Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aφου σου απανταω ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 τι νοημα εχεις να αφαιρεσεις το F1;
Aν σου απανταγα μονο για το F1 θα ειχε νοημα να το συνεχισουμε τι μου ειπες τι σου ειπα.
Δειξε μου 3080 και 7900xt 4Κ Μax Settings RT Psycho αν περνανε τα 50 fps στο CP2077 γιατι τα 80+ παιζει να μην τα φτανουν ουτε οι 3090 7900xtx.

Αν βγαζει η 6900xt 50-60 fps φανταζομαι η 7900xt θα βγαζει παραπανω

https://m.youtube.com/watch?v=H2tz_v3M53o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, newlynx είπε

H συνεχής δικαιολόγηση (από ορισμένους εδώ μέσα) των αυξημένων τιμών από πράσινους και κόκκινους ως αποτέλεσμα γραμμικής σχέσης τιμής-απόδοσης αγγίζει τα όρια θρησκευτικής ιδεοληψίας. 
To πρώτο Model T των 20HP έκανε (σε σημερινές τιμές) περίπου 25000$, επομένως με τη λογική τους ένα σημερινό αμάξι των 100HP θα έκανε 125.000$ και αν προσθέσουμε και R&D θα έκανε περίπου 150.000$ ενώ οι OC εκδόσεις θα πλησίαζαν τα 200.000$.  Μπορεί το παράδειγμα να είναι από το χώρο της αυτοκίνησης αλλά αντανακλά (με εύκολο τρόπο) τη συλλογιστική τους προσέγγιση.

Από ποιον είδες δικαιολόγηση για τις τιμές; 

Ποιος είπε Καλά κάνουν και χρεβνουν 2 χιλιαρικα τη 4090;

Πολύ κακώς το κάνουν. αν θέλεις να το αλλάξεις βγαλε μια καρτα γραφικών εσύ και κοστολόγησέ την 150 ευρω. όσο όμως τις κάρτες τις παράγουν οι συγκεκριμένες εταιρίες αυτές κάνουν κουμάντο στα κέρδη τους.

Αυτό αδυνατείτε να καταλάβετε ορισμένοι 

Το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα εντελώς άκυρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν βγαζει η 6900xt 50-60 fps φανταζομαι η 7900xt θα βγαζει παραπανω

https://m.youtube.com/watch?v=H2tz_v3M53o

To RT ειναι OFF και τα μισα Settings Ηigh αντι για Ultra.

 

Screenshot_39.jpg

Screenshot_42.jpg

Screenshot_37.jpg

Eδω ειμαστε:
Kαι η 3080 ειναι πετσοκομενο το RT Δεν ειναι ολα ON.

Screenshot_24.jpg

Screenshot_27.jpg

Screenshot_35.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To RT ειναι OFF και τα μισα Settings Ηigh αντι για Ultra.

Eδω ειμαστε:
Kαι η 3080 ειναι πετσοκομενο το RT Δεν ειναι ολα ON.

Screenshot_24.jpg

Screenshot_27.jpg

Screenshot_35.jpg

ελεγε rt psyco στο video δεν ειδα τα settings ,παρολα αυτα πριν  μου εβαλες 4070ti με dlss performance και εδω  μου βαζεις 7900xtx με fsr quality. 45 fps average εχει 4070ti με dlss quality 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Η 2080ti πάρα το γεγονός αυτό, ότι ήταν σημαντικά ακριβότερη δηλαδή, πούλησε καλά. Και είχε και μόνο 11 gb vram. Ακόμη θυμάμαι τις επικές διαμάχες για το πόσο αχρείαστα ήταν τα 16 gb του αντιπάλου δέους τότε, της  Radeon VII.

Θεωρητικά και οι δυο ήταν οι πιο future proof αγορές Σήμερα που βρισκονται;

 

Η Radeon vii σε καμιά ανακύκλωση κι όσοι τη λιβάνιζαν (στη θεωρία γιατί χέρι στη τσέπη δεν) μετά λιβανιζαν τις επόμενες και τώρα τις piledozerdna3. οι ίδιοι λιβανιζουν τα ίδια, κι όταν έρχεται το fail, hypeαρονται με την επόμενη δηθεν μεγάλη ευκαιρία που έρχεται.

Η 2080ti μια χαρά στέκεται με dlss2 για τα χρόνια της. κοντά 5 χρόνων κάρτα αν θυμαμαι καλα.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ελεγε rt psyco στο video δεν ειδα τα settings ,παρολα αυτα πριν  μου εβαλες 4070ti με dlss performance και εδω  μου βαζεις 7900xtx με fsr quality. 45 fps average εχει 4070ti με dlss quality 

45 εχει με DLSS 2.0 με DLSS 3.0 θα παει 80 με Performance και 70 με Quality;
Δηλαδη 50% πανω απο 3080 και 7900xtx;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Armoral είπε

Από ποιον είδες δικαιολόγηση για τις τιμές; 

Ποιος είπε Καλά κάνουν και χρεβνουν 2 χιλιαρικα τη 4090;

Πολύ κακώς το κάνουν. αν θέλεις να το αλλάξεις βγαλε μια καρτα γραφικών εσύ και κοστολόγησέ την 150 ευρω. όσο όμως τις κάρτες τις παράγουν οι συγκεκριμένες εταιρίες αυτές κάνουν κουμάντο στα κέρδη τους.

Αυτό αδυνατείτε να καταλάβετε ορισμένοι 

Το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα εντελώς άκυρο.

Σιγά μη βάλω και κουκούλα, αυτοί που συνεχώς δικαολογούν φαίνονται (και δεν χρειάζεται να αισθάνονται άσχημα, διάλογο κάνουμε), δεν χρειάζονται να επεκταθούμε. Το παράδειγμα έγραψα γιατί το έβαλα, αν θες και πιο πολύπλοκο μπορώ να παραθέσω (αν και ο @malakudi το έχει κάνει επιτυχημένα σε ότι αφορά τα προιόντα της πληροφορικής).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, newlynx είπε

Σιγά μη βάλω και κουκούλα, αυτοί που συνεχώς δικαολογούν φαίνονται (και δεν χρειάζεται να αισθάνονται άσχημα, διάλογο κάνουμε), δεν χρειάζονται να επεκταθούμε. Το παράδειγμα έγραψα γιατί το έβαλα, αν θες και πιο πολύπλοκο μπορώ να παραθέσω (αν και ο @malakudi το έχει κάνει επιτυχημένα σε ότι αφορά τα προιόντα της πληροφορικής).

Ναι δεν έχεις καταλάβει ότι χρεώνουν ότι τους αρέσει δε πα να κάνεις 25 αναλύσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Ναι δεν έχεις καταλάβει ότι χρεώνουν ότι τους αρέσει δε πα να κάνεις 25 αναλύσεις.

Eγω εχω φυλαξει καταλογους με τιμες 2010 2014 2016 και αγοραζω σε αυτες τις τιμες.
Τι θα μου πουν αφου τοσο ειχε στη χουντα τοσο πρεπει να το παρω τωρα.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, newlynx είπε

Σιγά μη βάλω και κουκούλα, αυτοί που συνεχώς δικαολογούν φαίνονται (και δεν χρειάζεται να αισθάνονται άσχημα, διάλογο κάνουμε), δεν χρειάζονται να επεκταθούμε. Το παράδειγμα έγραψα γιατί το έβαλα, αν θες και πιο πολύπλοκο μπορώ να παραθέσω (αν και ο @malakudi το έχει κάνει επιτυχημένα σε ότι αφορά τα προιόντα της πληροφορικής).

Με τον ιδιο τροπο που βρισκεις αδικαιολογητο τον τροπο που προσπαθουν καποιοι να δικαιολογησουν τις τιμες στην αγορα, λες και θελουν να προμοταρουν καποια ατζεντα και εχουν κερδη απο τις αγορες της nvidia και οχι να κανουν αντιλογο σε καποια δογματικα πιστευω καποιων, μπορω να αναφερθω και εγω σε αλλους τοσους που ανεξαρτητως αν προκειται να αγορασουν μια Lovelace gpu ή οχι, ερχονται εδω συστηματικα και σπαμαρουν με αστεια, γραφικοτητες και τα ιδια, κριτικαρουν τις επιλογες αλλων με ακομψο τροπο και χρησιμοποιουν τα ιδια επιχειρηματα που εχουν απαντηθει ενθεν και ενθεν. Στην αρχη ηταν οι επιλογες των τρελων που πληρωνουν για το high end, τωρα μεταφερθηκε στις επιλογες των υπολοιπων.. Αποδεδειγμενα συνηθως αυτοι ειναι οι τελευταιοι πουενδιαφερονται να αγορασουν και απλα ειδαν φως και μπηκαν με το προσχημα των ακριβων τιμων να πουν τα δικα τους. Τα ιδια συμβαινουν και στην αντιπερα οχθη για να μην παρεξηγηθω..

Δεν βλεπω ομως την ιδια ευαισθητοποιηση για αυτη την μεριδα των χρηστων..

Καλο ειναι να μην γραφουμε σελιδες ακατεβατες με τα ιδια και τα ιδια πραγματα, που εχουμε επανειλλημενα συζητησει και εχουμε εστω συμφωνησει οτι διαφωνουμε ως προς την αντιμετωπιση τους. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω εχω φυλαξει καταλογους με τιμες 2010 2014 2016 και αγοραζω σε αυτες τις τιμες.
Τι θα μου πουν αφου τοσο ειχε στη χουντα τοσο πρεπει να το παρω τωρα.

Το να χλευαζεις καποιες αποψεις μελων που εχουν ενα point δεν σε βοηθαει σαν επιχειρημα...

Δεν ζητησα να παιρνω σουβλακι με 200 δραχμες ουτε ενα πακετο μαλμπορι με 250 δραχμες ακομη και σημερα.

Συζηταμε για ενα τεχνολογικο προιον που με γνωμονα την προιστορια ολων των τεχνολογικων προιοντων παντα επαιρνες σε παρομοια χρηματα με την προηγουμενη γενια πιο δυνατο-αναβαθμισμενο προιον ποσο πιο απλα να το πουμε.

Ναι καταλαβαινω οτι υπαρχει πληθωρισμος ναι καταλαβαινω οτι θα υπαρχουν αυξησεις αλλα φτασαμε να πληρωνουμε τα ιδια λεφτα χωρις παραπανω επιδοσεις.Πηραμε μια 4070ti με 15% επιδοσεις και 15% παραπανω τιμη απο την 3080 ουσιαστικα μιλαμε για μια 3080 με ενα +15% σε τιμη και επιδοσεις. Εστω για τα ματια του κοσμου επρεπε η 4070ti να εχει ιδια τιμη με την 3080 να πεις οτι πηρες αυτο το 15% αλλα ουτε αυτο.

Προφανως βρισκουν και τα κανουν αλλιως δεν θα το συζηταγαμε τωρα ολο αυτο, το στεναχωρο ειναι οτι το δικαιολογουμε και το καταπινουμε αμασητο.Αυτο εχω να πω εγω και το λεει καποιος που απεχει απο αγορες απο την σειρα 2000 και δεν ψαχνομαι να αγορασω απλα μου αρεσει να παρακολουθω τις εξελιξεις και αυτο που βλεπω με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, omghi2u είπε

 

Αυτο ακριβως λεω και σε προηγουμενα σχολια μου περι ποσο επρεπε να κοστιζει απο το εργοστασιο μεχρι να φτασει στα χερια μας.Το ειχα δει καποια στιγμη στο youtube και ξεχασα να το ποσταρω εδω.

Το παλικαρι θεωρω οτι πεφτει κοντα στις τιμες.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, icenex είπε

Το να χλευαζεις καποιες αποψεις μελων που εχουν ενα point δεν σε βοηθαει σαν επιχειρημα...

Δεν ζητησα να παιρνω σουβλακι με 200 δραχμες ουτε ενα πακετο μαλμπορι με 250 δραχμες ακομη και σημερα.

Συζηταμε για ενα τεχνολογικο προιον που με γνωμονα την προιστορια ολων των τεχνολογικων προιοντων παντα επαιρνες σε παρομοια χρηματα με την προηγουμενη γενια πιο δυνατο-αναβαθμισμενο προιον ποσο πιο απλα να το πουμε.

Ναι καταλαβαινω οτι υπαρχει πληθωρισμος ναι καταλαβαινω οτι θα υπαρχουν αυξησεις αλλα φτασαμε να πληρωνουμε τα ιδια λεφτα χωρις παραπανω επιδοσεις.Πηραμε μια 4070ti με 15% επιδοσεις και 15% παραπανω τιμη απο την 3080 ουσιαστικα μιλαμε για μια 3080 με ενα +15% σε τιμη και επιδοσεις. Εστω για τα ματια του κοσμου επρεπε να εχει ιδια τιμη με την 3080 να πεις οτι πηρες αυτο το 15% αλλα ουτε αυτο.

Προφανως βρισκουν και τα κανουν αλλιως δεν θα το συζηταγαμε τωρα ολο αυτο το στεναχωρο ειναι οτι το δικαιολογουμε και το καταπινουμε αμασητο.Αυτο εχω να πω εγω και το λεει καποιος που απεχει απο αγορες απο την σειρα 2000 και δεν ψαχνομαι να αγορασω απλα μου αρεσει να παρακολουθω τις εξελιξεις και αυτο που βλεπω με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου.

Η αγορα δεν βασιζεται στο παρελθον ουτε σε προιστοριες και υπολογισμους ανα 4ετια.
Τοσο κοστιζει να το κατασκευασεις σημερα, τοσο να το πουλησεις στο χονδρεμπορα και τοσο να το πουλησει το μαγαζι.
Αν εμενα μου ελεγαν τοσο το ειχα παρει πριν 4 χρονια θα του απανταγα πηγαινε παρτο πριν 4 χρονια.
Καλως η κακως ΟΛΑ κοστιζουν οσο κοστιζουν ΤΩΡΑ.
Αν μου αρεσει το αγοραζω αν δεν μου αρεσει περιμενω ή αγοραζω κατι αλλο ή δεν αγοραζω τιποτα.
Αυτο το "τοσο ειχε τοτε" ειναι να χαμε να λεγαμε που λεει και ο Αυγολεμονος.

Και εγω περιμενω, ουτε κερδος εχω ουτε ποσοστα αλλα τουλαχιστον αποδεχομαι τη πραγματικοτητα.
Εφοσον αυτοι οριζουν ποσο εχει θα περιμενω ποτε θα μου αρεσει η τιμη.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...