Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αδερφέ έχω καταλάβει, ότι για ένα συγκεκριμένο σενάριο χρήσης μπορεί ένας συνδυασμός hw να αποδίδει καλύτερα από τον βέλτιστο συνδυασμό για γενική χρήση. Για αυτό πχ αυτοί που παίζουν μόνο cod τείνουν να επιλέγουν rdna2 ή rdna3 κάρτες ή αυτοί που τρέχουν προσωμειώσεις οικοσυστημάτων παρέα με το gaming επιλέγουν πολυπύρηνους amd. Αντίστοιχα αν εσύ παίζεις μόνο aoe iv με medium-minimum γραφικά και max frames μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή μια rdna3, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Εσύ πριν έλεγες ότι η 4070ti έπρεπε να κάνει 700 και η 7900xt 800. Αυτή η τιμολόγηση αφορά μόνο αυτούς που έχουν 2000 elo στο aoe iv ή το γενικό πλυθησμό?

Την 7900xt σκοπεύεις να την αγοράσεις?

 

Φαντασου να του ελεγα οτι εχω σκοπο να παρω 4080 4090 για να παιζω Diablo 4 στο 99% του gaming time.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι οι διαφορες. Προφανως δεν πας 7900xt για 6% πανω επιδοσεις και 150 ευρω παραπανω για να εχεις χειροτερο efficiency χειροτερο RT. 22% πανω ειναι η 4080 απο 4070ti με 50% πανω χρηματα. Ο μονος λογος που μπορει να σκεφτεσαι 7900xt ειναι για 4Κ που η vram λογικα θα γονατισει σε next gen παιχνιδια. Για 1440 ελπιζω να ειναι ενταξει τα 12.

Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Εσύ πριν έλεγες ότι η 4070ti έπρεπε να κάνει 700 και η 7900xt 800

Ναι, το ξαναείπαμε όλες οι καινούργιες είναι υπερτιμημένες.

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αυτή η τιμολόγηση αφορά μόνο αυτούς που έχουν 2000 elo στο aoe iv ή το γενικό πλυθησμό?

Και ναι, αφορούν όλους, καμιά σχέση το ΕΛΟ.

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Την 7900xt σκοπεύεις να την αγοράσεις?

Ναι, αν πέσει κάτω από 800€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ψήνομαι γ αυτή πάντως, έχει παραγγείλει κανείς από ldlc? Αν και για gigabyte δεν έχω ακούσει καλά λόγια 

https://www.ldlc.com/fiche/PB00537946.html

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

μπορει να σκεφτεσαι 7900xt ειναι για 4Κ που η vram λογικα θα γονατισει

Εδώ και 3-4 σελίδες αυτό λέμε φίλε, και αν πάει και πιο ψηλά και από 4Κ γιατί όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Metaksas είπε

Εγω ψήνομαι γ αυτή πάντως, έχει παραγγείλει κανείς από ldlc? Αν και για gigabyte δεν έχω ακούσει καλά λόγια 

https://www.ldlc.com/fiche/PB00537946.html

Σελιδα 579 εχω ανεβασει Review με αυτη τη καρτα που τη δοκιμαζει σε 4Κ Ultra μια χαρα καρτα ειναι.
 

 

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω ειναι οι διαφορες. Προφανως δεν πας 7900xt για 6% πανω επιδοσεις και 150 ευρω παραπανω για να εχεις χειροτερο efficiency χειροτερο RT. 22% πανω ειναι η 4080 απο 4070ti με 50% πανω χρηματα. Ο μονος λογος που μπορει να σκεφτεσαι 7900xt ειναι για 4Κ που η vram λογικα θα γονατισει σε next gen παιχνιδια. Για 1440 ελπιζω να ειναι ενταξει τα 12.

 

Και αυτοι που πηραν 3090 3090ti για τα 24gb τις πηραν για να μη τους "τελειωσει" η VRAM και τωρα εχουν/θα παρουν 4080 4090 που παλι η VRAM θα ειναι αχρειαστη πανω απο 12GB.
Iσως μετα τις 5090 που θα ειναι 48gb να δουμε κανενα game να ζηταει πανω απο 12gb.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Ναι, το ξαναείπαμε όλες οι καινούργιες είναι υπερτιμημένες.

Αυτό το ξαναείπαμε, αυτό που επισημαίνω είναι ότι η κάρτα που εσύ θεωρείς ότι πρέπει να είναι φτηνότερη έχει πολύ περισσότερο value από την κάρτα που θεωρείς ότι αξίζει να είναι ακριβότερη.

18 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Και ναι, αφορούν όλους, καμιά σχέση το ΕΛΟ.

Πολύ ωραία, άρα σύμφωνα με τη λογική σου, για όλους και όχι μόνο για την υποομάδα μιας συγκεκριμένης περίπτωσης χρήσης, η κάρτα που έχει +rt +dlls +reflex +thermals +drivers +χαμηλότερο κόστος +efficiency πρέπει να είναι φτηνότερη από την κάρτα που έχει πλην στα παραπάνω και + στη vram.

18 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Ναι, αν πέσει κάτω από 800€. Όχι δηλαδή.

Κοίταξε αν πέσει η καινούρια m3 κάτω από 20k θα πάρω κι εγώ (δύο μάλλον). Λέμε με τις τιμές όπως διαμορφώνονται, όχι τι ζητάμε από την tooth fairy πριν κοιμηθούμε.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Εδώ και 3-4 σελίδες αυτό λέμε φίλε, και αν πάει και πιο ψηλά και από 4Κ γιατί όχι.

Αν πάει αλλάζεις κάρτα. σιγά μην αγοράσεις από τώρα για 16k low settings.

44 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω ειναι οι διαφορες. Προφανως δεν πας 7900xt για 6% πανω επιδοσεις και 150 ευρω παραπανω για να εχεις χειροτερο efficiency χειροτερο RT. 22% πανω ειναι η 4080 απο 4070ti με 50% πανω χρηματα. Ο μονος λογος που μπορει να σκεφτεσαι 7900xt ειναι για 4Κ που η vram λογικα θα γονατισει σε next gen παιχνιδια. Για 1440 ελπιζω να ειναι ενταξει τα 12.

Screenshot-2.png

Επαιξα spiderman σε 4k με όλα δεξιά και dlss 2 στην 3080ti και δεν ειχα θέμα.

Το πολύ πολύ ρίχνεις κάποια settings. Οποιος θέλει το απόλυτο με 1000 ευρώ απλά δε μπορεί ακόμη να το έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν πάει αλλάζεις κάρτα. σιγά μην αγοράσεις από τώρα για 16k low settings.

 

46 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Εδώ και 3-4 σελίδες αυτό λέμε φίλε, και αν πάει και πιο ψηλά και από 4Κ γιατί όχι.

H πλακα ειναι οτι αν ψαξεις στο youtube εχει 10αδες βιντεο με Nvidia να παιζουν 8Κ αλλα δεν θα βρεις κανενα με 7900.

https://www.youtube.com/@DigitalDreamsyt/videos

 

89310_42_amds-new-radeon-rx-7900-xtx-plays-cod-modern-warfare-ii-at-8k-190fps_full.png

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

H πλακα ειναι οτι αν ψαξεις στο youtube εχει 10αδες βιντεο με Nvidia να παιζουν 8Κ αλλα δεν θα βρεις κανενα με 7900.

https://www.youtube.com/@DigitalDreamsyt/videos

 

89310_42_amds-new-radeon-rx-7900-xtx-plays-cod-modern-warfare-ii-at-8k-190fps_full.png

Έχουν ανεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχουν ανεβάσει.

Με Ray Tracing δεν εχω βρει.
Χωρις Ray Tracing ειναι μετρημενα στα δαχτυλα.
Πχ CP 2077 25FPS, Spiderman 30FPS.
Aπο τα 90 και τα 190 της παρουσιασης ειναι 2-3 γενιες διαφορα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aπο τα 90 και τα 190 της παρουσιασης ειναι 2-3 γενιες διαφορα.

Δεν πιστεύω να εννοείς ότι δεν επαληθεύτηκε πουθενά η παρουσίαση και το λανσάρισμα κατέληξε σε ένα τεράστιο φιάσκο επιπέδου faildozer? Αυτό εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Με Ray Tracing δεν εχω βρει.
Χωρις Ray Tracing ειναι μετρημενα στα δαχτυλα.
Πχ CP 2077 25FPS, Spiderman 30FPS.
Aπο τα 90 και τα 190 της παρουσιασης ειναι 2-3 γενιες διαφορα.

fake νουμερα ακου 25 και 30fps σε τωρινα παιχνιδια.

Future proof υψηλες αναλυσεις, 20gb vram αφου.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

fake νουμερα λες ακου 25 και 30fps σε τωρινα παιχνιδια.

Future proof υψηλες αναλυσεις, 20gb vram αφου.

Οι 2 βασικες κατηγοριες που αγοραζουν Top Tier καρτες ειναι οι εξης:

1)Aυτος που παιζει Τοp αναλυσεις(4Κ) και Top settings(Ultra,Max) αλλα ξερει οτι αυτο θα κρατησει για 2 χρονια το πολύ και πρεπει να ξαναπαρει Top Τier.

2)Αυτος που παιζει Mainstream αναλυσεις(1080p1440p) σε Top Settings(Ultra,Max) και ξερεις οτι θα συνεχισει να παιζει για τουλαχιστον αλλα 5 χρονια(εν μερη futureproof).

Τοp αναλυσεις(4K) σε Top settings(Ultra,Max) και Futureproof δεν παει ποτε μαζι.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οι 2 βασικες κατηγοριες που αγοραζουν Top Tier καρτες ειναι οι εξης:

1)Aυτος που παιζει Τοp αναλυσεις και Top settings αλλα ξερεις οτι αυτο θα κρατησει για 2 χρονια και πρεπει να ξαναπαρει Top Τier.

2)Αυτος που παιζει Mainstream αναλυσεις σε Top Settings και ξερεις οτι θα συνεχισει να παιζει για τουλαχιστον αλλα 5 χρονια.

Τοp αναλυσεις σε Top settings και Futureproof δεν παει ποτε μαζι.

Εγω το εχω καταλαβει, καποιοι νομιζουν ομως οτι επειδη εχουνε μπολικη  vram ειναι futerproof σε 4 και 5κ.

Το 2 προσωπικα το θεωρω  χαζομαρα καποιος μου παιζει σε mainstream αναλυση(1080p-1440p) σε top settings να δωσει ενα σκασμο λεφτα για  top tier επειδη το βλεπει "επενδυση".

Καλυτερα 1-2 σκαλακια κατω καρτα   και 1000+ ευρω στην τσεπη  (πχ 4070ti αντι 4090) και μετα απο 2 χρονια  αν θελει πουλαει και αναβαθμιζει ξανα τοτε και να ειναι παντα top στην αναλυση του, παρα να πληρωσει κατι που ουσιαστικα του  ειναι Overkill τωρα.

Το hardware γινεται πολυ γρηγορα outdated, να  παρει καποιος hardware  σαν μελλοντικη επενδυση ενω σημερα δεν το χρειαζεται το βλεπω ακυρο. Για παραδειγμα ενας σε mainstream αναλυση που "επενδυσε" σε  2080ti στην επομενη γενια ετρωγε ξυλο απο μια ταπεινη 3070Ti.

Καποιοι το κανουν, εγω δεν συμφωνω με αυτη την λογικη.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...