Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν το Native στα 40FPS με 63ms θεωρειται playable γιατι να μη θεωρειται το 62.5ms στα 112FPS;
H καθυστερηση/αντανακλαστικα δεν αλλαζει ,αν δεν αργει να ανταποκριθει στα 40FPS δεν θα αργει να ανταποκριθει και στα 112FPS.
Τα 60ms ειναι αστειο Latency το 99.9% δεν μπορει να καταλαβει διαφορες στα 50ms και τα 60ms το βλεπει το ιδιο.

Εγω θελω να μας δειξεις τα FPS σε 4K MAx settings RT Psycho με 3090ti.
Eκει να δουμε native dlss οχι με τη 4090.
Και μετα να το συγκρινουμε με 4070ti DLSS 3+REflex.

Screenshot_39.jpg

Screenshot_20.jpg

Μα δεν θεωρείται, γι' αυτό βάζεις DLSS. Ποιος κάθεται να παίξει σε 40fps. Ειδικά αν έχει σκάσει 2000 ευρώ.

Θεωρώ πως είναι καλύτερο το 72fps με 47ms από το 112 με 62,5 αλλά OK, αν και όταν πάρω 4000 series ή αν βγει το frame generation και για τις 3000, τότε θα μπορώ να σου απαντήσω ιδίοις όμμασι.

Η 3090ti με την 4070ti έχουν ίδια απόδοση σε RT στο Cyberpunk, οπότε και οι διαφορές σε latency θα είναι αντίστοιχες.

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μα δεν θεωρείται, γι' αυτό βάζεις DLSS. Ποιος κάθεται να παίξει σε 40fps. Ειδικά αν έχει σκάσει 2000 ευρώ.

Θεωρώ πως είναι καλύτερο το 72fps με 47ms από το 112 με 62,5 αλλά OK, αν και όταν πάρω 4000 series ή αν βγει το frame generation και για τις 3000, τότε θα μπορώ να σου απαντήσω ιδίοις όμμασι.

Η 3090ti με την 4070ti έχουν ίδια απόδοση σε RT στο Cyberpunk, οπότε και οι διαφορές σε latency θα είναι αντίστοιχες.

 

Nαι αλλα το CP 2077 και το Witcher 3 σε 4K Μax Settings RT DLSS 2.0 βγαζουν με το ζορι 40 και 30FPS αντιστοιχα με 3090ti.
Οχι σε Native σε DLSS 2.0 ....

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε ποσοι θα αντιλαμβανονταν το latency σε ενα blind test.. Μαλλον θα πρεπει να γερασα στα 46 μου πλεον και να χανω σιγα σιγα την επαφη μου..

Ουδεις σωφρων ανθρωπος θα χρησιμοποιησει FG σε competitive games ή εστω σε latency sensitive situations, αλλα παιζοντας με joypad ή και με kbrd+mouse στα περισσοτερα χαμπαρι δεν θα παρεις.. 

Στο witcher 3 ειναι σωτηριο το DLSS3.. Eκει το χρειαστηκα εκει το εβαλα και με εσωσε.. Και το προτιμω απο το να επαιζα με DLSS2 quality η εικονα ειναι σαφεστατα πολυ καλυτερη.. Εστω και σε μερικα σεναρια να βοηθαει ειναι τελειο.. Σημασια εχει οτι υπαρχουν πλεον επιλογες παρα πολλες και αρκετο customization για να παρεις στο εκαστοτε παιχνιδι τα fps που θες με τις ρυθμισεις που θες.. Δεν ειναι πανακεια το DLSS3 συμφωνουμε αλλα σιγουρα ειναι παρα πολυ πιο χρησιμο απο οτι πιστευα και εγω στην αρχη ακομη και στα παιχνιδια που το χρησιμοποιησα χωρις να το χρειαζομαι μια χαρα ηταν και με kbrd+mouse

 

Εγώ προτίμησα dlss 2 και 3 μαζί για 110 και fps μέσο όρο.

θα δοκιμάσω και μόνο το dlss3 να δω.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε ποσοι θα αντιλαμβανονταν το latency σε ενα blind test.. Μαλλον θα πρεπει να γερασα στα 46 μου πλεον και να χανω σιγα σιγα την επαφη μου.

 

Στο παράδειγμα του Cyberpunk με 4090, αν στο ένα PC έχεις DLSS2 και στο άλλο DLSS3, με όλα τα άλλα ίδια, το ένα να δίνει 72 fps με 46ms latency και το άλλο 112 με 62ms latency, θεωρώ πως οι περισσότεροι θα πουν ότι τους φαίνεται ποιο smooth το πρώτο.

Φυσικά αν ήταν 36 και 56, τότε αλλάζει, θα πουν το δεύτερο.

Μπορεί βεβαίως να κάνω και λάθος, αυτή είναι η εκτίμησή μου.

edit: Θεωρώ δηλαδή πως αν είσαι πάνω από τα 60fps, μετά αρχίζεις και νιώθεις πιο σημαντικό το latency. Αν είσαι αρκετά κάτω από τα 60 fps, η αίσθηση της κίνησης λαγκάρει στο μάτι σου.

8 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εγώ προτίμησα dlss 2 και 3 μαζί για 110 και fps μέσο όρο.

θα δοκιμάσω και μόνο το dlss3 να δω.

Μπορείς να έχεις frame gen (DLSS3) χωρίς DLSS2 (Super resolution); Νόμιζα πως δε γίνεται αυτό.

10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι αλλα το CP 2077 και το Witcher 3 σε 4K Μax Settings RT DLSS 2.0 βγαζουν με το ζορι 40 και 30FPS αντιστοιχα με 3090ti.
Οχι σε Native σε DLSS 2.0 ....

Συμφωνώ, σε τόσο χαμηλά fps το frame-gen βοηθάει, το έχω πει ήδη. Αυτό που δε μπορώ να πω με βεβαιότητα, μέχρι να έχω κι εγώ μια τέτοια κάρτα, είναι αν είναι προτιμότερο να ρίξεις το RT level για να ανέβουν τα fps ή να ενεργοποιήσεις το frame-gen.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Στο παράδειγμα του Cyberpunk με 4090, αν στο ένα PC έχεις DLSS2 και στο άλλο DLSS3, με όλα τα άλλα ίδια, το ένα να δίνει 72 fps με 46ms latency και το άλλο 112 με 62ms latency, θεωρώ πως οι περισσότεροι θα πουν ότι τους φαίνεται ποιο smooth το πρώτο.

Φυσικά αν ήταν 36 και 56, τότε αλλάζει, θα πουν το δεύτερο.

Μπορεί βεβαίως να κάνω και λάθος, αυτή είναι η εκτίμησή μου.

edit: Θεωρώ δηλαδή πως αν είσαι πάνω από τα 60fps, μετά αρχίζεις και νιώθεις πιο σημαντικό το latency. Αν είσαι αρκετά κάτω από τα 60 fps, η αίσθηση της κίνησης λαγκάρει στο μάτι σου.

Μπορείς να έχεις frame gen (DLSS3) χωρίς DLSS2 (Super resolution); Νόμιζα πως δε γίνεται αυτό.

Συμφωνώ, σε τόσο χαμηλά fps το frame-gen βοηθάει, το έχω πει ήδη. Αυτό που δε μπορώ να πω με βεβαιότητα, μέχρι να έχω κι εγώ μια τέτοια κάρτα, είναι αν είναι προτιμότερο να ρίξεις το RT level για να ανέβουν τα fps ή να ενεργοποιήσεις το frame-gen.

Ναι μπορείς. Στο witcher 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, malakudi είπε

Στο παράδειγμα του Cyberpunk με 4090, αν στο ένα PC έχεις DLSS2 και στο άλλο DLSS3, με όλα τα άλλα ίδια, το ένα να δίνει 72 fps με 46ms latency και το άλλο 112 με 62ms latency, θεωρώ πως οι περισσότεροι θα πουν ότι τους φαίνεται ποιο smooth το πρώτο.

Φυσικά αν ήταν 36 και 56, τότε αλλάζει, θα πουν το δεύτερο.

Μπορεί βεβαίως να κάνω και λάθος, αυτή είναι η εκτίμησή μου.

edit: Θεωρώ δηλαδή πως αν είσαι πάνω από τα 60fps, μετά αρχίζεις και νιώθεις πιο σημαντικό το latency. Αν είσαι αρκετά κάτω από τα 60 fps, η αίσθηση της κίνησης λαγκάρει στο μάτι σου.

 

Ναι γινεται να εχεις DLSS3 χωρις το 2 και στο witcher 3 ειναι σωτηριο!

Ναι ισχυει οτι οσο ανεβαινει το framerate τοσο γινεται πιο αισθητο το latency συνηθως αλλα για εμενα η χρησιμοτητα του ειναι για καποιες περιπτωσεις οπως αυτη του Witcher 3 που με απαραδεκτο cpu optimization π.χ εχεις χαλια frametimes παρα του οτι δεν ειναι και του πεταματου τα fps, ενω με fg διατηρεις την ιδια ποιοτητα εικονας και ανεβαινεις και λιγο σε framerate και με παρασαγγας καλυτερα frametimes.. 

Για αυτο μιλησα για επιλογες, προφανως δεν θα κανει για καθε περιπτωση αλλα το να υπαρχει σαν επιλογη επιπροσθετη σιγουρα ειναι ενα added bonus!

Π.χ εδω παιζω χωρις upscaling και εχω μακραν καλυτερα frametimes με καλυτερη ποιοτητα εικονας απο το να ειχα μονο την επιλογη του DLSS2! Αν ενεργοποιησω το DLSS2 περνω ακομη περισσοτερα fps αν θελω 100+

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι γινεται να εχεις DLSS3 χωρις το 2 και στο witcher 3 ειναι σωτηριο!

Ναι ισχυει οτι οσο ανεβαινει το framerate τοσο γινεται πιο αισθητο το latency συνηθως αλλα για εμενα η χρησιμοτητα του ειναι για καποιες περιπτωσεις οπως αυτη του Witcher 3 που με απαραδεκτο cpu optimization π.χ εχεις χαλια frametimes παρα του οτι δεν ειναι και του πεταματου τα fps, ενω με fg διατηρεις την ιδια ποιοτητα εικονας και ανεβαινεις και λιγο σε framerate και με παρασαγγας καλυτερα frametimes.. 

Για αυτο μιλησα για επιλογες, προφανως δεν θα κανει για καθε περιπτωση αλλα το να υπαρχει σαν επιλογη επιπροσθετη σιγουρα ειναι ενα added bonus!

Π.χ εδω παιζω χωρις upscaling και εχω μακραν καλυτερα frametimes με καλυτερη ποιοτητα εικονας απο το να ειχα μονο την επιλογη του DLSS2! Αν ενεργοποιησω το DLSS2 περνω ακομη περισσοτερα fps αν θελω 100+

Το Witcher 3 NG μέσα στις πόλεις, λόγω των χαμηλών fps, είναι καλό crash test για την ύπαρξη αντίληψη ύπαρξης ή μη artifacts στα AI generated frames.

Δεν είναι όλοι το ίδιο παρατηρητικοί αλλά βλέπεις καθόλου artifacts;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν ειναι να εισαι στα 30FPS και να βγαινεις στη ταρατσα να φωναζεις "εχω 24GB VRAM και παιζω σε αληθινα 30FPS" δεν σωνεται ετσι και αλλιως.

εσύ με ξεχάσεις να ρήξεις κάνα texture στα game που έρχονται με 12 gb vram γιατί σε βλέπω να βγαίνεις ταράτσα και να φωνάζεις μα έχω dlss3 αφού

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε ποσοι θα αντιλαμβανονταν το latency σε ενα blind test.. Μαλλον θα πρεπει να γερασα στα 46 μου πλεον και να χανω σιγα σιγα την επαφη μου..

για την ιστορία παίζοντας lol στα 50ms και στα 70ms καταλαβαίνω διαφορα αμέσως... τώρα σε sigle player εμπειρία με κοντρολακι δε ξέρω πως είναι, αλλα λογικά δε θα καταλάβει κανεις τίποτα

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το Witcher 3 NG μέσα στις πόλεις, λόγω των χαμηλών fps, είναι καλό crash test για την ύπαρξη αντίληψη ύπαρξης ή μη artifacts στα AI generated frames.

Δεν είναι όλοι το ίδιο παρατηρητικοί αλλά βλέπεις καθόλου artifacts;

Artifacts στιγμιαία βγάζει μόνο σε κάποια cutscenes μιλάμε για ένα ή δύο και αν τα βγάλει σε ολόκληρο το cutscene Δεν ξέρω όμως αν είναι από το dlss3 η από το game engine. 

 Πρέπει να το δω.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το Witcher 3 NG μέσα στις πόλεις, λόγω των χαμηλών fps, είναι καλό crash test για την ύπαρξη αντίληψη ύπαρξης ή μη artifacts στα AI generated frames.

Δεν είναι όλοι το ίδιο παρατηρητικοί αλλά βλέπεις καθόλου artifacts;

Δεν έχω παίξει αρκετά για να σου πω από το patch και μετά με new game plus έχω κάποια που παλεύω με τον χρόνο να τα τελειώσω αυτό τον καιρό γιατί τα είχα αφήσει στη μέση. Όσο είδα δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο (καμία 10αρια ώρες) και όχι από την αρχή έχω βάλει κυρίως διάφορα saves να δω την ομορφιά του παιχνιδιού με το RT κυρίως..

19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

 

για την ιστορία παίζοντας lol στα 50ms και στα 70ms καταλαβαίνω διαφορα αμέσως... τώρα σε sigle player εμπειρία με κοντρολακι δε ξέρω πως είναι, αλλα λογικά δε θα καταλάβει κανεις τίποτα

Πάντως το DF στην ανάλυση του 3ms διαφορά έχει βγάλει iirc με dlss3 στο Witcher 3 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτομαι εδω κ μερες να παω σε 4070ti, με ενα ax860 θα μπορει να ανταπεξελθει? εχω μια 2060 τωρα με 8πινο, θα χρειαστω κ νεο καλωδιο? θα το εχει μεσα η καρτα η να παω και για αλλαγη PSU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Metaksas είπε

παιδια σκεφτομαι εδω κ μερες να παω σε 4070ti, με ενα ax860 θα μπορει να ανταπεξελθει? εχω μια 2060 τωρα με 8πινο, θα χρειαστω κ νεο καλωδιο? θα το εχει μεσα η καρτα η να παω και για αλλαγη PSU?

Μια χαρά είσαι απλά αγοράζεις τον ανταπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

εσύ με ξεχάσεις να ρήξεις κάνα texture στα game που έρχονται με 12 gb vram γιατί σε βλέπω να βγαίνεις ταράτσα και να φωνάζεις μα έχω dlss3 αφού

Eγω παλι αυτο με την vram εχω καταληξει οτι δεν ισχυει. Το ακουω και το ξανα ακουω χρονια ολοκληρα απο την εποχη της gtx680 και 7970 που η κοκκινη εδινε παντα πιο απλοχερα την  Vram και παντα διαβαζα το ιδιο στα φορα, στα επερχομενα παιχνιδια θα κλαταρει η αλλη με την κουτση vram. Oυσιαστικη στην πραξη δεν το ειδα ποτε να επαληθευεται, παντα ο πυρηνας κλαταρει πολυ πιο πριν κλαταρει η vram και δεν σου δινει τα καρε που επιθυμεις και ψαχνεις κατι πιο γρηγορο, θα ζητησεις καρτα με περισσσοτερο horsepower πολυ πριν φτασει να σε προβληματισει η vram.

Αν κλαταρουν  τα 12gb,  η 3080 με τα 10gb στα επερχομενα games θα ειναι για το καλαθο των αχρηστων? Η καρτα μια χαρα ειναι, αν ηταν και 100-150 ευρω φθηνοτερη και την παιρναμε με κανα 750αρι (ευρω εννοω οχι msrp) θα ηταν λουκουμι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

αυτό είναι αγκάθι.

Με dlls3 μειώνεται το vram usage?

δε το γνωρίζω αυτό, οποιος έχει κάρτα ας κάνει καμια δοκιμη να μας πει

 

23 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Eγω παλι αυτο με την vram εχω καταληξει οτι δεν ισχυει. Το ακουω και το ξανα ακουω χρονια ολοκληρα απο την εποχη της gtx680 και 7970 που η κοκκινη εδινε παντα πιο απλοχερα την  Vram και παντα διαβαζα το ιδιο στα φορα, στα επερχομενα παιχνιδια θα κλαταρει η αλλη με την κουτση vram. Oυσιαστικη στην πραξη δεν το ειδα ποτε να επαληθευεται, παντα ο πυρηνας κλαταρει πολυ πιο πριν κλαταρει η vram και δεν σου δινει τα καρε που επιθυμεις και ψαχνεις κατι πιο γρηγορο, θα ζητησεις καρτα με περισσσοτερο horsepower πολυ πριν φτασει να σε προβληματισει η vram.

Αν κλαταρουν  τα 12gb,  η 3080 με τα 10gb στα επερχομενα games θα ειναι για το καλαθο των αχρηστων? Η καρτα μια χαρα ειναι, αν ηταν και 100-150 ευρω φθηνοτερη και την παιρναμε με κανα 750αρι (ευρω εννοω οχι msrp) θα ηταν λουκουμι.

στο metro exodus που έπαιζα είχα δει κάπου 11gb από το control panel της amd σε 4k... στο far cry και warzone οι κάρτες με λίγη vram είχαν θέματα και έπρεπε να ρήξεις textures.. όταν αρχίσουν να βγαίνουν μονο current gen παιχνίδια θα γίνει πανηγύρι

τέσπα η όλη συζήτηση ξεκίνησε από το αν είναι καλή η αναβάθμιση από 3090ti σε 4070ti ο κάθε ένας ας βγάλει το συμπέρασμα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...