Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ALFR3D είπε

Ισως λιγο ακυρο αλλα πηρα προσφατα μια 4080 fe, και με το που ξεκιναει το pc διχνει σαν να μην κανει boot και μετα απο μερικα δευτερολεπτα με πεταει απο μαυρη οθονη κατευθείαν στο login screen των win10.. δηλαδη δεν μπορω να μπω στο bios. Ειμαι σε am4 πλατφορμα με DP καλωδιο, εχετε καμια ιδεα? Πριν με 3060ti ηταν κανονικα

Περιεργο...μαλλον το Bios για καποιο λογο δεν αναγνωριζει την καρτα σου για secure boot συμβατη...

Λογικα θα θες BIOS Upgrade.

Ποια μητρικη? 

Κατεβασε και τελευταια AMD  chipset drivers. 

Επισης για τεστ ξαναβαλε την 3060ti, μπες BIOS και απενεργοποιησε επιλογες SECURE BOOT, tpm 2.0 και δες αν μετα μπαινει κανονικα Bios με την 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

Ισως λιγο ακυρο αλλα πηρα προσφατα μια 4080 fe, και με το που ξεκιναει το pc διχνει σαν να μην κανει boot και μετα απο μερικα δευτερολεπτα με πεταει απο μαυρη οθονη κατευθείαν στο login screen των win10.. δηλαδη δεν μπορω να μπω στο bios. Ειμαι σε am4 πλατφορμα με DP καλωδιο, εχετε καμια ιδεα? Πριν με 3060ti ηταν κανονικα

Fast boot enabled?

Εναλλακτικα recovery options αφου μπαινει windows μπες recovery και κανε  restart για να μπει σε advanced mode στο επομενο boot Uefi f/w settings και restart να δεις αν μπει.. 

Αλλιως μαλλον θες bios update αν εχεις καιρο να κανεις..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kατεβασε του νεους Drivers,firmware.

Specifically, the new firmware is designed to fix the GeForce RTX 4080 and GeForce RTX 4090 from displaying blank screens as the system boots, an issue that occurs before the display driver becomes active. Thankfully, NVIDIA has simplified the process of applying a firmware update with v1.2 of its GPU UEFI Firmware Update Tool.

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-releases-fix-for-blank-screen-issues-when-booting-GeForce-RTX-4080-and-GeForce-RTX-4090.669093.0.html

Ευχαριστώ μαλλον αυτο θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

 

μαλιστα.. αυτα τα γραφετε και τα πιστευετε κιολας, ή τα λετε για να περναει η ωρα; ο νομος του Moore αναφερεται σε Cpu κυριως, οι arm επεξεργαστες ακολουθουν το νομο του Moore ή οχι;

δηλαδη ο Pentium II ΜΜΧ στα 200Mhz ειχε παρομοια τιμη με τον Core 2 Quad ?

ο Sandybridge i5 2500K ειχε παρομοια τιμη με τον i9 9900K ? ή εναν σημερινο 13900Κ ?

ο Ryzen 5900X οταν πρωτοβγηκε ειχε τιμη πανω απο 700ευρω,
10-20 χρονια πριν ο top mainstream επεξεργαστης τοσο κοστιζε ?

με τοσο πουλημα τρελας δεν πατε για πετσινο αλλα για ζουρλομανδυα!

Για ποσότητα τρανζίστορ σε high-density integrated circuits είναι ο νόμος του Μουρ. Ούτε cpu ούτε gpu ούτε κάτι άλλο συγκεκριμένο. Οπότε ναι ακολουθούν και οι Arm, Mips, DEC, PowerPC και πόσοι άλλοι υπήρχαν τα τελευταία 40 χρόνια.

Δε μπορώ να κάτσω να ψάξω τιμές αλλά θυμάμαι την εποχή που από Pentium MMX 166 έκανα συνεχώς αναβάθμιση μέχρι τους πρώτους Athlon και ναι, στο ίδιο price segment έπαιρνες σε κάθε γενιά σημαντικά καλύτερες επιδόσεις.

Ο 5900X είχε τόσο (και παραπάνω) τις πρώτες λίγες μέρες που υπήρχε έλλειψη. Τον αγόρασα αν θυμάμαι καλά 590 ευρώ 2 μήνες μετά το launch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Fast boot enabled?

Εναλλακτικα recovery options αφου μπαινει windows μπες recovery και κανε  restart για να μπει σε advanced mode στο επομενο boot Uefi f/w settings και restart να δεις αν μπει.. 

Αλλιως μαλλον θες bios update αν εχεις καιρο να κανεις..

Μαλλον εκει ειναι το θεμα ναι. Απλα μου εκανε εντυπωση που του αναγνωριζε την 3060 ti για secure boot capable ( φυσιολογικοτατα)αλλα οχι την 4080...θα πρεπε ηδη να εχει Secure boot bios η 4080...🤔

3 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

Ευχαριστώ μαλλον αυτο θα ειναι

Α τωρα ειδα την απαντηση. Οποτε ναι αυτο που σου ειπε ο φιλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kατεβασε του νεους Drivers και κανε update και το firmware.

Specifically, the new firmware is designed to fix the GeForce RTX 4080 and GeForce RTX 4090 from displaying blank screens as the system boots, an issue that occurs before the display driver becomes active. Thankfully, NVIDIA has simplified the process of applying a firmware update with v1.2 of its GPU UEFI Firmware Update Tool.

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-releases-fix-for-blank-screen-issues-when-booting-GeForce-RTX-4080-and-GeForce-RTX-4090.669093.0.html

Σωστα το είχα ξεχάσει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

PII στα 200MHz δεν υπήρξε ποτέ, στα 266ΜΗz είχε βγει και η τιμή του ήταν παράλογη, νομίζω ήταν ακόμα σε δραχμές και σίγουρα πάνω από τις 500.000, αν θυμάμαι αρκετά παραπάνω. Επίσης εξωφρενικής ήταν και οι τιμές του Pentium Pro στον οποίο βασίζοταν (οι mainstream ήταν ακόμα οι 'απλοί' pentium mmx στα 233ΜΗz max. O καλός core 2 quad (qx6800) επίσης είχε παράλογη τιμή, πολύ ;anv των χιλίων ευρώ... Πάντα τα halo προϊόντα είχαν παράλογες τιμές, δεν ξέρω τί έχει γίνει τώρα τελευταία και παραπονιέται ο κόσμος.

edit: ψέμματα, είχε βγει και 233 PII, νομίζω λίγο αργότερα από τον 266

 

και παλι λαθος νομιζεις, ο πρωτος Pentium II MMX ηταν στα 166Mhz
το ξερω απο πρωτο χερι αφου ηταν η αναβαθμιση μου απο Pentium I @90Mhz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποια μουρ και σουρ..Πανωλεθρία στο Μιλάνο είναι το κόστος κατασκευής πλέον..Και φυσικά θα περάσει στους καταναλωτές αυτό..

Chip-Design-and-Manufacturing-Cost-under

Το γράφημα λέει αλήθεια μα και ψέματα μαζί.

22nm=>16nm αύξηση κόστους 51%
16nm=>10nm αύξηση κόστους 64%
10nm=>7nm αύξηση κόστους 71%
7nm => 5nm αύξηση κόστους 82%

Οπότε δεν είναι η τρελή αύξηση που δείχνει το γράφημα, έχουμε μία μεγαλύτερη αύξηση του κόστους από γενιά σε γενιά αλλά είναι περίπου 10% παραπάνω από την αύξηση της προηγούμενης γενιάς.

Επίσης το κόστος αυτό μοιράζεται σε εκατομμύρια τσιπάκια, μη πω δισεκατομμύρια. Οπότε για τι μιλάμε τελικά, για 1-2$ επιβάρυνση σε κάθε τσιπ; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, malakudi said:

Αυτό ακριβώς, κι εγώ θέλω να αναβαθμίσω την δύο ετών 3080 αλλά δε θα δώσω 20% παραπάνω χρήματα για 20% παραπάνω επιδόσεις και να πάρω την 4070ti ούτε θα δώσω 70% παραπάνω χρήματα για να πάρω 50% παραπάνω επιδόσεις με την 4080.

CPU θα αναβάθμιζα αφού στα 590 που είχα δώσει για 5900X σήμερα παίρνω super CPU 7950X, αλλά αρνούμαι να τους πληρώσω κι εκεί την γελοία και χωρίς λόγο αύξηση 50% στις μητρικές. 

Θα αναβαθμίσω όταν σοβαρευτούν και ρίξουν τις τιμές ή όταν θα το έχω πραγματικά ανάγκη και δε θα μπορώ αλλιώς.



γιαυτο κλαιγεσαι εδω και 10 σελιδες; ηθελες πουλακι μου να αναβαθμισεις την 3080 σε 4070/80 και  σου χαλασε τα σχεδια ο πετσινος; 😆😆😆

ΥΓ. Α... μη το ξεχασω αυτα ειναι τα υπερκερδη της amd που ξεχασες να βαλεις μαζι με το αλλο πινακακι, αλλα προφανως δε σενδιαφερει η σειρα 7900 🤣
οποτε συνεχισε το ranting κανε skip και πας για την 50ΧΧ 😉🤣
AMD-Earnings-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Odyss3us said:




γιαυτο κλαιγεσαι εδω και 10 σελιδες; ηθελες πουλακι μου να αναβαθμισεις την 3080 σε 4070/80 και  σου χαλασε τα σχεδια ο πετσινος; 😆😆😆

ΥΓ. Α... μη το ξεχασω αυτα ειναι τα υπερκερδη της amd που ξεχασες να βαλεις μαζι με το αλλο πινακακι, αλλα προφανως δε σενδιαφερει η σειρα 7900 🤣
οποτε συνεχισε το ranting κανε skip και πας για την 5000 😉🤣
AMD-Earnings-2.png

Κάθε γενιά αναβαθμίζω. Αν δεις τα μηνύματά μου αυτά τα χρόνια. Από 2*1070ti πήγα σε 2*2080 και σε 1*3080 (γιατί κατάργησαν το nvlink). Φυσικά και θα πήγαινα σε 4080 αν η τιμή ήταν σωστή. 70% παραπάνω χρήματα για 45% καλύτερες επιδόσεις δε δίνω προσωπικά γιατί το θεωρώ κοροϊδία. Περιμένω να πάρω παραπάνω επιδόσεις στα ίδια ή λίγο παραπάνω χρήματα. Επίσης δε παίρνω ποτέ το top dog.

Και ότι λέω για την nvidia φυσικά και ισχύει και για την AMD, είπα εγώ πουθενά ότι η AMD είναι πιο σωστή; Τα ίδια σκ.... είναι κι αυτή.

edit: Το ότι ασκούμε κριτική στις τιμές αναφέρεται ως ... κλάμα, με ξεπερνάει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποια μουρ και σουρ..Πανωλεθρία στο Μιλάνο είναι το κόστος κατασκευής πλέον..Και φυσικά θα περάσει στους καταναλωτές αυτό..

Chip-Design-and-Manufacturing-Cost-under

Αυτο το γραφημα ειναι τρελη μουφα. 

47 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

In other news, εχει γεμισει ο τοπος απο 4080 Ευρωπη ( Γερμανια) και παλευουν...στο € πανω απο MSRP. Και η μετ- εορταστικη περιοδος μολις ξεκινησε. (Το ιδιο ειδα και σε 7900XT, οι XTX τωρα σκανε μυτη..γιατι ΔΕΝ ηταν paper launch😝.)

Εσεις πως ξεσκονιζετε το pc σας? 🤔

Πιστολακι μαλλιων στο κρυο, leaf blower ή απλο ξεσκονοπανο?? Με ρωτησαν ο Πετσινος και το Λιζακι και κανω γκαλοπ...

Υπαρχει τρελο αποθεμα σε 4080 7900xt η xtx paper launch οσο δεν παει Ελλαδα νομιζω τιποτα ακομα. Swiffer κανει θαυματα πες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε καλως τα παιδια 3-0.
Μολις μπηκαν 2-3 καταστηματα επεσε ηδη 100€.
Οταν γινουν πανω απο 10 λογικα θα πεσει κατω απο 1000€.
 

 

Screenshot_20.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κάθε γενιά αναβαθμίζω. Αν δεις τα μηνύματά μου αυτά τα χρόνια. Από 2*1070ti πήγα σε 2*2080 και σε 1*3080 (γιατί κατάργησαν το nvlink). Φυσικά και θα πήγαινα σε 4080 αν η τιμή ήταν σωστή. 70% παραπάνω χρήματα για 45% καλύτερες επιδόσεις δε δίνω προσωπικά γιατί το θεωρώ κοροϊδία. Περιμένω να πάρω παραπάνω επιδόσεις στα ίδια ή λίγο παραπάνω χρήματα. Επίσης δε παίρνω ποτέ το top dog.

Και ότι λέω για την nvidia φυσικά και ισχύει και για την AMD, είπα εγώ πουθενά ότι η AMD είναι πιο σωστή; Τα ίδια σκ.... είναι κι αυτή.

edit: Το ότι ασκούμε κριτική στις τιμές αναφέρεται ως ... κλάμα, με ξεπερνάει.

 

αν αναβαθμιζεις σε καθε γενια τοτε θα ξερεις απο πρωτο χερι ποσο ασυμφορο και χαμηλο vfm εχει ολο αυτο, -ανεξαρτητως συνθηκων- οποτε κανονικα θα επρεπε να εισαι ο τελευταιος και οχι απο τους πρωτους που φωναζουν.

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Βρε καλως τα παιδια 3-0.
Μολις μπηκαν 2-3 καταστηματα επεσε ηδη 100€.
Οταν γινουν πανω απο 10 λογικα θα πεσει κατω απο 1000€.
 

 

Screenshot_20.jpg

Πολυ ωραια τιμουλα τα 1050 οπως τα λεγαμε και χθες. Μπραβο και ventus πολυ τιμια υλοποιηση. 940 ευρω ειναι το πραγματικο msrp της για Ελλαδα με το ΦΠΑ μεσα. Γρηγορα θα παει εκει αντε να δουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...