Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το pc gaming σε συνδυασμο με desktop monitor τερματιζει στο 4Κ, ακομα κι αν βγει 42αρα ή 50αρα με αναλυση 8Κ ή 12Κ η διαφορα απο το μισο μετρο λογω pixel density θα ειναι ανυπαρκτη, οποτε αναγκαστικα θα πρεπει μαζι με την αυξηση της αναλυσης να αυξηθουν και οι ιντσες που σημαινει και μεγαλυτερο viewing distance, 8Κ θα ειχε ισως νοημα σε μια 85αρα απο τα 4-5 μετρα αλλα αυτη η οθονη μαζι με το pc δε θα μπορουσε να ειναι για desktop χρηση παρα μονο για παιχνιδια και ταινιες, ο μονος δρομος που μπορει να σπρωξει το gaming σε αναλυσεις πανω απο 4Κ ειναι το VR

δεν ειναι τυχαιο που η nVidia δεν διαφημιζει τις καρτες της ως 8K gaming capable(ενω ειναι) σε αντιθεση με την Αmd που διαφημιζει ακομα και την εκδοση του display port2.1 ως feature asset!

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

κοίτα για 8k δε ξέρω γιατί εκτος από καταστήματα που έχουν τα demo δεν έχω δει σε real life senarios.... τώρα για το 4k με το 1440p πάρε οποιο monitor έχεις και έλα να το βάλουμε διπλα στην oled και πες μου πάλι ότι δε κάνει αισθητή διαφορα, ότι είναι ακριβό το 4k μαζί σου αλλα είναι και μέρα με τη νύχτα

Από ποια απόσταση ή εναλλακτικά με ποια γωνία θέασης; Αν κάθεσαι στα 40cm από την οθόνη ή παίζεις με >70 μοίρες γωνία θέασης σίγουρα θα καταλάβεις διαφορά ακόμα και 4K με 8K. Επίσης μπορεί να καταλάβεις διαφορά και στον αυχένα σου και στη ναυτία(για μεγάλη μερίδα των ανθρώπων).

Με την OLED θα δεις εγγυημένα διαφορά σε contrast με οποιοδήποτε 27" monitor. Αφού δεν υπάρχουν προς το παρόν OLED monitors ικανοποιητικών διαστάσεων(24"-32") για τα περισσότερα γραφεία. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Καμία σχέση με pixels ,4K και τα σχετικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 34 inches monitor 3440x1440 που παιζει στα 120fps, εκτος του ότι το προτιμώ και δεν πάω πάλι σε μικρότερη οθόνη έχω τεράστιο πλεονέκτημα σε online games καθώς έχω μεγαλύτερο οπτικό πεδίο. Δεν υπάρχει πισωγύρισμα εαν συνηθίσεις σε 1440p, μόνο σε φαρδύτερη οθόνη θα πήγαινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cyberguy είπε

Εχω 34 inches monitor 3440x1440 που παιζει στα 120fps, εκτος του ότι το προτιμώ και δεν πάω πάλι σε μικρότερη οθόνη έχω τεράστιο πλεονέκτημα σε online games καθώς έχω μεγαλύτερο οπτικό πεδίο. Δεν υπάρχει πισωγύρισμα εαν συνηθίσεις σε 1440p, μόνο σε φαρδύτερη οθόνη θα πήγαινα

Μια Oled 34αρα/38αρα 4Κ ultrawide 144hz ειναι το απολυτο αλλα κατα το 2030 το βλεπω να βγαζουν κατι τετοιο. Aκομα και η Dell που εβγαλαν σε oled ειναι 1440p. Υπαρχουν κανα 2 4Κ ultrawide αλλα 60hz και ips. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μια Oled 34αρα/38αρα 4Κ ultrawide 144hz ειναι το απολυτο αλλα κατα το 2030 το βλεπω να βγαζουν κατι τετοιο. Aκομα και η Dell που εβγαλαν σε oled ειναι 1440p. Υπαρχουν κανα 2 4Κ ultrawide αλλα 60hz και ips. 

μεχρι τωρα δεν υπήρχε VGA για να το σηκώσει αλλά με 4090 πλέον μπορούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Από ποια απόσταση ή εναλλακτικά με ποια γωνία θέασης;

επειδή είναι για desktop χρήση κάθομαι σε μια απόσταση περίπου μισού μέτρου, και λίγο πιο πίσω να κάτσω που έχω πολυθρόνα φαίνεται η διαφορα τώρα άμα πάω πίσω 5 μετρα ok εκεί δε φαίνεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ultrawide είναι περί ορεξεως, για μένα ήταν δώρο άδωρο το αυξημένο πεδίο γιατί δεν μπορούσα να εστιασω παντού, η προσοχή μου παρέμενε στο κέντρο. προτιμάω wide με λιγο αυξημένο οριζόντιο fov. Στη μετάβαση από 32 4k ips σε 42 4k oled απλά έβαλα το oled στο τοίχο δλδ 15 πόντους πίσω. αν ήταν 32αρι θα το άφηνα στο stand. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Εχω 34 inches monitor 3440x1440 που παιζει στα 120fps, εκτος του ότι το προτιμώ και δεν πάω πάλι σε μικρότερη οθόνη έχω τεράστιο πλεονέκτημα σε online games καθώς έχω μεγαλύτερο οπτικό πεδίο. Δεν υπάρχει πισωγύρισμα εαν συνηθίσεις σε 1440p, μόνο σε φαρδύτερη οθόνη θα πήγαινα

Tις ιντσες στις Ultrawide τις βλεπω σαν απατη.
Ιντσες ακους και ιντσες δεν βλεπεις, ο ογκος που εχει μια 42" 16:9 δεν εχει καμια σχεση με μια 42" 21:9 και αυτο το "κερδος" δεξια αριστερα το βρισκω δωρον αδωρον στα περισσοτερα παιχνιδια.
Εκει που αξιζει με 1000 ειναι σε simulators που μπορεις να βαλεις πχ τους καθρεπτες του αυτοκινητου δεξια και αριστερα και θα εκμεταλευτεις τα ακρα ενω σε ενα αλλο game θα εβλεπες πχ λιγο παραπανω χορταρι δεξια και αριστερα.
Επισης ειναι πολυ καλες για εργασια αντι να εχεις 2 οθονες κολλημενες με τα μαυρα πλαισια εχεις ανοιξει 2 καρτελες στην Ultrawide και κανεις την ιδια δουλεια χωρις τα μαυρα.
Στα περισσοτερα games παιζεις σε ενα νοητο τετραγωνο στο κεντρο και οτι ειναι εξω απο το τετραγωνο ειτε το βλεπεις ειτε δεν το βλεπεις δεν εχει καμια σημασια.
Οποτε οι παραπανω ιντσες στις 16:9 μεγαλωνουν αυτο το νοητο τετραγωνο ενω στην ultrawide εχεις μικροτερο "τετραγωνο" στο κεντρο και μεγαλυτερα ακρα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cyberguy είπε

μεχρι τωρα δεν υπήρχε VGA για να το σηκώσει αλλά με 4090 πλέον μπορούμε

Ναι η 4090 λογικα μπορει 4Κ ultrawide που ειναι το απολυτο στα παιχνιδια αλλα οπως ειπα μονο 2 εχουν βγει και αυτες 60αρες εδω και 2 χρονια ακομα τιποτα. Ειναι εμπειρια το UW και αν το μαθεις δεν υπαρχει επιστροφη το immersion ανεβαινει 1000% απο το τετραγωνο κουτι της 16:9. Περι ορεξεως βεβαια οτι βολευει τον καθενα αν και στο 99% των παιχνιδιων ανεβαινει κατακορυφα το immersion. Το 32:9 πρεπει να ειναι ακομα πιο δυνατο αλλα χρειαζεται πολυς χωρος που λιγοι εχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tις ιντσες στις Ultrawide τις βλεπω σαν απατη.
Ιντσες ακους και ιντσες δεν βλεπεις, ο ογκος που εχει μια 42" 16:9 δεν εχει καμια σχεση με μια 42" 21:9 και αυτο το "κερδος" δεξια αριστερα το βρισκω δωρον αδωρον στα περισσοτερα παιχνιδια.
Εκει που αξιζει με 1000 ειναι σε simulators που μπορεις να βαλεις πχ τους καθρευτες του αυτοκινητου δεξια και αριστερα και θα εκμεταλευτεις τα ακρα ενω σε ενα αλλο game θα εβλεπες πχ λιγο παραπανω χορταρι δεξια και αριστερα.
Στα περισσοτερα games παιζεις σε ενα νοητο τετραγωνο στο κεντρο και οτι ειναι εξω απο το τετραγωνο ειτε το βλεπεις ειτε δεν το βλεπεις δεν εχει καμια σημασια.

+10 

Οι uw όντως έχουν μικρότερο εμβαδό στις ίδιες ιντσες.

Αν κάποιος μπορεί να έχει την προσοχή του και στα πλάγια ίσως τον εξυπηρετεί, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Έκατσα δύο χρόνια στην uw και ξαναγύρισα ευχαρίστως στην wide.

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι η 4090 λογικα μπορει 4Κ ultrawide που ειναι το απολυτο στα παιχνιδια αλλα οπως ειπα μονο 2 εχουν βγει και αυτες 60αρες εδω και 2 χρονια ακομα τιποτα. Ειναι εμπειρια το UW και αν το μαθεις δεν υπαρχει επιστροφη το immersion ανεβαινει 1000% απο το τετραγωνο κουτι της 16:9. Περι ορεξεως βεβαια οτι βολευει τον καθενα αν και στο 99% των παιχνιδιων ανεβαινει κατακορυφα το immersion. Το 32:9 πρεπει να ειναι ακομα πιο δυνατο αλλα χρειαζεται πολυς χωρος που λιγοι εχουμε. 

42αρι wide, τα έχεις όλα και μεγεθος καθ'ύψος και κατά πλάτος και mainstream aspect ratio. Άμα θες field of view το αυξάνεις. Το τοποθετείς στη σωστή απόσταση να μη πάθεις αυχενικό και εγκλωβίζει όλο το οπτικό πεδίο.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι η 4090 λογικα μπορει 4Κ ultrawide που ειναι το απολυτο στα παιχνιδια αλλα οπως ειπα μονο 2 εχουν βγει και αυτες 60αρες εδω και 2 χρονια ακομα τιποτα. Ειναι εμπειρια το UW και αν το μαθεις δεν υπαρχει επιστροφη το immersion ανεβαινει 1000% απο το τετραγωνο κουτι της 16:9. Περι ορεξεως βεβαια οτι βολευει τον καθενα αν και στο 99% των παιχνιδιων ανεβαινει κατακορυφα το immersion. Το 32:9 πρεπει να ειναι ακομα πιο δυνατο αλλα χρειαζεται πολυς χωρος που λιγοι εχουμε. 

Εχεις δίκιο όπως συνηθίσει ο καθενας. Και τα δύο έχουν τα υπερ τους με την ultrawide να είναι πιο ξεκούραστη μέχρι ένα μέγεθος βέβαια.

Επειδή έχω δει και τα δύο για αρκετό καιρό νομίζω ότι τώρα έχω κατασταλάξει σε 16:9 λόγω ρου ύψους. Μου φαίνονται πολύ στενές λωρίδες οι ultrawide πλεον και το immersion της 42αρας δεν το έχει καμία.

Ότι σου αρέσει πάντως. Αυτό θα επιλέξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

 το immersion της 42αρας δεν το έχει καμία.

Αυτό ακριβώς. Τα 'χω δοκιμάσει όλα και ultrex. Το σοκ απ' το 42αρι oled δεν είχε προηγούμενο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...