Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Εγω το εχω καταλαβει, καποιοι νομιζουν ομως οτι επειδη εχουνε μπολικη  vram ειναι futerproof σε 4 και 5κ.

Το 2 προσωπικα το θεωρω  χαζομαρα καποιος μου παιζει σε mainstream αναλυση(1080p-1440p) σε top settings να δωσει ενα σκασμο λεφτα για  top tier επειδη το βλεπει "επενδυση".

Καλυτερα 1-2 σκαλακια κατω καρτα   και 1000+ ευρω στην τσεπη  (πχ 4070ti αντι 4090) και μετα απο 2 χρονια  αν θελει πουλαει και αναβαθμιζει ξανα τοτε και να ειναι παντα top στην αναλυση του, παρα να πληρωσει κατι που ουσιαστικα του  ειναι Overkill τωρα.

Το hardware γινεται πολυ γρηγορα outdated, να  παρει καποιος hardware  σαν μελλοντικη επενδυση ενω σημερα δεν το χρειαζεται το βλεπω ακυρο. Για παραδειγμα ενας σε mainstream αναλυση που "επενδυσε" σε  2080ti στην επομενη γενια ετρωγε ξυλο απο μια ταπεινη 3070Ti.

Καποιοι το κανουν, εγω δεν συμφωνω με αυτη την λογικη.

Kαι εγω δεν το θεωρω οτι καλυτερο αλλα εχει τη λογικη του.
Στα 6 χρονια ειναι 3 γενιες, αν δωσεις 600-700€ σε καθε γενια ειναι 2100€.
Η 4090 εχει καπου 1800-1900€ αν τη βρεις σε προσφορα,εγω θα τη βαλω 2100€ και αυτη.
Θα δωσεις λοιπον πανω κατω τα ιδια θα σου κρατησουν το ιδιο ,αλλα τα 2-3 πρωτα χρονια απο τα 6 θα εχεις τρομερα FPS σε σχεση με την mid range των 700€ και στα 3 τελευταια θα εχεις περιπου τα ιδια με την mid range της τελευταιας 2ετιας.
Πχ
1080ti
1070 2070 3060ti
H 1080ti παταγε 1070 και 2070 και με την 3060ti ειχε περιπου τις ιδιες επιδοσεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 ,αλλα τα 2-3 πρωτα χρονια απο τα 6 θα εχεις τρομερα FPS σε σχεση με την mid range των 700€.

Ακριβως εδω ειναι που δεν συμφωνω γιατι την πρωτη διετια τα τοσα fps που θα  δινει μια 4090  σε mainstream αναλυση ειναι πρακτικαα  αχρηστα για αυτο λεω ειναι overkill, μια 4070ti πχ μαξαρει τα παντα σε mainstream αναλυση με εξαιρετικα fps  , το θεωρω χαζομαρα να παρεις κατι Overkill απο την στιγμη που κανεις εξισου αριστη δουλεια με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Πχ σε βαθος 6ετιας αντι για επενδυση σε 2080ti , θα πηγαινα σε 2070 --> πουλημα και αγορα 3070/ti-->πουλημα και αγορα 4070ti. Mε τις αγοροπωλησιες μειωνεται η χασουρα, θα προτιμουσα χιλιες φορες αυτο και να ημουν και τα 6 χρονια top στην mainstream αναλυση μου, παρα να επενδυσω σε μια πανακριβη για την εποχη 2080ti που τα 2 πρωτα χρονια θα ηταν Overkill και τζαμπα την χρεωθηκα, τα επομενα 2 χρονια θα ηταν  καλα αλλα θα την ειχα χρυσωπληρωσει χωρις να την εχω εκμεταλευτει ουσιαστικα 2 χρονια και ταυτοχρονα θα με  πετσοκοβε η 3070ti μισοτιμης (ασχετα που εκατσε η ιστορια του minning) και την τελευταια 2 ετια να την περασω με μια μετριοτατη πλεον καρτα.

Καταλαβαινω την λογικη που καποιοι το κανουν, απλως εγω δεν συμφωνω, το Hardware  απαξιωνεται με πολυ γρηγορους ρυθμους, παιρνω κατι για να το εκμεταλευτω τωρα και οχι παιρνω κατι που ισως μου χρειαστει 3-4 χρονια μετα.Μπορει να κανω λαθος αλλα εγω ετσι το βλεπω!

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Ακριβως εδω ειναι που δεν συμφωνω γιατι την πρωτη διετια τα τοσα fps που θα  δινει μια 4090 πχ σε mainstream αναλυση ειναι praktika αχρηστα για αυτο λεω ειναι overkill, μια 4070ti πχ μαξαρει τα παντα σε mainstream αναλυση με εξαιρετικα fps σε mainstream αναλυση , το θεωρω χαζομαρα να παρεις κατι Overkill απο την στιγμη που κανεις εξισου αριστη δουλεια με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Πχ σε βαθος 6ετιας αντι για επενδυση σε 2080ti , θα πηγαινα σε 2070 --> πουλημα και αγορα 3070/ti-->πουλημα και αγορα 4070ti. Mε τις αγοροπωλησιες μειωνεται η χασουρα, θα προτιμουσα χιλιες φορες αυτο και να ημουν 6 χρονια top στην αναλυση μου, παρα να επενδυσω σε μια πανακριβη για την εποχη 2080ti Που τα 2 πρωτα χρονια θα ηταν Overkill και τζαμπα την χρεωθηκα, τα επομενα 2 θα καλα αλλα θα την ειχα χρυσωπληρωσει χωρις να την εχω εκμεταλευτει ουσιαστικα 2 χρονια και ταυτοχρονα θα με  πετσοκοβε η 3070ti μισοτιμης (ασχετα που εκατσε η ιστορια του minning) και την τελευταια 2 ετια να την περασω με μια μετριοτατη πλεον καρτα.

Καταλαβαινω την λογικη που καποιοι το κανουν, απλως εγω δεν συμφωνω, το Hardware  απαξιωνεται με πολυ γρηγορους ρυθμους, παιρνω κατι για να το εκμεταλευτω τωρα και οχι παιρνω κατι που ισως μου χρειαστει 3-4 χρονια μετα.Μπορει να κανω λαθος αλλα εγω ετσι το βλεπω!

Σωστα το βλεπεις αλλα υπαρχουν και αυτοι που θελουν να παρουν κατι και να τους κρατησει χρονια αντι να στηνουν pc καθε 2 χρονια και να πουλανε και να αγοραζουν.
Για αυτο καταληγουν σε λυσεις i7 με 3090 για 5-6-7 χρονια αντι να αλλαζουν καθε 2 χρονια τους i5 και τις 3070 η τους 3600 5600 7600.

Εγω απο 3770 πηγα σε 12700κ και απο 1060 σε 3090 :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.eurogamer.net/digitalfoundry-2023-df-direct-weekly-is-next-gen-gpu-pricing-out-of-control

''Factoring in increased costs across the board - and especially at the core semiconductor level - 4070 Ti arrives as a 'side step' of sorts, a replacement RTX 3080 if you will. Costs have increased then, but what about Nvidia's profit margin? It's the perceived 'greed factor' that appals many. Undoubtedly, there will be a healthy margin in the mix, because the RTX 4070 Ti was initially the RTX 4080 12GB with a base price of $899. Nvidia lopped off $100 and presumably compensated third-party board manufacturers for disposing of their packaging and creating replacement boxes - which can't have been cheap. Even so, it's also hard to believe that the firm still isn't making decent money on the product. Should Nvidia have cut even further into its profit margin?

This is the point where the market - gamers - have the final say and this is the only factor likely to bring about a rethink on GPU prices. If the value isn't there, the product will not sell and graphics manufacturers will be compelled to cut its margins and offer the card at a discount. It's surprising to me that almost a week on from launch, it's possible to buy a RTX 4070 Ti at its base price, suggesting that demand isn't as high as expected''

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Δε ξέρω αν έχεις παίξει ποτέ κάποια σειρά ΑοΕ ή άλλο παιχνίδι με παρόμοιο γκειμπλει. Να σε ενημερώσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση σε fast pace RTS να δώσεις τόση σημασία στα έξτρα eyecandy των γραφικών. Ο ρυθμός του παιχνιδιού σε multiplayer δε σου επιτρέπει να τα παρακολουθήσεις. Ούτε reflections, lighting, κύματα που σκάνε κτλ. Ίσως αν παίζει κάποιος τις εκστρατείες σε single player, ναι, ίσως. Αν δε ρωτήσεις και πιο έμπειρους παίκτες του είδους θα σου πούνε ότι επίτηδες κατεβάζουν τα έξτρα καλούδια των γραφικών για να μην τους αποσπούν την προσοχή. Οπότε...


κανε ενα google search ή πηγαινε steam και ψαξε για το The Riftbreaker που κυκλοφορει εδω κι ενα χρονο,

αν παλι παιζεις μονο 3-4 RTS και δε σενδιαφερουν τα υπολοιπα παιχνιδια τοτε καλυπτεσαι και με μια καρτα 5ετιας, ουτε τα 20Gb χρειαζονται ουτε το RT

really ομως; ποσα ποστ θα χρειαστεις ακομα για να μας διαλαλησεις την αληθεια σου; 😆

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


κανε ενα google search ή πηγαινε steam και ψαξε για το The Riftbreaker που κυκλοφορει εδω κι ενα χρονο,

αν παλι παιζεις μονο 3-4 RTS και δε σενδιαφερουν τα υπολοιπα παιχνιδια τοτε καλυπτεσαι και με μια καρτα 5ετιας,
ουτε τα 20Gb χρειαζονται ουτε το RT

really ομως; ποσα ποστ θα χρειαστεις ακομα για να μας διαλαλησεις την αληθεια σου; 😆

Αμάν τα fan boys νιώθανε θα τελειώναμε πιο γρήγορα αλλά είναι ακριβές οι μετοχές της πράσινης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


κανε ενα google search ή πηγαινε steam και ψαξε για το The Riftbreaker που κυκλοφορει εδω κι ενα χρονο,

αν παλι παιζεις μονο 3-4 RTS και δε σενδιαφερουν τα υπολοιπα παιχνιδια τοτε καλυπτεσαι και με μια καρτα 5ετιας,
ουτε τα 20Gb χρειαζονται ουτε το RT

really ομως; ποσα ποστ θα χρειαστεις ακομα για να μας διαλαλησεις την αληθεια σου; 😆

Περιμενω να παιξω το Beta του Stormgate μεσα στο 2023.
FREE RTS της Frost Giant Studios που εχει πρωην Devs απο Warcraft 3 και Starcraft 2.

https://www.youtube.com/watch?v=nyMlLzwFqWA

https://www.youtube.com/watch?v=0ZXPOoG7Txo

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Άντε πάμε άλλη μια φορά, έχουμε το Χ χρήστη που ενδιαφέρεται για:

πιο πολλά GB λόγω υψηλής ανάλυσης 4K και μεθαύριο και 5Κ,

+ το future proof 20>12GB,

+ παίζει παιγνίδια που δεν τον ενδιαφέρει το RT.

 

παρα πολυ σωστα, οπως επισης εχουμε τον χρηστη Χ που ενδιαφερεται να παιζει pacman, Tetris και ναρκαλιευτη σε 4Κ,

μια onboard πιστευω θα ειναι futureproof εσυ τι λες; αν σκαλωνει λιγο θα τον βοηθαει στο να πεφτουν πιο αργα τα τουβλακια και να αργουν τα φαντασματακια; (για αυτον τον υποθετικο τον ερμο τον εναν χρηστη λεμε παντα να μη ξεχνιομαστε)
 

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Περιμενω να παιξω το Beta του Stormgate μεσα στο 2023.
FREE RTS της Frost Giant Studios που εχει πρωην Devs απο Warcraft 3 και Starcraft 2.

https://www.youtube.com/watch?v=nyMlLzwFqWA

https://www.youtube.com/watch?v=0ZXPOoG7Txo

 

Στο The Riftbreaker ημουν betatester ειχαν βγαλει το Prologue 6 μηνες πριν το official release, το Stormgate το εχω ηδη στη wishlist, σε 1 μηνα περιπου βγαινουν και οι νεοι The Settlers

οποιος λεει οτι παιζει RTS και δεν υπολογιζει τα γραφικα ειναι ο μεγαλυτερος ψευτης, Total Annihilation, need i say more?

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

παρα πολυ σωστα, οπως επισης εχουμε τον χρηστη Χ που ενδιαφερεται να παιζει pacman, Tetris και ναρκαλιευτη σε 4Κ,

μια onboard πιστευω θα ειναι futureproof εσυ τι λες; αν σκαλωνει λιγο θα τον βοηθαει στο να πεφτουν πιο αργα τα τουβλακια και να αργουν τα φαντασματακια; (για αυτον τον υποθετικο τον ερμο τον εναν χρηστη λεμε παντα να μη ξεχνιομαστε)
 

 

Στο The Riftbreaker ημουν betatester ειχαν βγαλει το Prologue 6 μηνες πριν το official release, το Stormgate το εχω ηδη στη wishlist, σε 1 μηνα περιπου βγαινουν και οι νεοι The Settlers

οποιος λεει οτι παιζει RTS και δεν υπολογιζει τα γραφικα ειναι ο μεγαλυτερος ψευτης, Total Annihilation, need i say more?

Dune ολα ,Warcraft ολα,  Starcraft 1-2 ,C&C ολα ,Red Alert ολα, Settlers, Age of Empires oλα, Dark Colony, Dark Reign 1-2, Total Annihilation, Earth 2140-2150, KKND 1-2, Myth the fallen Lords 1-2, Seven Kingdoms , Ζ , Sacrifice, Empire Earth, Three Kingdoms, Warhammer 40k ολα, μπορει να ξεχναω και πολλα.
Μια μικρη ιδεα την εχω και εγω στα RTS :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Φίλε γράψε λάθος, ο αντίλογος ήταν για 4070 Τι vs 7900XT, αλλά ναι έχεις δίκιο δε χρειάζεται τόσες ακριβές κάρτες. Απλά σύγκριση δεδομένων κάνουμε.

Το 4Κ στο συγκεκριμένο παιχνίδι σου "ανοίγει" περισσότερο το χάρτη και σε βοηθάει και στο τι γίνεται στο γκειμ και στην οικονομία των κινήσεων, στο 5Κ ακόμη περισσότερο. Παίζει ρόλο ο όγκος της πληροφορίας που παίρνεις και το στρατό που χειρίζεσαι και όχι αν λάμπει η θάλασσα με τοRT!


σε καμια περιπτωση το AOE δεν σου δινει περισσοτερο χαρτη, οτι βλεπεις σε 4k ακριβως το ιδιο βλεπεις και σε 1080p
ολα τα RTS κανουν upscale  θα επρεπε να το γνωριζεις αυτο, μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου ειναι τα RTS που εχουν zoom out στο θεο σε σημειο  που ολοκληρη η οθονη να γινεται mini map! ή εστω επωφελουνται απο μεγαλυτερη αναλυση και αρα επιφανεια εργασιας (βλεπε Supreme Commander του Chris Taylor με το strategic zoom)

32 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Dune ολα ,Warcraft ολα,  Starcraft 1-2 ,C&C ολα ,Red Alert ολα, Settlers, Age of Empires oλα, Dark Colony, Dark Reign 1-2, Total Annihilation, Earth 2140-2150, KKND 1-2, Myth the fallen Lords 1-2, Seven Kingdoms , Ζ , Sacrifice, Empire Earth, Three Kingdoms, Warhammer 40k ολα, μπορει να ξεχναω και πολλα.
Μια μικρη ιδεα την εχω και εγω στα RTS :P


τα ειπες ολα! απο την παλια φουρνια θα προσθετα και το Metal Fatigue μοναδικο για την εποχη του που δυστυχως κανεις δεν εξελιξε, με 3 ταυτοχρονα πεδια δρασης, επιγεια, υπογεια και εναερια, + τη δυνατοτητα να φτιαχνεις custom battlemechs απο τα κομματια του εχθρου που πετσοκοψες στο πεδιο της μαχης, το εβαλαν προσφατα και στο steam

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

2030€ βγαίνουν αν πατήσεις και είναι στο ebay με ότι να ναι seller μου φαίνεται 

Επεξ/σία από valantis123
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι σήμερα φτάνει η MSI Suprim Liquid X κι έχω μία απορία για τους ανεμιστήρες του radiator.

Να τους αφήσω ως έχει και να τους ελέγχει η κάρτα γραφικών ή να τους συνδέσω στη μητρική και να τους ελέγχω από εκεί;

Επίσης, λέτε να προσθέσω τους ανεμιστήρες που ήδη έχω στο radiator και να το κάνω push/pull, ακόμα κι αν είναι διαφορετικοί ανεμιστήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...