Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Πάνω από χιλιάρικο,

Intel Core i7 975X – Release Date 1999 = MSRP $1059

Ο τοπ mainstream επεξεργαστής ήταν ο 975x? Μιλάμε για κόλλημα όχι αστεία.

i7 920 στα 300 ευρώ:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/37147/intel-core-i7920-processor-8m-cache-2-66-ghz-4-80-gts-intel-qpi.html

Διπλότρίδιπλα κόστιζε ο αντίστοιχος mainstream δέκα χρόνια μετά. Που πήγε η φάλαινα όρκα του μούρ που δεν ήταν φάλαινα αλλά δελφίνι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια μουρ και σουρ..Πανωλεθρία στο Μιλάνο είναι το κόστος κατασκευής πλέον..Και φυσικά θα περάσει στους καταναλωτές αυτό..

Chip-Design-and-Manufacturing-Cost-under

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάνω από χιλιάρικο,

Intel Core i7 975X – Release Date 1999 = MSRP $1059

Σιγα μην ειχε release date και το 1980 ο i7-975X. Noμιζω εχασες καμια δεκαετια😝

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Psycho_WarheadΠωωως; Ειναι δυνατον;; Δεν μπορει να συμβαινουν αυτα, ειναι αποκυηματα της φαντασιας μας..

Fanis Labropoulos GIF by What's Up

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν υποστηριζω τη πρασινη απλα λεω τα πραγματα οπως εχουν.
Λογικες του τυπου "ας τα πεταξουν"   "εμενα τι με νοιαζει"    "χεστηκα για τις 3000" κτλ δειχνουν οτι καποιοι αντιμετωπίζουν τη κατασταση σαν 10χρονα.
Σαν ενα πελατη που τα βλεπει μονο οπως τον βολευουν ενω μιλαμε για προιοντα μεγαλης εταιριας που ξερει πολυ καλα τι κανει και δεν ειναι στο παζαρι της Κυριακης.
Το ιδιο θα ελεγα αν μιλαγαμε για τη Samsung, για την Microsoft, για τη Philips κτλ.
Το ιδιο θα σου πω και για τη κοκκινη που εβγαλε 7700xt 7800xt και τις βαφτισε 7900χt 7900xtx για να δικαιολογισει το 1000ικο.
To ιδιο θα σου πω για το PS5 της Sony που εχει φτασει τα 800€.

 

Δεν διαβασα καποιον να λεει οτι στην πρασινη πρεπει να πεταξουν τις καρτες τους αλλα αν το προβλημα τους ειναι να ξεφορτωθουν το παλιο στοκ λυσεις υπαρχουν και λεγεται δινω τα παλιοτερα μοντελα με μια καλη εκπτωση.Και οχι να υπερκοστολογησουν την νεα γενια ωστε να φυγει το παλιο στοκ στις τιμες που βγαζουν καλο κερδος.

Ο κοσμος σπαζεται για αυτες τις πρακτικες σαν να μας λεει η πρασινη ειστε τοσο χαζοι που δεν θα το παρετε χαμπαρι.Ελα ντε ομως που τους εχουν παρει χαμπαρι και τους κραζουν.Στο μονο που συμφωνω ειναι οτι υπαρχει μεριδα κοσμου που τους κραζει και παραυτα παει και αγοραζει σε αυτες τις τιμες...Για αυτους δυστυχως δεν υπαρχει σωτηρια...

Οπως βλεπεις απο την υπογραφη μου δεν ειμαι ενας απο αυτους αναγκαστικα θα αγορασω καρτα οταν δεν τραβαει αυτη και οχι δεν με νοιαζει αν θα ειναι πρασινη η κοκκινη γιατι και η κοκκινη μανταρα τα εκανε με τις τιμες.

Αν ημουν η κοκκινη σε αυτην την γενια θα εβαζα την 7900xtx στα 699msrp να δεις τι θα γινοταν και ποσο μεριδιο αγορας θα επαιρνε και ας ειχα μηδαμινο κερδος στο συγκεκριμενο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ποια μουρ και σουρ..Πανωλεθρία στο Μιλάνο είναι το κόστος κατασκευής πλέον..Και φυσικά θα περάσει στους καταναλωτές αυτό..

Chip-Design-and-Manufacturing-Cost-under

Τι δεν είναι αμετάβλητα όλα αυτά και παγκόσμιες σταθερές?

Μεταβλήθηκαν σε μόλις μια πεντηκονταετία?

κοίτα να δεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Αυτό ακριβώς, κι εγώ θέλω να αναβαθμίσω την δύο ετών 3080 αλλά δε θα δώσω 20% παραπάνω χρήματα για 20% παραπάνω επιδόσεις και να πάρω την 4070ti ούτε θα δώσω 70% παραπάνω χρήματα για να πάρω 50% παραπάνω επιδόσεις με την 4080.

 

 

κάτσε να δεις και την 4060 με 128 bit / GDDR6 - 8GB που θα φτάσει ράφι όσο πήρες την 3080 πριν 2 χρόνια και θα είναι παντού χειρότερη 😁,

αλλά με DLSS3 μπορεί να είναι και 10Χ 4090. 😁

το pcb της θα χωράει σε smartphone αλλά πάνω θα έχει κολλημένο cooler amper 3090ti από αυτά που έχουν μείνει στην αποθήκη. 😁

 

@d4ydr33m3r Aυτό είναι το πρόβλημα τα δικά του , δικά του και δικά σου πάλι δικά του 

 

30 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

(με καποια συμφωνω με την λογικη του με καποια οχι, αλλα μιλαει με επιχειρηματα)

 

εδώ ο φίλος αααα μπιλντζοιντ λέει ότι του κατέβει γενικά...

ποτέ δεν ήταν Linear  το perf/$  μέχρι το top (4090) για να είναι τώρα και μάλιστα νομίζω ότι η "κλίση" στην 4090 είναι πολύ καλύτερη (επιτηδες) απο ότι συνήθως.  Η τιμή της 4090 είναι μια όμορφη χαρά σε σχέση με ότι έχουμε δει τα τελευταια 100 χρόνια.  Ξέρει πολύ καλά τι κάνει την κατάλληλη χρονική στιγμή. (πρέπει να βγουν έσοδα με λιγότερα κομμάτια για τα επόμενα χρόνια) 

Επειδή επίσης ξέρει ότι δεν θα περπατήσει πολύ το 4070/4080 (για διάφορους λόγους που ειπώθηκαν) δεν διαθέσει στην αγορά πολλά κομμάτια ήδη έχουν φτάσει πολύ κοντά στο msrp και πάλι δεν... ότι αρπάξει απ αυτούς που θα πάρουν καλό είναι κακό δεν είναι. 

ΑΝ βρει διαθεσιμότητα η ΑΜD ( που δεν νομίζω ) μπορεί ευκολά του χρόνου να μπει μια σφήνα "Super" ανάμεσα στο 4080 4090 με msrp 4080, και να ψιλοδιορθώσει το έργο που περιγράφει ο @malakudi που σπάνια το συναντάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Δεν διαβασα καποιον να λεει οτι στην πρασινη πρεπει να πεταξουν τις καρτες τους αλλα αν το προβλημα τους ειναι να ξεφορτωθουν το παλιο στοκ λυσεις υπαρχουν και λεγεται δινω τα παλιοτερα μοντελα με μια καλη εκπτωση.Και οχι να υπερκοστολογησουν την νεα γενια ωστε να φυγει το παλιο στοκ στις τιμες που βγαζουν καλο κερδος.

Ο κοσμος σπαζεται για αυτες τις πρακτικες σαν να μας λεει η πρασινη ειστε τοσο χαζοι που δεν θα το παρετε χαμπαρι.Ελα ντε ομως που τους εχουν παρει χαμπαρι και τους κραζουν.Στο μονο που συμφωνω ειναι οτι υπαρχει μεριδα κοσμου που τους κραζει και παραυτα παει και αγοραζει σε αυτες τις τιμες...Για αυτους δυστυχως δεν υπαρχει σωτηρια...

Οπως βλεπεις απο την υπογραφη μου δεν ειμαι ενας απο αυτους αναγκαστικα θα αγορασω καρτα οταν δεν τραβαει αυτη και οχι δεν με νοιαζει αν θα ειναι πρασινη η κοκκινη γιατι και η κοκκινη μανταρα τα εκανε με τις τιμες.

Αν ημουν η κοκκινη σε αυτην την γενια θα εβαζα την 7900xtx στα 699msrp να δεις τι θα γινοταν και ποσο μεριδιο αγορας θα επαιρνε και ας ειχα μηδαμινο κερδος στο συγκεκριμενο μοντελο.

Εγω τα εχω διαβασει δεν τα αναφερω τυχαια.
Τα εχω παρει σαν απαντηση σε συζητησεις σε διαφορα θεματα που αφορουν τις RTX 4000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως λιγο ακυρο αλλα πηρα προσφατα μια 4080 fe, και με το που ξεκιναει το pc διχνει σαν να μην κανει boot και μετα απο μερικα δευτερολεπτα με πεταει απο μαυρη οθονη κατευθείαν στο login screen των win10.. δηλαδη δεν μπορω να μπω στο bios. Ειμαι σε am4 πλατφορμα με DP καλωδιο, εχετε καμια ιδεα? Πριν με 3060ti ηταν κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news, εχει γεμισει ο τοπος απο 4080 Ευρωπη ( Γερμανια) και παλευουν...στο € πανω απο MSRP. Και η μετ- εορταστικη περιοδος μολις ξεκινησε. (Το ιδιο ειδα και σε 7900XT, οι XTX τωρα σκανε μυτη..γιατι ΔΕΝ ηταν paper launch😝.)

Εσεις πως ξεσκονιζετε το pc σας? 🤔

Πιστολακι μαλλιων στο κρυο, leaf blower ή απλο ξεσκονοπανο?? Με ρωτησαν ο Πετσινος και το Λιζακι και κανω γκαλοπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dem είπε

@d4ydr33m3r Aυτό είναι το πρόβλημα τα δικά του , δικά του και δικά σου πάλι δικά του 

 

εδώ ο φίλος αααα μπιλντζοιντ λέει ότι του κατέβει γενικά...

ποτέ δεν ήταν Linear  το perf/$  μέχρι το top (4090) για να είναι τώρα και μάλιστα νομίζω ότι η "κλίση" στην 4090 είναι πολύ καλύτερη (επιτηδες) απο ότι συνήθως.  Η τιμή της 4090 είναι μια όμορφη χαρά σε σχέση με ότι έχουμε δει τα τελευταια 100 χρόνια.  Ξέρει πολύ καλά τι κάνει την κατάλληλη χρονική στιγμή. (πρέπει να βγουν έσοδα με λιγότερα κομμάτια για τα επόμενα χρόνια) 

Επειδή επίσης ξέρει ότι δεν θα περπατήσει πολύ το 4070/4080 (για διάφορους λόγους που ειπώθηκαν) δεν διαθέσει στην αγορά πολλά κομμάτια ήδη έχουν φτάσει πολύ κοντά στο msrp και πάλι δεν... ότι αρπάξει απ αυτούς που θα πάρουν καλό είναι κακό δεν είναι. 

ΑΝ βρει διαθεσιμότητα η ΑΜD ( που δεν νομίζω ) μπορεί ευκολά του χρόνου να μπει μια σφήνα "Super" ανάμεσα στο 4080 4090 με msrp 4080, και να ψιλοδιορθώσει το έργο που περιγράφει ο @malakudi που σπάνια το συναντάς. 

Δεν λεει μονο αυτο ο Buildzoid, πιθανως επειδη εβαλα τον τιτλο να φαινεται αυτο καθοτι ο τιτλος ειναι η πρωτη εντυπωση, η συζητηση στα αποκατω σχολια εχει το ζουμι ειδικα στις συγκρισεις με προηγουμενα μοντελα παλαιοτερα.. 

Για την 4090 δεν συμφωνω και εγω οπως ειπα και καμια συγκριση δεν αντεχει με αυτα τα προιοντα οπως και να εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, ALFR3D said:

Ισως λιγο ακυρο αλλα πηρα προσφατα μια 4080 fe, και με το που ξεκιναει το pc διχνει σαν να μην κανει boot και μετα απο μερικα δευτερολεπτα με πεταει απο μαυρη οθονη κατευθείαν στο login screen των win10.. δηλαδη δεν μπορω να μπω στο bios. Ειμαι σε am4 πλατφορμα με DP καλωδιο, εχετε καμια ιδεα? Πριν με 3060ti ηταν κανονικα

Κατά πάσα πιθανότητα παίζει κάτι με το UEFI/Legacy mode της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

Ισως λιγο ακυρο αλλα πηρα προσφατα μια 4080 fe, και με το που ξεκιναει το pc διχνει σαν να μην κανει boot και μετα απο μερικα δευτερολεπτα με πεταει απο μαυρη οθονη κατευθείαν στο login screen των win10.. δηλαδη δεν μπορω να μπω στο bios. Ειμαι σε am4 πλατφορμα με DP καλωδιο, εχετε καμια ιδεα? Πριν με 3060ti ηταν κανονικα

Kατεβασε του νεους Drivers και κανε update και το firmware.

Specifically, the new firmware is designed to fix the GeForce RTX 4080 and GeForce RTX 4090 from displaying blank screens as the system boots, an issue that occurs before the display driver becomes active. Thankfully, NVIDIA has simplified the process of applying a firmware update with v1.2 of its GPU UEFI Firmware Update Tool.

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-releases-fix-for-blank-screen-issues-when-booting-GeForce-RTX-4080-and-GeForce-RTX-4090.669093.0.html

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...