Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αυτό ακριβώς. Τα 'χω δοκιμάσει όλα και ultrex. Το σοκ απ' το 42αρι oled δεν είχε προηγούμενο. 

Τη 42αρα την εχεις σε αποσταση οπως παιζεις με monitor η παιζεις σε αποσταση κοντα στο μετρο;
Μου φαινεται αδυνατο να παιξω σε 42αρα απο κοντα,ακομα και τα 32 που δοκιμασα μου φανηκε πολυ οριακο για μισο μετρο.
Αυτες οι OLED δεν εχουν θεμα με το σταθερο background;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αυτό ακριβώς. Τα 'χω δοκιμάσει όλα και ultrex. Το σοκ απ' το 42αρι oled δεν είχε προηγούμενο. 

Βρε σε 55αρα ημουν στο 1.5 μετρο για πολλα χρονια αλλα οπως βολευετε ο καθενας καλυτερα ειναι στην τελικη. Θα γουσταρα 32:9 αλλα δεν εχω το μερος να τη βαλω για την ωρα. Το 16:9 εχει εδω και 3-4 χρονια μου φαινεται πολυ τετραγωνο και περιοριστικο στο οπτικο μου πεδιο. Το καλο ειναι να υπαρχουν οθονες για ολα τα γουστα απο εκει και περα την βρισκουμε την ακρη. Ακομα περιμενουμε την dell oled 34αρα με freesync να ερθει Ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τη 42αρα την εχεις σε αποσταση οπως παιζεις με monitor η παιζεις σε αποσταση πανω απο μετρο;
Μου φαινεται αδυνατο να παιξω σε 42αρα απο κοντα,ακομα και τα 32 που δοκιμασα μου φανηκε πολυ οριακο για μισο μετρο.
Αυτες οι OLED δεν εχουν θεμα με το σταθερο background;

Να σου πω την αληθεια εγω δεν εχω μετρησει αποσταση αλλα πρεπει να ειμαι στα 80-90 εκατοστα απο την 34αρα. Μονιμα σταθερο το κεφαλι και μονο γυρισμα αριστερα δεξια οπου χρειαζεται. Σε υποθετικη 32αρα θα ειχα παθει αυχενικο εδω και καιρο με το πανω κατω που θα επρεπε να κανω συνεχεια. Θελει τη σωστη αποσταση το καθε monitor εχω στενο γραφειο οποτε αναγκαστικα ειμαι κοντα λογο πληκτρολογιου και ποντικιου. 

1 λεπτό πριν, Age4Greeks είπε

Εγώ στο 1,10 ήμουν σε 55'' με 5Κ ανάλυση, φοβερή φάση :D

Αυτο ειναι μουφα 5Κ το ειδα το εγραψες και χθες. Καλο το supersampling αλλα δεν ανεβαινει το ppi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό το 21:9 το έχω σε 32άρα άλλα το οπτικό μας πεδίο είναι σχεδόν 16:9,hence το sweet spot όντως σε μια 42αρα 16:9 4k oled με τα contrast levels είναι απόλαυση από απόσταση περιπου 0.8m.

Όταν λέτε 4k ultrawide τι ακριβώς εννοείτε; QHD+ δηλαδή 3840x1600; 

Προσωπικά αν ήθελα να μείνω σε ultrawide θα πήγαινα στο LG UltraGear 45GR95QE και ας είναι WQHD , πολύ καλό curvature, 240Hz και OLED με πολύ καλό color gamut (98.5% DCI P3).. και σωστές ίντσες και curvature για vertical immersion γιατί εκεί πονάει το 21:9.. έχει αστείο ύψος για τόσες ίντσες 27αρας σε 34''

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να σου πω την αληθεια εγω δεν εχω μετρησει αποσταση αλλα πρεπει να ειμαι στα 80-90 εκατοστα απο την 34αρα. Μονιμα σταθερο το κεφαλι και μονο γυρισμα αριστερα δεξια οπου χρειαζεται. Σε υποθετικη 32αρα θα ειχα παθει αυχενικο εδω και καιρο με το πανω κατω που θα επρεπε να κανω συνεχεια. Θελει τη σωστη αποσταση το καθε monitor εχω στενο γραφειο οποτε αναγκαστικα ειμαι κοντα λογο πληκτρολογιου και ποντικιου. 

Nαι αλλα δεν μπορω να παιζω λες και διαβαζω εφημεριδα με πρεσβυωπία.
Τι νοημα εχει να ειναι πιο μεγαλη αν πας και πιο μακρια στην ουσια παλι αυτο που βλεπεις μικραινει.
Το θεμα ειναι να εισαι στην αποσταση που εχεις συνηθησει να παιζεις και να εχεις μια οθονη σε τοσες ιντσες που δεν θα παιζεις/γραφεις με τεντομενα χερια ουτε να κανεις μπρος πισω με τις ροδες της καρεκλας.
Αυτο λοιπον για εμενα ειναι αναμεσα σε 28 και 32.
Αν υπηρχε 30" 16:9 θα ηταν η τελεια διασταση στην αποσταση που παιζω(περιπου 50cm).
Ισως μετα απο λιγο καιρο να συνηθιζα και τη 32 αλλα με τιποτα παραπανω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Καλό το 21:9 το έχω σε 32άρα άλλωστε έτσι είναι το οπτικό μας πεδίο, αλλά το sweet spot όντως σε μια 42αρα 16:9 4k oled με τα contrast levels είναι απόλαυση.

Όταν λέτε 4k ultrawide τι ακριβώς εννοείτε; QHD+ δηλαδή 3840x1600; 

Προσωπικά αν ήθελα να μείνω σε ultrawide θα πήγαινα στο LG UltraGear 45GR95QE και ας είναι WQHD , πολύ καλό curvature, 240Hz και OLED με πολύ καλό color gamut (98.5% DCI P3).. και σωστές ίντσες και curvature για vertical immersion γιατί εκεί πονάει το 21:9.. έχει αστείο ύψος για τόσες ίντσες 27αρας σε 34''

Κατι τετοιο εννοω. 163 PPI απο τα 110 της 1440P αλλα για την ωρα εχουν βγαλει μονο 60hz. Εννοειται αυτη παει παρεα με επιδοσεις 4090 και πανω ειναι 11 εκατομμυρια pixels. Μια τετοια σε oled θελω εκει στο 1.5 χιλιαρικο. Καλες οι 42αρες oled επαιξαν και στα 600 ευρω περσι αλλα χωρις μερος να μπει ειναι σαν να μην υπαρχουν για μενα. Οποτε βολευεσε με το μερος που εχεις και μεχρι τι monitor μπορεις να βαλεις. Ειχα σκεφτει για 38αρη αλλα ηδη ειναι too much το 34αρι σε αυτη την αποσταση. 

https://www.skroutz.gr/s/13763383/LG-34WK95U-Ultrawide-IPS-HDR-Monitor-34-5120x2160-με-Χρόνο-Απόκρισης-5ms-GTG.html

 

 

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι αλλα δεν μπορω να παιζω λες και διαβαζω εφημεριδα με πρεσβυωπία.
Τι νοημα εχει να ειναι πιο μεγαλη αν πας και πιο μακρια στην ουσια παλι αυτο που βλεπεις μικραινει.
Το θεμα ειναι να εισαι στην αποσταση που εχεις συνηθησει να παιζεις και να εχεις μια οθονη σε τοσες ιντσες που δεν θα παιζεις/γραφεις με τεντομενα χερια ουτε να κανεις μπρος πισω με τις ροδες της καρεκλας.
Αυτο λοιπον για εμενα ειναι αναμεσα σε 28 και 32.
Αν υπηρχε 30" 16:9 θα ηταν η τελεια διασταση στην αποσταση που παιζω.
Ισως μετα απο λιγο καιρο να συνηθιζα και τη 32 αλλα με τιποτα παραπανω.

Ναι αυτο σου λεω το καθε monitor θελει τη σωστη αποσταση. Σε ενα γραφειο με 1.5 μετρο βαθος βαζεις και 42αρα εχεις την αποσταση να την στηριξεις και να μην σε βγουν τα ματια. Σε γραφειο με 1 μετρο βαθος μεχρι 27αρα η 34αρα μετα πας για αυχενικο. Με ποντικι/πληκτρολογιο παντα γιατι με χειριστηριο βαζεις και 55αρα που λεει ο λογος σε τετοιο γραφειο και πας πιο πισω την καρεκλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι πως κερδίζεις τα έξτρα πιξελς και πας από 8 εκατομμύρια στα 14, στην οθόνη το real estate που κερδίζεις είναι τεράστιο. 5Κ στις 55'' είναι περίπου ίδιο PPI με 4Κ στις 42, μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Age4Greeks είπε

Η ουσία είναι πως κερδίζεις τα έξτρα πιξελς και πας από 8 εκατομμύρια στα 14, στην οθόνη το real estate που κερδίζεις είναι τεράστιο. 5Κ στις 55'' είναι περίπου ίδιο PPI με 4Κ στις 42, μια χαρά.

Δεν αλλαζει πραγματικα το PPI ομως με supersampling.

https://www.omnicalculator.com/other/pixels-per-inch

 

4K 42αρα εχει 105 ppi

5Κ 55αρα 107 PPI

27αρι 1440P εχει 110

Το 5Κ ομως δεν ειναι αληθινο η οθονη δεν θα γεννησει τα παραπανω pixels ωστε να σου δωσει 107ppi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα στον μικρό να του βάλω 42 ολεντ αλλά στην απόσταση που παίζει στο γραφείο θα τυφλωθεί.

Οπότε έκλεισα με 34υw 3440x1440 165hz

Πριν είχα 32" 2560x1440p 165hz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

δεν ειναι τυχαιο που η nVidia δεν διαφημιζει τις καρτες της ως 8K gaming capable(ενω ειναι) σε αντιθεση με την Αmd που διαφημιζει ακομα και την εκδοση του display port2.1 ως asset!

Την 3090 είχε πλασάρει στην παρουσίαση για 8κ τώρα που είχε όπλο την 4090 ούτε κουβέντα..

 

@Arkin Ωραίο αυτό το 4κ UW πολλά τα πιξελ δεν το ήξερα ότι υπάρχει. 

Απο το 34 πιστεύω και το 38 είναι άνετο και καλή αναβαθμίσει παίρνει σε ύψος που το 34 είναι σαν 27 νομίζω πας στου 32 τίμιο 

 

Επεξ/σία από valantis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατι τετοιο εννοω. 163 PPI απο τα 110 της 1440P αλλα για την ωρα εχουν βγαλει μονο 60hz. Εννοειται αυτη παει παρεα με επιδοσεις 4090 και πανω ειναι 11 εκατομμυρια pixels. Μια τετοια σε oled θελω εκει στο 1.5 χιλιαρικο. Καλες οι 42αρες oled επαιξαν και στα 600 ευρω περσι αλλα χωρις μερος να μπει ειναι σαν να μην υπαρχουν για μενα. Οποτε βολευεσε με το μερος που εχεις και μεχρι τι monitor μπορεις να βαλεις. Ειχα σκεφτει για 38αρη αλλα ηδη ειναι too much το 34αρι σε αυτη την αποσταση. 

https://www.skroutz.gr/s/13763383/LG-34WK95U-Ultrawide-IPS-HDR-Monitor-34-5120x2160-με-Χρόνο-Απόκρισης-5ms-GTG.html

Αυτη την αναλυση δεν την εχεις δει γιατι περαν του οτι ειναι απαιτητικη και δεν θα ειχε μεγαλο target group προς το παρον, δεν αρκει το bandwidth χωρις compression. Θες για 10bit color 47.78 Gbps και αυτο μονο για 120Hz οποτε καταλαβαινεις οτι θα πρεπει να περιμενεις για DP 2.0 monitors, για HDMI 2.1 θα ηταν οριακο και out of safe limits. 

Δεν νομιζω οτι θα εδινα λεφτα για κατι τετοιο.. 

p.s Που ειδες 42'' oled 600 ευρω το χαμηλοτερο που επαιξε ηταν 800 iirc..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Εγώ ήθελα στον μικρό να του βάλω 42 ολεντ αλλά στην απόσταση που παίζει στο γραφείο θα τυφλωθεί.

Οπότε έκλεισα με 34υw 3440x1440 165hz

Πριν είχα 32" 2560x1440p 165hz

Εδω ειμαστε αλλα που ειναι εχουν ποσο καιρο την παρουσιασαν.

https://www.dell.com/en-us/shop/alienware-34-curved-qd-oled-gaming-monitor-aw3423dwf/apd/210-bfrp/monitors-monitor-accessories

Μόλις τώρα, valantis123 είπε

Την 3090 είχε πλασάρει στην παρουσίαση για 8κ τώρα που είχε όπλο την 4090 ούτε κουβέντα..

 

@Arkin Ωραίο αυτό το 4κ UW πολλά τα πιξελ δεν την το ήξερα ότι υπάρχει. 

Απο το 34 πιστεύω και το 38 είναι άνετο και καλή αναβαθμίσει παίρνει σε ύψος που το 34 είναι σαν 27 νομίζω πας στου 32 τίμιο 

 

Ναι πολυ δυνατα τα 4Κ ultrawide απλα για την ωρα μεχρι 60hz που οκ βολευεσε αλλα θες το κατι παραπανω ειδικα σε fps παιχνιδια. Ναι το 38αρι ειναι λουκουμι το εχω σκεφτει για μελλοντικα αλλα μην τυφλωθουμε στο τελος γιατι ειναι κοντικη αποσταση. Εχω γραφειο 1.5 μετρο βαθος τεραστιο αλλα το εχω στην κουτα δεν χωραει να το βαλω στο δωματιο που ειμαι σε εκεινο σκεφτομουν και super ultrawide ανετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τη 42αρα την εχεις σε αποσταση οπως παιζεις με monitor η παιζεις σε αποσταση πανω απο μετρο;
Μου φαινεται αδυνατο να παιξω σε 42αρα απο κοντα,ακομα και τα 32 που δοκιμασα μου φανηκε πολυ οριακο για μισο μετρο.
Αυτες οι OLED δεν εχουν θεμα με το σταθερο background;

Χοντρικά στο μετρό είναι η απόσταση. Λίγο παρακάτω όταν είμαι κεντραρισμένος, λίγο παραπάνω άμα παίζω με gamepad στην ανάκληση. 

Σχετικά με το background, χρησιμοποιώ όλες τις προστασίες του monitor, αναδυόμενο taskbar,  full screen  τον browser,  μαύρο background και καθόλου εικονίδια. επίσης ο φίλτατος @d4ydr33m3r με κατατοπίσε με αναλυτικες οδηγιες προστασιας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...