Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλε το eshop 4070ΤΙ gigabyte gaming 939€  (4χρονια εγγύηση) όχι ότι ειναι σημαντικό τωρα μαθαίνουμε για το 8κ 😋

Επεξ/σία από valantis123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1854

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

6 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Άντε πάλι αρχίσαμε! Δεν έχω πρόβλημα να πάρω Nvidia / AMD/ Intel/ Fiat/ Citroen, το θέμα είναι ποιος με βολεύει γαι τη χρήση μου. Ξεκόλλα!

 

Πριν λιγο με αυτα που ελεγες εγω καταλαβα οτι δεν εχει θεμα να παρεις AMD αλλα αν ειναι να παρεις Nvidia καλυτερα να πας Αιγινα .

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Άντε πάλι αρχίσαμε! Δεν έχω πρόβλημα να πάρω Nvidia / AMD/ Intel/ Fiat/ Citroen, το θέμα είναι ποιος με βολεύει γαι τη χρήση μου. Ξεκόλλα!

 

σε βολεύουν τα 20gb για να χωράνε τα frames σε low settings χωρίς rt.

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Πριν λιγο με αυτα που ελεγες εγω καταλαβα οτι δεν εχει θεμα να παρεις AMD αλλα αν ειναι να παρεις Nvidia καλυτερα να πας Αιγινα .

κλαίω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Πριν λιγο με αυτα που ελεγες εγω καταλαβα οτι δεν εχει θεμα να παρεις AMD αλλα αν ειναι να παρεις Nvidia καλυτερα να πας Αιγινα .

Άλλα ντ' άλλα δεν πειράζει, αυτοί που κατάλαβαν, κατάλαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valantis123 είπε

Έβαλε το eshop 4070ΤΙ gigabyte gaming 939€  (4χρονια εγγύηση) όχι ότι ειναι σημαντικό τωρα μαθαίνουμε για το 8κ 😋

εγω μπηκα 12 και 3 , για να δω τις προσφορες και εγραφε οτι περιμενουν νεα παραλαβη στις 25 ιανουαριου, δηλαδη μεσα σε 3 λεπτα εξαφανιστηκαν ολες οι αμεσα διαθεσιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, crsweber είπε

εγω μπηκα 12 και 3 , για να δω τις προσφορες και εγραφε οτι περιμενουν νεα παραλαβη στις 25 ιανουαριου, δηλαδη μεσα σε 3 λεπτα εξαφανιστηκαν ολες οι αμεσα διαθεσιμες?

Kλασικος κραχτης, βγαζεις τη προσφορα ενω δεν εχεις κομματια, μαζευεις παραγγελιες και μετα κανει παραγγελια/διαπραγματευεσαι με τον προμηθευτη σε αλλες τιμες γιατι θα του παραγγειλεις πχ 80 κομματια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος κάτοχος 4080 και 4070ti να τρέξει ένα πλήρες hashcat benchmark (hashcat  --benchmark-all --optimized-kernel-enable) και να το ανεβάσει εδώ ή σε κάποιο gist;

https://hashcat.net/hashcat/

Για την 4090 υπάρχει ήδη (για όποιον ενδιαφέρεται):
https://gist.github.com/Chick3nman/32e662a5bb63bc4f51b847bb422222fd

Η 4090 έχει κάτι απίστευτα νούμερα, ως και 3 φορές πάνω από την 3080 που έχω.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η πλειοψηφια των Gamers παιζουν σε 1080p και 1440p γιατι δεν μπορουν να παρουν Gpu ή monitor για 4Κ.
Αυτος που το σκεφτεται για το αν θα δωσει 200-300€ παραπανω για Gpu σιγουρα δεν μπορει να παρει 8Κ monitor γιατι πολυ πιθανον να μην εχει ουτε και 4Κ.
8Κ monitors υπαρχουν στην αγορα απο το 2016 αλλα ακομα και η μεταβαση στα 4Κ φανταζει δυσκολη το 2023.
Οποτε δεν ξερω ποσο "κοντα" ειμαστε στο 8Κ και για ποια μεριδα το κοσμου αναφερεσαι.
Πολυ πιθανον αυτος με τη 4090 που τη πηρε χωρις 2η σκεψη να παει και σε 8Κ.
Αυτος που σκεφτεται για τον αν θα παει σε 7900xt η 4070ti δεν την εχει δει ουτε στον υπνο του.

Η συντριπτική πλειοψηφία των gamers/καταναλωτών ψάχνει για κάτι που του προσφέρει καλό pixel density σε καλή γωνία θέασης. Κάτι πρακτικό. Όχι marketing φούμαρα.

Να το πούμε και διαφορετικά. Κάποτε high end ήταν το 1280Χ1024 και μεταγενέστερα το 720p σε widescreeen. Φύγαμε από αυτές, τις τότε ακριβές(από άποψη οθόνης και κάρτας), αναλύσεις και πήγαμε στις mainstream 1080p και 1440p(επίσης πανάκριβες στο ξεκίνημά τους) γιατί προσέφεραν άμεσα αντιληπτές διαφορές.

Αντίθετα το 4K και το 8K δεν κατάφεραν, ούτε θα καταφέρουν ποτέ να γίνουν mainstream τιμολογιακά, γιατί είναι το αντίστοιχο του 24bit και 32bit ήχου. Δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου αντιληπτή διαφορά σε νορμάλ γωνίες θέασης* και απευθύνεται σε ιδιαίτερο κοινό που θέλει το πιο extreme και το πιο ακριβό(όπως και στον ήχο) για δικούς του λόγους.

*π.χ. μια οθόνη 60" 4K στα δύο μέτρα πιάνει το ίδιο κομμάτι του οπτικού σου πεδίου με μια "ταπεινή" οθόνη 27" 1440p από τα 90cm. Ίδιες γωνίες θέασης(~36 μοίρες).

http://www.hometheaterengineering.com/viewingdistancemetric.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Optimum_HDTV_viewing_distance

Ενδεικτικά η THX για οθόνες fullHD(1080p) και widescreen γενικά προτείνει 36-40 μοίρες για καλό immersion χωρίς αυχενικό σύνδρομο. Με άλλα λόγια θεωρεί καλό το pixel density σε αυτό το angle. Τώρα όποιος νομίζει ότι έχει βιονικό μάτι και καταλαβαίνει διαφορά 1440p(2 φορές το 1080p) με 4K σε αυτές τις γωνίες είναι άλλο θέμα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Η συντριπτική πλειοψηφία των gamers/καταναλωτών ψάχνει για κάτι που του προσφέρει καλό pixel density σε καλή γωνία θέασης. Κάτι πρακτικό. Όχι marketing φούμαρα.

Να το πούμε και διαφορετικά. Κάποτε high end ήταν το 1280Χ1024 και μεταγενέστερα το 720p σε widescreeen. Φύγαμε από αυτές, τις τότε ακριβές(από άποψη οθόνης και κάρτας), αναλύσεις και πήγαμε στις mainstream 1080p και 1440p(επίσης πανάκριβες στο ξεκίνημά τους) γιατί προσέφεραν άμεσα αντιληπτές διαφορές.

Αντίθετα το 4K και το 8K δεν κατάφεραν, ούτε θα καταφέρουν ποτέ να γίνουν mainstream τιμολογιακά, γιατί είναι το αντίστοιχο του 24bit και 32bit ήχου. Δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου αντιληπτή διαφορά σε νορμάλ γωνίες θέασης* και απευθύνεται σε ιδιαίτερο κοινό που θέλει το πιο extreme και το πιο ακριβό(όπως και στον ήχο) για δικούς του λόγους.

*π.χ. μια οθόνη 60" 4K στα δύο μέτρα πιάνει το ίδιο κομμάτι του οπτικού σου πεδίου με μια "ταπεινή" οθόνη 27" 1440p από τα 90cm. Ίδιες γωνίες θέασης(~36 μοίρες).

http://www.hometheaterengineering.com/viewingdistancemetric.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Optimum_HDTV_viewing_distance

Ενδεικτικά η THX για οθόνες fullHD(1080p) και widescreen γενικά προτείνει 36-40 μοίρες για καλό immersion χωρίς αυχενικό σύνδρομο. Με άλλα λόγια θεωρεί καλό το pixel density σε αυτό το angle. Τώρα όποιος νομίζει ότι έχει βιονικό μάτι και καταλαβαίνει διαφορά 1440p(2 φορές το 1080p) με 4K σε αυτές τις γωνίες είναι άλλο θέμα.

Εγω παντως ειδα διαφορα οταν πηγα απο 1440p 27" σε 4Κ 28".
Νομιζω οτι οι διαφορες δεν ειναι μονο στο pixel density ειναι και στη πληροφορια.
"Nομιζω" οτι τα βλεπω και πιο καλα σαν να εχουν καλυτερη λεπτομερια/εξτρα πραγματα.
Στις 60" και στα 2-3 μετρα δεν εχω δοκιμασει να παιξω να σου πω την αληθεια.
Αν ηθελα να παιζω ετσι θα επερνα κονσολα και θα επαιζα απο το καναπε.
Οι οθονες παντα ηταν στο γραφειο και επαιζα με keyboard mouse στα 40-50cm.
Ακομα και η 49" 3D που εχω ειναι ακριβως απο πανω.
Οταν βλεπω σειρες βλεπω απο τα 90-100cm οταν βλεπω 3D Βluray βλεπω στα 2 μετρα.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 4k δεν προσεφερε διαφορες στην ποιοτητα εικονας; 

Μιλαμε οταν πρωτοβγηκε το 4k ακομη και στην 49UB850V που ειχα τοτε εκανε τεραστια διαφορα σε IQ και σημειωτεον ηταν απλα μια TV με IPS panel. Δεν ειναι το ppi μονο που κανει την διαφορα αλλα ειναι και θεμα πανελ.. Οι υφες ηταν μερα με την νυχτα με το πως αναδεικνυονταν στα παιχνιδια, τα χρωματα ζωντανευαν, πραγματικα θυμαμαι οτι παιχνιδι μπορουσα τοτε να παιξω τοτε σε 4k που την ειχα συνδεσει,εστω και για να το δω λιγο σε 980Ti SLi ηταν χαρμα οφθαλμων και χτυπητη διαφορα. Καλα μετα με τις oled εγινε απλα μαγεια.. Νever looked back για gaming παροτι ειχα ενα UWQHD παντα για competitive και λοιπες δουλειες..

Eιναι και θεμα γουστου βεβαια και τι θελεις απο την οθονη θεασης που χρησιμοποιεις και τι κανεις prioritize..

Περαν αυτου αναλυσεις μεγαλες ειχαμε απο τα καλα CRT way back αν ηθελες να πειραματιστεις αλλα και παλι αυτο που ενιωσα οταν πρωτοεπαιξα σε 4k TV δεν.. 

Το 8k κανει διαφορα αλλα μονο αν πας σε μεγαλη TV δηλαδη >55 ιντσες.. Αλλα εδω μιλαμε για γεωμετρικη αυξηση στις απαιτησεις της αναλυσης και η διαφορα επειδη εχω δει και εχω παιξει πολλακις σε 77inch 8k oled φιλου δεν με ενθουσιαζει..

Επαιζα χρονια τωρα σε 55αρα oled αλλα με το 42αρι πλεον 4k I'm in love..Τοσο οσο ιδανικο..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αντίθετα το 4K και το 8K δεν κατάφεραν

κοίτα για 8k δε ξέρω γιατί εκτος από καταστήματα που έχουν τα demo δεν έχω δει σε real life senarios.... τώρα για το 4k με το 1440p πάρε οποιο monitor έχεις και έλα να το βάλουμε διπλα στην oled και πες μου πάλι ότι δε κάνει αισθητή διαφορα, ότι είναι ακριβό το 4k μαζί σου αλλα είναι και μέρα με τη νύχτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...