Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

και παλι λαθος νομιζεις, ο πρωτος Pentium II MMX ηταν στα 166Mhz
το ξερω απο πρωτο χερι αφου ηταν η αναβαθμιση μου απο Pentium I @90Mhz

/οφφτοπικ

Όχι ρε συ, το σετ εντολών ΜΜΧ όντως προστέθηκε στους Pentium με variants στα 166/200/233. Αλλά αυτοί ήταν απλοί Pentium - όχι Pentium II.

Ο Pentium II ήταν εντελώς καινούργια αρχιτεκτονική (η πρώτη με αρκετά RISC στοιχεία) η οποία διαδέχθηκε τους Pentium Pro (οι Xeon της εποχής, στο περίπου) και πωλούταν παράλληλα με τους απλούς Pentium (περισσότερο mainstream). Οι Pentium IΙ ήταν σε cartridges εάν θυμάσαι, με αρκετή cache εκτός chip - οι απλοί Pentium ήταν κλασσικοί pin grid arrays.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μας εφτιαξες λες να δούμε τέτοιες τιμές και εδώ? <900 είναι δυνατή αναβάθμιση από 6800xt όχι τόσο σε raster αλλά σε rt efficiency. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά 200 δεν είναι τίποτα για μια τίμια συνολικά αναβάθμιση. 

Δυνατή τιμή για day one. 

 

 

Βασικά οι κάρτες πρεπει να ειναι ετοιμες αρκετο καιρο στους ΜΙΒs, απλά αλλάξαν αυτοκόλλητα και κουτιά, οπότε λογικό μου φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα day 1.

Και πάλι ακριβες είναι εννοείται, αλλά 130€ ρεαλιστικά κάτω απο την 7900ΧΤ (σημερινές τιμές Γερμανίας για μέτρο σύγκρισης) την κάνει συγκριτικά και μόνο (οχι γενικα...) πιο τίμια αγορά.

Βεβαια εννοείται πως πανεύκολα θα κάνει price drop και άμεσα και η AMD...

Γι αυτό εχουμε αγανακτήσει με τις αφαντες XTX, για να νιώσει πίεση και η 4080 και να πέσει και να αρχίσουμε να συζητάμε μετά και για ποσοστά διαφοράς και για RT και για DLSS και οτι άλλο σας αρέσει. 😁 

1 λεπτό πριν, this.is.elia είπε

/οφφτοπικ

Όχι ρε συ, το σετ εντολών ΜΜΧ όντως προστέθηκε στους Pentium με variants στα 166/200/233. Αλλά αυτοί ήταν απλοί Pentium - όχι Pentium II.

Ο Pentium II ήταν εντελώς καινούργια αρχιτεκτονική (η πρώτη με αρκετά RISC στοιχεία) η οποία διαδέχθηκε τους Pentium Pro (οι Xeon της εποχής, στο περίπου) και πωλούταν παράλληλα με τους απλούς Pentium (περισσότερο mainstream). Οι Pentium IΙ ήταν σε cartridges εάν θυμάσαι, με αρκετή cache εκτός chip - οι απλοί Pentium ήταν κλασσικοί pin grid arrays.

mmx 200! Ειχα αναβαθμίσει απο 486dx.

Εφτανε μεχρι 233mhz.! 😁Pentium 2 ξεκινουσε 233!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Βασικά οι κάρτες πρεπει να ειναι ετοιμες αρκετο καιρο στους ΜΙΒs, απλά αλλάξαν αυτοκόλλητα και κουτιά, οπότε λογικό μου φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα day 1.

Και πάλι ακριβες είναι εννοείται, αλλά 130€ ρεαλιστικά κάτω απο την 7900ΧΤ (σημερινές τιμές Γερμανίας για μέτρο σύγκρισης) την κάνει συγκριτικά και μόνο (οχι γενικα...) πιο τίμια αγορά.

Βεβαια εννοείται πως πανεύκολα θα κάνει price drop και άμεσα και η AMD...

Γι αυτό εχουμε αγανακτήσει με τις αφαντες XTX, για να νιώσει πίεση και η 4080 και να πέσει και να αρχίσουμε να συζητάμε μετά και για ποσοστά διαφοράς και για RT και για DLSS και οτι άλλο σας αρέσει. 😁 

mmx 200! Ειχα αναβαθμίσει απο 486dx.

Εφτανε μεχρι 233mhz.! 😁Pentium 2 ξεκινουσε 233!!!

Είναι σίγουρα πιο τίμια αγορά και με άμεση διαθεσιμότητα από βδομάδα 1000αρικο αφού παίζει ήδη 900 Γερμανία. Από 6800xt πας εκεί από 3080 δεν αξίζει μιας και ήδη έχει καλύτερο rt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, this.is.elia είπε

PII στα 200MHz δεν υπήρξε ποτέ, στα 266ΜΗz είχε βγει και η τιμή του ήταν παράλογη, νομίζω ήταν ακόμα σε δραχμές και σίγουρα πάνω από τις 500.000, αν θυμάμαι αρκετά παραπάνω. Επίσης εξωφρενικής ήταν και οι τιμές του Pentium Pro στον οποίο βασίζοταν (οι mainstream ήταν ακόμα οι 'απλοί' pentium mmx στα 233ΜΗz max. O καλός core 2 quad (qx6800) επίσης είχε παράλογη τιμή, πολύ ;anv των χιλίων ευρώ... Πάντα τα halo προϊόντα είχαν παράλογες τιμές, δεν ξέρω τί έχει γίνει τώρα τελευταία και παραπονιέται ο κόσμος.

edit: ψέμματα, είχε βγει και 233 PII, νομίζω λίγο αργότερα από τον 266

Spoiler

PII 233 και μετα πηγα σε PIII 500.
Kαι τα 2 ηταν "κασετα"  και τα 2 ηταν με δρχ.
Το κοστος δεν ηταν 500.000 ισως καπου τοσο να πηγαινε ολο το συστημα.
Ειχε γινει σκηνικο με φιλο και το θυμαμαι σαν χτες.
Εγω με PII αυτος μολις ειχε παρει τον PIII.
Kαπου ακουσε/διαβασε οτι στην αλλαγη 1999-2000 ολα τα PC/bios θα χαλασουν ,πανικοβληθηκε και ηθελε να τον πουλησει αλλα δεν ελεγε το γιατι.
Πουλησα τον PII εβαλα και κατι και πηρα τον PIII του σε τιμη σκοτωμα.
Του λεω γιατι τον πουλας :P (ηξερα)
Mου λεει δεν παιζω στον υπολογιστη θελω να παρω Mega Drive με πολλα παιχνιδια :P
Moλις ηρθε το 2000 πηγαμε για καφε και με ρωταγε τι κανω τι παιζω κτλ για να δει αν δουλευει.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ποιος ασχολείται μ' αυτά ; Πες τίποτα για τις απαράδεκτες τιμές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Επιτέλους και κάτι χρήσιμο για απλή καθημερινή χρήση, μακάρι να δουλέψει ωραία και σε υπηρεσίες streaming όπως λέει στο άρθρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιος ασχολείται μ' αυτά ; Πες τίποτα για τις απαράδεκτες τιμές..

Σημεία των καιρών...Τι να πείς?

Περιμενουμε με ανυπομονησία την περίοδο που δε θα χρειάζεται να ειναι πρώτο θέμα οι τιμές.

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

@Psycho_Warhead πες ρε σατανά τι έχεις αγοράσει :P

Λες 4090??? Μπαααα....αποκλείεται...😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Σημεία των καιρών...Τι να πείς?

Περιμενουμε με ανυπομονησία την περίοδο που δε θα χρειάζεται να ειναι πρώτο θέμα οι τιμές.

Λες 4090??? Μπαααα....αποκλείεται...😝

Νομιζω ειναι απολυτα λογικο να υπαρχουν συζητησεις για τιμες απο υποψηφιους αγοραστες και λογικο να υπαρχουν αποψεις benchmarks απο κατοχους. Ανεκαθεν ηταν ετσι τα πραγματα. Εδω στα παιχνιδια βλεπεις ολο bench και επιδοσεις αντι να διαβασεις για το ιδιο το παιχνιδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Μας εφτιαξες λες να δούμε τέτοιες τιμές και εδώ? <900 είναι δυνατή αναβάθμιση από 6800xt όχι τόσο σε raster αλλά σε rt efficiency. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά 200 δεν είναι τίποτα για μια τίμια συνολικά αναβάθμιση. 

Δυνατή τιμή για day one. 

 

 

Το καλο ειναι οτι υπαρχουν και διαθεσιμοτητες. Περιμενα χειροτερες τιμες Ελλαδα ευτυχως εκανα λαθος. Προσωπικα με το που πανε Ελλαδα κατω απο χιλιαρικο ειναι η επομενη μου καρτα.Για να βλεπουμε 900αρια day one Γερμανια δεν θα αργησει καθολου μα καθολου να δουμε κατω απο 1000 και εδω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Το καλο ειναι οτι υπαρχουν και διαθεσιμοτητες. Περιμενα χειροτερες τιμες Ελλαδα ευτυχως εκανα λαθος. Προσωπικα με το που πανε Ελλαδα κατω απο χιλιαρικο ειναι η επομενη μου καρτα.Για να βλεπουμε 900αρια day one Γερμανια δεν θα αργησει καθολου μα καθολου να δουμε κατω απο 1000 και εδω.

Το ειχα γραψει πριν κατι μερες οτι θα δουμε τετοιες τιμες καποιοι ελεγαν για 1300+ ποσο λαθος εκαναν. Μια χαρα ειναι για day one με αμεση διαθεσιμοτητα και συνηθως ειμαστε 30-40 ευρω πανω απο Γερμανια οποτε ventus στα 920-930 ευρω δεν θα αργησουμε να δουμε Ελλαδα. Τωρα για πιο κατω θα δειξει ο καιρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώστε πέσανε οι καινούργιες κάρτες γενιάς 4ΧΧΧ και 7ΧΧΧ για πρώτη φορά κάτω από τα 1000€ και πανηγυρίζουμε λες και έβαλε γκολ ο Δέλλας στο 106'...ωιμέ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από mindfactory.de είχα δει σε παλιότερες απαντήσεις οτί ψώνιζε ο κόσμος αλλα τωρα που προσπάθησα κι εγώ μου βγάζει μήνυμα ότι μόνο Γερμανία στέλνουν. Έχει προσπαθήσει κανείς άλλος τελευταία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Πολυ ωραια τιμουλα τα 1050 οπως τα λεγαμε και χθες. Μπραβο και ventus πολυ τιμια υλοποιηση. 940 ευρω ειναι το πραγματικο msrp της για Ελλαδα με το ΦΠΑ μεσα. Γρηγορα θα παει εκει αντε να δουμε. 

Να είχε και 16 gb vram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...