Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Aυτο το πινακακι δεν περιλαμβανει το DLSS 3.0 .

Θέμα χρόνου μάλλον είναι να το πάρουν κι οι RTX3000/2000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θέμα χρόνου μάλλον είναι να το πάρουν κι οι RTX3000/2000.

Μακαρι να το παρουν, το θεμα ειναι κατα ποσο θα το εκμεταλευτουν και τι κοστος θα εχει η ελλειψη στο hardware.
Λιγοτερα FPS;
Mεγαλυτερο Latency;
Καποιες θα μπορουν(3090 3090ti 3080ti) και καποιες δεν θα μπορουν(3050,3060,3070);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποια έχεις πειράξει στο ini ;

https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/2658?tab=description  αυτο εδω εχω βαλει .

Ανεβαζει πολυ το memory budget και αν βαλεις μερικα settings τερμα δεξια τρωει την vram για πλακα. 

Το πιο πιθανο βεβαια πρακτικη διαφορα να μην δεις στην εικονα. 

Που να βαλεις και αυτο βεβαια , εκει παιζει ουτε τα 24 να μην φτανουν :P

https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/5212

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Μακαρι να το παρουν, το θεμα ειναι κατα ποσο θα το εκμεταλευτουν και τι κοστος θα εχει η ελλειψη στο hardware.
Λιγοτερα FPS;
Mεγαλυτερο Latency;
Καποιες θα μπορουν(3090 3090ti 3080ti) και καποιες δεν θα μπορουν(3050,3060,3070);

Αν δεν το πάρουν μέσω Nvidia, θα το πάρουν μέσω FSR 3.0 λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ. Συγχαρητήρια για τις όμορφες συζητήσεις σας. Θα ήθελα να προσθέσω στο ερώτημα το εάν τα 12gb της 4070ti είναι αρκετά για dlss 3. Στο λινκ θα βρείτε  ότι στο CP2077 όταν χρησιμοποιείται το dlss 3.0 για 4κ τότε τα 12gb δεν φτάνουν και ξεκινούν τα stutters. Με ενδιαφέρει μόνο το 4K gaming και επομένως δυστυχώς η 4080 είναι μονόδρομος.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν δεν το πάρουν μέσω Nvidia, θα το πάρουν μέσω FSR 3.0 λογικά.

Ειμαι περιεργος να δω αν θα βγει FSR 3.0, τι διαφορες θα εχει στα FPS και ποτε θα βγει.
Εμενα μου φανηκε περισσοτερο σαν ανακοινωση οτι "και εμεις κατι θα ετοιμασουμε".
Εχουν να λυσουν πιο σοβαρα προβληματα απο το FSR 3.0.

11 λεπτά πριν, darkseid είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Συγχαρητήρια για τις όμορφες συζητήσεις σας. Θα ήθελα να προσθέσω στο ερώτημα το εάν τα 12gb της 4070ti είναι αρκετά για dlss 3. Στο λινκ θα βρείτε  ότι στο CP2077 όταν χρησιμοποιείται το dlss 3.0 για 4κ τότε τα 12gb δεν φτάνουν και ξεκινούν τα stutters. Με ενδιαφέρει μόνο το 4K gaming και επομένως δυστυχώς η 4080 είναι μονόδρομος.

 

Αν μπορεις να παρεις 4080 ειναι πολυ καλυτερη αλλα απο το βιντεο δεν φαινεται να εχει κανενα θεμα.
Ολα ειναι σε 4Κ Max Settings και Μax Ray Tracing στο τεστ.
Το Εnemies(Unity Demo) ειναι γραφικα απο αλλο πλανητη παιζει να τα δουμε σε καμια 8ετια(ειναι το μονο με χαμηλα FPS).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ειμαι περιεργος να δω αν θα βγει FSR 3.0, τι διαφορες θα εχει στα FPS και ποτε θα βγει.
Εμενα μου φανηκε περισσοτερο σαν ανακοινωση οτι "και εμεις κατι θα ετοιμασουμε".
Εχουν να λυσουν πιο σοβαρα προβληματα απο το FSR 3.0.

Δεν νομίζω να σχετίζεται το FSR 3.0 με τα θέματα που προέκυψαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/2658?tab=description  αυτο εδω εχω βαλει .

Ανεβαζει πολυ το memory budget και αν βαλεις μερικα settings τερμα δεξια τρωει την vram για πλακα. 

Το πιο πιθανο βεβαια πρακτικη διαφορα να μην δεις στην εικονα. 

Που να βαλεις και αυτο βεβαια , εκει παιζει ουτε τα 24 να μην φτανουν :P

https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/5212

Με το πρώτο αν μαξάρεις τα πάντα, πας στα ~19GB περίπου σε 4Κ απ' ότι βλέπω..Λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Age4Greeks είπε

Δεν πιστεύω να εννοούν ότι η 4080 είναι πανάκριβη!!!

 

Δεν έχουν σταθεροποιηθεί ακομα οι τιμές των RTX 4080. Αλλού όμως είναι το μέγα πρόβλημα.

Κάποτε pc gaming σήμαινε ακριβό hw που χάνει γρήγορα αξία, αλλά με όσο software τραβάει η ψυχή σου(ο νοών νοείτο). Ήταν κάτι σαν κοινωνικό συμβόλαιο. Τώρα το δεύτερο τείνει να εξαλειφθεί. Αλλά ακόμα και να μην έχεις αυτό το πρόβλημα, πες μου μέχρι σήμερα ποια games ζητάνε απεγνωσμένα 4070Ti/4080/4090 και την αξίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγα το τοσο s/w που τραβουσε η ψυχη σου τα ιδια εβγαιναν και τοτε (απλα ηταν τα πρωτα παιχνιδια που αργοτερα εγιναν συνεχειες και χαθηκε το wow factor και ισως η ποιοτητα των αρχικων, και η indie αγορα μια χαρα κρατει και τα παιχνιδια μια χαρα υπαρχουν).. Kλαμα επεφτε οταν εβγαιναν και τοτε κατι Unreal,κατι Far Cry og, κατι Crysis μετα και κατι F.E.A.R. κ.ο.κ.

Αντιθετα μαλιστα το h/w απαξιωνοταν πολυ πιο ευκολα γιατι ειχαμε συνεχεις αλλαγες DirectX σε καθε γενια σχεδον με ελαχιστες εξαιρεσεις.. Τα γραφικα συνεχιζαν να εξελισσονται γιατι ημασταν σε πρωιμο σταδιο και πολλες φορες σε δυο χρονια εμενες αρκετα πισω ακομη και με μια high end καρτα γραφικων.. Απλα εκανε μεγαλυτερη εντυπωση η διαφορα στα γραφικα και λογικο ηταν αφου καθε DX εμπλουτιζονταν με νεα features σημαντικα και ευδιακριτα στο IQ..

Το κακο στο PC gaming ξεκινησε με τις σημερινες κονσολες και ειδικα οταν βγηκε και το πρωτο xbox και απο εκει και περα ξεκινησε το multiplatform development και το parity στα γραφικα με τα xbox360 και ps3

Θα μου πεις και στο PC δεν εβλεπες γραφικα με τον κοινο παρανομαστη υποψιν; Σαφεστατα αλλα εβλεπες και κατι παιχνιδαρες κατα καιρους που εκαναν push the envelope πολυ παραπερα γιατι απλα δεν ειχαν τις κονσολες υποψιν..

Ενα παιχνιδι ειδαμε νεας τεχνολογιας οπως το CP2077, παροτι ηταν multiplatform να κανει push the envelope στο PC και αρχισε το κλαμα το ατελειωτο στην PC community.. Δεν αναφερομαι στα υπολοιπα dev issues αλλα καθαρα στα γραφικα..

Eχουμε επανειλλημενα τονισει τι εχει συμβαλλει σε αυτη την σταδιακη αυξηση των τιμων ειδικα τα τελευταια χρονια, μην επαναλαμβανομαστε εδω φτασαμε σχεδον mid age στο playstation 5 και ακομη 700αρες σκας.. 

Οι εποχες του φθηνου h/w εχουν περασει ανεπιστρεπτι ειδικα αν εισαι στο bleeding edge.. Αλλα επειδη ακριβως δεν χρειαζεται πλεον να εισαι στο bleeding edge με τοσες αναλυσεις,με σταθερο DX πλεον και με μονο μοχλο αναπτυξης ουσιαστικα το raytracing (που αρκετοι παραβλεπουν ουτως ή αλλως προς το παρον) και με τοσες επιλογες στην αγορα, δοξα το θεο επιλογες υπαρχουν. Τωρα αν θελουμε τις καλυτερες καρτες σε καλες τιμες.. Ε οπλιστειτε με υπομονη γιατι ετσι ειναι πλεον η κατασταση δυστυχως..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

πες μου μέχρι σήμερα ποια games ζητάνε απεγνωσμένα 4070Ti/4080/4090 και την αξίζουν

Θα σταθώ σε αυτό το κομμάτι: όσο απαιτητικά κι αν είναι τα τελευταία παιγνίδια δε νομίζω ότι κάποιος παίρνει 4080/90 ή 7900ΧΤΧ για να την κρατήσει μόνο πχ. 2 χρόνια. Η λογική λέει ότι σκας ένα κάρο λεφτά για να σε βγάλει ένα ορίζοντα 5ετίας, ειδάλλως για εμένα είναι πολύ κακή επένδυση. Άλλωστε και την καλύτερη να πάρεις σήμερα ο κύκλος ζωής της είναι max 10 έτη.

Περί τιμών: θεωρώ πως ότι έχει βγει από τις καινούργιες γενιές μέχρι τώρα, είναι περίπου 30% πάνω από κει που "θα έπρεπε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει 5ετια στο high end οπως δεν υπαρχει και vfm , ο enthusiast θα αναβαθμισει καθε γενια σχεδον γιατι τον συναρπαζει η τεχνολογια στα γραφικα.. Oπως δεν υπαρχει και gadgetakias χωρις νεο κινητο καθε γενια, οπως δεν υπαρχει αρρωστος στον ηχο χωρις συνεχεις αναβαθμισεις με πολυ πιο incremental κιολας κερδη οσο ανεβαινεις τιμολογιακα, αυστραλιανο μαρσιποφορο που δεν πειραζει και βελτιωνει συνεχως το αυτοκινητο του ή αγοραζει καινουριο καθε 5ετια κ.ο.κ..

Αυτα που περιγραφεις αφορουν τις κατωτερες τιμολογιακες κλιμακες αλλα το γενικοτερο feeling της αγορας δειχνει αυξηση των τιμων συνεχως για πολλους και διαφορους λογους. 

Δεν νομιζω να αρεσει σε κανενα αυτο, ακομη και αν του περισσευουν αλλα αυτη ειναι η κατασταση δυστυχως και πρεπει να οπλιστουν με υπομονη οσοι δεν ειναι διατεθειμενοι (και δικαιωμα τους) να πληρωσουν παραπανω..

Ισως σταδιακα να οδηγηθουμε και σε παραλληλη συνυπαρξη δυο γενιων καρτων γραφικων απο εδω και στο εξης θα δειξει..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Σαν μάρκα η inno3D είναι οκ; Είναι η πιο φθηνή 4070. Ή να δώσω λίγο παραπάνω να πάω σε άλλη υλοποίηση;

Έχει κι αυτή το αγοραστικό κοινό της, είχα δει στο παρελθόν να τη προτιμούν πχ 1080.  Τιμιοτατες οι καλές τις εκδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...