Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2302

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

AFOX registers NVIDIA GeForce RTX 40 and AMD Radeon RX 7000 series at EEC

Έρχονται..

1 ώρα πριν, Delijohn είπε

Ας το βάλω εγώ, αφού δεν το έβαλε άλλος κανείς.. 

 

 

Έχει μπει κάποιες σελίδες πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

AFOX registers NVIDIA GeForce RTX 40 and AMD Radeon RX 7000 series at EEC

Έρχονται..

Έχει μπει κάποιες σελίδες πίσω..

Και μετά θα βγεί η 4090ti, 6 μήνες πριν το release της 5090 :P 

Μαμιέται ο πέτσινος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανούσιο release ήταν το 3090Ti, έτσι και τώρα με την 4090 θα παίρνεις όλο το performance, τώρα αν βγει Ada Titan/4090Ti με 48GB και +10-15% επιδόσεις, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Ti των πλουσιων ειναι για τα πανηγυρια αυτη που περιμενει ο κοσμος που θελει δυνατη καρτα ανεκαθεν ειναι η Ti των "φτωχων" το vfm που βγαινει περιπου στα μεσα του life cycle 😜

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Tambas91 είπε

μου αρέσει που μου έβαλες διάγραμμα που επιβεβαιώνει αυτά που λέω να με αντικρούσεις... εκτος άμα δε ξέρεις να διαβάζεις.... το βλέπεις αυτό που έχεις ποστάρει στο διάγραμμα πίσω πίσω που είναι πάνω πάνω? ποσο λέει εκεί 850 900? βαριέμαι να βρω και την κάρτα που " διάλεξες" εσύ γιατί εγώ δε διάλεξα καμια πάτησα οποια βρήκα μπροστά μου...το bitcoin αρχίζει να τρώει σφαλιάρες μέσα νοέμβρη, 30 ιανουαρίου 35k από 65κ που είχε μεγιστη τιμή αρχίζει λοιπόν η κατρακυλα... τι βλέπουμε στο διάγραμμα? 30 ιανουαρίου 900 το σαπάκι η 3060 σήμερα ποσο έχει σύμφωνα πάλι με το δικό σου διάγραμμα? 450... μάντεψε ποσο είναι αυτό... 50%?

''Μέσα'' έπεσαν κάποιοι που έλεγαν ''περιμένετε παιδιά, πριν τον Αύγουστο και οι τιμές θα πέσουν στα τάρταρα,κάντε λίγο υπομονή.Δεν αγοράζει κανείς μέσα στο καλοκαιρι.'' 

... έχασε λοιπόν η κάρτα μιση τιμή μέσα σε 6 μήνες... λογικά δεν ευθύνεται το crypto αλλα ο ανάδρομος ερμής... έχεις δίκιο δε φταίνε τα crypto, μάλλον κάναν καλο σε διαθεσιμότητα και τιμές πάμε παρακάτω

Δεν έχει νοήμα να ποστάρεις γραφήματα όταν υπήρχε έλλειψη στοκ. Έβαζε κάποιο μαγαζί 900 ευρώ αν τσιμπήσε κανένας, οι αγορές γίνοταν όταν βγαίναν τιμές πιο κάτω. Συνήθως εμφανίζοταν κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο για λίγες ώρες και μετά πουφ πάλι πάνω η τιμή.  Κάποιοι εδώ μέσα γράφουμε συνέχεια προτάσεις για συστήματα οπότε ξέρουμε τι τιμές παίζανε όλο το διάστημα.

Την asus 3070 dual την πήρα κάπου στα 680 ευρώ όταν βγήκε και κάποιοι περιμένανε να πέσουνε οι τιμές.
Μάντεψε πόσο κάνει σήμερα; Κάπου στα 680 ευρώ... τιμές στα τάρταρα δεν είναι να γυρίσει εκεί που άρχισε 2 χρόνια σχεδόν μετά.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

H Ti των πλουσιων ειναι για τα πανηγυρια αυτη που περιμενει ο κοσμος που θελει δυνατη καρτα ανεκαθεν ειναι η Ti των "φτωχων" το vfm που βγαινει περιπου στα μεσα του life cycle 😜

Για το κομμένο AD102 λες που λογικά θα βγει ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία της 4090. Ναι αυτή είναι το ιδανικό high-end για τον gamer αλλά αργεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ανούσιο release ήταν το 3090Ti, έτσι και τώρα με την 4090 θα παίρνεις όλο το performance, τώρα αν βγει Ada Titan/4090Ti με 48GB και +10-15% επιδόσεις, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.

Κοίτα σε κάποια games έβλεπες γερή διαφορά σε επιδόσεις, σε σημείο που η 3090 η απλή να είναι πιο κοντά στην 3080 παρά στην Ti. Δεν ξενέρωσα καθόλου γιατί τώρα που την έβγαλε - λιγό πριν της ada, δεν θα την αγόραζα έτσι και αλλιώς, αλλά αμα την είχε βγάλει ξερώ γώ μέσα του 2021 θα είχα φάει γερή νίλα tbf. Μην κάνει καμιά εξυπνάδα τώρα και σκάσει η 4090ti λιγό μετά την 4090, θα πάθω εγκεφαλικά :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για το κομμένο AD102 λες που λογικά θα βγει ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία της 4090. Ναι αυτή είναι το ιδανικό high-end για τον gamer αλλά αργεί.

 

Ναι μωρε ετσι γινονταν παντα μια Ti υπαρχει τωρα τις @@ της Nvidia που ειδαμε φετος γελαει ο κοσμος.. Ενταξει στα 10-15% κανεις δεν νοιαζεται.. Και να παω ξερω εγω να πληρωνω binned cores με τρελλα PLs και πανακριβα SKUs για να λεω οτι εχω την πιο μεγαλη ή να τρεχω benches στο τελος του lifecycle μαλλον τρελλα θυμιζει..Δυο χρονια τουλαχιστον τρωγεται αν τα σκασεις.. Καλυτερα να τα καψω.. 

Βασικα εχω ελαττωσει πολυ το gaming και δεν ξερω τι θα κανω ξαναπερναω για 3-4η φορα ξερω εγω την εποχη της βαρεμαρας, για να δουμε μπορει να κανει καλο στην τσεπη μου..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ο χρόνος αναμονής φαίνεται να τελειώνει σιγά σιγά! 4090 και τα μυαλά στα μπλέντερ! Μια τιμή της προκοπής τουλάχιστον στα επιτρεπόμενα όρια και θα τσιμπηθεί day one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι μωρε ετσι γινονταν παντα μια Ti υπαρχει τωρα τις @@ της Nvidia που ειδαμε φετος γελαει ο κοσμος.. Ενταξει στα 10-15% κανεις δεν νοιαζεται.. Και να παω ξερω εγω να πληρωνω binned cores με τρελλα PLs και πανακριβα SKUs για να λεω οτι εχω την πιο μεγαλη ή να τρεχω benches στο τελος του lifecycle μαλλον τρελλα θυμιζει..Δυο χρονια τουλαχιστον τρωγεται αν τα σκασεις.. Καλυτερα να τα καψω.. 

Βασικα εχω ελαττωσει πολυ το gaming και δεν ξερω τι θα κανω ξαναπερναω για 3-4η φορα ξερω εγω την εποχη της βαρεμαρας, για να δουμε μπορει να κανει καλο στην τσεπη μου..

Δεν έχουμε τίτλους, φέτος ήταν πολύ χάλια η χρονιά. Το 2023 κάπως θα κινηθεί αλλά παιχνίδια καθαρόαιμα next-gen μάλλον από το 2024. Εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα PS5 να παίξω αυτά τα 4-5 παιχνίδια που θέλω και μετά να το δώσω. 

Με κάρτα δεν ξέρω τι θα κάνω, θα εξαρτηθεί από διαθεσιμότητα / τιμές αλλά και τίτλους. 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Κοίτα σε κάποια games έβλεπες γερή διαφορά σε επιδόσεις, σε σημείο που η 3090 η απλή να είναι πιο κοντά στην 3080 παρά στην Ti. Δεν ξενέρωσα καθόλου γιατί τώρα που την έβγαλε - λιγό πριν της ada, δεν θα την αγόραζα έτσι και αλλιώς, αλλά αμα την είχε βγάλει ξερώ γώ μέσα του 2021 θα είχα φάει γερή νίλα tbf. Μην κάνει καμιά εξυπνάδα τώρα και σκάσει η 4090ti λιγό μετά την 4090, θα πάθω εγκεφαλικά :P 

Σε ποια παιχνίδια βλέπεις σοβαρή διαφορά μεταξύ 3090 και 3090Ti? Στο 12% είναι η διαφορά στο μέσο όρο. 

Δεν κάνεις τίποτα έτσι, θέλει 2x3090 για να παίξεις CP2077 4K με DLSS Quality και RT Psycho και να μην πέφτεις από 60FPS. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν έχουμε τίτλους, φέτος ήταν πολύ χάλια η χρονιά. Το 2023 κάπως θα κινηθεί αλλά παιχνίδια καθαρόαιμα next-gen μάλλον από το 2024. Εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα PS5 να παίξω αυτά τα 4-5 παιχνίδια που θέλω και μετά να το δώσω. 

Με κάρτα δεν ξέρω τι θα κάνω, θα εξαρτηθεί από διαθεσιμότητα / τιμές αλλά και τίτλους. 

Σε ποια παιχνίδια βλέπεις σοβαρή διαφορά μεταξύ 3090 και 3090Ti? Στο 12% είναι η διαφορά στο μέσο όρο. 

Δεν κάνεις τίποτα έτσι, θέλει 2x3090 για να παίξεις CP2077 4K με DLSS Quality και RT Psycho και να μην πέφτεις από 60FPS. 

Ειχα δει ενα review, βέβαια ηταν suprim το ti με fe το 3090 και ειχαν μαζευτει αρκετες διάφορες. 

Καλα για το cp φυσικα δεν γίνεται δουλειά με 15 και 20%,μεχρι 1440 ultrawide νομιζω την ψιλό παλεύει η 3090, παραπανω δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Suprim 3080Ti είναι 3-5% πάνω από stock 3090 FE, οπότε γι' αυτό είδες τέτοιες διαφορές. Για 4090 πάντως αν έβρισκα FE στα ~1500 δεν θα έλεγα όχι, εφόσον είναι το performance εκεί που μας λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση παντως το φετινο full fledged AD102 να εχει πραγματικες αισθητες διαφορες απο την 4090 και σε συνδυασμο με τα αυξημενα PL να δωσει up to 30% more και να πιασει και 2x3090 performance.. Δηλαδη να παρουμε κανα 60-70% απο την 4090 σε 4k και αλλο 20-30% απο την 4090Ti ή οπως αλλιως θα λεγεται.. Ετσι πραγματικα διαφοροποιειται η 4090Ti και αποκταει νοημα ΑΝ φυσικα ερθει και του χρονου το καλοκαιρι στα μισα του lifecycle του Lovelace αλλιως αν ερθει κανα 6μηνο πριν την επομενη γενια για εμενα ειναι δωρο αδωρο.. Δεν αγοραζω ΠΟΤΕ καρτα high end με 6 μηνες ζωης και με την επομενη στην γωνια.. Χωρις καν να γνωριζουμε επιδοσεις και να κοιταμε τοσο μακρια , αλλα που θα ειναι και PCIe 5.0 και θα εχει πολυ μεγαλυτερες βελτιστοποιησεις και ελπιζω πολυ καλυτερο perf/watt και οχι τοσο τρελλα PL οσο αυτες και και και).. 

Τλπ ας τις δουμε πρωτα ας περιμενουμε να δουμε τι θα κανει και η AMD αυτη την γενια και βλεπουμε μεχρι τελος του χρονου θα εχουμε μια καλη ιδεα που κινουνται τα πραγματα.. Παντα μια νεα γενια καρτων γραφικων ειναι exciting 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...