Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μοντέλο που θα βγει τώρα απ' ότι λέγεται θα είναι με 16K cores, 128SM και 450W TDP, το μεγαλύτερο θα είναι με 144SM, 18K cores και 600W TDP.

Οπότε 20% διαφορά θα έχουν σίγουρα μεταξύ τους, αν όχι παραπάνω. Ίσως να μην δούμε cut-down AD102 τύπου 4080Ti σ' αυτή τη γενιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2302

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το μοντέλο που θα βγει τώρα απ' ότι λέγεται θα είναι με 16K cores, 128SM και 450W TDP, το μεγαλύτερο θα είναι με 144SM, 18K cores και 600W TDP.

Οπότε 20% διαφορά θα έχουν σίγουρα μεταξύ τους, αν όχι παραπάνω. Ίσως να μην δούμε cut-down AD102 τύπου 4080Ti σ' αυτή τη γενιά.

Ναι το ξερω εχω δει τα leaked specs για αυτο ειπα το fully fledged vs 4090.. Παιζει πραγματικα να εχουν μεγαλες διαφορες.. 

Εγω νομιζω και 4080Ti θα εχουμε, εδω στριμωξανε 3080Ti σε αυτη την γενια.. Αλλα να ερθουν σχετικα γρηγορα στις συνηθεις ημερομηνιες οι vfm Ti και η νεα κατηγορια full core Ti και με τιμες λογικες.. Αν εχουμε παλι τα ιδια.. 

Και εγω παντως προτιμω να εχω κατι εξ αρχης στο lifecycle και ας βγει μετα η 4090Ti.. Τουλαχιστον εκεινη θα εχει νοημα οχι σαν κατι 3090Ti.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογική τιμή το full AD102 δεν παίζει να 'χει, θα είναι πάνω από 2Κ street-price. Τώρα 4080Ti αν βγάλει θα είναι σίγουρα τέλος του 2023 και θα έχει διάρκεια ζωής 1 έτος αφού κλασικά ανα 2 χρόνια αλλάζει η γενιά, οπότε ναι αν θες να τα σκάσεις παίρνεις μια 4090 τώρα και αράζεις μέχρι να αλλάξει η γενιά. Έτσι κι αλλιώς τα 24GB VRAM θα είναι υπεραρκετά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι οπως ηταν το φυσιολογικο lifecycle δηλαδη, καλα ναι αυτο ελειπε η 4090/4090Ti να εχουν τιμες φυσιολογικες ειδικα η 4090Ti . Tωρα που το σκεφτομαι εχουμε δει Titanies και στο παρελθον στην ιδια γενια για αφαιμαξη αλλα τουλαχιστον να εχει και νοημα σε επιδοσεις για αυτον που τις περνει και αργοτερα κιολας δινοντας τοσα λεφτα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-4090-450w-600w-tgp-variants-priced-lower-than-rtx-3090-ti-rumor/

ανάμεσα σε 3090 και 3090ti θα σκάσει σε "msrp" πάντα η απλή 4090 αν ευσταθούν οι φήμες (~1700)........κάτι λέγαμε για μείωση αλλά δεν......

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-4090-450w-600w-tgp-variants-priced-lower-than-rtx-3090-ti-rumor/

ανάμεσα σε 3090 και 3090ti θα σκάσει σε "msrp" πάντα η απλή 4090 αν ευσταθούν οι φήμες (~1700)........κάτι λέγαμε για μείωση αλλά δεν......

ΑΝ ευσταθει η φήμη απο το trust me bruh wccftech μιλάμε για την "¨παλια" ή την κομμένη τωρινη MSRP; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το MSRP της 4090 θα παραμείνει στα 1499$(Μείωση όπως έχει πει ο kopite7kimi εδώ και καιρό δεν θα παίξει), το street price μας ενδιαφέρει όμως και αν θα μπορούμε να βρούμε κάμια FE.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, narta είπε

ΑΝ ευσταθει η φήμη απο το trust me bruh wccftech μιλάμε για την "¨παλια" ή την κομμένη τωρινη MSRP; B)

Νομίζω το αναφέρει το site του wc....και αναφέρεται στο launch msrp ..... ωστόσο τι αληθεύει και αν, κουβέντα να γίνεται μιας και προσωπικά καρφακι δεν μου καίγεται πόσο θα κάνει η 4090....το ποστ ήταν από μέρους μου μιας και μερικοί έλεγαν και για μείωση..... βλέπουμε στα επίσημα τι θα ισχύσει και αν θα ανεβάσει εν τέλει ή όχι σε msrp γενικά τις κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Μεγάλο segmentation αν ισχύουν τα νούμερα. 50% διαφορά σε επιδόσεις και 60% στην vram, δύσκολο να τιμολογηθούν κοντά οι κάρτες. Δεν το βλέπω το 500 / 699 msrp για 4070 / 4080 όπως είδαμε στις ampere. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4090 με 4080 περίπου 30% διαφορά, αλλά είναι αρκετά limited η 4090 σε clocks για να παραμείνει στα 450W που και πάλι είναι σχεδόν 2x3090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...