Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την 7900xt στα 500-600, 700 είναι καλά για την 4070ti.

Με την 7900xt στα 1030🤣, τα 930 της 4070ti είναι ληστεία.

Είπαμε βγήκαν οι rdna3 και γίνανε vfm όλες οι ada, 4090, 4080, 4070ti vfm.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Νομίζω @DiaperCh@nger101 θα μπούμε στην κλασική συζήτηση κατά πόσο ενδιαφέρει το χρήστη το RT της Nvidia ή όχι, εμένα που δε με ενδιαφέρει το RT και μου αρέσει να παίζω σε 4Κ + ότι αγοράζω κάρτα στα 5-6 χρόνια, τα 20GB της AMD με δελεάζουν περισσότερο. Αν θες RT απαραίτητα τότε οκ.

Μια 7900ΧΤ στα >800€ θα ήταν μούρλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Με την 7900xt στα 500-600, 700 είναι καλά για την 4070ti.

Με την 7900xt στα 1030🤣, τα 930 της 4070ti είναι ληστεία. Είπαμε βγήκαν οι rdna3 και γίνανε vfm όλες οι ada, 4090, 4080, 4070ti vfm.

Πόσο ισχύει δυστυχώς … άμα έπαιζε 7900χτχ στα 900 και 7900χτ στα 750 δε θα άνοιγε ρουθούνι για την απόδοση των καρτών, δε θα υπήρχε γκρίνια και θα χτύπαγε και καλό μερίδιο της πίτας… τώρα με αυτές της τιμές δε βλέπω κανένα λόγο να πας AMD εκτός αν είσαι βαμμένος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Age4Greeks είπε

Νομίζω @DiaperCh@nger101 θα μπούμε στην κλασική συζήτηση κατά πόσο ενδιαφέρει το χρήστη το RT της Nvidia ή όχι, εμένα που δε με ενδιαφέρει το RT και μου αρέσει να παίζω σε 4Κ + ότι αγοράζω κάρτα στα 5-6 χρόνια, τα 20GB της AMD με δελεάζουν περισσότερο. Αν θες RT απαραίτητα τότε οκ.

Δεν ισχύει απλά αγοράζεις για τους δικούς σου λόγους υποδεέστερο τεχνολογικά προιόν καλό το οπαδιλίκι αλλά δεν θα κάνουμε και το άσπρο μαύρο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 100% από τους τελευταίους εδώ μέσα που μπορείς να αποκαλέσεις οπαδό, κάνεις τεράστιο λάθος, έχω αγοράσει και από τους 2 με γνώμονα το value for money. Εξήγησα σαφέστατα γιατί θα πήγαινα στη συγκεκριμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, itanium είπε

Δεν ισχύει απλά αγοράζεις για τους δικούς σου λόγους υποδεέστερο τεχνολογικά προιόν καλό το οπαδιλίκι αλλά δεν θα κάνουμε και το άσπρο μαύρο

Υποδεεστερο για τα δικα σου (και τα δικα μου) στανταρντς εννοεις.
Για τα δικα του, οπως τα περιγραφει, ειναι ανωτερο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αυτό είναι ευσεβείς πόθοι λόγω οπαδισμο;y, έχουμε την nvidia με υψηλότερες επιδόσεις raster ή ίδια στην 4080 με την 7900ΧΤΧ, RT μία γενιά μπροστά, DLSS, και με υποδειγματική συμπεριφορά σε thermals και κατανάλωση και απο την άλλη έχουμε το ανέκδοτο 7 σειρά της amd όπου πόνταρε τα πάντα στο raster και πάλι έφτασε οριακά την 4080, με το ανέκδοτο FSR και μια γενιά πίσω σε RT, με vram πάλι μία γενιά πίσω και όλα αυτά με μεγαλύτερη κατανάλωση και θερμοκρασίες χωρίς να θίξω το όνομα 7900ΧΤΧ όπου κανονικά θα έπρεπε να λέγεται 7800 αφού και μόνοι τους παραδέχθηκαν ότι η 4090 είναι εκτός συναγωνισμού....

 

Στο μόνο όπου μπορεί να ελπίζει αυτή η αποτυχημένη γενιά είναι με σημαντική μείωση της τιμής και σε τίποτα άλλο στην ίδια τιμή ή περίπου το ίδιο είναι μια subpar ανόητη αγορά με αντικειμενικά κριτήρια

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, itanium είπε

με το ανέκδοτο FSR

Μια χαρά είναι το fsr2 και μη ξεχνάμε ότι έδωσε πνοή και σε παλαιότερες κάρτες της nvidia στα υπόλοιπα συμφωνώ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μιλάμε για ποιες θα έπρεπε να είναι οι τιμές βάσει αποδόσεων και συγκρίσεων και για πιο value for money αγορές και συ μου το πήγες πάλι στη σούπερ Nvidia και την πράσινη κουβέρτα που σκεπάζεσαι το βράδυ με το logo "The way its meant to be played" , και κατά τα άλλα οι άλλοι είμαστε οπαδιστές!

Μάλιστα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι υπολείπεται του DLSS, τεχνολογικά θέλει dedicated hardware και το ΑΙ Βελτιώνεται συνεχώς μέσα σε 4 χρόνια από τις Turing φτάσαμε εδώ όπου είμαστε σήμερα

10 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Εδώ μιλάμε για ποιες θα έπρεπε να είναι οι τιμές βάσει αποδόσεων και συγκρίσεων και για πιο value for money αγορές και συ μου το πήγες πάλι στη σούπερ Nvidia και την πράσινη κουβέρτα που σκεπάζεσαι το βράδυ με το logo "The way its meant to be played" , και κατά τα άλλα οι άλλοι είμαστε οπαδιστές!

Μάλιστα!!!

Μπορείς να ειρωνεύεσαι όσο θέλεις η πραγματικότητα είναι συγκεκριμένη τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες του καφενείου τι vfm και μαλακίες λέμε είδες εσύ να πωλούνται σε χαμηλή τιμη πουθενά οι 7900ΧΤΧ, ΧΤ να το δούμε και εμείς....κατα τα άλλα το οπαδιλίκι σε μάρανε κάνε μου τη χάρη.....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Νομίζω @DiaperCh@nger101 θα μπούμε στην κλασική συζήτηση κατά πόσο ενδιαφέρει το χρήστη το RT της Nvidia ή όχι, εμένα που δε με ενδιαφέρει το RT και μου αρέσει να παίζω σε 4Κ + ότι αγοράζω κάρτα στα 5-6 χρόνια, τα 20GB της AMD με δελεάζουν περισσότερο. Αν θες RT απαραίτητα τότε οκ.

Μια 7900ΧΤ στα >800€ θα ήταν μούρλια.

Ε αφού δε σου αρέσει το RT δεν υπάρχει λόγος να το προτείνουμε.

Προτιμάμε δηλαδή ίδια απόδοση πάνω κάτω αλλά χωρίς RT έτσι για το γαμώτο. Κόκκινη FTW.

36 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Υποδεεστερο για τα δικα σου (και τα δικα μου) στανταρντς εννοεις.
Για τα δικα του, οπως τα περιγραφει, ειναι ανωτερο!

Αντικειμενικά πάντα τα δικά του ειναι εξ ορισμού χαμηλότερα. Ο ορισμός του οπαδισμού.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για οπαδιλίκι και το βλέπω πάει μονόπλευρα. 

Όλα τέλεια τα κάνει αυτή η ενβιντια το βλέπουμε άλλωστε και στις τιμές. Με 1000 ευρώ ΜΟΝΟ παίρνεις 3070ται. Οχι ούτε η αιεμντι έχει καλές τιμές αλλά δεν βλέπω και πολλούς να δικαιολογούν τις τιμές όπως εδώ

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Εδώ μιλάμε για ποιες θα έπρεπε να είναι οι τιμές βάσει αποδόσεων και συγκρίσεων και για πιο value for money αγορές

Αν μου επιτρέπεις την ερώτηση, θα αγοράσεις rdna3 κάρτα στ' αλήθεια? Θα το κάνεις ή συζητάμε θωρητικά?

Αν τα νούμερα που έχεις δώσει πριν, 700 για 4070ti και 800 για 7900xt, συμβούν κάποτε, τον βλέπω σόλο τον μοναδικό κάτοχο 7900xt που έχει εμφανιστεί (χωρίς φωτό, αλλά ας μη γίνομαι καχύποπτος).

44 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Νομίζω @DiaperCh@nger101 θα μπούμε στην κλασική συζήτηση κατά πόσο ενδιαφέρει το χρήστη το RT της Nvidia ή όχι, εμένα που δε με ενδιαφέρει το RT και μου αρέσει να παίζω σε 4Κ + ότι αγοράζω κάρτα στα 5-6 χρόνια, τα 20GB της AMD με δελεάζουν περισσότερο. Αν θες RT απαραίτητα τότε οκ.

Μια 7900ΧΤ στα >800€ θα ήταν μούρλια.

Ούτε εγώ θα αγόραζα 4070ti για 4k σε βάθος 6ετίας, θα αγόραζα 408/90 ή 3090(ti) αν μπορούσα να τη βρω σε λογική τιμή, αν έπρεπε να βάλω και δύο κόκκινες η ασφαλής επιλογή είναι 6900xt, 6950xt σε λογικές τιμές, κάτω από 900 καινούριες, σίγουρα σημαντικά παρακάτω μτχ.

Τώρα πως γίνεται και δεν σε ενδιαφέρει όχι μόνο το rt όπως γράφεις αλλά το rt και το dlss και το frame generation και το reflex, δεν το κατανοώ αλλά οκ, είπαμε, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αν μου επιτρέπεις την ερώτηση, θα αγοράσεις rdna3 κάρτα στ' αλήθεια? Θα το κάνεις ή συζητάμε θωρητικά?

Αν τα νούμερα που έχεις δώσει πριν, 700 για 4070ti και 800 για 7900xt, συμβούν κάποτε, τον βλέπω σόλο τον μοναδικό κάτοχο 7900xt που έχει εμφανιστεί (χωρίς φωτό, αλλά ας μη γίνομαι καχύποπτος).

Ούτε εγώ θα αγόραζα 4070ti για 4k σε βάθος 6ετίας, θα αγόραζα 408/90 ή 3090(ti) αν μπορούσα να τη βρω σε λογική τιμή.

Τώρα πως γίνεται και δεν σε ενδιαφέρει όχι μόνο το rt όπως γράφεις αλλά το rt και το dlss και το frame generation και το reflex, δεν το κατανοώ αλλά οκ, είπαμε, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

4070 ti λόγω dlss3 και κατανάλωσης.

Αργότερα αναβαθμίζω αν θέλω.

Τώρα αν ρίξει τις τιμές η Amd μιλάμε για αλλά δεδομένα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...