Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα καθαρά και ξάστερα γραμμένα

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/geforce-rtx-4070-ti/

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Δεν είπα εγώ ότι θα αλλάξει, αλλά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση που σας ενοχλεί να πει κάποιος ότι είναι ακριβότερες από την τιμή που θα έπρεπε να έχουν. Κι επειδή δε σας αρέσει αυτό το "έπρεπε", να το θέσω αλλιώς, η απόδοση προς $ όχι μόνο δε βελτιώθηκε αλλά χειροτέρεψε - ανάλογα ποιες κάρτες συγκρίνεις. 3080 με 4070ti η απόδοση προς $ θα είναι κάτω, είναι το μόνο σίγουρο, και μάλιστα βάζοντας μέσα τόσο την υποτίμηση του ευρώ όσο και το πληθωρισμό του 2022.

Δεν μπορώ να μιλήσω για κανένα άλλον παρά για τον εαυτό μου. Το ότι αυθαίρετα θεωρείς ότι ενοχλήθηκα και ότι δεν μου άρεσε κάτι με ενοχλεί :) Facts παραθέτω και μόνο, feelings δεν αποτυπώνω στα ποστ μου.

Οι οικονομικές/πολιτικές/πολιτιστικές αναφορές παγερά αδιάφορες...σόρρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, malakudi είπε

Νόμος δεν υπάρχει, υπάρχει η ιστορική καταγραφή της τιμής του κάθε tier.

Η διαφορά είναι πως το τελευταίο χρόνο έχουμε 10-11% πληθωρισμό. Το υπόλοιπο 100ρικο από που το δικαιολογείς εσύ; Είναι 18-20% πιο ακριβή στην κατασκευή η 4070 Ti από την 3070 Ti που να δικαιολογεί αυτή την τιμή; Δε νομίζω, είναι η προσπάθεια των εταιρειών να κρατήσουν μέρος των υπερκερδών που είχαν την εποχή του mining και να ανταπεξέλθουν στη γενικότερη μείωση ζήτησης τόσο λόγω του τέλους του mining όσο και της παγκόσμιας ύφεσης.

 

Spoiler

Γτ κουραζεσαι ,skip και ασε αυτους που θελουν να ταιζουν το πετσινο και την λιζα... Ο πετσινος πουλαει rt performance  γτ μπορει να βγαζει λεφτα απο αυτο. Κανει τις συμφωνιες του ,πετανε στα games ενα rt πιο βαρυ και απο το θεο και σου λεει μην φοβασαι ,θα σε σωσω με το dllss 3. Καποιοι εκθιαζαν το rt αλλα σε λιγο δεν θα μπορουν να παρουν καρτα να παιζουν παιχνιδια με rt ;) 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, morehp είπε

Ολα καθαρά και ξάστερα γραμμένα

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/geforce-rtx-4070-ti/

Δεν μπορώ να μιλήσω για κανένα άλλον παρά για τον εαυτό μου. Το ότι αυθαίρετα θεωρείς ότι ενοχλήθηκα και ότι δεν μου άρεσε κάτι με ενοχλεί :) Facts παραθέτω και μόνο, feelings δεν αποτυπώνω στα ποστ μου.

Οι οικονομικές/πολιτικές/πολιτιστικές αναφορές παγερά αδιάφορες...σόρρυ

Όταν σχολιάζεις με βιντεάκια του Λεβέντη, αυτό το λες facts; Ότι να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είπα εγώ ότι θα αλλάξει, αλλά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση που σας ενοχλεί να πει κάποιος ότι είναι ακριβότερες από την τιμή που θα έπρεπε να έχουν. Κι επειδή δε σας αρέσει αυτό το "έπρεπε", να το θέσω αλλιώς, η απόδοση προς $ όχι μόνο δε βελτιώθηκε αλλά χειροτέρεψε - ανάλογα ποιες κάρτες συγκρίνεις. 3080 με 4070ti η απόδοση προς $ θα είναι κάτω, είναι το μόνο σίγουρο, και μάλιστα βάζοντας μέσα τόσο την υποτίμηση του ευρώ όσο και το πληθωρισμό του 2022.

Η "απόδοση προς $" εχει σημασια οταν συγκρινεις 2 προιοντα που πληρουν τις ιδιες προυποθεσεις/δυνατοτητες.
Πχ σε ενα αλλο κοσμο του multiverse θα μπορουσε να βγει η 4060 με επιδοσεις 3080 και τιμη πωλησης 100$.
Αδιαμφισβήτητα θα ηταν η πιο VFM καρτα με βαση την "απόδοση προς $".
Αυτος ομως που θελει να παιξει 4Κ τι τον ενδιαφερει η "απόδοση προς $" της 4060 και "απόδοση προς $" της 3080;
Αυτες εχουν φαει Χ και 1$ να ειχαν και κοιταει αυτες που μπορουν να παιξουν 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θα περιμενω τα reviews, αλλα 

GeForce RTX 4070 Ti Brings NVIDIA Ada Lovelace Architecture To $799, Faster Than The RTX 3090 Ti At Almost Half The Power

Επισης, να το παμε αλλιως. Η 4070ti προοριζεται για αυτα τα monitors. Αν εχετε ξοδεψει τοσα για monitor, και ψαχνετε πιο φθηνες gpu, τοτε κατι κανετε λαθος.

2κ/1201080/360 (η 3070 οριακα πιανει τα 240 σε ΑΑΑ games), 4k gaming

Δε θα είναι πιο γρήγορη, παρά μόνο σε DLSS3 frame generated. Είχαμε δει ήδη πινακάκια όταν παρουσιάστηκε σαν 4080 12GB και ήταν κάτω από 3090 ti.

Θα δούμε και τα reviews βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά μανά ότι συζήτηση έγινε οταν παρουσιάστηκε σαν 4080 12 GB στα $899. Η μέρα της μαρμότας σε όλο της το μεγαλείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου 1050€ θα κοστίζει Ελλάδα/Γερμανία κτλ, κάνα -50€ η 7900ΧΤ σε λίγες μέρες και ο καταναλωτής θα έχει να διαλέξει ανάμεσα σε 4070 Ti με 1050€ ή 7900ΧΤ στα 950€.

So be it. Τώρα ποιος θα τα δώσει αυτά τα ποσά δε ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Ξανά μανά ότι συζήτηση έγινε οταν παρουσιάστηκε σαν 4080 12 GB στα $899. Η μέρα της μαρμότας σε όλο της το μεγαλείο

Αυτό μάλλον το ξεχάσατε και κοιτάτε μόνο τα DLSS3 που σας σερβίρει ο πέτσινος. Κατά τα άλλα μόνο facts.

4080_12.png.9cf16e3feef9c72bc66a1cd4edd3fc86.png

Θα πέσει γέλιο στα review.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό μάλλον το ξεχάσατε και κοιτάτε μόνο τα DLSS3 που σας σερβίρει ο πέτσινος. Κατά τα άλλα μόνο facts.

4080_12.png.9cf16e3feef9c72bc66a1cd4edd3fc86.png

Θα πέσει γέλιο στα review.

Tα πινακακια δειχνουν σε Raster ελαχιστα καλυτερη τη 3090ti.
Eμεις συζηταμε για DLSS performance και Ray Tracing performance.

 

Screenshot_1.jpg

059xhrwha8DHXmv9sBZR5hs-4.webp

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Tα πινακακια δειχνουν το Raster.
Eμεις συζηταμε για DLSS performance και Ray Tracing performance.

Θα δούμε τα reviews, το πινακάκι είναι της ίδιας της nvidia και εμφάνισε τη κάρτα της χειρότερη ή ίση από 3090 ti σε τρία παιχνίδια. Θα δούμε στα review με πολλά παιχνίδια, με RT και χωρίς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tα πινακακια δειχνουν σε Raster ελαχιστα καλυτερη τη 3090ti.
Eμεις συζηταμε για DLSS performance και Ray Tracing performance.

 

Screenshot_1.jpg

059xhrwha8DHXmv9sBZR5hs-4.webp

DLSS performance ???? Και θέλετε να συζητήσουμε σοβαρά;

Το performance είναι χάλια, το ξέρουν και οι πέτρες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, morehp είπε

image.png.f0b73161197056a86be77c942185b447.png

Βάλανε και την προηγούμενη γενιά από κάτω χαχαχα " Πάρτε τα υπόλοιπα, δείτε και συγκρίνετε πόσο γενναιόδωροι είμαστε " 

 

Χμμ, well how about ... 

 

Θα κάνω αργότερα μονταζ με το κεφάλι του Τζένσεν μαζι με την 4070Ti να φεύγει από το παράθυρο. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Κάπου 1050€ θα κοστίζει Ελλάδα/Γερμανία κτλ, κάνα -50€ η 7900ΧΤ σε λίγες μέρες και ο καταναλωτής θα έχει να διαλέξει ανάμεσα σε 4070 Ti με 1050€ ή 7900ΧΤ στα 950€.

So be it. Τώρα ποιος θα τα δώσει αυτά τα ποσά δε ξέρω...

Αναποδα πρεπει κανονικα. 799msrp η 4070ti 899msrp η 7900xt. 1030 εχει η 7900xt σημερα αρα 930 πρεπει να εχει η 4070ti σε κανα μηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

DLSS performance ???? Και θέλετε να συζητήσουμε σοβαρά;

Το performance είναι χάλια, το ξέρουν και οι πέτρες.

Eσυ παιζεις με κλειστο DLSS/FSR ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Πότε τελειώνει το NDA για την 4070ti, αύριο ή την Πέμπτη?

Αύριο θα έχουμε reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...