Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=134597&ref=bestprice.gr
Mια χαρά θα βγάλεις 2ετία σε 1440p μέχρι την 5000 series.

Ε ναι αυτό λέω. Εκεί είναι το ταβάνι της μεσαίας κατηγορίας μαζί με φθηνές υλοποιήσεις 3060ti στα 450 με 480. Απλά είναι δύο χρόνια σε κυκλοφορία και οι τιμές για την κατηγορία παραμένουν ψηλά για προηγούμενες γενιές. Οι λόγοι έχουν αναλυθεί ανωτέρω διεξοδικά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1853

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Φίλε έτσι έχουν τα πράγματα.Τώρα αν εσύ από ιδεολογική άποψη,λόγω χαρακτήρα η επειδή πίστεψες όσους λέγαν το καλοκαίρι πως τώρα θα βρεις 3080 καινούργιες στο 500άρικο,μπορείς να μείνεις με την 970.
Σα να λες,είμαι με γαιδούρι αλλά αν είναι να πάρω αμάξι θέλω την porsche της προηγούμενης γενιάς σε καλή τιμή.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα 3080ti στα 750€. Απ΄ότι έχω καταλάβει από όλη την συζήτηση, αξίζει να αναμένω για μετάβαση μια 4070ti στα 800-850€ (για αξιοπρεπή υλοποίηση) κάποια στιγμή ή ακόμα καλύτερα για αναβάθμιση σε 4080 στα ~1250€ επίσης για αξιοπρεπή υλοποίηση κάποια στιγμή στο μέλλον. Εκτός αν είμαι πολύ αισιόδοξος με τις τιμές και τελικά μείνω με την UHD 630 στο χέρι. Ευτυχώς υπάρχει το PS5 αλλιώς θα έκλαιγα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Να μιλάμε με νούμερα όμως, όχι γενικά και αόριστα. Η διαφορά τoυ ολόκληρου (και όχι κομμένου) GA102 σε σχέση με το AD102 είναι 200$ (75->275). Όμως η 4090 δεν είναι 200$ πάνω από την 3090,  είναι 100. Το AD103 έχει 165$ οπότε η διαφορά από το πλήρες GA102 είναι 90$, από το κομμένο πες 100-110$. Όμως εδώ αυξήθηκε η τιμή 500$. Τέλος, το AD104 είναι στα 125$ ενώ το GA104 (3070) είναι στα 45$. Όμως αυξήθηκε κατά 300$.

Ναι αλλά... αφού... γιατί... έτσι...covid... πόλεμος... γεμιστά...παστίτσιο

Πολύ χρήσιμα τα ευρήματα σου και πλήρως κατατοπιστικά του τι ισχύει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Φίλε έτσι έχουν τα πράγματα.Τώρα αν εσύ από ιδεολογική άποψη,λόγω χαρακτήρα η επειδή πίστεψες όσους λέγαν το καλοκαίρι πως τώρα θα βρεις 3080 καινούργιες στο 500άρικο,μπορείς να μείνεις με την 970.
Σα να λες,είμαι με γαιδούρι αλλά αν είναι να πάρω αμάξι θέλω την porsche της προηγούμενης γενιάς σε καλή τιμή.



 

Φίλε μου η 3080 δεν θα έπρεπε να πουλιέται καν καινούρια σήμερα. Αλλά αφού πουλιέται είναι μη κανονικό να πουλιέται στην τιμή που είχε πριν 2,5 χρόνια που κυκλοφόρησε. Σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε τουλάχιστον μεταχειρισμένες 3080 να πουλιούνται σήμερα στα 500. Δεν έχω ούτε ιδεολογικό ούτε κανένα άλλο κόλλημα. Στον υπολογιστή της δουλειάς ήδη υπάρχει τοπ κάρτα. Μιλάω για το χόμπι μας που λέγεται gaming. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Καλή Χρονιά και μακάρι να επανέλθει η λογική γενικώς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Φίλε μου η 3080 δεν θα έπρεπε να πουλιέται καν καινούρια σήμερα. Αλλά αφού πουλιέται είναι μη κανονικό να πουλιέται στην τιμή που είχε πριν 2,5 χρόνια που κυκλοφόρησε. Σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε τουλάχιστον μεταχειρισμένες 3080 να πουλιούνται σήμερα στα 500. Δεν έχω ούτε ιδεολογικό ούτε κανένα άλλο κόλλημα. Στον υπολογιστή της δουλειάς ήδη υπάρχει τοπ κάρτα. Μιλάω για το χόμπι μας που λέγεται gaming. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Καλή Χρονιά και μακάρι να επανέλθει η λογική γενικώς.

Πήρε ένας φίλος πριν 15 ημέρες μία στα 500 ευρώ από τον @DiaperCh@nger101.

Και αν ψάξεις εκεί κοντά θα βρεις και άλλες. Και στα 600 μια χαρά κάρτα είναι. Αλλά να πας από την 970 στην 3080 μόνο ενώ στο ενδιάμεσο υπάρχουν τόσες λύσεις δε σε περιορίζει λίγο;

Οι διαφορές της 970 ακόμη και με τις φθηνότερες της προηγούμενης γενιάς είναι χαοτικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μαγικά αφήνατε τα φανμποιλικια και κατά καιρούς έτσι για αλλαγή διαβάζατε τι αξιόλογη πληροφορία ποσταρεται εδώ μέσα και περισσότερο ενημερωμένοι θα ήσασταν και θα συμμετέχατε ενεργά και υποψιασμένοι του τι συζητιέται. Και αυτά που λέμε τώρα και προηγούμενες πολύ χρήσιμες πληροφορίες έχουν ποσταριστει κυριολεκτικά άπειρες φορές. Μόλις πριν ένα βίντεο π.χ για την τιμή της 4070Ti (λέω εγώ τώρα)..  Και πολλά πράγματα θα είχαν εξ αφνης νόημα. Αλλά με αυτό το ανελέητο σπαμινγκ χάνεται και οποία χρήσιμη πληροφορία υπάρχει so..

Θα μου πεις θέλει και λίγο αντίληψη να ξεχωρίσεις την ηρα από το στάρι στα ατελείωτα βιντεάκια και εξαρτάται αν θες να ενημερωθείς πραγματικά ή έρχεσαι με ατζέντα να πεις και όχι να ακούσεις και ενδεχομένως να μάθεις και 5 πράγματα.

Όταν απλά μιλάς χωρίς να ακούς δεν μαθαίνεις τίποτα. Με κάποια άτομα εδώ μέσα μπορεί να διαφωνούμε σε κάποια και να συμφωνούμε σε κάποια άλλα , αλλά εξ αρχής καταλαβαίνεις τον σοβαρό συνομιλητή και όχι αυτόν που έχει ατζέντα. Αυτόν θα τον σεβαστώ και ας διαφωνήσω

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο θα δινατε σημερα μια 6800xt 6-7 μηνων για μεταβαση σε 4070ti? Σκεφτομαι κατι σε 500-550 max και να παω στην palit gamerock στα 900 θα με βγει 730 τιμολογιο οποτε 2 κατοσταρικα που ειναι το πλαφον μου κυριως για το efficiency βλεπω 65watt με capped fps απο 160 της 6800xt και το RT που ειναι ενα 40-50% πανω σε raster δεν θα με κανει κατι το 15% αλλα καλοδεχουμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε


η απλα κανεις skip μια και 2 γενιες, εγω μαυτα που διαβαζω εδω μεσα εχω φριξει, αναβαθμιζει ο αλλος καθε γενια, (9ΧΧ-10ΧΧ-20ΧΧ-30ΧΧ) και μετα κλαιγεται που του κακοφαινονται οι τιμες της 40ΧΧ,

δηλαδη η υπερβολη που κανει ο ιδιος τοσα χρονια δεν τη βλεπει.. επρεπε να γινει αυξηση τιμων καποια στιγμη για να το καταλαβει... αν το καταλαβε δηκαδη γιατι παλι τον πετσινο κραζει..

Δε ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα, αλλά το να αναβαθμίζεις κάθε 2 χρόνια είναι απολύτως φυσιολογικό. Στα δύο χρόνια η προηγούμενη αγορά σου δεν έχει απαξιωθεί τελείως, οπότε με μία διαφορά αναβαθμίζεις. Αν πεις να αναβαθμίζεις κάθε 2 γενιές, δηλαδή 4 χρόνια, λογικά θα πληρώσεις το σύνολο της αξίας και την παλιά θα την πετάξεις/χαρίσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ποσο θα δινατε σημερα μια 6800xt 6-7 μηνων για μεταβαση σε 4070ti? Σκεφτομαι κατι σε 500-550 max και να παω στην palit gamerock στα 900 θα με βγει 730 τιμολογιο οποτε 2 κατοσταρικα που ειναι το πλαφον μου κυριως για το efficiency βλεπω 65watt με capped fps απο 160 της 6800xt και το RT που ειναι ενα 40-50% πανω σε raster δεν θα με κανει κατι το 15% αλλα καλοδεχουμενο. 

500 με 550 για να φύγει άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

500 με 550 για να φύγει άμεσα.

550 και εγω θεωρω ειναι τιμια τιμη. Ουτε 5 μηνων δεν ειναι ακομα 2.5 χρονια ακομα εγγυηση και εχει και 5-10 μερουλες mining στην πλατη της. Θα περιμενω λιγο καλυτερη διαθεσιμοτητα και χτυπαω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ποσο θα δινατε σημερα μια 6800xt 6-7 μηνων για μεταβαση σε 4070ti? Σκεφτομαι κατι σε 500-550 max και να παω στην palit gamerock στα 900 θα με βγει 730 τιμολογιο οποτε 2 κατοσταρικα που ειναι το πλαφον μου κυριως για το efficiency βλεπω 65watt με capped fps απο 160 της 6800xt και το RT που ειναι ενα 40-50% πανω σε raster δεν θα με κανει κατι το 15% αλλα καλοδεχουμενο. 

φίλε μου όσο κρίνεις εσύ θα την δώσεις,,δεν νομίζω να χρειάζεται η βοήθεια του κοινού για την τιμή πώλησης της κάρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

550 και εγω θεωρω ειναι τιμια τιμη. Ουτε 5 μηνων δεν ειναι ακομα 2.5 χρονια ακομα εγγυηση και εχει και 5-10 μερουλες mining στην πλατη της. Θα περιμενω λιγο καλυτερη διαθεσιμοτητα και χτυπαω. 

Δώστην στον φίλο που ψάχνει 3080.:) Win win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

φίλε μου όσο κρίνεις εσύ θα την δώσεις,,δεν νομίζω να χρειάζεται η βοήθεια του κοινού για την τιμή πώλησης της κάρτας σου.

Ρωτησα κυριως για να παρω γνωμες προφανως δεν ψαχνω για κοροιδο οπως ειχα δωσει 350 την 6700xt οταν τις εδιναν 500 ετσι θελω να ειμαι σωστος και εδω. Βλεπω κατι τρελα νουμερα απο μερικες αγγελιες λεω για πιο λογο? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ρωτησα κυριως για να παρω γνωμες προφανως δεν ψαχνω για κοροιδο οπως ειχα δωσει 350 την 6700xt οταν τις εδιναν 500 ετσι θελω να ειμαι σωστος και εδω. Βλεπω κατι τρελα νουμερα απο μερικες αγγελιες λεω για πιο λογο? 

κανένας δεν είπε ότι είσαι λάθος, ελεύθερη αγορά έχουμε ο καθένας ζητάει όσο θέλει, μου είναι αδιάφορο τι κάνει ο άλλος εφωσον ξέρω σε τι τιμή θα φύγει (να κερδίσω 100+ευρω παραπάνω και να μείνει 2 μήνες στα αζητητα ζημιά θα έχω στο τέλος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...