κανουμε τωρα στα RTS, το zoom δε θα ειναι απαραιτητα στο κεντρο της οθονης αλλα εκει που ειναι ο δεικτης σαν το pinch που κανουμε σε tablet και κινητα ή οπως στο google maps,
φανταστειτε λοιπον αυτο και σε 3d με VR.. οι φακελοι και υποφακελοι να ειναι σε συρταρια γραφειου ενω τα games αντι για εικονιδια να ειναι κουτια σε ραφια... κλπ. [/paisios mode off]

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2023 στις 10:21 ΜΜ, Tambas91 είπε

συμφωνώ απόλυτα! ποιος νοήμων άνθρωπος θα έπαιρνε τώρα 3090 μπροστά στην 4070ti ? το argument όμως δεν ήταν αυτό, την φωτό την έφτιαξα (για πλακα προφανώς, έλα παραδέξου το ότι γέλασες) γιατί έλεγες καλή αναβάθμιση από 3090 σε 4070ti που ούτε εσύ που το προτείνεις πρόκειται να το κανεις το υποτιθέμενο upgrade οπως ελεγε και ο πετσας 4070ti=3x3090 

αυτό γιατί δε βγάζει νόημα για κάποιο λόγο υπάρχει κάποια εξήγηση?

Spoiler

 

στο νημα συμμετέχουν 99.9% gaming users, αλλα για καποιον που θέλει κάρτα γραφικών για δουλειά και όχι για να παίζει, η vram παίζει σημαντικό ρόλο και η 3090 ειναι καλυτερη επιλογή (αν βρεθεί σε λογική* τιμή)

*για την καθένα διαφορετική

Τέλος δεν παίζει το λαικό, "θα βγάλει τα λεφτά της" και άρα ο επαγγελματίας αγοράζει σε οτι τιμή ναναι. Αντιθέτως όσους επαγγελματίες γνωρίζω, αγοράζουν την φθηνότερη που κάνει για την δουλειά που θέλουν ή μένουν με την παλιά μέχρι να βρεθεί μια ευκαιρία.

αντιθέτως υπάρχουν αρκετοί enthusiast gamers που αγοράζουν σε οποιαδήποτε τιμή, καθώς δεν έχουν να αγοράσουν και άλλο hardware που χρειάζεται ενας επαγγελματίας, και που σε 1-2 χρόνια, θα έχουν χάσει την μισή και παρακάτω αξία τους. Ούτε μπλέκουν με, "την βάζω αγγελία, βάζω και κάτι παραπάνω και αγοράζω καθε χρόνο την τελευταία cpu/gpu κτλ" 

Οι περισσότεροι επαγγελματίες, τουλάχιστον οσους γνωρίζω, αλλαζουν μηχανήματα (οχι fanboys/γκατζετάκιδες επαγγελματίες που αγοράζουν οτι βγεί) ανα 5 με εώς και 10 χρόνια ή μέχρι να χαλάσει ή να μην μπορούν να δουλέψουν λόγο της παλαιότητας των μηχανημάτων τους. Αν και μπορεί να κάνω λάθος, οι gamers κάνουν αναβάθμιση σαφώς συχνότερα απο οτι οι επαγγελματίες/εταιρίες

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...