Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Metaksas είπε

ποιες εταιριες εχουν καλες θερμοκρασιες? asus,msi,gigabyte?

Ολες καλές έχουν στη νέα γενιά. Με τέτοια τεράστια coolers σε καμία δεν θα έχεις θερμοκρασίες. Έκαναν το θαύμα τους βέβαια και τα 4nm της Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

19 λεπτά πριν, nfreskakis είπε

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα 4070ti και έχω τροφοδοτικό Corsair RM1000X, ξέρει κανείς αν θα χρειαστώ after market καλώδιο τροφοδοσίας για την κάρτα;

Μεγειά καλοδούλευτη. Γράψε μοντέλο, όσα review έχω δει έχουν τον καινούριο κονέκτορα. Πουλάει η corsair καλώδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ολες καλές έχουν στη νέα γενιά. Με τέτοια τεράστια coolers σε καμία δεν θα έχεις θερμοκρασίες. Έκαναν το θαύμα τους βέβαια και τα 4nm της Samsung. 

TSMC

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Metaksas είπε

ποιες εταιριες εχουν καλες θερμοκρασιες? asus,msi,gigabyte?

Από review δεν έχουμε δει κάποια με προβληματικές θερμοκρασίες ή θόρυβο, στο forum ένα παλικάρι με manli 4090 παραπονέθηκε για τα temps, βέβαια μπορεί να ήταν και το κουτί του, πόρισμα δεν βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Νομίζω @DiaperCh@nger101 θα μπούμε στην κλασική συζήτηση κατά πόσο ενδιαφέρει το χρήστη το RT της Nvidia ή όχι, εμένα που δε με ενδιαφέρει το RT και μου αρέσει να παίζω σε 4Κ + ότι αγοράζω κάρτα στα 5-6 χρόνια, τα 20GB της AMD με δελεάζουν περισσότερο. Αν θες RT απαραίτητα τότε οκ.

Μια 7900ΧΤ στα >800€ θα ήταν μούρλια.

Aν η AMD πηγαινε ταπα στο RT και εριχνε 50 FPS στις αναλογες Nvidia ξαφνικα θα σε ενδιεφερε .
Τωρα που οταν το ανοιγεις σερνεται, ε σταματαει να σε ενδιαφερει.
Ετσι και ενας φιλος δεν τραβαγε η καρτα του με Anti Aliasing x16 και μου ελεγε "εγω το εχω κλειστο δεν μου αρεσει".

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Πόσο ισχύει δυστυχώς … άμα έπαιζε 7900χτχ στα 900 και 7900χτ στα 750 δε θα άνοιγε ρουθούνι για την απόδοση των καρτών, δε θα υπήρχε γκρίνια και θα χτύπαγε και καλό μερίδιο της πίτας… τώρα με αυτές της τιμές δε βλέπω κανένα λόγο να πας AMD εκτός αν είσαι βαμμένος 

Νομιζω οτι με τη τρεχουσα κατασταση οι 7000 εχουν μεγαλυτερα προβληματα απο τη τιμη.
Θερμοκρασιες, efficiency, clocks, RT, VR ,HDR ,drivers και να πεσουν λιγο πρεπει πρωτα να λυθουν αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μεγειά καλοδούλευτη. Γράψε μοντέλο, όσα review έχω δει έχουν τον καινούριο κονέκτορα. Πουλάει η corsair καλώδιο.

Ευχαριστώ πολύ. MSI Ventus 3X είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nfreskakis είπε

Ευχαριστώ πολύ. MSI Ventus 3X είναι

Έχει 12πινο το τσέκαρα κι απ' το site της msi. 

Η κάρτα συμπεριλαμβάνει στη συσκευασία αντάπτορα 2x8pin σε 12πιν, δεν χρειάζεσαι καλώδιο, αν το θες για λόγους αισθητικούς εδώ είσαι, πιθανόν να μπορείς να το βρεις πιο φτηνά αν ψαχτείς.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/ilektrologika-ergaleia/kalodia/corsair-psu-kalodio-eos-600w-gia-kartes-pcie-5-0_4080009?gclid=Cj0KCQiAtvSdBhD0ARIsAPf8oNnjrTrIhmbAm1IPmO1nFb9n58h_SpSE082Mq1zDSjzzrYgxQRmFAzQaArIBEALw_wcB

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν η AMD πηγαινε ταπα στο RT και εριχνε 50 FPS στις αναλογες Nvidia ξαφνικα θα σε ενδιεφερε .
Τωρα που οταν το ανοιγεις σερνεται, ε σταματαει να σε ενδιαφερει.
Ετσι και ενας φιλος δεν τραβαγε η καρτα του με Anti Aliasing x16 και μου ελεγε "εγω το εχω κλειστο δεν μου αρεσει".

Δε ξέρω αν έχεις παίξει ποτέ κάποια σειρά ΑοΕ ή άλλο παιχνίδι με παρόμοιο γκειμπλει. Να σε ενημερώσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση σε fast pace RTS να δώσεις τόση σημασία στα έξτρα eyecandy των γραφικών. Ο ρυθμός του παιχνιδιού σε multiplayer δε σου επιτρέπει να τα παρακολουθήσεις. Ούτε reflections, lighting, κύματα που σκάνε κτλ. Ίσως αν παίζει κάποιος τις εκστρατείες σε single player, ναι, ίσως. Αν δε ρωτήσεις και πιο έμπειρους παίκτες του είδους θα σου πούνε ότι επίτηδες κατεβάζουν τα έξτρα καλούδια των γραφικών για να μην τους αποσπούν την προσοχή. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Νομιζω οτι με τη τρεχουσα κατασταση οι 7000 εχουν μεγαλυτερα προβληματα απο τη τιμη.
Θερμοκρασιες, efficiency, clocks, RT, VR ,HDR ,drivers και να πεσουν λιγο πρεπει πρωτα να λυθουν αυτα.

Αυτό είναι το κυριότερο, πρώτα πρέπει να λυθούν αυτά και μετά θα μπουν στη ζυγαριά οι τιμές. Το προϊόν δεν δουλεύει απρόσκοπτα άρα τι σκατά τιμές συγκρίνουμε δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Age4Greeks είπε

Το λάθος δεδομένο που χρησιμοποιείται είναι ότι όλοι οι γκειμερς θέλουν τάχα να παίξουν ότι πιο σύγχρονο σε max settings για αυτό και χρειάζονται 4090 ή 4080 ή 7900 ή την τάδε νέα τεχνολογία. Η πλειοψηφία δεν ανήκει εκεί. Οπότε μην μπερδεύεστε. Δηλαδή ο γκειμερ του Age of Empires IV ας πούμε ή του Total War θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (!!!) RT? Η απλή απάντηση είναι όχι, θέλει να παίξει αξιοπρεπώς το γκειμ πχ με 60-70 Fps σε 4Κ. Οπότε αν το σκεφτείτε λίγο πιο φαρδιά από ότι τώρα με τις πράσινες και κόκκινες παρωπίδες σας δεν είναι απαραίτητο το RT. 

Ναι θέλεις μια καλή κάρτα να σου βγάζει frames σε υψηλή ανάλυση και να σου κρατήσει ένα χρονικό διάστημα μακρύ γιατί δεν είσαι από αυτούς που ταϊζουν τους μετόχους των πολυεθνικών κάθε ένα ή δύο χρόνια. Όποιος μπορεί και θέλει καταλαβαίνει όποιος όχι...συγγνώμη πιο ξεκάθαρο δε γίνεται!

Το ιδιο ισχυει και αντιστροφα, οσοι δεν παιζουν AOE 4 και παιζουν ολους τους νεους τιτλους με RT τους ενδιαφερει το RT.
Aλλα πριν φτασουμε στο RT On/Off και στη τιμη 700-800-900-1000 πρεπει να λαβουμε υποψην οτι συγκρινουμε 2 προιοντα που δεν ειναι το ιδιο τεχνολογικα και το ενα μοιαζει μια γενια πισω σε σχεση με το αλλο.
Επισης αυτο που ειναι πισω εχει ενα καρο προβληματα να λυσει σε σημειο που θα το χαρακτηριζες "Beta test" εως ελλατωματικο.
Ετσι λοιπον ακομα και να αφαιρεσεις τις τιμες και το RT η τεχνολογικη εξελιξη και η λειτουργικοτητα του προιοντος παλι σε παει στη πρασινη που τα κανει ολα αριστα.(temps,efficiency,clocks,VR,HDR,Idle,dual monitor).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους δεν είναι λογική επιλογή σήμερα η αγορά της xtx στα 1400 έναντι της 4080 στα ίδια χρήματα αν ήταν στα 1100 η xtx και 1400 η 4080 τοτε αλλάζει το πράγμα. Ούτε η αγορά της xt στα 1020 είναι λογική έναντι 4070ti που παίζει στα 900. Όταν είχαν βγει οι rdna 3 τις πρότεινα έναντι nvidia εφόσον έρχονταν σε σωστές τιμές και μόνο εφόσον ελυναν τα θέματα του efficiency. Μην ξεχνάμε το ρεύμα έχει ξεφύγει και αν παίζεις 4 5 ώρες τη μέρα στο τέλος του μήνα η διαφορά είναι υπαρκτή μεταξύ κάρτας που καίει 400 και μιας που καίει 250. 

Η nvidia αν έριχνε 4080 στο 1000αρικο θα εξαφάνιζε τα πάντα είναι κάρτα για 4Κ με καλή VRAM έχει όλα τα καλούδια το καλύτερο efficiency σήμερα δεν της λείπει τίποτα. Βλέπουμε την 4070ti γιατί η 4080 είναι 500 ευρώ ακριβότερη για 20% πάνω επιδόσεις και πάλι όχι στα 940 που έχει σήμερα αλλά εκεί στα 750 800 που δεν θα αργήσει να πέσει θα είναι μια χαρά επιλογή για όσους είμαστε σε 1440p. Δεν με νοιάζει τόσο το RT αλλά δεν θα με χάλαγε ένα portal rtx ούτε θέλω σε idle να έχω 100watt κατανάλωση. 

Πιο εύστοχα δε θα μπορούσες να το θέσεις.

2 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Το λάθος δεδομένο που χρησιμοποιείται είναι ότι όλοι οι γκειμερς θέλουν τάχα να παίξουν ότι πιο σύγχρονο σε max settings για αυτό και χρειάζονται 4090 ή 4080 ή 7900 ή την τάδε νέα τεχνολογία. Η πλειοψηφία δεν ανήκει εκεί. Οπότε μην μπερδεύεστε. Δηλαδή ο γκειμερ του Age of Empires IV ας πούμε ή του Total War θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (!!!) RT? Η απλή απάντηση είναι όχι, θέλει να παίξει αξιοπρεπώς το γκειμ πχ με 60-70 Fps σε 4Κ. Οπότε αν το σκεφτείτε λίγο πιο φαρδιά από ότι τώρα με τις πράσινες και κόκκινες παρωπίδες σας δεν είναι απαραίτητο το RT. 

Ναι θέλεις μια καλή κάρτα να σου βγάζει frames σε υψηλή ανάλυση και να σου κρατήσει ένα χρονικό διάστημα μακρύ γιατί δεν είσαι από αυτούς που ταϊζουν τους μετόχους των πολυεθνικών κάθε ένα ή δύο χρόνια. Όποιος μπορεί και θέλει καταλαβαίνει όποιος όχι...συγγνώμη πιο ξεκάθαρο δε γίνεται!

Δηλαδή την 7900xt θα την πάρεις για να παίζεις age of empires σε 4k, ικανοποιητικα framerates και 20gb vram;

Μάλλον έχεις καταλάβει ότι επιχειρηματολογείς χωρίς επιχειρήματα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Έχει 12πινο το τσέκαρα κι απ' το site της msi. 

Η κάρτα συμπεριλαμβάνει στη συσκευασία αντάπτορα 2x8pin σε 12πιν, δεν χρειάζεσαι καλώδιο, αν το θες για λόγους αισθητικούς εδώ είσαι, πιθανόν να μπορείς να το βρεις πιο φτηνά αν ψαχτείς.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/ilektrologika-ergaleia/kalodia/corsair-psu-kalodio-eos-600w-gia-kartes-pcie-5-0_4080009?gclid=Cj0KCQiAtvSdBhD0ARIsAPf8oNnjrTrIhmbAm1IPmO1nFb9n58h_SpSE082Mq1zDSjzzrYgxQRmFAzQaArIBEALw_wcB

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε, θα το πάρω κι αυτό και θα δω ποιο κάθεται καλύτερα όταν τη βάλω πάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Δε ξέρω αν έχεις παίξει ποτέ κάποια σειρά ΑοΕ ή άλλο παιχνίδι με παρόμοιο γκειμπλει. Να σε ενημερώσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση σε fast pace RTS να δώσεις τόση σημασία στα έξτρα eyecandy των γραφικών. Ο ρυθμός του παιχνιδιού σε multiplayer δε σου επιτρέπει να τα παρακολουθήσεις. Ούτε reflections, lighting, κύματα που σκάνε κτλ. Ίσως αν παίζει κάποιος τις εκστρατείες σε single player, ναι, ίσως. Αν δε ρωτήσεις και πιο έμπειρους παίκτες του είδους θα σου πούνε ότι επίτηδες κατεβάζουν τα έξτρα καλούδια των γραφικών για να μην τους αποσπούν την προσοχή. Οπότε...

Tα εχω παιξει ολα απο τη 1η μερα που βγηκαν και σε καποια ημουν και επιλογη για Beta Tester.
Γενικα εχω καει σε ολα τα Real time strategy Turn based Strategy απο εποχη Dune 1 που ηταν η βαση των C&C.
Και δεν μιλαμε για Single Campaign, επαιζα σε τουρνουα που εκανε Internet cafe και μαζευε 40+ ατομα καθε φορα 1vs1 2vs2 4vs4.
Ημουν παντα μεσα στη 5αδα και 2 φορε 1ος.
Καποια ηταν απο Dark Age και καποια αλλα σε Post Imperial Age Rush.
Eπισης ειχα πολυ καλο Rating και στο Multiplayer/Online.
Mονο το τελευταιο δεν εχω παιξει αρκετα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Πιο εύστοχα δε θα μπορούσες να το θέσεις.

Δηλαδή την 7900xt θα την πάρεις για να παίζεις age of empires σε 4k, ικανοποιητικα framerates και 20gb vram;

Μάλλον έχεις καταλάβει ότι επιχειρηματολογείς χωρίς επιχειρήματα.

Άντε πάμε άλλη μια φορά, έχουμε το Χ χρήστη που ενδιαφέρεται για:

πιο πολλά GB λόγω υψηλής ανάλυσης 4K και μεθαύριο και 5Κ,

+ το future proof 20>12GB,

+ παίζει παιγνίδια που δεν τον ενδιαφέρει το RT.

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tα εχω παιξει ολα απο τη 1η μερα που βγηκαν και σε καποια ημουν και επιλογη για Beta Tester.
Και δεν μιλαμε για Single Campaign, επαιζα σε τουρνουα που εκανε Internet cafe και μαζευε 40+ ατομα καθε φορα 1vs1 2vs2 4vs4.
Ημουν παντα μεσα στη 5αδα και 2 φορε 1ος.
Καποια ηταν απο Dark Age και καποια αλλα σε Post Imperial Age Rush.
Eπισης ειχα πολυ καλο Rating και στο Multiplayer/Online.
Mονο το τελευταιο δεν εχω παιξει αρκετα.

Ωραία αφού τα έχεις παίξει λοιπόν, αν υποθέσουμε ότι το παιγνίδι τρέχει με RT θεωρείς ότι θα έδινες σημασία στη λεπτομέρειες των γραφικών κατά τη διάρκεια του γκειμ σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...