Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, ShooterX είπε

 

500€ για 1200w psu...🤐

Δλδ ποσο περιμένεις να φτασει ? 700€??1000€??

Εγω θα πρότεινα υπομονή..

Πιστεύω θα ξεπεράσει τα 600 ευρώ στο μέλλον,ήδη από τώρα η τιμή του κυμαίνεται 500-520 ευρώ.

Έχω το μικρό του αδερφάκι το 850αρι τώρα στο  PC ,ταιριάζει με το κουτί μου όπως επίσης με βολεύει αρκετά με μια μάτια να βλέπω πόσο ρεύμα τραβάω από την μπριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Πιστεύω θα ξεπεράσει τα 600 ευρώ στο μέλλον,ήδη από τώρα η τιμή του κυμαίνεται 500-520 ευρώ.

Έχω το μικρό του αδερφάκι το 850αρι τώρα στο  PC ,ταιριάζει με το κουτί μου όπως επίσης με βολεύει αρκετά με μια μάτια να βλέπω πόσο ρεύμα τραβάω από την μπριζα.

435€ παίζει τώρα amazon.de..

Και τα 500 τα θεωρώ εξωφρενικά για τέτοιο psu.. τεσπα..δικες σου τσέπες..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτά, κάποτε. Ωραία ήταν όταν οι αμδ ανέβαιναν tier με ένα απλό bios, αλλά έχουν κοπεί πολύ καιρό τέτοιες "ευκολίες".

Προτιμούν να καίνε κανάλια από πλήρως λειτουργικά τσιπ για να διατηρούν το (micro)segmentation και τα κέρδη όπως θέλουν αυτοί.

Εδώ δεν ανεβαίνουν με τίποτα οι μνήμες στις 6700χτ και το power limit στις 6800 (nonxt) από τα κλειδώματα, που ήταν υπόθεση λεπτών, για να μην κανιβαλιστουν οι σειρές.

Τώρα, αν θέλουν +10% επιδόσεις με +20% κατανάλωση τελευταία στιγμή (ή το αντίθετο, ανάλογα με την κατασκοπία στους απέναντι), δεν μιλάμε για κάτι ουσιαστικό.

Με τόσα που γράφουν κάθε μέρα οι leakers, πάντως, θα πέσουν μέσα ότι και να γίνει...δεν έχουν αφήσει και κανένα σενάριο (αφού τα όρια είναι δεδομένα, κάθε φορά).

Το ''double performance'' και οι τρελές καταναλώσεις είναι δικά τους καθαρά, κανένας δεν περίμενε ότι θα δούμε 600-800W κάρτα αλλά τελικά θα δούμε. Η εστίαση πρέπει να είναι στο raster performance που δίνουν, εκεί πέφτουν μέσα πάντα, τα specs μπορεί να αλλάζουν λίγο προς τα πάνω ή λίγο προς τα κάτω.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ShooterX είπε

435€ παίζει τώρα amazon.de..

Και τα 500 τα θεωρώ εξωφρενικά για τέτοιο psu.. τεσπα..δικες σου τσέπες..

Αποφεύγω να αγοράζω τέτοιου είδους συσκευές από το εξωτερικό γιατί παίζει μεγάλο ρόλο στην μεταπωλητικη τους αξία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ShooterX είπε

 

500€ για 1200w psu...🤐

Δλδ ποσο περιμένεις να φτασει ? 700€??1000€??

Εγω θα πρότεινα υπομονή..

To ήξερα ότι το δικόυ μου ηταν vfm 😛 Μόλις 350 το πήρα, 1200 titanium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εποχη του mining πηραν πανω και τα καλα τροφοδοτικα, αν βγουν και αυτα που πληρουν τα νεα specification requirements και υπαρξει μια ελλειψη θα παρουν πανω απο την αξια τους για καποιο διαστημα..

Το δικο μου το Corsair AX1600i ειχε φτασει και 800-1000usd αμερικη και κανα 700αρι εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι του Kopite είναι αυτά τα specs συγκεντρωμένα.

Καλα και αυτος τα εχει γραψει ο Κορεατης απο καιρο 

8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ότι πρέπει το sku the beast...B)

Οντως αλλα αν ερθει στα μεσα του 2023 ή Q3 ψιλοδωρο αδωρο να δωσεις μια μικρη περιουσια για 1 χρονο max..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ότι πρέπει το sku the beast...B)

ισχύει άμα δεν έχεις να βάλεις πετρέλαιο ότι πρέπει είναι για θέρμανση με 800 watt :P ...βεβαια και με το ρεύμα ή η μια ή η άλλη είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα και αυτος τα εχει γραψει ο Κορεατης απο καιρο 

Έχει το φρέσκο ''downgraded'' spec της 4080 ο πίνακας, άρα από 'κει τα παίρνουν όλοι.

15 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ότι πρέπει το sku the beast...B)

Για ελίτ δεξιούς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και τις ενεργειακες απαιτησεις απο Σεπτεμβρη με την τιμη της κιλοβατωρας 😜

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχει το φρέσκο ''downgraded'' spec της 4080 ο πίνακας, άρα από 'κει τα παίρνουν όλοι.

 

Σχολιασε απο κατω ο Κοπ(ρ)ιτι 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...