Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα ρωτήσω, όσοι έχετε καλώδια είτε της corsair, είτε της asus, είτε της cablemod, που δίνουν 600W από 2x8pins, έχετε κανένα θέμα ή όλα είναι φυσιολογικά;

Γιατί το psu της Asus που έχω, διέθετε στη συσκευασία ένα αντίστοιχο καλώδιο και αναρωτιέμαι ποιες είναι οι εμπειρίες από άτομα που τα έχουν χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Tο performance summary στα παραπανω πινακακια των 2070super και 1070ti με την 4080 και 3080 αντιστοιχα, αφορουν 1080p αναλυση?

Αν ναι, το πραγματικο perfomance gap με την 4080 ειναι παραπανω γιατι  οι 4080/4090(ειδικα η δευτερη) ειναι τοσο γρηγορες που το μπουκαλι παει συννεφο ακομη και με 13900Κ στα 1080p.

Ένας ότι να'ναι μέσος όρος είναι. Αλλά δεν έχουμε άλλο.

Και 4Κ έχουν μέσα και παιχνίδια με RT.

Όπως επίσης στις 3080, 2070S και 1070Ti νομίζεις ότι τις δοκίμασαν με 13900Κ; Ότι υπήρχε εκείνη την εποχή.

Οπότε και η 3080 άνετα θα έριχνε μπουκάλι σε 1080p δεδομένου μάλιστα ότι τότε ο DX12 driver της Nvidia είχε περισσότερο overhead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Nα ρωτήσω, όσοι έχετε καλώδια είτε της corsair, είτε της asus, είτε της cablemod, που δίνουν 600W από 2x8pins, έχετε κανένα θέμα ή όλα είναι φυσιολογικά;

Γιατί το psu της Asus που έχω, διέθετε στη συσκευασία ένα αντίστοιχο καλώδιο και αναρωτιέμαι ποιες είναι οι εμπειρίες από άτομα που τα έχουν χρησιμοποιήσει.

Με καλώδιο της Corsair δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Με καλώδιο της Corsair δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Τα ίδια και εγώ με έσωσε. Γλύτωσα και ένα σωρό καλώδια.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Ο μονος λογος και μαλιστα πολυ θετικος που μπορω να σκεφτω οτι εχει νοημα η τιμη της 4070Ti ειναι οτι ειναι 100 $ κατω απο τον ανταγωνισμο ( 7900XT) το οποιο ( αν αποφασισει η AMD να βγαλει και να πουλησει καρτες😄) σημαινει οτι  εχουν αρχισει ηδη τα price wars. Κατι θα εχουν δει απο τις πωλησεις των αλλων διαμαντιων ( 4080, 7900XT) και την " εριξαν "100$, δε μπορει!

Τωρα ο καθενας μπορει να δει το πορτοφολι και το...παθος του και να σκεφτει αν ειναι καλες οι τιμες εκει πανω...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Απλα ρε σεις μην αναπαραγουμε και εδω αυτα που λεμε στις γυναικες μας για να δικαιολογησουμε τις αγορες μας 🤣🤑🤑🤑

 

Θα γίνει παιχνίδι 4070ti 7900xt πόσο γουστάρω τέτοιες κόντρες δεν λέγετε. Να μαλλιοτραβηχτουν Λίζα και πέτσινος και να ρίξουν τιμές όπως Intel amd εδώ και λίγα χρόνια. Θέλουμε ξύλο από τους 2 για το ποιος θα κατακτήσει την καρδιά μας και θα δώσουμε τα λεφτά μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

ASUS MSRP 

Image

Τους σακάτεψε ο μαλλιάς, το PR τους και τις ανοησίες που λένε. TAI η 4070, TIAI η 3090, γελάω ακόμα.

4070 Ti BS στο chapter title, fullshit χαρακτήρισε το slide με το 3X performance.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''faster than 3090Ti'' το λένε λόγω DLSS 3, αλλιώς είναι ελαφρώς κάτω όπως βλέπουμε και στο Timespy Extreme..Βάλε την μισή VRAM και την τιμή..Μλκίες του πέτσινου. Κάρτα με 192bit bus που θα 'πρεπε να κοστίζει 600 ευρώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα γίνει παιχνίδι 4070ti 7900xt πόσο γουστάρω τέτοιες κόντρες δεν λέγετε. Να μαλλιοτραβηχτουν Λίζα και πέτσινος και να ρίξουν τιμές όπως Intel amd εδώ και λίγα χρόνια. Θέλουμε ξύλο από τους 2 για το ποιος θα κατακτήσει την καρδιά μας και θα δώσουμε τα λεφτά μας. 

Αν με ρωτας εμενα σε κανεναν τους αν δεν φτιαξουν τις τιμες τους, αλλιως το καλο το παλικαρι ξερει και αλλο μονοπατι.

Κατεβαζουμε γραφικα και μετα απο χρονια οταν η καρτα μας δεν τραβαει αλλο τα παιχνιδια που παιζουμε παιρνουμε στην 9900 σειρα ενα μοντελο στα λεφτα που ειμαστε διατεθιμενοι να σκασουμε.Και τους χαλαμε την σουπα να αλλαζουμε καρτα καθε 2 χρονια το παμε καθε 10 χρονια να δουμε ποιος θα βγει κερδισμενος.

Αλλιως κονσολιτσα και αγιος ο θεος...

Επεξ/σία από icenex
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Αν με ρωτας εμενα σε κανεναν τους αν δεν φτιαξουν τις τιμες τους, αλλιως το καλο το παλικαρι ξερει και αλλο μονοπατι.

Κατεβαζουμε γραφικα και μετα απο χρονια οταν η καρτα μας δεν τραβαει αλλο τα παιχνιδια που παιζουμε παιρνουμε στην 9900 σειρα ενα μοντελο στα λεφτα που ειμαστε διατεθιμενοι να σκασουμε.Και τους χαλαμε την σουπα να αλλαζουμε καρτα καθε 2 χρονια το παμε καθε 10 χρονια να δουμε ποιος θα βγει κερδισμενος.

Αλλιως κονσολιτσα και αγιος ο θεος...

Το μονοπατι το ξερουμε φιλε μου. Μονο απο steam τα παρακατω απλα κραζουμε να γινει και λιγο τζερτζελο και γενικα εχει ενδιαφερον να παρακολουθεις τιμες να κανεις προβλεψεις εγω προσωπικα το απολαμβανω ακομα και τις κοντρες μεταξυ μελων οσο δεν πανε σε προσωπικο επιπεδο εννοειται ειναι απολαυστικες. Δεν ειμαστε 10 χρονων να θελουμε το νεο παιχνιδι αυτη τη στιγμη.

Screenshot-1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Το dlss3 δεν μπορεί να δουλέψει στις ampere λόγω h/w ή είναι κλειδωμένο για σπρώξιμο στις ad?

Για να δουλέψει το frame generation σύμφωνα με την NVIDIA, πρέπει να έχει ''Optical Flow Accelerator'' που υπάρχει μόνο στις ADA. Σύμφωνα με αυτούς είναι HWικό το θέμα δηλαδή αν και έχουν πει ήδη ότι θα δώσουν support σε 2000/3000 κάποια στιγμή αλλά τα gains δεν θα έχουν καμία σχέση με τις 4000.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το μονοπατι το ξερουμε φιλε μου. Μονο απο steam τα παρακατω απλα κραζουμε να γινει και λιγο τζερτζελο και γενικα εχει ενδιαφερον να παρακολουθεις τιμες να κανεις προβλεψεις εγω προσωπικα το απολαμβανω ακομα και τις κοντρες μεταξυ μελων οσο δεν πανε σε προσωπικο επιπεδο εννοειται ειναι απολαυστικες. Δεν ειμαστε 10 χρονων να θελουμε το νεο παιχνιδι αυτη τη στιγμη.

Screenshot-1.png

Ναι μωρε και εγω να ειμαι ειλικρινης πιο πολυ για το κουβεντολοι τα λεω ολα αυτα γιατι καποτε ημουν πιο ενεργος με hardware καθως επαιζα επι το πληστον single player παιχνιδια, προσωπικα με εχει "σωσει" το rainbow six siege, εχω κολλησει και παιζω με παρεα τα τελευταια 6-7 χρονια και το μεγαλυτερο μερος του χρονου μου τον καιω εκει και λιγοτερο στα single player.Βαλε και οτι πριν 3 χρονια εγινα πατερας και καταλαβαινεις εδεσε το γλυκο...

Απλα εχει παραμεινει το μικροβιο της αναβαθμισης και ασχολουμαστε ακομη εστω και σε θεωρητικο επιπεδο και αυτος ειναι ισως ο λογος που σπαζομαστε με τις τιμες.

Αλιμονο σε αυτους που ειναι πιο ενεργοι εγω απλα κανω πλεον skip τουλαχιστον μια γενια στις καρτες και πλεον με βλεπω να κανω και 2 μην σου πω και 3 οταν με το καλο στησω καινουργιο κουτι απο την αρχη.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...