Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tsamo2 είπε

Υποτίθεται ότι σήμερα φτάνει η MSI Suprim Liquid X κι έχω μία απορία για τους ανεμιστήρες του radiator.

Να τους αφήσω ως έχει και να τους ελέγχει η κάρτα γραφικών ή να τους συνδέσω στη μητρική και να τους ελέγχω από εκεί;

Επίσης, λέτε να προσθέσω τους ανεμιστήρες που ήδη έχω στο radiator και να το κάνω push/pull, ακόμα κι αν είναι διαφορετικοί ανεμιστήρες;

Μεγειές! Έχει την ίδια ο @BabisTs , σίγουρα θα σου δώσει τα σωστά tips για τη λειτουργία της κάρτας!

Σχετικά με το push/pull ο γενικός κανόνας για να αποφύγεις σφυρίγματα/αερίσματα/κροταλίσματα/συντονισμούς, είναι να είναι ίδιοι μεταξύ τους, άρα αν το δοκιμάσεις καλύτερα πάρε μια 4άδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Σχετικά με το push/pull ο γενικός κανόνας για να αποφύγεις σφυρίγματα/αερίσματα/κροταλίσματα/συντονισμούς, είναι να είναι ίδιοι μεταξύ τους, άρα αν το δοκιμάσεις καλύτερα πάρε μια 4άδα.

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά οι ανεμιστήρες που έχει η κάρτα γραφικών είναι αντικειμενικά καλύτεροι από αυτούς που έχω αυτή τη στιγμή στο κουτί και δε τους βρίσκω πουθενά σε λογική τιμή. Είναι οι MSI MEG Silent Gale P12 και η φθηνότερη τιμή που βρίσκω, από κατάστημα που να στέλνει Ελλάδα τουλάχιστον, είναι στα ~120€, για 2 κομμάτια, με τα μεταφορικά...

Μου έρχεται κυριολεκτικά, πιο φθηνά να αγοράσω 4 Noctua NF-F12(~100€), lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Τολμούν και κάνουν κριτική στις τιμές της Ngridia ρε φίλε!!! χάλασε ο κόσμος!

Η Amd που είναι να δώσει καρτες στο 700ευρο τώρα με τα chiplets που κοστίζουν πολυ φθηνότερα οπως μας είπαν ήδη και να ακυρώσει την 4090;

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά οι ανεμιστήρες που έχει η κάρτα γραφικών είναι αντικειμενικά καλύτεροι από αυτούς που έχω αυτή τη στιγμή στο κουτί και δε τους βρίσκω πουθενά σε λογική τιμή. Είναι οι MSI MEG Silent Gale P12 και η φθηνότερη τιμή που βρίσκω, από κατάστημα που να στέλνει Ελλάδα τουλάχιστον, είναι στα ~120€, για 2 κομμάτια, με τα μεταφορικά...

Μου έρχεται κυριολεκτικά, πιο φθηνά να αγοράσω 4 Noctua NF-F12(~100€), lol.

Χωρις να εχω την καρτα, αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο να πειραξεις οτιδηποτε...Θελω να πω ηδη θα ειναι 10-15 βαθμους πιο κρυα απο την πιο φασαριοζα αεροψυκτη. Να βαλεις pp για να βγαλεις 1-2 βαθμους ακομα? 

Οσο για την συνδεση των ανεμιστηρων προσωπικα 100% θα αφηνα να τους ελεγχει η καρτα...μη σου πω οτι θα βαζα επιπλεον και καποιους ανεμιστηρες του κουτιου να τους ελεγχει η καρτα...😃

Απλα προσωπικη αποψη 🫠

49 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η Amd που είναι να δώσει καρτες  [στο 700ευρο τώρα με τα chiplets που κοστίζουν πολυ φθηνότερα οπως μας είπαν ήδη και να ακυρώσει την 4090;]

Φιξντ! 😝

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η Amd που είναι να δώσει καρτες στο 700ευρο τώρα με τα chiplets που κοστίζουν πολυ φθηνότερα οπως μας είπαν ήδη και να ακυρώσει την 4090;

To main GCD είναι μεγαλύτερο της 4070 ti και συνοδεύεται από 6 chiplets. Δεν ξέρω πως φαντάζεστε ότι όλο αυτό θα βγει φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hln3 είπε

To main GCD είναι μεγαλύτερο της 4070 ti και συνοδεύεται από 6 chiplets. Δεν ξέρω πως φαντάζεστε ότι όλο αυτό θα βγει φθηνότερο.

εμείς δεν φανταζόμαστε τίποτα. 1400 ευρώ εγραφα ότι θα κοστίζει, τελικά βγήκε 1500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hln3 είπε

To main GCD είναι μεγαλύτερο της 4070 ti και συνοδεύεται από 6 chiplets. Δεν ξέρω πως φαντάζεστε ότι όλο αυτό θα βγει φθηνότερο.

Αυτό ανάφεραν στην παρουσίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά οι ανεμιστήρες που έχει η κάρτα γραφικών είναι αντικειμενικά καλύτεροι από αυτούς που έχω αυτή τη στιγμή στο κουτί και δε τους βρίσκω πουθενά σε λογική τιμή. Είναι οι MSI MEG Silent Gale P12 και η φθηνότερη τιμή που βρίσκω, από κατάστημα που να στέλνει Ελλάδα τουλάχιστον, είναι στα ~120€, για 2 κομμάτια, με τα μεταφορικά...

Μου έρχεται κυριολεκτικά, πιο φθηνά να αγοράσω 4 Noctua NF-F12(~100€), lol.

Η καρτα ειναι ψυγειο μην την πειραξεις καθολου!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Αυτό ανάφεραν στην παρουσίαση.

Πιο οικονομικό από το να ηταν όλο ένα στο die ναι. Πιο οικονομικό από 4070 ti που ολόκληρο το die είναι πιο μικρό από το main GCD μίας 7900 δεν νομίζω.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Πιο οικονομικό από το να ηταν όλο ένα στο die ναι. Πιο οικονομικό από 4070 ti που ολόκληρο το die είναι όσο το main GCD δεν νομίζω.

Η Amd όπως και η Nvidia κονομάνε τα κέρατά τους.

Απλά καμία από τις δύο δε θέλει να χάσει τα υπερκέρδη.

Οπότε αφού ακολουθούν και οι δύο τον ιδιο δρόμο δε διαφέρουν.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Υποτίθεται ότι σήμερα φτάνει η MSI Suprim Liquid X κι έχω μία απορία για τους ανεμιστήρες του radiator.

Να τους αφήσω ως έχει και να τους ελέγχει η κάρτα γραφικών ή να τους συνδέσω στη μητρική και να τους ελέγχω από εκεί;

Επίσης, λέτε να προσθέσω τους ανεμιστήρες που ήδη έχω στο radiator και να το κάνω push/pull, ακόμα κι αν είναι διαφορετικοί ανεμιστήρες;

Eγω θα τους εβαζα να τους ελεγχει η καρτα και δεν θα τους αλλαζα.
Ολες οι RTX 4000 μεχρι στιγμης ακομα και οι "φθηνες" υλοποιησεις εχουν πολυ καλες θερμοκρασιες για να κατσεις να ασχοληθεις, εκτος αν εχεις σκοπο να την κανεις OC στα ορια της και να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερα.
Η καρτα απο stock ειναι ηδη overkill για να ασχοληθεις και με αυτο.
Aν ομως τελικα προσθεσεις καλυτερα να βαλεις καλυτερους.
Οι MSI ειναι 56cfm  2.21mm static presure και δεν αξιζουν ουτε 15€ με αυτα τα specs.
Aυτοι ειναι περιπου 90cfm με 3.24 static presure και κοστιζουν καπου 55€ η 3αδα.
https://www.alpenfoehn.de/en/products/fans/120mm-fans/wing-boost-3-argb-high-speed-triple-en

 

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Αυτό ανάφεραν στην παρουσίαση.

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν πήγε και πολύ καλά αυτό.🤣

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν ομως τελικα προσθεσεις καλυτερα να βαλεις καλυτερους.
Οι MSI ειναι 56cfm  2.21mm static presure και δεν αξιζουν ουτε 15€ με αυτα τα specs.
Aυτοι ειναι περιπου 90cfm με 3.24 static presure και κοστιζουν καπου 55€ η 3αδα.
https://www.alpenfoehn.de/en/products/fans/120mm-fans/wing-boost-3-argb-high-speed-triple-en

Μάλλον θα το αφήσω έτσι προς το παρόν και θα δω πως θα πάει.

Όσο για τους ανεμιστήρες, με μια ματιά που έριξα σε κάτι reviews για τους wing boost 3, τα αποτελέσματα ήταν ότι να'ναι. Οι μεν λέγανε και δείχνανε στα charts για middle of the pack, στο άλλο λέγανε τα χειρότερα και στο τρίτο τα καλύτερα.

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Μάλλον θα το αφήσω έτσι προς το παρόν και θα δω πως θα πάει.

Όσο για τους ανεμιστήρες, με μια ματιά που έριξα σε κάτι reviews για τους wing boost 3, τα αποτελέσματα ήταν ότι να'ναι. Οι μεν λέγανε και δείχνανε στα charts για middle of the pack, στο άλλο λέγανε τα χειρότερα και στο τρίτο τα καλύτερα.

Eγω τους εχω δουλεψει για αυτο και τους προτεινω.
Σε single tower κινεζικο εχω βαλει push pull 2 απο αυτα τα fans και ο 12700κ ακομα και σε 100% load δεν περασε ποτε τους 75c με τις ζεστες.
Και εχω αλλους 11 στο case.
Ειναι γερμανικη εταιρια και σου δινει μεσο ορο ζωης 250.000 ωρες οταν οι επωνυμοι σου δινουν 50.000.
Ειναι 2 μοντελα οι "απλοι" και οι High speed εγω εχω τους High Speed.

Screenshot_16.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά οι ανεμιστήρες που έχει η κάρτα γραφικών είναι αντικειμενικά καλύτεροι από αυτούς που έχω αυτή τη στιγμή στο κουτί και δε τους βρίσκω πουθενά σε λογική τιμή. Είναι οι MSI MEG Silent Gale P12 και η φθηνότερη τιμή που βρίσκω, από κατάστημα που να στέλνει Ελλάδα τουλάχιστον, είναι στα ~120€, για 2 κομμάτια, με τα μεταφορικά...

Μου έρχεται κυριολεκτικά, πιο φθηνά να αγοράσω 4 Noctua NF-F12(~100€), lol.

Χτύπα 4 τέτοια:

Thermaltake Toughfan 12 High Static Pressure Radiator Fan Case Fan 120mm

Αυτά έβαλα εγώ στην liquid

 

Είναι τόσο κρύα η κάρτα όμως που και φθηνα να βάλεις σε πολύ χαμηλές στροφές να τα βάλεις θα είναι ψυγείο η κάρτα

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...