Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, @ngelos είπε

Έχω την 3080 και παίζω σε 3440x1440. Πιστεύετε αξίζει να πάω σε 4070ti;
To DLSS 3 είναι αυτό που με έχει κάνει να το σκέφτομαι...

Φυσικά και δεν αξίζει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


δεν τη "σωζει" η vram αλλα τα cuda cores οπως δεν σωζουν τα 20Gb την 7900ΧΤ
εξαλλου βασει του memory bandwidth εχει τοση μνημη οση ακριβως χρειαζεται για να αποδοσει

Aκομη και να μην ηταν balanced και να ηθελε λιγο παραπανω mem bandwidth οταν το 90% αυτων των καρτων τελειωνει πρωτα σε fill rate πριν καν ζητηθει τοση μνημη τι συζηταμε δεν καταλαβαινω.. Ουτε περνεις αυτη την καρτα να παιζεις σε 4k.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Εντ μεταξύ ούτε ο mghi2u ούτε ο hln3 σχολίασαν για την κόκκινη η ότι είναι καλύτερη, γιατί το γυρνάτε στο οπαδικο δε καταλαβαίνω.

Το οπαδικο σχολιο πιο ειναι ακριβως? Οτι στο θεμα vfm και η  κοκκινη σε αυτη την γενια ειναι στα ιδια και χειροτερα?  Αφου και οι 2 πλευρες σε αυτη την γενια οσο αφορα τα fps/$ ειναι για τα πανηγυρια, δεν ειναι οτι η μια πουλαει vfm και η αλλη πανακριβα, τα ιδια σκ@τ@ ειναι σε αυτο το κομματι.

10 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Έχω την 3080 και παίζω σε 3440x1440. Πιστεύετε αξίζει να πάω σε 4070ti;
To DLSS 3 είναι αυτό που με έχει κάνει να το σκέφτομαι...

Προφανως και οχι. Η 4070ti ειναι περιπου 15% ταχυτερη της 3080, δεν το λες και αναβαθμιση αυτο.

Οποιος ειναι με 3080 μονο η μεταβαση σε 4080 και ειδικα 4090 εχει νοημα, αλλα εκει θες και πολυ περισσοτερα χρηματα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Έχω την 3080 και παίζω σε 3440x1440. Πιστεύετε αξίζει να πάω σε 4070ti;
To DLSS 3 είναι αυτό που με έχει κάνει να το σκέφτομαι...

Εννοειται οχι σε 4080 ναι. Η 3080 τα παει και πολυ καλα στο RT μονο αν ειναι κανα 100αρικο παραπανω η διαφορα αξιζει να πας εκει. Απο 6800xt μεχρι 200 αξιζει πιστευω για 4070ti λογο RT κυριως σε raster ειναι 15% και εδω η διαφορα. Για 4Κ δεν προτεινετε παντως η 4070ti μεχρι 1440p θα ειναι ενταξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Εγώ με την ανάλυση που παίζω κοιτάζω τις επιδόσεις για 4k ή για 1440p;
Νομίζω κάπου ανάμεσα δεν είμαι λόγω του Ultrawide;

3440x1440 εισαι στα 5 εκατομμυρια pixels. 3700000 εχει το 1440p και 8.3 εκατομμυρια το 4Κ. Εισαι πιο κοντα σε 2560x1440 απο το 4Κ. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @ngelos είπε

Εγώ με την ανάλυση που παίζω κοιτάζω τις επιδόσεις για 4k ή για 1440p;
Νομίζω κάπου ανάμεσα δεν είμαι λόγω του Ultrawide;

δεν εχει σχεση το 3440x1440 με το 3840x2160

Λιγο πιο taxing απο την 1440p ειναι η ultrawide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Το οπαδικο σχολιο πιο ειναι ακριβως? Οτι στο θεμα vfm και η  κοκκινη σε αυτη την γενια ειναι στα ιδια και χειροτερα?  Αφου και οι 2 πλευρες σε αυτη την γενια οσο αφορα τα fps/$ ειναι για τα πανηγυρια, δεν ειναι οτι η μια πουλαει vfm και η αλλη πανακριβα, τα ιδια σκ@τ@ ειναι σε αυτο το κομματι.

Οπαδικο εννοώ οτι αναφερθήκατε στην AMD χωρίς να υπάρχει λόγος καθώς τα παιδιά μίλησαν για της συγκεκριμένες κάρτες. 

Το ότι είναι χάλια και οι 2 το ξέρουμε όλοι θέλω να πιστεύω, χαίρομαι που πούλησα και είμαι εκτός γιατί θα είχα καεί έτσι όπως έχει γίνει η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Έχω την 3080 και παίζω σε 3440x1440. Πιστεύετε αξίζει να πάω σε 4070ti;
To DLSS 3 είναι αυτό που με έχει κάνει να το σκέφτομαι...

περίμενε θα έρθει τώρα ο bluraymovies να σου αναλύσει γιατί και 3090 να έχεις πρέπει να κάνει την μεγάλη αναβάθμιση σε 4070ti... :P 

πέρα απ την πλακα μια χαρά καρταρα είναι η 3080 περίμενε πευτουν οι τιμές

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

περίμενε θα έρθει τώρα ο bluraymovies να σου αναλύσει γιατί και 3090 να έχεις πρέπει να κάνει την μεγάλη αναβάθμιση σε 4070ti... :P 

πέρα απ την πλακα μια χαρά καρταρα είναι η 3080 περίμενε πευτουν οι τιμές

H 3080 με 10 gb είναι μια χαρά καρταρα, η 4070ti ταχύτερη σε όλα με dlss3 και με 12 gb δεν. Οκ.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Armoral είπε

H 3080 με 10 gb είναι μια χαρά καρταρα η 4070ti με 12 gb δεν. Οκ.

Η  4070ti είναι καλύτερη καρτα από την 3080 δεν χωράει αμφισβήτηση σε αυτό. Όμως είναι τόσο λίγο καλύτερη (15% ταχυτερη) που για κάποιον που έχει ήδη 3080 το να πάει σε 4070ti δεν το λες αναβάθμιση,  δεν αξίζει ούτε το χρήμα ούτε ο κόπος για κάτι τέτοιο. Τώρα αν μια τέτοια μετάβαση σε κάποιον  του βγαίνει  σχεδόν τζάμπα σε φάση να συμπληρώσει 50-100 ευρώ κομπλέ μια χαρά είναι. Αντικειμενικά αναβάθμιση από 3080 είναι να πάει κάποιος σε 4080/4090.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

H 3080 με 10 gb είναι μια χαρά καρταρα, η 4070ti ταχύτερη σε όλα με dlss3 και με 12 gb δεν. Οκ.

ρε φιλε από αυτό που είπα αυτό κατάλαβες? είπα πουθενά ότι είναι κακή κάρτα η 4070 ? βγήκαν καινούργιες κάρτες και οι παλιές χαλάσαν τι έγινε? όλοι τις τιμές κράζουμε, στα 600-700 μια χαρά αγορά είναι η 4070 άμα τώρα κάποιοι θέλουν να δίνουν χιλιάρικα για xx70 δε μου πέφτει λόγος ο κάθε ένας όπως τη βρίσκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

ρε φιλε από αυτό που είπα αυτό κατάλαβες? είπα πουθενά ότι είναι κακή κάρτα η 4070 ? βγήκαν καινούργιες κάρτες και οι παλιές χαλάσαν τι έγινε? όλοι τις τιμές κράζουμε, στα 600-700 μια χαρά αγορά είναι η 4070 άμα τώρα κάποιοι θέλουν να δίνουν χιλιάρικα για xx70 δε μου πέφτει λόγος ο κάθε ένας όπως τη βρίσκει...

Πρέπει να χαλάσουν οι παλιές κάρτες για να αλλάξει ένας άνθρωπος κάρτα;

4 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Η  4070ti είναι καλύτερη καρτα από την 3080 δεν χωράει αμφισβήτηση σε αυτό. Όμως είναι τόσο λίγο καλύτερη (15% ταχυτερη) που για κάποιον που έχει ήδη 3080 το να πάει σε 4070ti δεν το λες αναβάθμιση,  δεν αξίζει ούτε το χρήμα ούτε ο κόπος για κάτι τέτοιο. Τώρα αν μια τέτοια μετάβαση σε κάποιον  του βγαίνει  σχεδόν τζάμπα σε φάση να συμπληρώσει 50-100 ευρώ κομπλέ μια χαρά είναι. Αντικειμενικά αναβάθμιση από 3080 είναι να πάει κάποιος σε 4080/4090.

Παίζει να φάει τρελό bottleneck σε αυτές τις αναλύσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...