Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

το DLSS στην επιλογη Performance εναντι Quality ή Balanced κανει frame generation με τον dedicated αλγοριθμο της Nvidia, οπως βλεπεις στο video οχι μονο χρησιμοποιει 3Gb λιγοτερη Ram αλλα ταυτοχρονα βγαζει διπλο framerate!

όχι εννοώ στο 4k δε θα έπρεπε να έχει λιγότερη vram me dlss? (sorry δε το ξεκαθάρισα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όχι εννοώ στο 4k δε θα έπρεπε να έχει λιγότερη vram me dlss? (sorry δε το ξεκαθάρισα)


αν προσεξεις το average fps σε 8Κ Ultra vs 8Κ Ultra +DLSS ειναι 31fps vs 63fps
                                         ...ενω σε 4Κ Ultra vs 4Κ Ultra +DLSS ειναι 93fps vs 94fps

οποτε αντιλαμβανεσαι οτι το DLSS εκει που αξιζει και πιανει δουλεια ειναι οταν αρχιζουν τα ζορια...

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ποσο θα δινατε σημερα μια 6800xt 6-7 μηνων για μεταβαση σε 4070ti? Σκεφτομαι κατι σε 500-550 max και να παω στην palit gamerock στα 900 θα με βγει 730 τιμολογιο οποτε 2 κατοσταρικα που ειναι το πλαφον μου κυριως για το efficiency βλεπω 65watt με capped fps απο 160 της 6800xt και το RT που ειναι ενα 40-50% πανω σε raster δεν θα με κανει κατι το 15% αλλα καλοδεχουμενο. 

550 με 600 είναι καλά θεωρώ και όσες έχω δει σε τέτοια τιμή φεύγουν γρήγορα. Αυτό που με ξεπερνάει είναι που φεύγουν 3080ΤΙ στα 750+.

Μια θεωρητική ερώτηση τώρα (που σημαίνει οτι είμαι έτοιμος να την κάνω τη μ.....α και να τα σκάσω για 4080). Ανάμεσα σε Zotac Trinity και Gigabyte Gaming ποια θα διαλέγατε; Δεν έχει περάσει από τα χέρια μου κάρτα κάποιας απο τις δύο μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μειώνοντας το κόστος σημαίνει στην πραγματικότητα μείωση του κόστους κατασκευής στην τσέπη της Nvidia. Έλα μου ντε όμως ότι οι καταναλωτές δεν θα δουν τίποτα αξιοσημείωτο.

NVIDIA is now shipping GeForce RTX 4080 with AD103-301 GPU

 

54 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


με αφορμη την αναφορα στο RDR2 το παρακατω video ειναι σημειο αναφορας για το ποση Vram χρειαζεται σε καθε αναλυση και ποσο αναγκαια ειναι in the long term (αποτι φαινεται πανω απο 12-14 Gb) ειναι αχρηστα με εξαιρεση τον χρηστη Age of Empires που μετα απο αυτο το video θα ετοιμαζει πυρετωδως rig με 4Χ4Κ monitors για να κατατροπωνει τον εχθρο με το εμφανες πλεονεκτημα που του παρεχει το 16Κ

1440p Ultra       :   ~ 9052Mb Vram
4K Ultra              :   ~ 9246Mb Vram
4K Ultra+ DLSS :   ~ 9346Mb Vram
8K Ultra              : ~ 17000Mb Vram
8K Ultra+ DLSS : ~ 14098Mb Vram
12K Ultra            : ~ 23975Mb Vram
16K Ultra            : ~ 24179Mb Vram

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν έχουμε δει ΑΚΟΜΗ UE5 βαρβάτο παιχνίδι current gen όλο unoptimized crossgenιλες παίζουμε 

ps4 ports

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

με αφορμη την αναφορα στο RDR2 το παρακατω video ειναι σημειο αναφορας για το ποση Vram χρειαζεται σε καθε αναλυση και ποσο αναγκαια ειναι in the long term (αποτι φαινεται πανω απο 12-14 Gb) ειναι αχρηστα με εξαιρεση τον χρηστη Age of Empires που μετα απο αυτο το video θα ετοιμαζει πυρετωδως rig με 4Χ4Κ monitors για να κατατροπωνει τον εχθρο με το εμφανες πλεονεκτημα που του παρεχει το 16Κ

Είσαι σε σωστό δρόμο, το 16Κ πάντως αργεί ακόμη...

Στο 8Κ είμαστε κοντά.

Μη βλέπεις όμως το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το συνηθίζετε όλοι οι και καλά "enthousiast" στα επιχειρήματα σας και χρησιμοποιείτε αυτά που σας συμφέρουν κατά περίσταση. Ειδικά σε αυτό το νήμα. Ακολούθα το συλλογισμό μου για 2 λεπτά να καταλάβεις τι εννοώ:

Καταρχήν εξήγησα ότι δεν είμαι από τους χρήστες που αλλάζουν κάρτα κάθε 2 χρόνια, δεν έχω λόγο να το κάνω και δεν πρόκειται να το κάνω, για μένα είναι αχρείαστο. Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή. Δεν έχω τέτοιες ανάγκες και αν φίλος μου μού ζητούσε τη γνώμη του θα του έλεγα να εξοικονομήσει τα χρήματα του για να τα χρησιμοποιήσει σε κάτι που πιάνει τόπο, πχ να τα φάει σε διακοπές. 

Συνεπώς, αγοράζω κάρτα με ορίζοντα 5-6 ετών και κοιτάω να με πάει σίγουρα τόσο και για παιγνίδια με franchise τύπου AoE, Total War και άντε κάνα Call of Duty και Αss creed (Ναι παίζω ΑΚΟΜΗ τέτοιου είδους παιγνίδια). Συγκεκριμένα τώρα για το ΑοΕ και όχι τόσο για τα άλλα θεωρώ το 4Κ για μένα must. Μπορείς να ρωτήσεις 1000 άλλους παίκτες και να σου πουν ότι με το 1080 ή 1440 είναι μια χαρά, οκ δεκτό, όχι όμως για μένα. Τουτέστιν χρειάζομαι μνήμη. 

Πάμε τώρα και παρακάτω: ειδικά το ΑοΕ είναι franchise 25 ετίας, σειρά που κάθε λίγα χρόνια βγάζει και κάτι καινούργιο και τα τελευταία χρόνια με πιο καλά/απαιτητικά γραφικά κτλ. Το τελευταίο, το IV για 4Κ ανάλυση απαιτεί 8GB κάρτα, και είναι παιγνίδι του 2021. Που σημαίνει ότι αν εγώ θέλω να ανεβάσω γραφικά σε μελλοντική συνέχεια της σειράς για 4Κ ή και σε 5Κ (όσο και αν σου φαίνεται υπερβολή έχω παίξει 5Κ στο ΑοΕ2DE) θέλω 12GB μέσα στο νερό. Οπότε ΟΤΑΝ πέσουνε οι τιμές (που κάποτε θα πέσουνε) για μένα τα 12GB είναι οριακά για αυτό που θέλω.

Τα περί expert με χαμηλά γραφικά και 2000 ELO και τις λοιπές παπαριές που θα τσαμπουνήσουνε οι άλλοι fans ήταν απλό  παράδειγμα ότι στο εν λόγω παιγνίδι για τη συγκεκριμένη χρήση τα RT και DLSS και τα @@ του πέτσινου είναι Α Χ Ρ Η Σ Τ Α.

Φιλικά, χωρίς εμπάθεια, μόνο με επιχειρήματα για να καταλαβαινόμαστε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Είσαι σε σωστό δρόμο, το 16Κ πάντως αργεί ακόμη...

Στο 8Κ είμαστε κοντά.

Μη βλέπεις όμως το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το συνηθίζετε όλοι οι και καλά "enthousiast" στα επιχειρήματα σας και χρησιμοποιείτε αυτά που σας συμφέρουν κατά περίσταση. Ειδικά σε αυτό το νήμα. Ακολούθα το συλλογισμό μου για 2 λεπτά να καταλάβεις τι εννοώ:

Καταρχήν εξήγησα ότι δεν είμαι από τους χρήστες που αλλάζουν κάρτα κάθε 2 χρόνια, δεν έχω λόγο να το κάνω και δεν πρόκειται να το κάνω, για μένα είναι αχρείαστο. Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή. Δεν έχω τέτοιες ανάγκες και αν φίλος μου μού ζητούσε τη γνώμη του θα του έλεγα να εξοικονομήσει τα χρήματα του για να τα χρησιμοποιήσει σε κάτι που πιάνει τόπο, πχ να τα φάει σε διακοπές. 

Συνεπώς, αγοράζω κάρτα με ορίζοντα 5-6 ετών και κοιτάω να με πάει σίγουρα τόσο και για παιγνίδια με franchise τύπου AoE, Total War και άντε κάνα Call of Duty και Αss creed (Ναι παίζω ΑΚΟΜΗ τέτοιου είδους παιγνίδια). Συγκεκριμένα τώρα για το ΑοΕ και όχι τόσο για τα άλλα θεωρώ το 4Κ για μένα must. Μπορείς να ρωτήσεις 1000 άλλους παίκτες και να σου πουν ότι με το 1080 ή 1440 είναι μια χαρά, οκ δεκτό, όχι όμως για μένα. Τουτέστιν χρειάζομαι μνήμη. 

Πάμε τώρα και παρακάτω: ειδικά το ΑοΕ είναι franchise 25 ετίας, σειρά που κάθε λίγα χρόνια βγάζει και κάτι καινούργιο και τα τελευταία χρόνια με πιο καλά/απαιτητικά γραφικά κτλ. Το τελευταίο, το IV για 4Κ ανάλυση απαιτεί 8GB κάρτα, και είναι παιγνίδι του 2021. Που σημαίνει ότι αν εγώ θέλω να ανεβάσω γραφικά σε μελλοντική συνέχεια της σειράς για 4Κ ή και σε 5Κ (όσο και αν σου φαίνεται υπερβολή έχω παίξει 5Κ στο ΑοΕ2DE) θέλω 12GB μέσα στο νερό. Οπότε ΟΤΑΝ πέσουνε οι τιμές (που κάποτε θα πέσουνε) για μένα τα 12GB είναι οριακά για αυτό που θέλω.

Τα περί expert με χαμηλά γραφικά και 2000 ELO και τις λοιπές παπαριές που θα τσαμπουνήσουνε οι άλλοι fans ήταν απλό  παράδειγμα ότι στο εν λόγω παιγνίδι για τη συγκεκριμένη χρήση τα RT και DLSS και τα @@ του πέτσινου είναι Α Χ Ρ Η Σ Τ Α.

Φιλικά, χωρίς εμπάθεια, μόνο με επιχειρήματα για να καταλαβαινόμαστε.

 

πως να γράψεις σεντόνι για να μην πεις τελικα τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Είσαι σε σωστό δρόμο, το 16Κ πάντως αργεί ακόμη...

Στο 8Κ είμαστε κοντά.

Μη βλέπεις όμως το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το συνηθίζετε όλοι οι και καλά "enthousiast" στα επιχειρήματα σας και χρησιμοποιείτε αυτά που σας συμφέρουν κατά περίσταση. Ειδικά σε αυτό το νήμα. Ακολούθα το συλλογισμό μου για 2 λεπτά να καταλάβεις τι εννοώ:

Η πλειοψηφια των Gamers παιζουν σε 1080p και 1440p γιατι δεν μπορουν να παρουν Gpu ή monitor για 4Κ.
Αυτος που το σκεφτεται για το αν θα δωσει 200-300€ παραπανω για Gpu σιγουρα δεν μπορει να παρει 8Κ monitor γιατι πολυ πιθανον να μην εχει ουτε και 4Κ.
8Κ monitors υπαρχουν στην αγορα απο το 2016 αλλα ακομα και η μεταβαση στα 4Κ φανταζει δυσκολη το 2023.
Οποτε δεν ξερω ποσο "κοντα" ειμαστε στο 8Κ και για ποια μεριδα το κοσμου αναφερεσαι.
Πολυ πιθανον αυτος με τη 4090 που τη πηρε χωρις 2η σκεψη να παει και σε 8Κ.
Αυτος που σκεφτεται για τον αν θα παει σε 7900xt η 4070ti δεν την εχει δει ουτε στον υπνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η πλειοψηφια των Gamers παιζουν σε 1080p και 1440p γιατι δεν μπορουν να παρουν Gpu ή monitor για 4Κ.
Αυτος που το σκεφτεται για το αν θα δωσει 200-300€ παραπανω για Gpu σιγουρα δεν μπορει να παρει 8Κ monitor γιατι πολυ πιθανον να μην εχει ουτε και 4Κ.
8Κ monitors υπαρχουν στην αγορα απο το 2016 αλλα ακομα και η μεταβαση στα 4Κ φανταζει δυσκολη το 2023.
Οποτε δεν ξερω ποσο "κοντα" ειμαστε στο 8Κ και για ποια μεριδα το κοσμου αναφερεσαι.
Πολυ πιθανον αυτος με τη 4090 που τη πηρε χωρις 2η σκεψη να παει και σε 8Κ.
Αυτος που σκεφτεται για τον αν θα παει σε 7900xt η 4070ti δεν την εχει δει ουτε στον υπνο του.

Είμαστε πολύ κοντά στο 8k. καλύτερα να πάμε διακοπές όμως.

Γιατί τελικά τι να την κάνεις την κάρτα γραφικών αν δεν παίξεις Aoe σε 8k. Και επειδή ότι παίζω εγώ δεν έχει Rt δε με νοιάζουν τα @@ του πετσινου. άρα 7900xt ftw.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σοβαρευτειτε τι 8k εδω λεμε να μπορουμε να παιζουμε 4k/RT σε next gen τιτλους με τις νεες γενιες και εσεις μου θελετε παραπανω; Το 8k ειναι να παιζεις κανα arcade και κανα platform της πλακιτσας που σηκωνει 200fps για χαβαλε σε κατωτερες αναλυσεις, αντε και σε κανα χαλαρο port και αυτο ΜΟΝΟ με high end GPUs με >16Gb vram και αρκετο mem bandwidth ..Αν δεν εχετε ξεμεινει απο fill rate ξαναλεμε που θα εχετε ξεμεινει για χαβαλε.. 

4k λεει για βαθος 5ετιας-6ετιας και next τιτλους λολ ρε τρολαρετε δεν παιζει..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε @BlurayMoviesGreece δε χρειάζεσαι 8Κ οθόνη για να παίξεις σε 8Κ ανάλυση. Μπορείς να ενεργοποιήσεις από το πάνελ της AMD την υπερυψηλή ανάλυση και να παίξεις 4Κ και σε 1440π οθόνη. Εννοείται ότι χάνεις σε PPI αλλά χαλάλι του:

image.png.86fea63486db90e59ad21c2ebc69b9fd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

φιλε @BlurayMoviesGreece δε χρειάζεσαι 8Κ οθόνη για να παίξεις σε 8Κ ανάλυση. Μπορείς να ενεργοποιήσεις από το πάνελ της AMD την υπερυψηλή ανάλυση και να παίξεις 4Κ και σε 1440π οθόνη. Εννοείται ότι χάνεις σε PPI αλλά χαλάλι του:

image.png.86fea63486db90e59ad21c2ebc69b9fd.png

Εγω εχω βαλει "εικονικη πραγματικοτητα" και τωρα ειμαι στο Bali και διαβαζω τα ποστ κατω απο τους φοινικες.
Χαλαλι του που εξω εχει 12 βαθμους.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ρε σοβαρευτειτε τι 8k εδω λεμε να μπορουμε να παιζουμε 4k/RT σε next gen τιτλους με τις νεες γενιες και εσεις μου θελετε παραπανω; Το 8k ειναι να παιζεις κανα arcade και κανα platform της πλακιτσας που σηκωνει 200fps για χαβαλε σε κατωτερες αναλυσεις, αντε και σε κανα χαλαρο port και αυτο ΜΟΝΟ με high end GPUs με >16Gb vram και αρκετο mem bandwidth ..Αν δεν εχετε ξεμεινει απο fill rate ξαναλεμε που θα εχετε ξεμεινει για χαβαλε.. 

4k λεει για βαθος 5ετιας-6ετιας και next τιτλους λολ ρε τρολαρετε δεν παιζει..

Τρολολο ολέ ολέ.

6 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

φιλε @BlurayMoviesGreece δε χρειάζεσαι 8Κ οθόνη για να παίξεις σε 8Κ ανάλυση. Μπορείς να ενεργοποιήσεις από το πάνελ της AMD την υπερυψηλή ανάλυση και να παίξεις 4Κ και σε 1440π οθόνη. Εννοείται ότι χάνεις σε PPI αλλά χαλάλι του:

image.png.86fea63486db90e59ad21c2ebc69b9fd.png

Α γεια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

@Odyss3us βλέπεις ότι τα παιδιά της Nvidia δε θέλουν να καταλάβουν;

Τα παιδια της ΑΜD δεν μπορω να καταλαβω τι θελουν να αποδειξουν και σε λαθος topic.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...