Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, icenex είπε

Το να χλευαζεις καποιες αποψεις μελων που εχουν ενα point δεν σε βοηθαει σαν επιχειρημα...

Δεν ζητησα να παιρνω σουβλακι με 200 δραχμες ουτε ενα πακετο μαλμπορι με 250 δραχμες ακομη και σημερα.

Συζηταμε για ενα τεχνολογικο προιον που με γνωμονα την προιστορια ολων των τεχνολογικων προιοντων παντα επαιρνες σε παρομοια χρηματα με την προηγουμενη γενια πιο δυνατο-αναβαθμισμενο προιον ποσο πιο απλα να το πουμε.

Ναι καταλαβαινω οτι υπαρχει πληθωρισμος ναι καταλαβαινω οτι θα υπαρχουν αυξησεις αλλα φτασαμε να πληρωνουμε τα ιδια λεφτα χωρις παραπανω επιδοσεις.Πηραμε μια 4070ti με 15% επιδοσεις και 15% παραπανω τιμη απο την 3080 ουσιαστικα μιλαμε για μια 3080 με ενα +15% σε τιμη και επιδοσεις. Εστω για τα ματια του κοσμου επρεπε να εχει ιδια τιμη με την 3080 να πεις οτι πηρες αυτο το 15% αλλα ουτε αυτο.

Προφανως βρισκουν και τα κανουν αλλιως δεν θα το συζηταγαμε τωρα ολο αυτο το στεναχωρο ειναι οτι το δικαιολογουμε και το καταπινουμε αμασητο.Αυτο εχω να πω εγω και το λεει καποιος που απεχει απο αγορες απο την σειρα 2000 και δεν ψαχνομαι να αγορασω απλα μου αρεσει να παρακολουθω τις εξελιξεις και αυτο που βλεπω με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου.

Αδερφέ μην αγοράσεις. τα ίδια λέμε εδώ και χρόνια σου φόρουμ, τα ίδια συζητάμε και τελικά ξέρεις που καταληξαμε;

Όλοι αυτοί που σήμερα κόπτονται και καλά για τις τιμές όταν έσφιξαν τα γάλατα την πρώτη περίοδο mining να αγοράζουν με 300 ευρώ 1050ti γιατί το περίμενε εκεί οδήγησε.

Τώρα πες μου λοιπόν. αν σε περίοδο χωρίς όλες αυτές τις απάτες κρίσεις που ζούμε σήμερα που έχουν εκτοξεύσει τα πάντα η 1050ti κόστιζε 300 και βάλε ευρώ πόσο πρέπει να κοστίζει σήμερα η 4070 ti πραγματικά 

9 λεπτά πριν, icenex είπε

Αυτο ακριβως λεω και σε προηγουμενα σχολια μου περι ποσο επρεπε να κοστιζει απο το εργοστασιο μεχρι να φτασει στα χερια μας.Το ειχα δει καποια στιγμη στο youtube και ξεχασα να το ποσταρω εδω.

Το παλικαρι θεωρω οτι πεφτει κοντα στις τιμες.

ξέρεις πόσο κοστίζει ένας 7950x στην AMD κατά προσέγγιση συμφωνα με χρηστη στο youtube που εκανε αντιστοιχη ανάλυση; Ένα τσιπ.

75 δολλαρια. Εκει γιατί δε γίνεται χαμός στο ίσωμα με την τιμή που κατεβαίνει η cpu στην αγορά;

Επειδη chiplets και καινοτομία και 16 πυρήνες και επειδη κορυφαίο προιον.

Ας σταματησουμε να υποκρινόμαστε και να κρυβόμαστε πίσω από τις λέξεις.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αδερφέ μην αγοράσεις. τα ίδια λέμε εδώ και χρόνια σου φόρουμ, τα ίδια συζητάμε και τελικά ξέρεις που καταληξαμε;

Όλοι αυτοί που σήμερα κόπτονται και καλά για τις τιμές όταν έσφιξαν τα γάλατα την πρώτη περίοδο mining να αγοράζουν με 300 ευρώ 1050ti γιατί το περίμενε εκεί οδήγησε.

Τώρα πες μου λοιπόν. αν σε περίοδο χωρίς όλες αυτές τις απάτες κρίσεις που ζούμε σήμερα που έχουν εκτοξεύσει τα πάντα η 1050ti κόστιζε 300 και βάλε ευρώ πόσο πρέπει να κοστίζει σήμερα η 4070 ti πραγματικά 

Ο λογος που δεν αγοραζω δεν ειναι για να κανω ντα στον πετσινο η την θεια λιζα καμια σχεση απλα με καλυπτει το συστημα που εχω προφανως οταν στο μελλον αναγκαστω να φτιαξω νεο πυργο θα λουστω αυτες τις τιμες και απλα θα επιλεξω το λιγοτερο "κακο".

Τωρα περι εκεινης της τρελης εποχης τι να σου πω δεν ειμαι ενας απο αυτους που κοπτονται γιατι δεν δικαιολογω με τιποτα τοσα λεφτα για αυτες τις καρτες 1050ti και για αυτο δεν πηγα αλλωστε σε μια καρτα της σειρας 3000 περα οτι ημουν καλυμενος οπως ειπα.

Οσο για την 4070τι αν ειχαμε αντιστοιχη τρελα η τιμη θα επαιζε ανετα 1500...Οποτε δεν εχει νοημα να μιλαμε με βαση το σεναριο που ζησαμε πριν απο 2 χρονια γιατι δεν πιστευω να εχουμε καθε χρονο και νεα πανδημια..

18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η αγορα δεν βασιζεται στο παρελθον ουτε σε προιστοριες και υπολογισμους ανα 4ετια.
Τοσο κοστιζει να το κατασκευασεις σημερα, τοσο να το πουλησεις στο χονδρεμπορα και τοσο να το πουλησει το μαγαζι.
Αν εμενα μου ελεγαν τοσο το ειχα παρει πριν 4 χρονια θα του απανταγα πηγαινε παρτο πριν 4 χρονια.
Καλως η κακως ΟΛΑ κοστιζουν οσο κοστιζουν ΤΩΡΑ.
Αν μου αρεσει το αγοραζω αν δεν μου αρεσει περιμενω ή αγοραζω κατι αλλο ή δεν αγοραζω τιποτα.
Αυτο το "τοσο ειχε τοτε" ειναι να χαμε να λεγαμε που λεει και ο Αυγολεμονος.

Και εγω περιμενω, ουτε κερδος εχω ουτε ποσοστα αλλα τουλαχιστον αποδεχομαι τη πραγματικοτητα.
Εφοσον αυτοι οριζουν ποσο εχει θα περιμενω ποτε θα μου αρεσει η τιμη.
 

Αυτο λεμε οτι δεν κοστιζει τοσο και φανηκε απο την στιγμη που ξεβαφτιστηκε η 4080 σε 4070ti και με νεο msrp...Και φαινεται με το ποσο γρηγορα χανει την αξια της η καρτα επειδη δεν πουλαει..Εχουν μεγαλωσει πολυ το περιθωριο κερδους και κανει μπαμ εσυ συνεχισε να πιστευεις οτι μπαινει μεσα η πρασινη και η κοκκινη.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Armoral είπε

Η 3080 ti δε μπορεί να παίξει τίποτα σε 4k;

Χθες δεν έκανα ούτε refresh στην σελίδα λόγω εργασίας και μπαίνω σήμερα να δω και βλέπω καμια 30αρια σελίδες πίσω και προς στιγμή μπερδεύτηκα οτι μπήκα 2 μήνες πριν anyway 

Είναι μεγάλη μπαρούφα να λέει κάποιος οτι δεν κάνει το last gen flagship RTX 3080/Ti/90 για 4Κ κάπου έλεος δηλαδή με την παραπληροφόρηση, ΝΑΙ βγήκε νέα γενιά πιο γρήγορη, αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι σταμάτησαν να αποδίδουν οι ampere se 4K όπου και για εκεί σχεδιάστηκαν, τι είναι η Λεβαδιακός να πέσει κατηγορία και να πάει στην 2Κ αντί για την 4Κ.....αυτοί όπου τα λένε αυτά άκριτά είχαν ποτέ 3080 ή οτιδήποτε σε **80 ή (no offence) είμαι με την 6ετίας rx 580 και έχω άποψη για τα πάντα από το youtube?

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Πληρωνεις
1. το ακριβοτερο παραγωγικο κοστος καθοτι η TSMC ζηταει πλεον πολυ περισσοτερα απο οτι πριν η μεταβαση στα nm οσο παει και ακριβαινει.. Και οντας και ο μονος σοβαρος παραγωγικος παικτης ζηταει και τα premiums της και φυσικα συνυπολογιζουμε το εξτρα κοστος της αυξημενης παραγωγης που εχει πλεον δεδομενα και την δημιουργια νεων εργοστασιων.. Αυτα καποιος πρεπει να τα πληρωσει περα απο τα premiums.. Εχουμε επανειλλημενα μιλησει για αυτο.. 

2. το γεγονος οτι θελουν να διωξουν το στοκ απο τις προηγουμενες γενιες ενθεν και ενθεν. Παιζει απο εδω και στο εξης να πηγαινουμε ετσι με δυο γενιες παραλληλα στην αγορα για καποιο διαστημα.. 

3. το γεγονος οτι η AMD δυστυχως ειναι μια γενια πισω σε αρκετα features και δεν εχει μια καρτα επιπεδου 4090 ετσι ωστε να καταφερει τροπον τινα να συμπαρασυρει τουλαχιστον την 4080 λιγο χαμηλοτερα με ενα εφαμιλλο μοντελο.. Δεν πιστευω κανεις να τρεφει αυταπατες οτι αν ειχε καρτα επιπεδου 4090 η AMD δεν θα την τιμολογουσε 1500 ευρω.. Ουτε πιστευω να περιμενει κανεις να ειχε MSRP 699 η 4080 οσο ανταγωνιστικη και να ηταν η AMD.. Θα ηταν ομως 100-150 euro φθηνοτερη σιγουρα σαν street price και αυτο θα ηταν το πραγματικο κερδος απο οτι στοιχιζει σημερα.. Θα γλυτωνες δηλαδη το μαξιλαρακι κερδους που βαζουν στην αρχη της κυκλοφοριας και ισως μερικους μηνες πτωσης τιμης. 
Ο ανταγωνισμος ηταν αυτος που εσπρωξε την Nvidia να δωσει μεγαλο πυρηνα στην 3080 και σε ανταγωνιστικο MSRP εστω και αν αυτο δεν το ειδαμε ποτε. Δεν με νοιαζει να το βλεπω στα χαρτια στην πραξη ειδαμε τι τιμες κυμανθηκε αυτη η γενια στην συντριπτικη πλειοψηφια της.. Κοινως δεν με νοιαζει το MSRP και δεν το κοιταω, κοιταω σε ποσο καλη τιμη μπορω να βρω την καρτα που θελω να αγορασω την εκαστοτε στιγμη, γιατι οι παραγοντες που επηρεαζουν το street price δεδομενα ειναι παρα πολλοι πλεον..

4. Πληρωνεις την κατασταση τελος που επικρατει γυρω μας σε ολα τα τεχνολογικα δρωμενα, οταν ακομη και σημερα ενα PS5 που φτανει στο mid cycle περιπου στοιχιζει ακομη 700 ευρω ακατεβατα.. Εκει τι φταιει ; Η οταν η Apple σου δινει 2 μοντελα μονο με το νεο SoC στα 4nm και τα αλλα τα αφηνει οπως ηταν σας λεει κατι αυτο για το κοστος παραγωγης; Η οταν πλεον θες για μια μητρικη τα διπλασια λεφτα απο οτι πριν; Οταν πλεον οι CPU ειναι φουρνοι των 100C και ζητανε την καταναλωση ενος mid range συστηματος απο μονα τους; Χωρις να βαλεις τα εξτρα κοστη για το cooling τους που πλεον δεν τολμας να βαλεις τετοια cpu χωρις 360mm AIO και θες custom; 

Παιδια ειπαμε.. Η αληθεια παντα βρισκεται καπου στη μεση.. Σιγουρα υπαρχει εκμεταλλευση της καταστασης απο πολλους στην παραγωγικη αλυσιδα αλλα δεν ειναι παντα οι εταιρειες αυτες που την δημιουργουν.. 

Και σιγουρα οι καρτες γραφικων με τα εξτρα features τους πλεον, με τις upscaling μεθοδους τους και την σταθεροτητα των API πλεον δεν ειναι αναλωσιμες μετα απο 2 χρονια. 

Κατι κερδιζεις κατι χανεις. Κερδιζεις ισως περισσοτερο χρονο ζωης σε αυτες και χανεις σε τιμη. Λυσεις ομως υπαρχουν. Τωρα αν θελουμε το latest and greatest με τα λεφτα που ψωνιζαμε πριν μια 4ετια τοτε μαλλον κατι κανουμε λαθος εμεις.. Θελει υπομονη και ισως και λιγη τυχη να πετυχεις καποια εξαιρετικα deals.. 

1. Να μιλάμε με νούμερα όμως, όχι γενικά και αόριστα. Η διαφορά τoυ ολόκληρου (και όχι κομμένου) GA102 σε σχέση με το AD102 είναι 200$ (75->275). Όμως η 4090 δεν είναι 200$ πάνω από την 3090,  είναι 100. Το AD103 έχει 165$ οπότε η διαφορά από το πλήρες GA102 είναι 90$, από το κομμένο πες 100-110$. Όμως εδώ αυξήθηκε η τιμή 500$. Τέλος, το AD104 είναι στα 125$ ενώ το GA104 (3070) είναι στα 45$. Όμως αυξήθηκε κατά 300$.

Οπότε πέφτει δούλεμα κανονικό γιατί κρατήθηκε χαμηλότερα η τιμή της 4090 σε σχέση με το αυξημένο κόστος και απομυζούν τις μικρότερες κατηγορίες.

2. Πρόβλημά τους τι θα κάνουν το στοκ. Εμάς τους καταναλωτές δε θα έπρεπε να μας νοιάζει. Στο στοκ ξεστοκάρεις, πουλάς κόστος ή κάτω και από αυτό για να φύγει. Αυτοί θέλουνε να πουλήσουν με τις ίδιες τιμές.

3. Η AMD δυστυχώς απλώς κάνει τοποθέτηση προϊόντος σε ότι τιμές βρίσκει κάποιο μικρό κενό στη τιμολόγηση της nvidia. Δε φαίνεται να την ενδιαφέρει να αυξήσει δραματικά μερίδιο αγοράς.

4. Όλοι αυτοί αύξησαν τις τιμές ΥΠΕΡΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ από το όποιο αυξημένο κόστος παραγωγής και τον όποιο πληθωρισμό. Ο λόγος είναι απλός: Θέλουν να διατηρήσουν τα ΥΠΕΡΥΠΕΡΚΕΡΔΗ των τελευταίων δύο ετών. Θεωρούν αδιανόητο να δουν στους ισολογισμούς όχι ζημίες (αυτό κανείς δε το θέλει) αλλά ΜΕΙΩΣΗ ΚΕΡΔΩΝ. Αυτό όλο έχει μία λέξη: GREED - ΑΠΛΗΣΤΙΑ

Αν δεν αγοράζει κανείς (μια μειοψηφία πάντα θα αγοράζει, εννοώ την πλειοψηφία) οι τιμές αργά ή γρήγορα θα επανέλθουν. Δε θα πω σε κανέναν φυσικά μην αγοράζεις, λέω μόνο πως αυτό θα κάνω εγώ.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, omghi2u είπε

 

Μια παρα πολυ καλη αναλυση, με επιχειρηματα και σωστη επεξηγηση. Εξαιρετικο βιντεο Ξεχασε να αναφερθει στα αυξημενα μεταφορικα κοστη και δεν ξερουμε και αν ενδεχομενως το κοστος του R&D ειναι πιο μεγαλο οσο προχωραμε. 

Οπως ειπα πριν η αληθεια ειναι καπου στην μεση.. Η τιμη της 4070Ti επρεπε να ειχε MSRP περιπου στα 699 imo..

Παρολαυτα με φπα και μεταφορικα νομιζω οτι δεν ξεφευγει πολυ η κατωτερη τιμη της 4070Ti στην ευρωπη σημερα..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, itanium είπε

Χθες δεν έκανα ούτε refresh στην σελίδα λόγω εργασίας και μπαίνω σήμερα να δω και βλέπω καμια 30αρια σελίδες πίσω και προς στιγμή μπερδεύτηκα οτι μπήκα 2 μήνες πριν anyway 

Είναι μεγάλη μπαρούφα να λέει κάποιος οτι δεν κάνει το last gen flagship RTX 3080/Ti/90 για 4Κ κάπου έλεος δηλαδή με την παραπληροφόρηση, ΝΑΙ βγήκε νέα γενιά πιο γρήγορη, αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι σταμάτησαν να αποδίδουν οι ampere se 4K όπου και για εκεί σχεδιάστηκαν, τι είναι η Λεβαδιακός να πέσει κατηγορία και να πάει στην 2Κ αντί για την 4Κ.....αυτοί όπου τα λένε αυτά άκριτά είχαν ποτέ 3080 ή οτιδήποτε σε **80 ή (no offence) είμαι με την 6ετίας rx 580 και έχω άποψη για τα πάντα από το youtube?

Ξέρεις τι φταίει. Το γεγονός ότι είναι κάρτα της Nvidia.

Οι κάρτες της Nvidia είναι:

1) Ακριβές,

2) Ασύμφορες σε σχέση με τις προτάσεις της AMD,

3) Έχουν raytracing που δεν αξίζει μία τώρα αλλά καρααξίζει δύο γενιές πίσω,

4) Δεν παίζουν farcry6 με hd textures λόγω μνήμης,

5) Stuttering στο Θεό λόγω μνήμης για πάντα.

6) Άχρηστες μετά τη νέα γενιά φυσικά.

7) Ακριβές το είπα;

8. Έχουν και dlss 3.0 που δεν είναι είναι και τίποτα της προκοπής.

Πάρτε μία 6800xt να τα πηγαίνει όλα τραίνο. Έστω μία 6700. Που είναι και φθηνές.

Ευτυχώς που είχα 3080ti και ξέρω τι έπαιζε και πως αλλά και τι ζητούσε σε ρεύμα, γιατί ποιος ξέρει τι κάνουμε τον κάθε χρήστη να πιστεύει με αυτά που λέμε. Θα τρελαθούμε τελείως.

Ή 4090 ή τίποτα. Ή 2000 και ή τίποτα άλλο, εκτός αν 7900xt που έχει και 20 gb vram.

Είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, σε νήμα για τις κάρτες γραφικών, κάνει μία ερώτηση ένα παλικάρι για 3080 vs 4070 ti, κάνουμε το λάθος δυο τρεις να απαντήσουμε θετικά και φτάσαμε εδώ. Μη δε φτάνει η μνήμη, μη πολλά τα 300, μη κάτσε εκεί που είσαι.

Εν τω μεταξύ αν έλεγε τι να πάρω 3080 ή 6800 θα του έλεγαν 6800 λόγω μνήμης και απόδοσης σε raster. Παράνοια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες και να βγάλω κάποιο συμπέρασμα στο αν αξίζει ή όχι η αλλαγή της 3080 με μία 4070ti, κατέληξα στο συμπέρασμα πως όντως δεν αξίζει. Εγώ θα έδινα κάπου 200 ευρώ (διαφορά) για την αναβάθμιση αυτή. Ο λόγος που το σκεφτόμουν ήταν όπως είχα γράψει, το DLSS 3 καθώς κάπου διάβασα ότι θα εκτοξεύσει την 4070ti ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @ngelos είπε

Προσπαθώντας να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες και να βγάλω κάποιο συμπέρασμα στο αν αξίζει ή όχι η αλλαγή της 3080 με μία 4070ti, κατέληξα στο συμπέρασμα πως όντως δεν αξίζει. Εγώ θα έδινα κάπου 200 ευρώ (διαφορά) για την αναβάθμιση αυτή. Ο λόγος που το σκεφτόμουν ήταν όπως είχα γράψει, το DLSS 3 καθώς κάπου διάβασα ότι θα εκτοξεύσει την 4070ti ! 

Για τα χρήματα αυτά αξίζει η διαφορά, αλλά επειδή υπάρχουν πτωτικές τάσεις στις τιμές (κάτι που θα επηρεάσει και την τιμή πώλησης της κάρτας σου όμως προς τα κάτω) ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις.

Για εμένα το dlss 3.0 είναι game changer σε single player Παιχνίδια. Συν όλες τις βελτιώσεις σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

1. Να μιλάμε με νούμερα όμως, όχι γενικά και αόριστα. Η διαφορά τoυ ολόκληρου (και όχι κομμένου) GA102 σε σχέση με το AD102 είναι 200$ (75->275). Όμως η 4090 δεν είναι 200$ πάνω από την 3090,  είναι 100. Το AD103 έχει 165$ οπότε η διαφορά από το πλήρες GA102 είναι 90$, από το κομμένο πες 100-110$. Όμως εδώ αυξήθηκε η τιμή 500$. Τέλος, το AD104 είναι στα 125$ ενώ το GA104 (3070) είναι στα 45$. Όμως αυξήθηκε κατά 300$.

Οπότε πέφτει δούλεμα κανονικό γιατί κρατήθηκε χαμηλότερα η τιμή της 4090 σε σχέση με το αυξημένο κόστος και απομυζούν τις μικρότερες κατηγορίες.

2. Πρόβλημά τους τι θα κάνουν το στοκ. Εμάς τους καταναλωτές δε θα έπρεπε να μας νοιάζει. Στο στοκ ξεστοκάρεις, πουλάς κόστος ή κάτω και από αυτό για να φύγει. Αυτοί θέλουνε να πουλήσουν με τις ίδιες τιμές.

3. Η AMD δυστυχώς απλώς κάνει τοποθέτηση προϊόντος σε ότι τιμές βρίσκει κάποιο μικρό κενό στη τιμολόγηση της nvidia. Δε φαίνεται να την ενδιαφέρει να αυξήσει δραματικά μερίδιο αγοράς.

4. Όλοι αυτοί αύξησαν τις τιμές ΥΠΕΡΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ από το όποιο αυξημένο κόστος παραγωγής και τον όποιο πληθωρισμό. Ο λόγος είναι απλός: Θέλουν να διατηρήσουν τα ΥΠΕΡΥΠΕΡΚΕΡΔΗ των τελευταίων δύο ετών. Θεωρούν αδιανόητο να δουν στους ισολογισμούς όχι ζημίες (αυτό κανείς δε το θέλει) αλλά ΜΕΙΩΣΗ ΚΕΡΔΩΝ. Αυτό όλο έχει μία λέξη: GREED - ΑΠΛΗΣΤΙΑ

Αν δεν αγοράζει κανείς (μια μειοψηφία πάντα θα αγοράζει, εννοώ την πλειοψηφία) οι τιμές αργά ή γρήγορα θα επανέλθουν. Δε θα πω σε κανέναν φυσικά μην αγοράζεις, λέω μόνο πως αυτό θα κάνω εγώ.

 

Ενημερωτικά τα 14 Pro Max ξεκινούν από τα 1500 κοντά και φτάνουν στα 2000 ευρώ. ΧΩΡΙΣ ούτε καν φορτιστή.

Και δεν έχω αγοράσει κανένα iphone ούτε εγώ ούτε εκατομύρια άλλοι χρήστες. Αλλά εκεί οι τιμές. Ανεβαίνουν.

Κάτι λάθος πρέπει να κάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, malakudi είπε

1. Να μιλάμε με νούμερα όμως, όχι γενικά και αόριστα. Η διαφορά τoυ ολόκληρου (και όχι κομμένου) GA102 σε σχέση με το AD102 είναι 200$ (75->275). Όμως η 4090 δεν είναι 200$ πάνω από την 3090,  είναι 100. Το AD103 έχει 165$ οπότε η διαφορά από το πλήρες GA102 είναι 90$, από το κομμένο πες 100-110$. Όμως εδώ αυξήθηκε η τιμή 500$. Τέλος, το AD104 είναι στα 125$ ενώ το GA104 (3070) είναι στα 45$. Όμως αυξήθηκε κατά 300$.

Οπότε πέφτει δούλεμα κανονικό γιατί κρατήθηκε χαμηλότερα η τιμή της 4090 σε σχέση με το αυξημένο κόστος και απομυζούν τις μικρότερες κατηγορίες.

2. Πρόβλημά τους τι θα κάνουν το στοκ. Εμάς τους καταναλωτές δε θα έπρεπε να μας νοιάζει. Στο στοκ ξεστοκάρεις, πουλάς κόστος ή κάτω και από αυτό για να φύγει. Αυτοί θέλουνε να πουλήσουν με τις ίδιες τιμές.

3. Η AMD δυστυχώς απλώς κάνει τοποθέτηση προϊόντος σε ότι τιμές βρίσκει κάποιο μικρό κενό στη τιμολόγηση της nvidia. Δε φαίνεται να την ενδιαφέρει να αυξήσει δραματικά μερίδιο αγοράς.

4. Όλοι αυτοί αύξησαν τις τιμές ΥΠΕΡΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ από το όποιο αυξημένο κόστος παραγωγής και τον όποιο πληθωρισμό. Ο λόγος είναι απλός: Θέλουν να διατηρήσουν τα ΥΠΕΡΥΠΕΡΚΕΡΔΗ των τελευταίων δύο ετών. Θεωρούν αδιανόητο να δουν στους ισολογισμούς όχι ζημίες (αυτό κανείς δε το θέλει) αλλά ΜΕΙΩΣΗ ΚΕΡΔΩΝ. Αυτό όλο έχει μία λέξη: GREED - ΑΠΛΗΣΤΙΑ

Αν δεν αγοράζει κανείς (μια μειοψηφία πάντα θα αγοράζει, εννοώ την πλειοψηφία) οι τιμές αργά ή γρήγορα θα επανέλθουν. Δε θα πω σε κανέναν φυσικά μην αγοράζεις, λέω μόνο πως αυτό θα κάνω εγώ.

 

1. Ναι η τιμη της 4080 ειναι ουσιαστικα αυτη που κανει την μεγαλυτερη εντυπωση σε ολους και για εμενα εξηγειται πανευκολα. Θελουν να συνεχισουν να πουλανε Ampere και η AMD τους εδωσε αυτη την δυνατοτητα.. Η στρατηγικη ειναι να κρατησουν θελκτικες αυτες τις Αmpere ανεξαρτητως αν τις κανουν και επισημα discontinued.. Το στοκ ειναι πολυ και πρεπει να φυγει.. Εξ αρχης βρωμουσε το θεμα με τις 4080.. Εν παση περιπτωσει σε street prices νομιζω οτι εχει εκλογικευτει λιγο η κατασταση ακομη και σε αυτες για να μην μιλαμε με MSRPs γιατι αυτα παραμενουν σταθερα, αλλα τα street prices ανεβοκατεβαινουν σαν ρολερκοστερ..Και θα πω και κατι ακομη στο δευτερο σημειο..

2. Δεν νομιζω οτι συμφωνω. Οχι οταν μην γνωριζοντας τι θα γινει με το mining ο κοσμος βαλλονταν κατα παντος υπευθυνου για το στοκ και κυριως εναντιον των δυο εταιρειων.. Αρα το "προβλημα τους ειναι ας πουλησουν τωρα σε οτι τιμες μπορουν" εγω δεν το ασπαζομαι ναι θα πρεπει να κανουν γενναιες πτωσεις τιμων, αλλα προσπαθησε να καταλαβεις τι θα γινει με το υπαρχον Lovelace product line αν σου πουλησουν εφαμιλλες Ampere καρτες στην μιση τιμη. Ναι σωστα μαντεψες.. Δεν θα επρεπε να παραξουν αμεσα Lovelace midrange και low cost chipsets και ισως καθολου γιατι θα ηταν μια δευτερη καταδικασμενη αποτυχια.. Ποιος θα αγοραζε 4070Ti π.χ αν η 3090 εκανε τα μισα λεφτα ακομη και 100 ευρω φθηνοτερη να ηταν σαν msrp η 4070Ti; Αν εβρισκες 3090 με 450-500 ευρω και 3090Ti με 600 ευρω κανεις σωφρων ανθρωπος.. 

3. Η δεν μπορει.. Αν κανει απλα τοποθετηση προιοντος να ερθει ισα βαρκα ισα πανια, τοτε απλα ας το κλεισει το τμημα και ας ασχοληθει με το να πουλαει απλα chipset σε κονσολες και SoC.. Oι τιμες των νεων Navi δεν δικαιολογουν τον ντορο που γινεται για τις τιμες της Nvidia.. H απλα εξηγει τι μπαχαλο επικρατει στην αγορα..

4. Σιγουρα δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα και το γεγονος οτι σχεδον συσσωμη η τεχνολογικη αγορα κινειται προς αυτη την κατευθυνση δειχνει την παρουσα κατασταση. Τωρα αν πιστευεις οτι ειναι καθαρα θεμα απληστιας και οχι δυσκολιων αγορας τοτε θα πρεπει να συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε.. Εγω επανειλλημενα εχω πει οτι ειναι καπου στη μεση η αληθεια. Και οταν παψω να θεωρω οτι αυτο που θελω να αγορασω εχει λογικη τιμη για τα δικα μου δεδομενα και την δικη μου ερευνα αγορας και καταναλωτικη συνειδηση, τοτε απλα και αθορυβα θα παψω να αγοραζω και τελος. 

Αν δεν αγορασει τελος κανεις στις υπαρχουσες τιμες, ναι πιθανοτατα θα πεσουν οι τιμες αρχικα στις Ampere. Θα αγορασει ο κοσμος αυτες θα μεινουν οι Lovelace που θα πεσουν ελαφρως τιμολογιακα.. Οταν θα βγει η νεα γενια θα πεσουν οι Lovelace και θα παραξει μικροτερη ποσοτητα σε μεγαλυτερες τιμες την επομενη γενια just to play it safer σε καθε segmentation (χαμενος παλι ο καταναλωτης).. Καποια στιγμη θα κριθει ασυμφορη η αγορα και ισως παρθουν γενναιες αποφασεις. Οταν η Nvidia μπορει να δωσει τα chipset σε αλλες αγορες θα κλεισει το τμημα σταδιακα θα κανει στροφη σε αυτες τις αγορες και μαντεψε τι θα γινει με εμας.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Κανενας δεν ειναι ευτυχισμενος με τις τιμες αν αυτο εχεις καταλαβει.
Απλα ειναι ανουσιο να διαβαζω καθε φορα ποσο ειχαν οι GPU το 2010 το 2014 και το 2016.
Αν μπορεις να κανεις ταξιδι στο χρονο πας και τις παιρνεις.
Αν θες καρτα σημερα τοσο εχουν, αγοραζεις η περιμενεις.


η απλα κανεις skip μια και 2 γενιες, εγω μαυτα που διαβαζω εδω μεσα εχω φριξει, αναβαθμιζει ο αλλος καθε γενια, (9ΧΧ-10ΧΧ-20ΧΧ-30ΧΧ) και μετα κλαιγεται που του κακοφαινονται οι τιμες της 40ΧΧ,

δηλαδη η υπερβολη που κανει ο ιδιος τοσα χρονια δεν τη βλεπει.. επρεπε να γινει αυξηση τιμων καποια στιγμη για να το καταλαβει... αν το καταλαβε δηλαδη γιατι παλι τον πετσινο κραζει..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να κρατάω την 970 ακόμα...ωραίες οι καινουριες και οι προηγούμενες αλλά 01/2023 να ζητάει η 3060ti 450+ και όπως το βλέπω η 4060ti/4070 θα πάνε 700+ μάλλον κανένα ευχέλαιο στην 970 πρέπει να κάνω τακτικά...ή να πάρω τον άλλο δρόμο με καμμία 6650xt/6700 για να είμαι μέχρι 400€ κατά μέγιστο. Το μεγάλο πρόβλημα της nvidia κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι η παντελής έλλειψη αξιοπρεπών επιλογών στην μικρομεσαία κατηγορία. Κάτω από τα 400€ δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο/ανταγωνιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Βλέπω να κρατάω την 970 ακόμα...ωραίες οι καινουριες και οι προηγούμενες αλλά 01/2023 να ζητάει η 3060ti 450+ και όπως το βλέπω η 4060ti/4070 θα πάνε 700+ μάλλον κανένα ευχέλαιο στην 970 πρέπει να κάνω τακτικά...ή να πάρω τον άλλο δρόμο με καμμία 6650xt/6700 για να είμαι μέχρι 400€ κατά μέγιστο. Το μεγάλο πρόβλημα της nvidia κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι η παντελής έλλειψη αξιοπρεπών επιλογών στην μικρομεσαία κατηγορία. Κάτω από τα 400€ δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο/ανταγωνιστικό.

Όταν μπορείς να αγοράσεις 3060/6600 μεταχειρισμένη στα 250 με 300 ευρώ δε μένεις με την 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...