Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο de8aouer είχε επισημάνει το ίδιο για μια Strix 4080.

Αλλά γενικά οι Asus είναι άθλιες σε αυτό το θέμα.

Και η 3080 Strix που έχω έχει coil whine.  Mια 3070Τι EVGA που είχα είχε λιγότερο και μια Aorus Xtreme 3080 σχεδόν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2285

  • Arkin

    1860

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Είναι καθαρά θέμα τύχης το coil whine. Το θέμα είναι ότι δεν κάνουν RMA, μια EVGA 1070 FTW που είχα με coil whine την άλλαξε επιτόπου η EVGA EU. Ευτυχώς σχεδόν όλες οι 4080/4090 είναι καλές και δεν χρειάζεται να τα ακουμπήσει κάποιος στους απατεώνες της Asus για να έχει καλά temps/noise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Warlord1981 είπε

ωω 70? πολύ καλά. Πας περιπου 320W καταναλωση σε 100% GPU load.

Εγω για ναχω περιπου ιδια αποδοση με stock (25150 Port Royal) δε μπορω να πεσω κατω απο 80-85% pl.

Αυτή τη στιγμή το τρέχω σε ένα χαλαρό pl 85%, core +100, mem +1000, fans 35% αλλα σηκώνει και 115 core + 1700 mem. GPU consumption ~380W σε 100% load. Απο temps κατω απο 60 παντου ακόμα και μετά απο 2-run Port Royal και απο θόρυβο τιποτα.

ΥΓ. Στο 30% τα fans κανουν ενα buzzing noise γιαυτο τα βάζω 35%.

Μην κοιτάς το port royal όμως. Όταν βάζεις power limit, τα παιχνίδια που έτσι και αλλιώς δεν πουσάρουν το power στο θεό δεν χάνουν σε επιδόσεις.Εγώ παίζω με 3 profile, 50% plimit / 70% plimit / full oc. Η κάρτα είναι τόσο overkill που στα περισσότερα παιχνίδια με το 50% plimit ήδη βαράω το monitor refresh rate (120) στα 220w, οπότε και στα περισσότερα παιχνίδια αυτό τρέχω. 

Επειδή είχα πρόσφατα και την 1080ti στο PC και τέσταρα, η 4090 με το 50% power limit είναι κάπου 3 φορές πιο γρήγορη από την 1080ti στο forza 5 😮 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Είναι καθαρά θέμα τύχης το coil whine. Το θέμα είναι ότι δεν κάνουν RMA, μια EVGA 1070 FTW που είχα με coil whine την άλλαξε επιτόπου η EVGA EU. Ευτυχώς σχεδόν όλες οι 4080/4090 είναι καλές και δεν χρειάζεται να τα ακουμπήσει κάποιος στους απατεώνες της Asus για να έχει καλά temps/noise.

Asus strix το 2018 αναγκάστηκα να στείλω mail Αμερική γιατί από εδώ η info quest μας δούλευε. Μόλις είπαν από εκεί ότι καλύπτουν το coil whine έγιναν αρνάκια. Θέλει πίεση και απαίτηση των δικαιωμάτων μας σαν αγοραστές. Το μικρό coil whine ειναι λογικό να υπάρχει σε high end κάρτες με τόσο ρεύμα που περνάει αλλά αυτό το τσιριχτο είναι λόγος rma ας προσπαθούν μερικές εταιρείες να το γλιτώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Herald είπε

Μην κοιτάς το port royal όμως. Όταν βάζεις power limit, τα παιχνίδια που έτσι και αλλιώς δεν πουσάρουν το power στο θεό δεν χάνουν σε επιδόσεις.Εγώ παίζω με 3 profile, 50% plimit / 70% plimit / full oc. Η κάρτα είναι τόσο overkill που στα περισσότερα παιχνίδια με το 50% plimit ήδη βαράω το monitor refresh rate (120) στα 220w, οπότε και στα περισσότερα παιχνίδια αυτό τρέχω. 

Επειδή είχα πρόσφατα και την 1080ti στο PC και τέσταρα, η 4090 με το 50% power limit είναι κάπου 3 φορές πιο γρήγορη από την 1080ti στο forza 5 😮 

120Hz? LG C2 και συ? 😉 (Ειμαι σε αναζητηση νεου μονιτορ και ειμαι μεταξυ C2 και Odyssey Neo G7/G8 🤔)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

120Hz? LG C2 και συ? 😉 (Ειμαι σε αναζητηση νεου μονιτορ και ειμαι μεταξυ C2 και Odyssey Neo G7/G8 🤔)

Ναι c2. Είχα το 49αρι odyssey, σαν την oled δεν έχει. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ένας χρήστης στο Guru3D έχει παραγγείλει 6 διαφορετικές 4090 και έχει τρελαθεί με το coil whine που έχουν οι Asus. Αρχικά αγόρασε μια 4090 Strix η οποία είχε πολύ δυνατό coil whine όπως λέει(Ανέβασε και βίντεο με proof) και μια TUF τα ίδια..Οι Gigabyte ακούγονται πολύ λιγότερο αλλά η Windforce κάνει φασαρία λόγω φτηνών fans ενώ η Gaming OC μάλλον είναι η καλύτερη απ' όσες έχει.

Στο μεταξύ η Asus δεν του κάνει RMA την κάρτα παρά το τόσο δυνατό coil whine, gtp aftersale support..Κατά τα άλλα ζητάνε μια περιουσία, βρε ουστ.

 

Είναι και λίγο γκαντέμης. Εδώ μέσα 10 με 15 κάρτες δεν έχει αναφέρει κανένας θέμα.

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ναι c2. Είχα το 49αρι odyssey, σαν την oled δεν έχει. 

Επιβεβαιώνω. Τώρα που τη συνήθισα είναι το απόλυτο. Αν δεν είχε και το abl όλα θα ήταν άψογα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Herald είπε

Μην κοιτάς το port royal όμως. Όταν βάζεις power limit, τα παιχνίδια που έτσι και αλλιώς δεν πουσάρουν το power στο θεό δεν χάνουν σε επιδόσεις.Εγώ παίζω με 3 profile, 50% plimit / 70% plimit / full oc. Η κάρτα είναι τόσο overkill που στα περισσότερα παιχνίδια με το 50% plimit ήδη βαράω το monitor refresh rate (120) στα 220w, οπότε και στα περισσότερα παιχνίδια αυτό τρέχω. 

Επειδή είχα πρόσφατα και την 1080ti στο PC και τέσταρα, η 4090 με το 50% power limit είναι κάπου 3 φορές πιο γρήγορη από την 1080ti στο forza 5 😮 

 

Επιβεβαιωνω, η δικια μου 4080 Gamerock στο Plague Tale 2560x1600 windowed τα παντα ολα Ultra:
stock: 275W - 110fps
stock + frame generation: 305W - 190fps
PL44%: 145W - 80fps
PL44%+ frame generation: 145W - 110fps
σε 4k με ή χωρις frame generation και Power Limit 44%: 145W - 55-65fps, fans στο 30% και θερμοκρασιες -10c απο stock

μιλαμε η καρτα σπερνει ακομα και στο χαμηλοτερο  power consumption, με μολις 150W βγαζει απιστευτα frames σε συγκριση με την 2070 Super που ειχα μεχρι προτινος κι ετρεχε στα 220W για να βγαλει ουτε τα μισα frames..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Armoral είπε

Είναι και λίγο γκαντέμης. Εδώ μέσα 10 με 15 κάρτες δεν έχει αναφέρει κανένας θέμα.

Επιβεβαιώνω. Τώρα που τη συνήθισα είναι το απόλυτο. Αν δεν είχε και το abl όλα θα ήταν άψογα 

Απενεργοποειται απο το service menu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε μπαίνω γιατί χάνεται η εγγυηση λένε 

Θεωρητικα , γιατι πρακτικα ειναι σχεδον απιθανο . Ειδικα αν προκυψει προβλημα ασχετου λογο . 

Εγω το εχω κανει εδω και κανα 6 μηνο με την c1 , δεν παλευοταν πριν σε καποιες σκηνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Πάντως Gamerock και Gigabyte  μονοπωλούν το νήμα από ότι βλέπω. Δεν της το είχα της Palit.

Και ειναι και πιο μαζεμενη...Η palit γενικα σαν υλοποιησεις ειναι θεωρητικα  λιγο πιο πανω απο pny, zotac και manli?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Και ειναι και πιο μαζεμενη...Η palit γενικα σαν υλοποιησεις ειναι θεωρητικα  λιγο πιο πανω απο pny, zotac και manli?

Θεωρητικα ναι (μετα την εξαγορα της Gainward πολλα χρονια πισω) αλλα εξαρταται την γενια και την υλοποιηση φυσικα.. π.χ μπορει να βρρεις zotac extreme μοντελα κατα καιρους πολυ καλα..  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Θεωρητικα ναι (μετα την εξαγορα της Gainward πολλα χρονια πισω) αλλα εξαρταται την γενια και την υλοποιηση φυσικα.. π.χ μπορει να βρρεις zotac extreme μοντελα κατα καιρους πολυ καλα..  

Όντως το διαστημόπλοιο Airo είναι πολύ δυνατή, αθόρυβη και κρύα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...