Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eσυ παιζεις με κλειστο DLSS/FSR ;
 

DLSS quality φίλε μου, performance δεν έχω βάλει ποτέ γιατί είναι γεμάτο artifacts.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αναποδα πρεπει κανονικα. 799msrp η 4070ti 899msrp η 7900xt. 1030 εχει η 7900xt σημερα αρα 930 πρεπει να εχει η 4070ti σε κανα μηνα. 

Σωστα και μαλιστα το 799$ αφορα τις φθηνες ΑΙΒ δεν θα βγουν Reference ενω στη 7900xt ειναι τιμη Reference.
 

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

DLSS quality φίλε μου, performance δεν έχω βάλει ποτέ γιατί είναι γεμάτο artifacts.

Mαλλον δεν το καταλαβες ενοουσα τις επιδοσεις DLSS και τις επιδοσεις RT, οχι την επιλογη "DLSS performance".

47 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tα πινακακια δειχνουν σε Raster ελαχιστα καλυτερη τη 3090ti.
Eμεις συζηταμε για DLSS performance και Ray Tracing performance.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Σωστα και μαλιστα το 799$ αφορα τις φθηνες ΑΙΒ δεν θα βγουν Reference ενω στη 7900xt ειναι τιμη Reference.
 

Mαλλον δεν το καταλαβες ενοουσα τις επιδοσεις DLSS και τις επιδοσεις RT, οχι την επιλογη "DLSS performance".

Το γράφημα που έδειξες όμως είναι για DLSS performance και όχι quality (γράφει Super Resolution Performance Mode).

Όσο είχα 1080p δεν έπαιζα με DLSS, πλέον με το super-ultra wide 5120*1440 έχω βάλει DLSS σε κάποια. Και RT έχω παίξει φυσικά. Δεν είναι όμως μονοδιάστατο, συμπέρασμα θα βγει συνολικά από πολλά παιχνίδια.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το γράφημα που έδειξες όμως είναι για DLSS performance και όχι quality (γράφει Super Resolution Performance Mode).

Όσο είχα 1080p δεν έπαιζα με DLSS, πλέον με το super-ultra wide 5120*1440 έχω βάλει DLSS σε κάποια. Και RT έχω παίξει φυσικά. Δεν είναι όμως μονοδιάστατο, συμπέρασμα θα βγει συνολικά από πολλά παιχνίδια.

Εφοσον τα graphs εχουν ιδια settings σε ολες τις καρτες τι διαφορα θα ειχε αν ηταν DLSS Quality απο εκει που ειναι πισω 40 fps ξαφνικα θα τη περναγε και 20fps ;
Αντε τα 40 να γινονταν 20 αλλα παλι θα ηταν πισω.

Eγω προσωπικα οταν συζηταμε για Ultra Settings θεωρω οτι θα επρεπε μεσα στα Ultra Settings να ειναι και τo RT  και θα σου ελεγα οτι μας ενδιαφερει το "DLSS performance" ; :P
Σε πολλα παιχνιδια θα εχουμε μια καλυτερη εικονα απο το τιποτα που εχουμε τωρα αλλα η διαφορα θα φανει στο μελλον.
Οταν θα βγουν πιο απαιτητικα παιχνιδια που θα εχουν υποστηριξη DLSS 3.0 και RT σοβαρο.
Εκει θα εχει πλεονεκτημα εναντι των 3090 3090ti 7900xtx.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, malakudi είπε

DLSS quality φίλε μου, performance δεν έχω βάλει ποτέ γιατί είναι γεμάτο artifacts.

Εμ άρα το χρησιμοποιείς. Και το DLSS 3.0 το ίδιο όσοι έχουν 4000 σειρά.

Γιατί το κράζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ακομα και έτσι, έχεις σίγουρα αρνητική πίεση, οπότε μπαίνει σκόνη από όπου υπάρχει κενό, και άρα όχι φίλτρο. (πόσο μάλλον αν έχεις και πάνω fans, το οποίο αυξάνει κατά πολύ την αρνητική πίεση). Βάλε τα πλαϊνά να βάζουν, θα έχεις καλύτερα temps. 

Ο μοναδικός ενδοιασμός με την συγκεκριμένη gpu, είναι ότι έχουν βάλει αρκετό πλαστικό μπροστά από το 1ο fan. 

Σευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου φιλε μου!

Να ρωτησω... τα πλαινα ειναι υδροψυξη για cpu οποτε για να βαζουν δεν γινεται γιατι ψυχουν το ψυγείο το οποίο ειναι απο πισω ετσι δεν ειναι;

Η gpu δεν εχει πλαστικά ειναι ολο μέταλλο εκτος απο τα fans. Η θερμοκρασίες ειναι αψογες. Δεν εχω δει μεχρι τωρα πανω απο 67 σε 4κ ολα full κτλ. Το μονο αρνητικό ειναι οτι αποτι καταλαβα δεν εχει controller για fan  control με curve και παντα γυριζουν εστω κ αν ειναι 30 βαθμούς idle.

Αυτο θα ηταν ενδιαφέρον να το απαντουσε καποιος φιλος που εχει την ιδια υλοποίηση αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσουμε τα fans!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gostros είπε

Σευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου φιλε μου!

Να ρωτησω... τα πλαινα ειναι υδροψυξη για cpu οποτε για να βαζουν δεν γινεται γιατι ψυχουν το ψυγείο το οποίο ειναι απο πισω ετσι δεν ειναι;

Η gpu δεν εχει πλαστικά ειναι ολο μέταλλο εκτος απο τα fans. Η θερμοκρασίες ειναι αψογες. Δεν εχω δει μεχρι τωρα πανω απο 67 σε 4κ ολα full κτλ. Το μονο αρνητικό ειναι οτι αποτι καταλαβα δεν εχει controller για fan  control με curve και παντα γυριζουν εστω κ αν ειναι 30 βαθμούς idle.

Αυτο θα ηταν ενδιαφέρον να το απαντουσε καποιος φιλος που εχει την ιδια υλοποίηση αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσουμε τα fans!

Αν δεν έχει Bios switch όπου quite-silent=fans 0rpm και performance=fans lowest 30% τότε μόνο απο MSI afterburner δοκίμασε στο fan curve να το βάλεις όλα στο 0 να δεις αν σβήνουν, αν όντως σβήσουν φτιάξε curve για idle=0 και να ανεβαίνουν σταδιακά. αν δε σβήνουν τότε γιοκ λογικά μένει στο 30% που δεν είναι κακό πόλοι τα κάνουν έτσι και αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί τιμών MSRP, είχαμε Ampere 3080 στα $699 και Ada 4070Ti στα $799. Στα review θα βγει top στο perf/price όπως και η 3080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Gostros είπε

Σευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου φιλε μου!

Να ρωτησω... τα πλαινα ειναι υδροψυξη για cpu οποτε για να βαζουν δεν γινεται γιατι ψυχουν το ψυγείο το οποίο ειναι απο πισω ετσι δεν ειναι;

Η gpu δεν εχει πλαστικά ειναι ολο μέταλλο εκτος απο τα fans. Η θερμοκρασίες ειναι αψογες. Δεν εχω δει μεχρι τωρα πανω απο 67 σε 4κ ολα full κτλ. Το μονο αρνητικό ειναι οτι αποτι καταλαβα δεν εχει controller για fan  control με curve και παντα γυριζουν εστω κ αν ειναι 30 βαθμούς idle.

Αυτο θα ηταν ενδιαφέρον να το απαντουσε καποιος φιλος που εχει την ιδια υλοποίηση αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσουμε τα fans!

Στο εγραψα και σε προηγουμενο ποστ αναλυτικα.
Θα βαλεις την AIO πανω να βγαζει αερα και τα πανω θα τα βαλεις πλαινα να βαζουν αερα.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Αυτό που κάθεστε και μαλώνετε για κάρτες γραφικών πάντως...μην τρελένεστε ρε παιδιά, σιλικόνη είναι!

Σαν αυτά δηλαδή;

😂

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μου αρκει που ειναι καλυτερη απο την 3090ti στο 40% της τιμης της.

Καλύτερη; 🤣

Ούτε ταχύτερη (μάλλον αυτό εννοούσες) ούτε, προφανώς, καλύτερη όταν μιλάμε 12 vs 24GB VRAM.

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eμεις συζηταμε για DLSS performance και Ray Tracing performance.

Η ιστορία έχει δείξει ότι scalάρει αρκετά με τον αριθμό των RT cores. (Είδαμε και 50% πάνω την 4090 από την 4080 σε heavy RT.)

Εδώ λοιπόν έχουμε τους μισούς και βγάλε RT cores από την 4090 και 40% λιγότερους από τους "παλιούς" RT cores της 3090Ti.

Δύσκολα τα πράγματα για την 4070Ti και σε RT.

Είναι και τα 12GB που σε λίγο θα είναι πραγματικά οριακά για υψηλές αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, morehp είπε

Περί τιμών MSRP, είχαμε Ampere 3080 στα $699 και Ada 4070Ti στα $799. Στα review θα βγει top στο perf/price όπως και η 3080

Και κλασικα στην Ελλαδα θα σκασει μυτη στην προνομιακη τιμη των  1200-1300 ευρω

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Και κλασικα στην Ελλαδα θα σκασει μυτη στην προνομιακη τιμη των  1200-1300 ευρω

η 4080 με msrp 1200, ειναι στα 1400+ (20%+, σχεδον ο ΦΠΑ) στο σκρουτζ. Την 4070ti πως την βγαζετε 400-500 πανω απο msrp (+50%)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

η 4080 με msrp 1200, ειναι στα 1400+ (20%+, σχεδον ο ΦΠΑ) στο σκρουτζ. Την 4070ti πως την βγαζετε 400-500 πανω απο msrp (+50%)?

Εκει θα σκασει μυτη και η 4080 σκεψου εσκασε μυτη 2000 ευρω και τωρα εχει 1400. Και η 4070ti ενα 1300αρι ανετα θα εχει day one αλλα θα ειναι στα 900 σε κανα διμηνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εκει θα σκασει μυτη και η 4080 σκεψου εσκασε μυτη 2000 ευρω

Στο σκρουτζ δεν βλεπω καμια με ιστορικο 2000+ ευρω (η suprim της msi 1995 το υψηλοτερο, αλλα τοπ AIB) 🤷‍♂️

(αφηνω απο εξω εκδοσεις με χαμηλη διαθεσιμοτητα -> υψηλη τιμη)

Ακομα και ετσι, δεν ειναι +50%

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αναποδα πρεπει κανονικα. 799msrp η 4070ti 899msrp η 7900xt. 1030 εχει η 7900xt σημερα αρα 930 πρεπει να εχει η 4070ti σε κανα μηνα. 

Ναι αλλά  η 4070 είναι "Nvidia", you know? Έχει πολύ RT (που όπως ισχυρίζονται οι φορουμίστες είναι must ) ενώ η άλλη...τσούκου, τουτέστιν, θα βγει από πάνω στην τιμή. Έτσι είναι το brand name στο marketing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...